Поля сортує. А ти?
Ставлення людства до навколишнього середовища — актуальне як ніколи. Щороку кожен з нас продукує близько 300 кг сміття, з яких лише 15 кг йде на переробку. Тому сортування відходів — це вже не тренд, а необхідність. Й екозвички стоять на рівні із звичкою чистити зуби чи робити ранкову зарядку.
Нині економічна система в багатьох країнах працює за принципом «візьми–вироби–викинь», але світ уже потребує іншого підходу: «візьми–вироби–перероби». І деякі країни сповідують саме другий принцип. Наприклад, у Німеччині на переробку відправляється 66% відходів, у Швейцарії — 60%, у Словенії та Бельгії — 54%. А в Швеції на полігонах відходів опиняється лише 4%! Решта — 96% — або переробляється для повторного використання, або спалюється. Втім, навіть зі спалення Швеція також знайшла спосіб отримувати користь: на спеціальних підприємствах таким чином нагрівають воду, яка потім обігріває будівлі. Крім того, частину отриманої енергії використовують для вироблення електрики. Для цих цілей Швеція навіть імпортує сміття з-за кордону, за що їй доплачують інші країни.
В Україні ситуація не надто оптимістична. У 2019-у, за рейтингом забруднення навколишнього середовища, ми посіли 46-е місце зі 109 країн, що входять до списку, а рік перед тим займали 42-е. Це і не дивно, бо 94% відходів у нас не переробляється. Ми маємо лише 893 пункти збору відходів, чверть яких — у столиці країни. А загальна площа звалищ сміття дорівнює території Данії! Такі цифри не є втішними. Щоправда, дедалі більше українців сортують відходи вдома, здають їх на переробку та дбають про навколишнє середовище.
Для когось це вже перетворилося на стиль життя. Як?
Валентин Радченко уже цілий рік сортує відходи і вчить цьому інших. Усе почалося з того, що 15-літній хлопець разом з однодумцями на базі ліцею, де навчається, створив команду екоактивістів «GREENvillage», до яких залучив учителів та учнів навчального закладу. Як лідер екогрупи Валентин сам почав сортувати, а сім’я та друзі підхопили ініціативу і тепер займаються цим спільно. Процес сортування відходів став настільки звичним у житті Валентина, що він уже й не помічає його, робить це механічно.
Захоплення екологічним способом життя, бажання боротися за екологічно чисте середовище своєї громади спонукали Валентина з командою подати анкету на право участі у проєкті «Zero Waste School», який реалізовує Klitschko Foundation спільно з Coca-Cola Foundation. І вони пройшли! Зараз у рамках проєкту навчаються, щоб згодом успішно реалізувати власну еко-ініціативу. Втім, дещо впроваджують уже. Під час карантину команда провела власний онлайн-курс «Свідомий сортувальник».
А що кожен з нас може зробити, аби якомога більше людей усвідомили шкоду від викинутої на узбіччя пляшки чи від відходів, які постійно нагромаджуються на сміттєзвалищах?
Проєкт «Zero Waste School» знайомить учасників з екогероями, які на власному прикладі показують важливість екосвідомого життя. Як-от Павучиха Поля. Вона вчить молодь і громади піклуватися про довкілля і пояснює, як правильно сортувати відходи.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206