№ 55 (22173) четвер 16 липня 2020 року

Переглядів: 300

То адвокат чи прокурор?

Дарницький районний суд Києва оголосив перерву в розгляді справи народного депутата від «ОПЗЖ» Віктора Медведчука щодо книги Вахтанга Кіпіані про поета Василя Стуса.

На засіданні у п’ятницю, 10 липня, суддя, не назвавши дати наступного засідання, оголосила: «У зв’язку із закінченням робочого дня у справі оголошується перерва. Ми зупинилися на аркуші 125 першого тому». Пізніше деякі ЗМІ повідомили, що слухання продовжиться 14 серпня.

Переглядів: 330

«Справа» Вахтанга Кіпіані

Заборонити «у будь-який спосіб і на будь-якій території» видання і розповсюдження — з такою вимогою звернувся до суду народний депутат від «Опозиційної платформи — За життя» Віктор Медведчук. Йдеться про книгу «Справа Василя Стуса» з підзаголовком «Збірка документів з архіву КДБ УРСР», яку уклав журналіст та історик Вахтанг Кіпіані.

Минулої п’ятниці, 10 липня, біля будинку Дарницького районного суду м. Києва, де роз-глядається позовна заява нар-депа, на підтримку автора видання зібрались активісти, числом понад сотню небайдужих киян.

Переглядів: 301

Фестивальна ретроспектива у Зеленому театрі

Як уже повідомляли «ЧН», цьогоріч через пандемію коронавірусу та пов’язані з нею ризики Одеський міжнародний кінофестиваль уперше відбуватиметься в онлайн-форматі. Змінено й дати: 11-й ОМКФ проходитиме не традиційно в липні, а восени — із 25 вересня по 3 жовтня.

Утім, шанувальники кіно все ж зможуть відчути і реальний, а не лише віртуальний присмак масштабної мистецької події — із 24 по 30 липня у Зеленому театрі демонструватимуться найкращі стрічки ОМКФ минулих років.

Переглядів: 326

Ой на Івана, ой на Купала...

Український народ у своїй духовній скарбниці має безліч чудових свят, які проходять у супроводі красивих, сповнених таємничою силою та глибоким змістом обрядів. Одним з найдивовижніших і наймістичніших є дохристиянське свято Купала.

Відзначають його 7 липня. Та найголовніші події розгортаються напередодні — ввечері 6 липня. За давньою українською міфологією, саме цього дня відбувалося весілля найважливіших життєдайних сил природи — Сонця і Води. Після поширення нової релігії давнє народне свято Купала в результаті доповнення християнським змістом почало називатися святом Івана Купала.

Переглядів: 2262

Рівнонапружений? Антифермерський

Останніми днями у суспільстві, особливо серед тих, хто знає, що хліб не росте на прилавках магазинів, а корів, які дають молоко, не випасають на віртуальних пасовиськах, шириться лавина пересторог щодо законопроєкту, яким можновладці, котрі хазяйнують нині на Печерських пагорбах, взялися обкласти оброком тих, хто тяжкою щоденною працею господарює на землі, забезпечуючи хлібом-молоком-огірками-петрушкою всіх нас.

Стривожені ініціативою «зеленої» влади не тільки прості селяни, а й у наукових колах сільськогосподарської галузі.

Переглядів: 331

Траса, що єднає

Голова ОДА Максим Куций перевірив завершення робіт на 8-кілометровій ділянці траси Р-33, яка з’єднує шість районів Одещини. Капітальний ремонт дороги проведено в рамках президентської програми «Велике будівництво».

«Цей відрізок дороги поблизу Роздільної не ремонтували десятки років, проїхати тут легковим транспортом було практично неможливо. Без перебільшення, водіям доводилося обминати полями, аби уникнути глибоких ям. Від початку року тут проведено капітальний ремонт: укладено якісний асфальт та міцний, надійний нижній шар, нанесено яскраву розмітку. Служба автомобільних доріг дає 10 років гарантії на виконані роботи», — підкреслив Максим Куций.

Переглядів: 328

Сонячні шляхи Лариси Бурчо

Цими днями славний ювілей відзначила наша колега — заслужена журналістка України, кавалер ордена Княгині Ольги ІІІ ступеня, багатолітня редакторка «Вечерней Одессы» Лариса Бурчо.

Ларису Григорівну, уродженку сонячної Одещини, обраний фах спочатку привів у культурне осердя Галичини — на факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка, потім поріднив зі ще одним сонячним краєм України — Закарпаттям, бо саме на факультеті зустріла свою половинку-долю закарпатця Йосипа Бурчо (нині — очі-льник редакційно-видавничої фірми «Прес-кур’єр», заслужений журналіст України, який понад три десятиліття був талановитим «штиком» нашої «Чорноморки»). Закінчивши університет, подружжя, за призначенням, прибуло до Одеси, де й почався їх професійний шлях. Тут народилися їхні доньки — Ліна та Іра, тут дорослішають троє онуків і підростає онучка.

Переглядів: 351

Без рейдерів і без в’язниць?

Як уже повідомляли «ЧН», минулого тижня у дворику Музею сучасного мистецтва Одеси відбувся прессніданок журналістів з головними людьми країни, які відповідають за правовий захист населення. Розмова точилася у діловій і довірливій атмосфері. Питання були гострими, відповіді — щирими, спілкування — насиченим.

Про Одесу — «столицю» рейдерів, про те, що таке рейдерство в державних реєстрах, чим воно відрізняється від шахрайства, як вберегти громадян і бізнес від цього лиха, розповідала Ольга ОНІЩУК, заступник міністра юстиції з питань державної реєстрації:

Переглядів: 359

Wow чи овва?

У культурно-креативний простір запрошує Саврань

Ми живемо у час стрімкого розвитку цифрових технологій, кардинальних змін у суспільстві. Назріло й питання децентралізації, створення об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Як вони функціонуватимуть, за якими правилами? Який внесок у цей процес можуть зробити самі громадяни? Цими та подібними проблемами переймаються всі й на різних рівнях. Шукають ефективні шляхи реалізації запланованого і громадські організації, відвідуючи населені пункти та намагаючись залучити до обговорення окреслених завдань якомога ширше коло людей.

Не залишилася осторонь важливих подій і Саврань. Нещодавно тут відбулася презентація проєкту «Формування культурної політики у сфері розвитку культурних та креативних індустрій об’єднаних територіальних громад Одеської області», яку провели члени ГО «Одеса – Wow» під керівництвом Оксани Кузнецової.

Переглядів: 2206

Два фізики, що змінили світ

(200 років початку електричної ери)

21 липня 1820 року вийшла у світ тоненька брошура маловідомого тоді професора фізики й хімії Копенгагенського університету Ганса Крістіана Ерстеда «Досліди, що стосуються дії електричного конфлікту на магнітну стрілку». Учений сам її розіслав у всі наукові установи та спеціалізовані журнали Європи й Америки, підкреслюючи важливість свого відкриття, яке започаткувало електричну еру в історії людства. (Сьогодні про це відкриття, відоме як дослід Ерстеда, учні дізнаються на уроках фізики у 8-у класі). Після цього Г.К. Ерстед здобув всесвітнє визнання, ставши основоположником нового розділу фізики — електродинаміки, що об’єднала електричні та магнітні явища. До того знання про електрику і про магнетизм розвивалися як окремі розділи науки про природу.

Електричні явища були відомі ще в сиву давнину — в стародавніх Китаї, Індії, Єгипті і звісно ж, у Греції. Перші письмові згадки про електрику переносять нас у VІІ століття до н.е. в давньогрецьке місто Мілет на Анатолійському узбережжі Середземного моря. За легендою, до свого батька Фалеса звернулася за порадою донька, яка змотувала вовняні нитки в клубочки, але ці нитки разом зі шматочками вовни прилипали до її бурштинового намиста, заважаючи працювати. Фалес вважався одним з наймудріших учених те тільки в Мілеті, а й у всій Греції. Він, звичайно, розкрив таємницю загадкового прилипання, назвавши це явище електрикою (від грецького «електрон», що означає бурштин).

Переглядів: 349

Пошанування великого

(Про двокнижжя Любові Ісаєнко «Пам’яті світле джерело» та «Береги нашої пам’яті»)

Людина завжди навчається лише у тих, кого любить.

     Йоганн Вольфганг Гете.

Людьми не народжуються, а виховуються.

     Еразм Роттердамський.

Існують теми, які практично ніколи не перестають бути актуальними. Й одна з них — пошук Людини людиною. До неї зверталися, і дотепер звертаються, філософи, письменники, художники, композитори всіх часів і народів. І хоча роблять це по-різному, та суть пошуку одна — віднайти Людину як взірець того, що її духовні надбання не обмежені окремішнім життям, а передаються іншим для постійного вдосконалення самої людини.

Переглядів: 323

Кінопобачення на Софіївській, 5а

Із 17 липня в Одеському художньому запускають проєкт «Кіно в музеї: Open Аir Аrt», створений у колаборації з громадською організацією «Культпросвіт».

Протягом кількох місяців у дворі музею, просто неба, транслюватимуть документальні стрічки про відомих митців та фільми-виставки. Кінопокази проходитимуть два дні на тиждень: щоп’ятниці демонструватимуть стрічки з озвучуванням українською, а щопонеділка — мовою оригіналу з українськими субтитрами. Початок — о 21.00.

Переглядів: 388

Повертайтесь, лелеки, додому!

У селі Арчепитівка Любашівського району фахівці «Одесаобленерго» встановили спеціальну платформу для гнізда лелек.

Сім’я білих лелек вже десять років проживає у цьому селі. Під час нещодавньої негоди велике гніздо впало з електроопори на землю, пошкодивши лінію електропередачі. Місцеві жителі, зоставшись без світла, викликали енергетиків. Фахівці обстежили обриви на лінії й помітили зруйноване гніздо. Лінію, звісно ж, відремонтували, а ще — встановили спеціальну металеву платформу, яка запобігатиме сповзанню важкого гнізда на проводи, уберігатиме птахів від удару струмом та убезпечуватиме лінії електропередачі від аварійних ситуацій, а населення — від поза-планових відключень та коротких замикань.

Переглядів: 355

Дивовижі Херсонщини

«Мандруй Україною» (#МандруйУкраїною) — ініціатива Президента України Володимира Зеленського, яку підтримали Міністерство культури та інформаційної полі-тики, Державне агентство розвитку туризму та представники обласних державних адміністрацій, — спрямована на пожвавлення внутрішнього туризму та популяризацію не дуже відомих маршрутів і локацій для якісного відпочинку.

Цього року у зв’язку з пандемією коронавірусу та закритими кордонами багатьох країн можливості міжнародного туризму для українців дещо обмежені. Але це дає чудовий шанс більше дізнатися про нашу країну.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@gmail.com