Переглядів: 2151

Криниця — наш біль і наша тривога

Про прадавню і незвичайну криницю в Каїрах (про неї «ЧН» писали 27 липня), про народні традиції, легенди, пов’язані з нею, а також про бажання місцевої громади, образно кажучи, вдихнути в неї нове життя нещодавно повідала активна й небайдужа жителька цього села Неля Чорнобиль.

Порушена жінкою проблема нині стосується практично кожного населеного пункту Лиманського району, а, мабуть, і всієї області. Бо теперішній стан криниць — то наш біль і тривога наша.

В останні десятиліття, коли розвиток науки й техніки у світі вийшов, так скажемо, на захмарні висоти і вода, в даному разі — до сільських осель, виробничих та інших об’єктів, подається водогонами, у значної частини людей відпала потреба користуватися криницями, доглядати за ними. Ми вже звикли до того, що вода — річ звичайна і надходитиме до наших домівок скрізь, куди треба, безперебійно. При цьому часто забуваємо, що таке ставлення до питної води як незамінного елементу нашого життя — зверхнє. Бо ніхто не застрахований від природних катаклізмів, внаслідок яких може припинитися постачання електроструму, а відтак і подача води. У таких випадках кожен з нас швиденько згадує про криниці, які, за умови належного за ними догляду, у скрутний час можуть напоїти людей такою живильною вологою.

Старожили Доброслава пам’ятають, що колись на території селища, ще до появи водогону, було більше десятка криниць, які в повному обсязі забезпечували і його жителів, і місцеві організації та підприємства питною водою. Та сьогодні багатьох з них уже й не знайдеш, а ті, що залишилися, по суті, не відповідають своєму призначенню. Втім, це стосується усіх, без винятку, населених пунктів району. Тож чи не настала пора серйозні-шого та відповідальнішого ставлення і влади, і громад до цього вкрай важливого питання, до включення його як першочергового до порядку денного? Без перебільшення скажу: криниці — це об’єкти стратегічного призначення. Потрібно дбати і про кожне віднайдене джерельце питної води. Бо ж, мабуть, ні для кого не є секретом, що кількість прісної води, придатної для споживання людиною, у світі з кожним роком зменшується.

На мою думку, криниці на території всіх наших сіл, селищ, містечок мають бути відновлені, впорядковані й обов’язково передані на баланс місцевих комунгоспів.

А щодо відродження релігійних та народних традицій, пов’язаних з криницями, то тут нема жодних сумнівів: треба відроджувати. Адже вони спрямовані на добро і на користь людям.

Іван РАФАЛЬСЬКИЙ.
Лиманський район.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua