Натхненні свободою
Напередодні Дня Державного прапора і 29-ї річниці проголошення Незалежности України у галереї на Торговій, другу свою святкову виставку відкрили одеські художники.
Одеська організація Національної спілки художників України — єдиний, мабуть-таки, творчий осередок міста, у якому — попри всю строкатість, творчі уподобання та світоглядні позиції її членства — плекається українська національна ідея. Для цього, виявляється, не треба аж надто багато. Достатньо кількох авторитетних, відданих, талановитих — безперечно, людей, котрі несхибно тримають цей рівень, цю, сказати б, ватерлінію україноцентризму, патріотизму, при цьому підтримуючи та заохочуючи до творчого самовираження.
У цьому переконує кожна художня виставка одеських мистців. А передовсім — вернісажі з нагоди знакових свят: Шевченківських днів та Дня Матері, до щорічного фахового свята — Дня художника, і, певна річ, до найбільших національних свят — Дня Державного прапора та річниці Незалежности України. Без пафосу, без особливих подібних вернісажів, національних акцентів у роботах, вони, назагал, продовжують українську традицію, патріотичні тенденції.
— Подібні виставки називалися колись у народі «датськими», бо влаштовували їх до певних дат. Був і тоді в них якийсь патріотизм, але фальшивий, або ж нещирий. Нинішня наша виставка — чиста.
Ось так коротко охарактеризував нинішній вернісаж художник Володимир Сакалюк, який очолює в Спілці секцію живопису.
— Сьогодні виставка формується на принципах: не важливо, що запропонував художник, головне — щоби це було талановито, фахово, глибоко, — сказав Сергій Савченко, заслужений художник України. — Митці нині можуть вільно творити, висловлювати себе в образотворчості, без вказівок та втручання, звідки б то не було, у творчий процес. Незалежність — це і свобода творчості. Свобода духу людського. Свобода жити на своїй вільній землі. Любити свою країну. Свобода мислити і вільно висловлювати свої думки — уголос, у своїй творчості.
Як і завжди при відкритті подібних вернісажів, п. Сергій трохи заглибився в історію нашої Незалежности. Історія та якраз і є боротьбою за Свободу, яка тривала понад три століття, підкреслив мистець. І ця боротьба триває донині, вона й сьогодні пишеться кров’ю.
За традицією, виставку відкривав очільник обласної організації НСХУ, народний художник України Анатолій Горбенко. Як і завжди — це так само стало вже традиційним — особливо підкреслив, що одеський осередок Спілки на тлі всієї України є одним з кращих — якщо не найкращим. Такою, підкреслив, є думка центрального керівництва, про це говорять колеги з інших міст.
— Наші художники охоче беруть участь у різноманітних виставках, — зауважив пан Анатолій. — От і в ці святкові дні у Києві на Х Всеукраїнській виставці пам’яти Григорія Якутовича представлено роботи Оксани Здоровецької; ще п’ятеро графіків і двоє скульпторів є учасниками київського трієнале скульптури. В Одеській національній науковій бібліотеці з нагоди Дня Незалежности відкрилася виставка заслуженої художниці України Наталі Лози, а в Центрі української культури — «Краса твоя, Україно!» (образотворче та декоративно-прикладне мистецтво майстрів Одещини).
Треба частіше виставлятися, показувати свої роботи, щоби видно було всім: наша Спілка існує, ми творчо працюємо.
Анатолій Горбенко повідомив і ще одну приємну, радісну новину:
— Як ви знаєте, ми п’ять років домагалися встановлення премії імені народного художника Михайла Божія. Й от, нарешті, ця боротьба позаду. Цьогоріч на відзначенні Дня художника ця премія буде вручена переможцям у п’яти номінаціях: малярство, графіка, скульптура, монументалістика та декоративне мистецтво. З великою приємністю хочу повідомити, що на премію імені Михайла Божія зможуть подаватися також художники, котрі не є членами НСХУ… Кажуть, сюди, до нас, приїздять і заряджаються енергетикою, наснагою творчості. Сьогоднішня наша гостя — моя колега, голова Запорізької організації НСХУ Ірина Гресик.
— Ми приїхали сюди на пленер маленькою групкою, четверо художників. Милуємося Одесою, морем… І запрошуємо вас на наш пленер, що має відбутися в останній декаді жовтня на острові Хортиця, — звернулася до присутніх пані Ірина.
Під час відкриття вернісажу було вручено — і це також традиція — дипломи авторам кращих робіт. Цьогоріч їх удостоїлися: Микола Овсійко — за роботу «Світ кавуна», скульптор Юрій Зільберберг — за композицію «Родина», Анатолій Горбенко — за полотно «Санжійка».
Роман КРАКАЛІЯ.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206