№ 57 (22175) четвер 23 липня 2020 року

Переглядів: 423

Пандемія пандемією, а «Сі Бриз» — за планом

20 липня розпочалося українсько-американське навчання «Сі Бриз—2020», метою якого є підвищення рівня взаємосумісності підрозділів ВМС ЗС України, ВМС Сполучених Штатів Америки, держав-партнерів та постійно діючих морських груп НАТО під час виконання спільних завдань щодо сприяння безпеці в Чорноморському регіоні. Окрім України та США, у вишколі беруть участь Болгарія, Грузія, Іспанія, Румунія, Туреччина та Норвегія.

Задля запобігання розповсюдженню вірусної інфекції COVID-19 навчання проходитимуть упродовж семи днів у безконтактному форматі із залученням винятково морського та повітряного компонентів.

Аби убезпечити поширення пандемії, церемонія відкриття «Сі Бриз — 2020» пройшла у телефонному режимі. Командувач ВМС ЗС України контр-адмірал Олексій Неїжпапа та командувач 6-го флоту ВМС США віце-адмірал Юджин Блек говорили про важливість таких навчань задля безпеки та стабільності у Чорноморському регіоні, про підвищення взаємосумісності між флотами держав-учасниць та держав-партнерів НАТО.

Переглядів: 493

Довге повернення до моря

Із чергового засідання ініціятивної групи зі спорудження в Одесі пам’ятника Лесі Українці

Цього пам’ятника давно потребує Одеса. Загальновідомо — і про це немало написано, є навіть телефільм, що Леся Українка багато разів бувала в нашому місті. А тут якраз наспіла дата: у лютому наступного, 2021-го, року святкуватимемо 150-ліття славетної української письменниці.

Про відзначення цієї дати Верховна Рада України ще 8 лютого 2018-го ухвалила відповідну постанову. Багато про що йдеться у ній, і ще не відомо, чи все прописане у документі буде виконане. Утім, постанова залишає можливість і для місцевих пропозицій. І цілком природно, що така ініціятива народилася в Одесі — місті, з яким тісно пов’язаний життєпис Лесі Українки.

Переглядів: 443

Оливкова олія одеського розливу?

Через кліматичні зміни вже наступного року, пише фермерський сайт Куркуль.com, ми можемо розпочати вирощування оливок та виробництво з них олії.

Як зазначають фахівці, оливки вирощують у досить посушливому кліматі, за температури повітря 30—45°C. А це означає, що Миколаївщина, Херсонщина та Одещина найближчим часом зможуть претендувати на місце і в цій світовій сільськогосподарській ніші, адже такі градуси стають для нас звичними.

Переглядів: 2457

Погода спокою не обіцяє

В Україні почали спостерігатися різкі перепади температури повітря — на 10-11 градусів у межах одного-двох днів. Цей процес розтягнеться не лише на літо, а й практично на весь 2020 рік.

Зміни стали настільки стрімкими, що весна часом нагадує літо, а літо — осінь і весну. Яким буде кінець липня й що чекає на українців у серпні — в інтерв’ю «Обозревателю» (https://www.obozrevatel.com/) розповіла докторка фізико-математичних наук у сфері метеорології Національної академії наук України, професорка Вазіра МАРТАЗІНОВА.

Переглядів: 430

Терор у середмісті Луцька

Ранок 21 липня у Луцьку сколихнула новина: рейсовий автобус «Берестечко-Краснилівка» захопив терорист. Маршрутка опинилася на центральній площі міста — Театральному майдані — під прицілом озброєного чоловіка.

Про те, що в автобусі є озброєний чоловік, поліція Волині дізналася о 9.25, коли отримала телефонний дзвінок на лінію 102. Терорист протримав людей в автобусі майже 12 годин.

Переглядів: 2440

Голосуватимемо не так. Як?

Правки до Виборчого кодексу: 5 плюсів і 4 мінуси

16 липня — за один день до закінчення третьої сесії Верховної Ради дев’ятого скликання і за 101 день до місцевих виборів, які відбудуться 25 жовтня — народні обранці внесли правки до виборчого законодавства України. Всього було подано близько 4000 правок, але ВР схвалила тільки деякі з них. 308 голосів «за» отримав документ у другому читанні.

Про позитивні зміни, а також про низку недоліків і ризиків проголосованих парламентом змін до Виборчого кодексу «Укрінформу» розповіли голова правління громадянської мережі «Опора» Ольга АЙВАЗОВСЬКА та генеральний директор «Комітету виборців України» Олексій КОШЕЛЬ.

Переглядів: 346

Законодавчо-фінансово-спамові

«Слуга народу» та «ОП-ЗЖ» — лідери фінансового популізму у ВР

Комітет виборців України проаналізував експертні висновки Міністерства фінансів щодо законопроєктів, поданих народними депутатами під час карантину. За даними КВУ, йдеться на фейсбук-сторінці організації, негативні висновки Мінфіну отримали 33% законопроєктів, тобто кожен третій з поданих.

Всього за період з 11 березня по 1 липня Мінфін провів експертизу 607 законопроєктів, 203 з яких не були підтримані, йдеться у відповіді міністерства на інформаційний запит КВУ.

Переглядів: 340

Для наших рятувальників

Гуманітарна допомога (пожежний інструмент, аварійно-рятувальне обладнання, захисний одяг та унікальне спорядження) цими днями надійшла від благодійної місії «FIREFIGHTER AID FOR UKRAINE» з Канади.

Майно, передане в Україну канадськими партнерами, призначене для пожежно-рятувальних підрозділів та місцевих пожежних команд із шести областей, зокрема й нашої. Супроводом гуманітарної допомоги займалися активісти громадського об’єднання «Одеський Ротарі-клуб».

Переглядів: 489

Місто, вільне від домашнього насильства

Саме таким збирається стати Одеса, беручи участь у програмі «Міста, вільні від домашнього насильства» на 2020 — 2021 роки.

Програма, до якої долучилися 15 українських міст-партнерів, представлена Фондом ООН у галузі народонаселення. Її ключовим напрямком є посилення спроможності та ролі населених пунктів у розбудові стійких механізмів захисту та надання допомоги постраждалим особам, розвитку мережі якісних спеціалізованих послуг, покращення координації та міжвідомчої взаємодії суб’єктів на місцевому рівні, а також активізація та залучення членів громад до попередження та раннього виявлення таких випадків.

Переглядів: 391

Найзаможніші пенсіонери — судді

Станом на 1 липня загальна чисельність пенсіонерів в Україні, за даними Пенсійного фонду, становила 11 241 834 осіб, а середній розмір пенсії — 3 393,54 гривні.

За інформацією того ж ПФУ, виплати отримували:

— пенсії за віком — 8 449 123 особи, середня пенсія — 3 413,73 грн;

— з інвалідності — 1 426 038 осіб, середня — 2 641,19 грн;

Переглядів: 381

На місці семи джерел

Колись жив у селі, яке сьогодні зветься Каїри, пан Іван. Одного дуже посушливого літа, коли висохли річки й ставки та замулилися джерела, покликав він майстрів і звелів їм знайти місце під криницю, яка б ніколи не міліла.

Майстри довго блукали степом, допоки не «прослухали» всю довкружню місцину, і вказали на місце якраз навпроти панського помешкання, мовляв, саме там потужно б’ють сім підземних джерел.

Переглядів: 2511

Високі зорі й колючі терни української демографії

До сторіччя першого у світі Демографічного інституту як наукової школи академіка М.В. Птухи (1884—1961)

     Демографія — цариця наук.

     М.В. ПТУХА.

Світло науки прекрасне множинністю знань, які мають унікальну властивість побільшуватися. Досі про академіка М.В. Птуху як про видатного вченого-економіста, демографа-статистика світового виміру ми знали з численних публікацій в енциклопедичних довідниках, наукових нарисах, фахових підручниках і посібниках, різноманітних наукових оглядах, звітах…

А от 2018 рік збагатив наші знання про цього вченого ґрунтовною монографією М.І. Шпиталь і Н.І. Коцур «Академік М.В. Птуха (1884—1961). Життєпис: вершини та обриви» (Житомир, Вид. О.О. Євенок, 2018, 436 с.). До речі, це єдина наразі демографічна праця, якою автори вшанували сторіччя Національної академії наук України (1918—2018) першого в світі Демографічного інституту (1919—2019) та 135-ліття від дня народження академіка Михайла Васильовича Птухи.

Переглядів: 433

Дмитро ШУПТА. Шевченківські сонети

Тарас копіює

На високій ноті і крилато
Клав штрихи на ватман дебютант.
Воском зал свічок заароматив —
Вдався генеральський аксельбант!
Тихо прорізався досвіт матов.
Дзвякнув екіпажовий ірвант…
За Тараса схвилювався Платов:
«Самородок. Істинний талант!».
Терпецю не видала гримаса —
Повели на стайню. Ліг бочком…
Змочені ропою, опояса
Різки шмалько врізались пучком.
П’ятнадцятирічного Тараса
Доля рокувала козачком.

Переглядів: 874

Раси: не стільки біологія, скільки соціоісторія

Усі люди на Землі є нащадками відносно невеликої популяції, чисельність якої не перевищувала кількох тисяч особин. Але в процесі еволюції люди розділилися на раси, які можуть досить значно відрізнятися, вважають учені, намагаючись встановити, чи ці расові відмінності є біологічними.

Раса — поняття, що стосується не тільки людей. Існують різні раси у бджіл і шимпанзе, а також у рослин. Що таке раса? У широкому сенсі — це система популяцій у рамках одного виду, яка має генетичні та морфологічні відмінності від інших таких систем.

Переглядів: 421

Консервація минулого і погляд у майбутнє

Після тривалої перерви, зумовленої карантином, Одеська національна наукова бібліотека поступово наповнюється життям: 17 липня у головному читальному залі відбулася презентація альбому «Історія Одеси в пам’ятниках і скульптурах», у якій взяв участь один з авторів — журналіст і фотомайстер Євген Волокін, а також відомі історики, краєзнавці, колекціонери. Учасників зустрічі привітала генеральна директорка ОННБ Ірина Бірюкова.

Зазначимо, що книжка вий-шла у рамках авторського проєкту Є. Волокіна «Стара Одеса у фотографіях» у співавторстві з О. Паларієвим. У новому альбомі — 241 фото, багато з яких публікуються вперше. Це зразки садово-паркової скульптури, а також монументи з ідеологічним навантаженням. Деякі з них нині можна побачити в парку-музеї соцреалізму, який є частиною етно-туристичного центру «Фрумушика-Нова», що у бессарабському краї (Тарутинський район) — свого роду аполітичний прототип литовського парку Грутас. Видання високополіграфічне і, з огляду на ціну, швидше, подарункове (орієнтовно — 600 грн).

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net