Переглядів: 782

На Шпаковому шляху

У Кодимському районі відроджують чумацьку історію Шпакового шляху, створюючи однойменний культурно-туристичний маршрут

(Продовження. Початок у номері за 28 серпня)

Хто такий Федір Шпак

Федір Шпак був одним із відомих гайдамацьких ватажків, й саме на його честь і найменували люди цей шлях Шпаковим.

Про легендарного Федора Шпака зібрав дані і написав нарис викладач Одеського художнього коледжу ім. М.Б. Грекова, учасник проєктів «Кодима фест» та «Шпаків шлях» Віктор Гоманюк.

Автор пише, що ця торгова дорога пов’язана з народними легендами і деякими згадками в історичних документах. У «Крутянському ключеві» С.С. Аргатюка та В.Г. Кушніра зазначено, що за легендою, записаною Никодимом Міхневичем, Шпаків шлях отримав назву за йменням «невідомого українського козака Шпака, який проїздив цією дорогою із своїм загоном, але, зустрівшись із росі-йськими частинами в часи імператриці Катерини ІІ, поклав тут свою голову».

За іншою версією, Шпак був одним з відомих чумацьких отаманів, який добре знав свою справу, шляхи та найкращі місця для перепочинку.

Народна пам’ять зберегла згадку про отамана Федора Шпака: саме він, після захоплення в 1702 році Немирова полковником Самусем, узятих там полонених поляків продав туркам у Дубоссари, і від того нібито шлях, яким вів їх отаман, прозвали Шпаковим.

У журналі «Киевская старина» за квітень 1887 року було надруковано в перекладі з польської оповідання «На Шпаковім шляху». Тут Шпак описується як учасник повстання на Поділлі. Герой оповіді насправді мав інше прізвище — Білоцький або Білецький. Державні чини Речі Посполитої намагалися утримати «ключ Побужжя» — Немирів, тож їх влаштовувало заселення цієї території українцями. Першим з них був Федір Білецький, який зайняв великий шматок землі на краю лісу поблизу напівзруйнованого жіночого монастиря, де й заснував слободу. Про нього пишуть: «Білоцький, вочевидь, чоловік бувалий, козак чи челядинець якогось багатого пана; він умів жити з простим народом, часто допомагав йому грошима і доброю порадою…».

Але мирні роки часто межували з воєнними подіями, і тоді Федір ставав на чолі загону, обравши собі прізвисько за козацькими звичаєм — Шпак.

Талановиті
й креативні

До реалізації проєкту залучені багато фахівців району та області. Крім працівників сектора культури, молоді та спорту Кодимської РДА, це і сільські голови й експерти, освітяни, бібліотекарі, аматори художньої самодіяльності — одне слово, весь творчий люд.

Фільм знімає оператор проєкту, одесит Сергій Коняхін. Робота над стріч-кою триває вже більше двох місяців. До зйомок команда готує локації, пише сценарій, проводить репетиції. Майстер з пошиття костюмів кодимчанка Людмила Грабар виготовила для фільму багато якісного стилізованого одягу.

На честь відкриття туристичного маршруту влаштують онлайн-ярмарок. Гості онлайн-ресурсів (однойменного сайта, YouTube-каналу, Facebook-сторінки та профілю Instagram) отримають нагоду долучитися до традицій ярмаркування від часів чумацтва до кінця радянської епохи, зробити гешефт разом з євреями, випити вина з молдованами, обговорити справи з польськими панами та скуштувати неповторних місцевих страв.

У рамках одноденного онлайн-ярмарку облаштують кілька тематичних локацій: торгівля на старовинному міжнародному шляху — буде представлена продукція тутешніх виробників з акцентом на біо- та органічні товари; майже забуті ремесла — охочі долучитися до створення трендових речей з натуральних матеріалів зможуть пройти дистанційне експрес-навчання у майстрів своєї справи; вінтаж із перших рук — відвідувачі матимуть нагоду придбати унікальні старовинні та колекційні речі.

Підтримали проєкт участю в онлайн-ярмарку місцеві умільці та митці. Це, зокрема, Світлана Нані — педагог і художниця зі Слобідки, яка створює картини в техніці флоромозаїки, аксесуари з природних матеріалів; кодимчанка Олена Мазуркевич — майстриня з виготовлення прикрас з латуні, холодної емалі та інших матеріалів; Катерина Трусова з Федорівки, яка займається виробництвом сухофруктів, пастили, натуральних цукерок та яблучного оцту; Світлана Осадчук з Олександрівки — художниця у стилі примітивізму; Олена Кіптик з Пиріжної, яка готує старовинні ферментовані чаї на основі місцевих рослин; Лариса Тарасова із Шершенців — господиня «Миловарні Шакті»; Сергій і Любов Криворуки з Пиріжної — гончарі та майстри з кераміки; Галина Співак — майстриня з вишивки бісером та інші.

(Далі буде)

Віра ТИХОНОВА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@gmail.com