Переглядів: 420

Президентський рік

20 травня, якраз у річницю інавгурації на посаду Президента України, Володимир Зеленський дав першу повноформатну пресконференцію для вітчизняних та іноземних ЗМІ. На ній, зокрема, порушувалися такі питання.

Про Крим

Володимир Зеленський виступає за збільшення кількості майданчиків, на яких обговорюватиметься питання деокупації Криму, зокрема на міжнародному рівні: «Це наша земля, наш народ, і, можливо, справді цих майданчиків недостатньо, щоб говорити про Крим. Тому що в мінському процесі, чесно кажучи, питання Криму не порушується».

За його словами, у межах мінського процесу на засіданнях Тристоронньої контактної групи є перелік питань, які мають обговорюватися згідно з підписаним пакетом Мінських угод. «Там питання Криму нема. Я згоден, що це несправедливо», — додав Володимир Зеленський.

Водночас він наголосив, що кримське питання посідає чільне місце у його порядку денному. Зокрема, розповів, що зустрічається з представниками кримськотатарського народу. Цими днями відбулася ще одна така зустріч, на якій було ухвалене консолідоване рішення про створення робочої групи, що займатиметься питаннями кримських татар і півострова.

Володимир Зеленський також наголосив, що питання Криму та ситуації з кримськими татарами він порушує на двосторонніх зустрічах з керівниками інших країн. Зауваживши, що повернення Кримського півострова під український прапор є однією з умов зняття санкцій з Росії — поряд з деокупацією Донбасу.

«Незважаючи на те, що деякі європейські країни пов’язали їх лише з Донбасом і дехто думає, що їхнє зняття можливе після того, як Донбас повернеться в Україну, і США, і Канада, і більшість країн ЄС, включно з Німеччиною та Францією, завжди порушують це питання. Всі вони розуміють і публічно говорять про санкційну політику, і нещодавно мені Помпео (державний секретар США Майк Помпео. — Ред.) сказав щодо цього: доки Крим не повернеться в Україну, санкції не будуть зняті», — поінформував глава держави. А ще нагадав, що питання Криму порушував під час останніх перемовин у «нормандському форматі», однак Росія намагалася уникати його обговорення.

Про вплив РФ на бойовиків на Донбасі

Російська Федерація повинна вплинути на незаконні збройні формування на тимчасово окупованих територіях Донбасу з метою припинення обстрілів, адже тільки РФ має на них вплив, наголосив Президент України.

Глава держави зауважив, що заяви представників незаконних збройних формувань про обстріли цивільних об’єктів з боку Збройних сил України не відповідають дійсності: «Півтора місяці десятки машин ОБСЄ, які їдуть на окуповану територію, — жодної машини не пропускають туди. А вони кажуть, що ОБСЄ фіксує, що ми стріляємо по цивільних. Ми не стріляємо по українцях. Ми відповідаємо бойовикам».

«Я хотів показати всьому світу, що в нас дуже міцна армія. Але ми не провокуємо. Ми боремося за нашу країну. Якщо по нас стріляють, ми будемо відповідати. Але першими стріляти ми не будемо», — заявив він.

Володимир Зеленський поінформував, що після заяв бойовиків українська делегація в ТКГ скликає термінову зустріч у мінському форматі. «Я впевнений і вірю в те, що єдиний вплив на них має Російська Федерація. І вона повинні на них вплинути», — сказав глава держави, додавши, що провокації бойовиків інформаційно спрямовані проти України. «Сьогодні вони нас звинувачують у гуманітарній кризі. Ми даємо туди воду, ми її не перекриваємо, незважаючи на те, що вони довгий час не платять за цю воду», — зазначив Президент.

Про мову

Володимир Зеленський наголосив, що мовне питання в Україні не стоїть, і висловив сподівання на підписання меморандуму про порозуміння з Угорщиною.

«У нас багато різних меншин. Така країна. Стільки кордонів. Така історія. Ми повинні захищати права та можливості кожної меншини знати свою мову. Для багатьох вона не українська. Наприклад, коли ми говоримо про Берегове», — зазначив глава держави, водночас підкресливши, що кожен громадянин України повинен знати українську мову.

Він нагадав, що через питання вивчення мови національної меншини Україна має непрості стосунки з Угорщиною. Проте висловив надію, що цю проблему буде вирішено найближчим часом: «Пан Орбан (прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. — Ред.) упродовж року шукав зі мною зустрічі. Я готовий до цієї фундаментальної зустрічі, на якій хотів би, щоб ми підписали меморандум між Україною та Угорщиною. Меморандум щодо всього: і безпекової ситуації, і поваги до історії».

Говорячи про тимчасово окуповані території Донбасу, Президент зауважив, що місцеві мешканці висловлюють подяку за запуск російськомовного телеканалу «Дім», який показує відео-уроки «Всеукраїнської школи онлайн»: «Більше ніякої якісної школи у них, на тимчасово окупованій території, не транслюється. Ми це знаємо. Ми отримуємо звіт. Тому я дуже радий, що у нас «Дім» запрацював».

Про голів ОДА

Володимир Зеленський планує зробити кадрові висновки щодо діяльності голів обласних державних адміністрацій після закінчення епідемії коронавірусу.

Він, зокрема, зауважив, що голова Чернівецької ОДА продемонстрував високий рівень професіоналізму під час епідемії. Натомість у деяких інших областях результати роботи очільників держадміністрацій можуть виявитися незадовільними.

«Ця інфекція нам показує, які «за-хворювання» у нас є в державному апараті. Й одразу після COVID-19 будуть рішення, рішучі кроки», — запевнив Президент, зазначивши, що зараз звільнення голів ОДА може ускладнити роботу з протидії епідемії коронавірусу.

Про підтримку пенсіонерів 75+

Український уряд розробляє програму підтримки пенсіонерів, старше 75 років. Незабаром її представлять громадськості.

«Ми запровадили програму 80+, і кожному пенсіонерові, старшому за 80 років, ми додали до пенсії 500 гривень. Далі будемо розробляти програму для наступного року, щоб запровадити програму 75+», — повідомив глава держави, уточнивши, що над розробкою цієї програми працює міністр соці-альної політики Марина Лазебна.

Президент нагадав, що у травні була проведена індексація пенсій, а також здійснена виплата допомоги громадянам, розмір пенсії яких нижчий за

5 тисяч гривень.

Володимир Зеленський наполягає, щоб уряд забезпечив людей похилого віку нормальною медициною, можливістю купувати ліки, а під час епідемії коронавірусу — засобами індивідуального захисту.

Про медреформу

На думку Президента, епідемія COVІD-19 продемонструвала, що медична реформа в Україні не була достатньо успішною, а тому в неї необхідно внести зміни: «COVІD-19 показав, що не вийшло реформи. Там є нормальні речі, які були зроблені. Але дуже багато всього, на що не звертали уваги. І ми опинилися просто медично «голі» перед таким викликом. Ось чому я кажу, що треба переглядати реформу».

Володимир Зеленський уточнив, що багато медиків задоволені першим етапом медреформи, який стосується первинної ланки. Натомість після впровадження другого етапу рівень зарплат, наприклад, водіїв «швидкої» становить близько 4—5 тисячі гривень. «Це ж неправильна реформа? Мені здається, неправильна. Якщо всі психіатричні лікарні й тубдиспансери виходять зі страйками, що їх закривають, це ж неправильна реформа. Вона нерозумна. Вона не для людей. Вона точно не для лікарів. Вона ні для кого. Тому й треба її переглядати», — наголосив він. Перед закриттям медзакладу, впевнений глава держави, необхідно відкрити новий, де будуть забезпечені гідні умови для пацієнтів, а персонал отримуватиме гідну зарплату.

Про вбивство Катерини Гандзюк

Виконавці вбивства активістки Катерини Гандзюк уже отримали вироки суду. Замовники цього злочину також сядуть за ґрати, запевнив Президент України: «За мою каденцію люди, які вбили, — посаджені. Ми знаємо, хто замовив. Зараз ця справа передана до суду. І суд, я впевнений, дасть справедливий вирок. І замовники сядуть за ґрати. Останній крок — це суд».

Водночас Володимир Зеленський зазначив, що такий резонансний судовий процес повинен бути повністю незалежним: «Тиснути на суд не можемо, але будемо робити все, щоб усе було справедливо, й ці люди обов’язково сядуть у тюрму».

Що ж до справи про вбивство журналіста Павла Шеремета, то, за словами глави держави, вона складніша: «Якщо доведе слідство, а потім суд, що ті люди, яких зараз підозрюють у вбивстві, є винними, то вони сядуть у тюрму. Якщо ні — будуть нести відповідальність ті люди, які довели цю справу до суду і звинуватили невинних».

Про монобільшість

Володимир Зеленський заявив, що не має наміру розпускати Верховну Раду, адже поки що народні депутати демонструють результат й ухвалюють важливі закони. «Поки вони будуть голосувати, я підтримуватиму партію «Слуга народу». І не просто партію «Слуга народу» — я буду підтримувати склад монобільшості, тому що вони виконують свою роботу. Як тільки вони не голосуватимуть, якщо вони будуть лобіювати інтереси тієї чи іншої комерційної групи впливу на політику України, у той же час, не думаючи ні про що, я буду розпускати парламент», — зазначив він.

Як важливі документи, вже схвалені нинішньою ВР, глава держави виокремив закони щодо регулювання банківської діяльності, земельну реформу та про імпічмент Президента.

Володимир Зеленський також зазначив, що підтримуватиме кандидата на посаду Київського міського голови від партії «Слуга народу», якого висунуть шляхом праймеріз: «Чи будуть праймеріз? Будуть. Чи будуть входити у праймеріз кандидати в мери Києва не тільки від «Слуги народу»? Обов’язково. Будуть і кандидати від «Слуги народу», ті, хто є депутатами від «Слуги народу», і будуть незалежні люди, які готові боротися на відкритих праймеріз. Хто буде кращим — того я підтримаю».

Про «інвестиційних нянь» і приватизацію

Як зазначив Президент, незабаром у Верховній Раді будуть зареєстровані всі законопроєкти, спрямовані на полі-пшення інвестиційного клімату в Україні. Зокрема, зменшений поріг інвестицій для участі в програмі «Інвестиційна няня» зі $100 млн до $30 млн: «Інвестиційна няня» — проєкт готовий. Найближчим часом він буде зареєстрований у Верховній Раді. Ми нічого не реєстрували у Верховній Раді до того періоду, поки вона не зможе нормально працювати (після послаблення карантинних заходів, запроваджених у зв’язку з поширенням коронавірусу. — Ред.). Ми реєстрували та голосували закони, пов’язані з боротьбою з COVID-19». Інвесторам, які вкладають в українську економіку понад 10 мільйонів доларів, будуть запропоновані пільги зі сплати податку на прибуток.

Володимир Зеленський також зазначив, що незабаром до парламенту будуть внесені проєкти законів про амністію капіталів та пакет законопроєктів про народовладдя, про референдум.

За словами Президента, у рамках малої приватизації, що триває в Україні, Фонд держмайна перевиконав план надходжень. Велика ж приватизація, сподівається він, розпочнеться після закінчення епідемії COVID-19. Першими на продаж підуть об’єкти, що належать Державному управлінню справами. Володимир Зеленський зазначив, що до приватизації готуватиметься також компанія «Центренерго».

Про дороги і мости

Після виходу країни з карантину згортання великих програм не відбудеться. Це стосується, зокрема, і програми «Велике будівництво». «Ми справді збільшили у дев’ять разів кількість доріг, які побудуємо цього року. Незважаючи на проблеми, на економічну кризу, на COVID-19, побудуємо дороги. Скільки їх? Близько 4,5 тисячі кілометрів», — сказав глава держави.

За його словами, завдання влади — побудувати всі державні дороги, які об’єднають країну та стануть «вітриною» Української держави. Водночас існує проблема з відновленням шляхів місцевого значення. «Скільки ми приїжджаємо в міста — там ситуація не така швидка. На жаль, на це ми не маємо впливу поки що. Але будуть місцеві вибори, і я впевнений, що в багатьох містах у нас буде вплив і ми побудуємо всі дороги в містах», — заявив Президент.

Володимир Зеленський уточнив, що в рамках «Великого будівництва» продовжиться зведення нових дитсадків, шкіл та приймальних відділень лікарень. Наразі влада працює і над пошуком 3 млрд доларів для оновлення всіх мостів України та будівництва нових.

Про звільнення політв’язнів

Глава держави запевнив, що після завершення епідемії COVID-19 буде добиватися повернення українських політв’язнів, які перебувають на території Російської Федерації та в окупованому Криму, про що зараз ведуться перемовини з РФ.

Він зауважив, що за результатами трьох етапів звільнення утримуваних осіб Україна повернула понад 130 громадян. Зокрема, це політв’язні та моряки, захоплені в полон у районі Керченської протоки. Так, 76 осіб повернулися після зустрічі лідерів країн «нормандського формату», яка відбулася у грудні 2019 року в Парижі.

За словами Володимира Зеленського, нові ділянки розведення сил і засобів на Донбасі поки що не узгоджувалися. А щодо зміни українського представництва у Тристоронній контактній групі, то це, мовляв, було зроблено для активізації переговорного процесу. «Ми додали статус до Мінського процесу, і всі це бачать. Ми змогли показати, що люди, які вже шість років є представниками ОРДЛО на засіданнях Мінської групи, і що у деяких з них є російські паспорти, і що вони там не можуть знаходитися. Там можуть бути присутні представники тимчасово окупованих територій, але вони всі повинні бути громадянами України», — наголосив Володимир Зеленський.

За матеріалами пресслужби Президента України.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua