№ 72 (22190) четвер 17 вересня 2020 року

Переглядів: 618

Усе під контролем

Пандемія коронавірусу посилюється. Збуваються прогнози вірусологів та епідеміологів. Прогнози політиків та економістів, пов’язані з пандемією, наразі збуваються також. Адаптація до нових умов життя теж проходить успішно. Як заведено нині говорити, «все під контролем». Нічого схожого на холерні бунти ХІХ століття не бачимо ніде.

Корисна пандемія

Хоча обмеження, пов’язані з пандемією, викликають невдоволення і протести населення, вони допомагають утримувати владу навіть провальним і некомпетентним лідерам в цивілізованих країнах. У разі збурень народу у політиків готове виправдання застосуванню поліції, національної гвардії і внутрішніх військ. Посиленням пандемії коронавірусу в крайньому випадку можна виправдати перенесення виборів на будь-який час.

Переглядів: 2591

Про непокаране зло

Із статті «Української правди», приуроченої до 20-х роковин викрадення журналіста Георгія Гонгадзе.

Це вбивство — історія жертвоприношення. У традиціях варварського світу почет приніс у дар правителю життя ворога. Голову ворога. Інше питання — з якою метою: умилостивити чи підставити?

Переглядів: 2514

Вірусна «самоволка»

Станом на ранок 16 вересня в Україні підтверджено 2958 нових випадків коронаві-русу COVID-19. Про це свідчать дані системи моніторингу апарату РНБО.

Найбільшу кількість нових випадків виявили на Тернопільщині (380), в Києві (356), Одеській області (284), Харківській (272), Львівській (187), Івано-Франківській (167), Київській (128), Дніпропетровській (109), Чернівецькій (99).

Переглядів: 636

Визирські родзинки

Головною темою сьогодення у нашому суспільстві є децентралізація, що означає процес перетворення. У даному випадку йдеться про передачу значних повноважень та бюджетів державних органів влади органам місцевого самоврядування. Закономірно, що все нове викликає безліч запитань. А то й настороженість, нерозуміння: як воно має бути в житті?

Щоб показати журналістам втілення реформ децентралізації на теренах Одещини, Харківський прес-клуб за сприяння одеського пресцентру Paritet організував цікавий тур, у якому, пройшовши акредитацію, взяли участь представники ЗМІ із Дніпропетровської, Житомирської, Луганської, Полтавської, Сумської, Харківської, Терно-пільської та, цілком закономірно, Одеської областей.

Під час прес-туру журналісти відвідали Визирську територіальну громаду, побували у Доброславі, а повернувшись до Одеси, ознайомилися із першим в Україні учительським хабом «Вільний освітній простір» та з діяльністю благодійного фонду «Корпорація монстрів». Утім, все по порядку.

Переглядів: 635

Пошта на колесах

На Одещині розпочали роботу 18 пересувних відділень «Укрпошти». Презентація маршрутів відбулася за участі керівника Одеської ОДА Максима Куцого, генерального директора «Укрпошти» Ігоря Смілянського та директора Одеської філії підприємства Сергія Дрозда. Нові автівки працюватимуть у Любашівському та Ширяївському районах.

Зараз в області вже працюють 10 пересувних відділень, які обслуговують 73 населені пункти Білгород-Дністровського та Ізмаїльського районів. До кінця ж року «Укрпошта» планує запустити у нас 106 таких відділень, які охоплять 964 села з населенням до двох тисяч жителів (загалом там мешкає 440 тисяч осіб).

Переглядів: 634

Джазова формула Одеси

25 — 27 вересня в Одесі пройде 20-й міжнародний джазовий фестиваль Odessa JazzFest.

Ювілейне свято імпровізаційної музики відрізнятиметься від фестивалів попередніх років форматом проведення. Весь триденний музичний марафон цього разу відбудеться під відкритим небом — на сцені Літнього театру в Міськсаду.

Відмова від звичного для шанувальників імпровізації зального формату концертів у філармонії пояснюється епідеміологічною ситуацією у світі. Головний пріоритет організаторів в умовах пандемії COVID-19 — безпека всіх людей, так чи інак-ше причетних до фестивалю. Концерти опен-ейр з максимальним дотриманням протиепідеміологі-чних вимог (соціальна дистанція і масковий режим) дозволять убезпечити від зайвого ризику здоров’я як виконавців, так і слухачів.

Переглядів: 716

І пенсійний калькулятор, й електронна трудова...

Заступник керівника Пенсійного фонду України Ірина Ковпашко розповіла на прес-конференції про нові електронні сервіси, запроваджені у ПФУ.

— Життя почало диктувати нові умови і ми повинні були оперативно реагувати, підлаштовуватися. В умовах оголошеної пандемії коронавірусу населення має велику потребу в отриманні необхідної інформації, не виходячи з дому. Пенсійний фонд України продовжує працювати, дбаючи про безпеку своїх співробітників та клієнтів.

Переглядів: 594

«Гуманітарка»? Покажіть!

Війна на Донбасі не закінчиться, допоки не наведуть ладу з так званими «гуманітарними вантажами» з Росії.

Як на мене, то першим кроком до сталого миру мала б бути домовленість у «Нормандському форматі» про те, що всі «гумані-тарні» вантажі з РФ на кордоні з Україною зразу ж перевантажуватимуть на машини ОБСЄ, які й відвозитимуть їх у найближчі населені пункти ОРДЛО для подальшого розподілу, а російські фури зразу ж повертатимуть у Росію разом з військовими і зброєю, яку там знайдуть. Навіть порожні автомашини з Росії не мають права без дозволу їздити територією України.

Переглядів: 987

1933-й. Чому?

Я належу до останнього покоління, чиї батьки особисто пережили Голодомор 1933 року і розповіли про це своїм дітям. Я доволі рано дізнався про цю найбільшу трагедію українського народу від матері. Протягом свого життя вона не раз поверталася до цієї теми. Багато з того, що почув від неї та інших родичів, виклав в одній зі своїх статей [1]. Усе моє життя думки про причини цієї трагедії не покидали мене. Нарешті настав час підсумувати власні пошуки і спробувати відповісти на питання: ЧОМУ це сталося?

Батько моєї матері, Василь Юхимович Мясковський, був заможним селянином з непоганою, як на той час, освітою. Він рано зрозумів пануючі тенденції й одним з перших вступив до колгоспу, очоливши одне із п’яти таких господарств у селі Мошняги (мудрий старець — у перекладі з молдовської) Балтського району, що на півночі Одеської області. Батько мого батька, Петро Іванович Швець, був швидше бідняком, ніж заможним, мешкав у тому ж селі, мав велику родину і нездолане прагнення до самостійності. Обкладений неймовірними податками як одноосібник, пройшовши через виселення з власної хати, дивом уникнувши виселення до Сибіру, у колгосп вступив, можливо, останнім у селі. Здавалося б, різні життєві долі двох родин. Але Голодомор 1933 року виявися спільною бідою для обох. В обох родинах діти пухли з голоду, обидві родини зазнали втрат. Тому дивним є число у 10 осіб, що загинули від голоду у великому селі Мошняги в 1933 році. Саме таке число називає Книга національної пам’яті України.

Переглядів: 536

Янгол оберігає дітей

17 вересня — 6 жовтня в Одеському обласному центрі української культури в рамках культурно-просвітницького проєкту «Україн-ська народна картина» експонуватиметься виставка живописних робіт сільських народних художників 1940 — 1960 років «Ангел стереже дітей» з приватної колекції Олени Сайдель (Овідіополь).

Колись ці картини прикрашали домівки в усіх куточках України. За словами мистецтвознавця і колекціонера Олександра Найдена, у темних холодних сільських хатах 1920 — 1950-х років народна картина була світочем надії, певним оберегом та запорукою майбутнього щасливого життя. В убогих, напівтемних, укритих соломою оселях, ці картини зігрівали душу знедолених війнами, голодоморами, повоєнними злигоднями людей. Народні художники писали їх олійними фарбами на полотні, фанері, склі, цупкому картоні і навіть на клейонці.

Переглядів: 508

27 BookForum: знайди своє місце!

1. У кав’ярні, поки смакуєш кавою

Нема кращого варіанту, ніж провести час за філіжанкою кави. Навколишній гамір часто не дозволяє насолодитися напоєм. Тому рятує приємний співбесідник або музика. Але ми пропонуємо вам ще один варіант — увімкніть у навушниках подію BookForum. Це точно не зашкодить. А раптом — нового письменника чи нову книжку вподобаєте?

Переглядів: 728

Українська старшина з Одеського піхотного

15 вересня сповнилося 155 років від часу відкриття відомого в усій Україні Одеського піхотного юнкерського училища. Серед випускників цього навчального закладу — багато військових, які століття тому зі зброєю в руках захищали Українську Народну Республіку від московських зайд як червоного, так і білого кольорів.

Одеське піхотне юнкерське училище було засноване в результаті військової реформи Олександра II, згідно з наказом військового міністра Російської імперії Д.О. Мілютина №203 від 17 липня 1865 року. Першим начальником училища став капі-тан Генерального штабу І.І. Ординський, згодом — генерал від інфантерії, член педагогічного комітету Головного управління військово-навчальних закладів, який очолював його протягом восьми з половиною років.

Переглядів: 493

Чумацький царик

Шаную підтримку на шпальтах «Чорноморських новин» проєкту кодимчан «На Шпаковому шляху». Сподіваюся, що й надалі зі сторінок «ЧН» не зникне тема чумацтва, як і тема минувшини нашого народу загалом.

Але нині — таки про чумацтво. Прочитайте цей запис Олеся Гончара від 29 червня 1992 року із його «Щоденників». Як на мене, лаконізм і довершеність сказаного просто вражають!

Переглядів: 653

Слід у високих небесах

Одним з найдавніших і найвагоміших допоміжних занять українців було чумацтво. Його початок сягає доби Київської Русі. Так, у «Літопису Руському» згадуються прасоли, що займалися транспортуванням солі. У ХІV—XV ст. чумацтво перетворилося на промисел, тобто стало важливим джерелом заробітку значної частини населення. Не менш інтенсивно розвивався цей промисел у наступні сторіччя, досягнувши найбільших масштабів наприкінці XVIII — у першій половині ХІХ. Тоді чумацтво побутувало майже на всій території сучасної України.

Чумацтвом займалися переважно селяни і козаки. В першій половині XIX ст. чумаки доставляли до чорноморських портів великі партії зерна, будівельних матеріалів та інших вантажів, а зворотним шляхом везли традиційну продукцію — сіль і рибу.

Переглядів: 516

Щедрі живуть довше

Американські та німецькі вчені з’ясували, що чим більше людина без вигоди для себе ділиться з іншими, тим довше живе.

Щоб довести це, науковці порівняли середню тривалість життя у 34 країнах (України там нема) на шести континентах та кількість безкорисливих виплат у них. Безкорисливими виплатами вони вважали приватні перекази (пожертвування фондам чи іншим людям) та державні (субсидії, пенсії).

Переглядів: 538

Як не зашкодити волоссю

Часом жінки роблять помилки у догляді за волоссям, навіть не підозрюючи про це, і завдають йому значної шкоди.

Фахівці виділяють три основні погрішності й радять, як їх уникнути, пише IVONA.

Переглядів: 489

На те й форми, щоб бачити

Український дизайнер Андре Тан в інтерв’ю «Укрінформу» назвав хіти нинішнього осінньо-зимового сезону.

«Наймоднішим кольором цього року є синій, який називається classic blue, а також усі його відтінки. За ним за популярністю йде фісташковий. Взагалі, всі колекції сезону осінь-зима 20/21 будуть такі... трошки припилені. Колірна гамма — не яскрава і соковита, а трошки присипана попелом, скажемо так», — розповів дизайнер.

Переглядів: 529

Світанкові трелі — що ранкова зарядка

Існує кілька гіпотез, чому птахи найактивніше співають саме на світанку.

Одна з них полягає в тому, що вранці температура повітря, як правило, досить низька, і спів допомагає птахам зігрітися, привести свій голосовий апарат (а також інші м’язи тіла) у порядок після сну.

Переглядів: 497

Фастфуд наближає старість

Протягом багатьох років учені з Іспанії спостерігали за раціоном добровольців, одночасно стежачи за довжиною їх теломер — ділянок у хромосомах, які можна використовувати як маркер біологічного віку.

На основі отриманих даних дослідники пов’язали вживання фастфуду з передчасним старінням. У результаті експеримент, який тривав 21 рік і в якому взяли участь 886 осіб, засвідчив, що теломери коротшають швидше тоді, коли людина вживає більше шкідливої і смачної їжі.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net