№ 41-42 (22159-22160) четвер-субота 28-30 травня 2020 року

Переглядів: 612

Президентський рік

20 травня, якраз у річницю інавгурації на посаду Президента України, Володимир Зеленський дав першу повноформатну пресконференцію для вітчизняних та іноземних ЗМІ. На ній, зокрема, порушувалися такі питання.

Про Крим

Володимир Зеленський виступає за збільшення кількості майданчиків, на яких обговорюватиметься питання деокупації Криму, зокрема на міжнародному рівні: «Це наша земля, наш народ, і, можливо, справді цих майданчиків недостатньо, щоб говорити про Крим. Тому що в мінському процесі, чесно кажучи, питання Криму не порушується».

За його словами, у межах мінського процесу на засіданнях Тристоронньої контактної групи є перелік питань, які мають обговорюватися згідно з підписаним пакетом Мінських угод. «Там питання Криму нема. Я згоден, що це несправедливо», — додав Володимир Зеленський.

Переглядів: 512

Підозри і вироки

Покінчити з коронавірусом в Україні легко. Треба призначити винуватців поширення зарази і звернутися в Генеральну прокуратуру. Решта — справа техніки. Прокурори оформлять підозри і пред’являть їх тим, на кого вкажуть «зверху». Печерський суд Києва заарештує підозрюваних й утримуватиме їх у СІЗО, поки справу нібито розслідують. Якщо «зверху» надійдуть нові вказівки, підозри переоформлять і призначать нових прокурорів. А суддя... суддя, певна річ, чекати вказівок «зверху». Вірусу подібна суєта набридне. Він втече з нашої країни туди, де є правосуддя.

Викриття відбулося. Докази не потрібні

Наведений вище сюжет не зовсім фантазія. І придуманий не мною, а склався після пресконференції Президента Зеленського на галявині в Маріїнському парку. Відзначаючи річницю своєї інавгурації, глава нашої держави з-поміж іншого торкнувся низки питань, пов’язаних з роботою правоохоронної системи у контексті резонансних справ. Одна зі справ стосувалася особистої участі Володимира Олександровича в публічному «викритті» ймовірних органі-заторів і виконавців вбивства відомого журналіста Павла Шеремета 20 липня 2016 року.

Переглядів: 636

Невмирущий вальс

Надходить час традиційних випускних вечорів. Час прощання з рідною школою, в якому сплелись воєдино і світлий сум розставання, й радість передбачуваної зустрічі з новим життям. Час, коли думки про ЗНО, про літо і все таке інше, включно навіть із тією загадковою, непередбачуваною «короною», заступають цілковито інші клопоти: про випускне вбрання, про місце, про витратний бюджет… Та все це, однак, минуще. Й лише карантин — як загадкова чорна діра в космосі нашого нинішнього життя. Чи не пощезне в цій чорній дірі музика випускного вальсу?..

Вальс… Вальс… Вальс…

Шурхіт розкішних, нафантазованих юністю суконь, одухотворені, сяючі лиця, завше прекрасні своєю молодістю та неповторністю, стрімка, як плин теперішнього життя, хвилююча музика… Кришталеві люстри вгорі чи ясний блават небес — неважливо… Тому що це — мить…

Переглядів: 1082

Євген АКИМОВИЧ: «Життя — це вибір. Наш вибір»

«Філософія тотальності та громадянське суспільство», «Україн-ська культура в історичному вимірі», «Європейська культура в афоризмах та висловах», «Феномен українства» й іще добрий десяток видань цього поважного автора і — в чому не раз мали змогу переконатися — друга «Чорноморських новин» займають чільне місце в нашій редакційній бібліотеці. І головне — не стоять, припадаючи пилом, на книжковій полиці, а є підручним інструментом у роботі журналістів.

Мова — про Євгена Олександровича Акимовича. За фахом і способом мислення — філософа (кандидат наук, доцент), енциклопедиста, знавця кількох мов (латина, англійська, італій-ська, французька, німецька, польська), людину з активною життєвою позицією (у 1989 — 1993 роках — співголова Одеського крайового Руху, із 2002-го — голова Всеукраїнської громадської організації «Демократична коаліція», учасник Помаранчевої революції та Революції Гідності), правдолюба і працелюба.

Прикметною особливістю творчості нашого шанованого автора є звернення (бо ж — учений, ерудит і поліглот) до світової історичної мудрості, сконцентрованої в афоризмах, крилатих висловах, цитатах видатних особистостей. Утім, занотовуючи впродовж багатьох років до щоденника власні думки, враження, оцінки побаченого, почутого, прочитаного й пережитого, він і сам пише книгу таких повчальних згустків.

Ось деякі з них:

 • Хто може, той робить, а хто не може, мріє про майбутнє та скаржиться на фатальне невезіння.
 • Маємо країну великих можливостей — у нас все можливе.
 • Люди здебільшого ображаються саме тоді, коли хочуть образитися.
 • Розмова — це обмін думками, а не емоціями.
Переглядів: 583

Хибний і шкідливий наратив

Експосли США застерігають від втягування України у внутрішню політику Сполучених Штатів Америки

З огляду на ситуацію навколо «плівок Деркача» колишні посли США в Україні виступили зі спільним зверненням, у якому попередили про небезпечність втягнення України у внутрішню політику Сполучених Штатів у період президентських виборів. Текст заяви оприлюднений на сайті експертного центру «Атлантична Рада» (Вашингтон).

«Ми роками працювали над розбудовою та зміцненням американсько-українського стратегічного партнерства, заснованого в 1996 році. Тому ми збентежені зусиллями щодо втягнення України у внутрішньоамериканську політику з огляду на наближення президентських виборів у США», — зауважили дипломати.

За їхніми словами, ці зусилля сприяють поширенню «хибного й шкідливого наративу», якого немає в реальності та який веде до «послаблення відносин між США й Україною, а також розколу між двома країнами». Це не відповідає інтересам держав, вважають дипломати.

Переглядів: 361

За моделлю Клайпеди

Незважаючи на коронавірус, Одеса дбає про розвиток. Упродовж року робоча група на чолі з Сергієм Гриневецьким працювала над концепцією вільної економічної зони, і цими днями представила документ міському голові.

Розвитком цієї території на полях фільтрації місто займається з 2005-го, і за цей час багато разів змінювалися її назви: зона пріоритетного розвитку, технопарк, індустріальний парк. Але залишалася сутність проєкту — на цій депресивній території розвиватимуться виробничі потужності,  створюватимуться нові робочі місця.

Переглядів: 387

Коротко про різне

Допомога від китайських бізнесменів

Генеральний консул Китайської Народної Республіки Сунь Ліцюн разом з головою правління Асоціації китайських бізнесме-нів в Одесі Цюй Бо нещодавно передали мешканцям нашої області майже сто тисяч засобів індивідуального захисту — масок.

«Ми продовжили координацію дій, спрямованих на подолання наслідків пандемії коронавірусу для громадян обох держав. Хочу щиро подякувати пану генеральному консулу і представникам бізнесу Китаю за підтримку. Ми й надалі координуватимемо нашу роботу в питаннях медичної безпеки», — сказав під час зустрічі голова Одеської облдержадміністрації Максим Куций.

Керівник ОДА зазначив, що облдержадміністрація продовжуватиме співпрацю з усіма міжнародними партнерами, які допомагають нашому регіону подолати наслідки пандемії коронавірусу.

Переглядів: 375

Повернення куланів

З ініціативи природоохоронної організації Rewilding Europe на територію державного заповідника «Тарутинський степ» завезли 20 куланів і вісім європейських ланей, народжених в «Асканії-Новій», що на Херсонщині.

Деякий час парнокопитні проведуть у просторому вольєрі, на повному пансіоні, допоки не акліматизуються, а восени перейдуть на власний корм, поселившись у тарутинських степах.

Переглядів: 391

Іван КРУЛЬКО: «Підтримати аграріїв у цей непростий час»

Депутати фракції «Батьківщина» зареєстрували у Верховній Раді законопроєкт №3519. Документом пропонується виділити 1,5 мільярда гривень безповоротної фінансової допомоги аграріям, які постраждали від посухи.

Коментуючи законопроєкт, заступник голови партії «Батьківщина», народний депутат Іван Крулько наголосив, що наразі фермери потребують невідкладної фінансової допомоги держави, бо багато хто з них опинився на межі банкрутства через посуху та неможливість реалізувати вирощену агропродукцію на базарах з огляду на карантинні обмеження.

Переглядів: 516

Обвал цін на нафту: наслідки для економік Росії та України

Починаючи з березня ц.р. світова економіка поступово занурюється в глобальну кризу, «спусковим гачком» якої стало катастрофічне падіння цін на нафту на тлі пандемії коронавірусу COVID-19. В останні місяці люди в усьому світі переймаються двома питаннями: коли піде на спад пандемія і як довго протримаються низькі ціни на нафту?

Якщо відповідь на перше питання цікавить практично кожного, то на друге хвилює в основному певні верстви населення — тих, хто пов’язаний з видобутком, транспортуванням і продажем нафти, а також власників промислових підприємств, які її використовують та переробляють.

Переглядів: 426

Антарктична місія

Нещодавно, 17 травня, в Україну повернулися дві українські антарктичні експедиції: річна, вже 24-та, УАЕ, яка працювала на станції «Академік Вернадський» майже 13 місяців, і сезонний загін, що провів там близько трьох місяців.

У складі «зимівників» було семеро науковців, «сезонників» — 15. Вони проводили в Антарктиді біологічні, метеорологічні та геофізичні дослідження. Сайт Міністерства освіти та науки України (https://mon.gov.ua) опублікував десять найважливіших результатів роботи цих експедицій.

Переглядів: 556

Не терпіть насилля!

В умовах карантину люди вимушені тривалий час залишатися в домівках, що може призводити до погіршення матеріального становища родин, зловживання алкогольними напоями або наркотичними речовинами. Як результат — загроза збільшення випадків домашнього насильства.

Куди звертатися по допомогу?

Якщо ви стали жертвою або свідком домашнього насильства, телефонуйте до:

 • Поліції — 102. В Одесі з 17 вересня 2019 року працюють групи швидкого реагування на випадки домашнього насильства «Поліна»;
 • Служби у справах дітей Одеської міської ради — 797-29-79, якщо від насильства страждають діти або діти стали його свідками;
Переглядів: 1304

Делятин. Таємничий і несподіваний

Шляхом в омріяні Карпати, до майже обов’язкових для відвідин культових в Україні та за її межами відпочинкових місць Яремча й Буковель, масовий турист неодмінно проїжджатиме містечко (офіційно смт) Делятин. Промайне його зазвичай транзитом, навряд чи спиниться. А дарма, бо для допитливого мандрівника Делятин вартий уваги.

Дитинство моє пройшло у сусідньому Яремчі (це на десять кілометрів південніше Делятина й вище в гори), тому почасти я в темі, а що може бути цікавішим, ніж писати про сусідів?

Про географічне положення Делятина, його топографію, використаю цитату найсвіжішого шевченків-ського лавреата, який тут зростав, Тараса Прохаська:

«Делятин — це десять кілометрів вздовж Прута. Десять на два — так хати віддаляються від дороги. Переважно у гори. Бо тут, саме тут, у Делятині починаються справжні Карпати. Їх ще називають береговими Горганами. За Прутом — вже інші гори. Нижчі, мальовничіші, лагідніші. Косівські. Там — Білі і Чорні Ослави, Чорний Потік, різні Березови і Яблунів.

Переглядів: 734

Перечитуючи Василя Полтавчука...

Бібліотека не працює — карантин. Підходжу до своєї книжкової шафи, де зібрані читані-перечитані безцінні твори українських класиків.

Вибране Михайла Коцюбинського, «Чотири броди», «Гуси-лебеді летять…», «Щедрий вечір» Михайла Стельмаха, «Лебедина зграя» і «Зелені млини» Василя Земляка, «Пролетіли коні» Євгена Гуцала, «Облога» — вибране Григора Тютюнника, «Северин Наливайко» Миколи Вінграновського, «Таємний посол» — тетралогія Володимира Малика, «День гніву» Юрія Косача… Книги з автографами колег, яких знав і з якими у дружніх стосунках: Юрія Мушкетика, Володимира Яворівського, Василя Шкляра, Мирослава Дочинця, Петра Сороки, Броніслава Грищука, Йосипа Струцюка, Олега Чорногуза, Василя Бондара, Анатолія Колі-сниченка, Олекси Шеренгового, Василя Полтавчука, Романа Кракалії, Григорія Цимбалюка…

Переглядів: 506

Василь ПОЛТАВЧУК. 22-3-49

 Оповідання

 Пам’яті Ніни Михайлівни Гончарук

І

Прозвали її Кубанкою. Хто й коли уперше вимовив це слово, встановити нині вже неможливо, оскільки було це давно, років п’ятдесят тому, але воно прижилося на Острові. У прізвиську, на відміну від тих, які ґрунтувалися на якомусь людському ґанджі (мав Острів своїх Клишоногих, Горбатих, Лисих, Сопливих), не було нічого образливого для нової мешканки — ним тільки означили місце, звідки вона прибула: Кубанка, бо з Кубані.

Втім, «прибула» — це не зовсім так. На Острові говорили інакше: «Моряк привіз».

Кубанка опинилася на Острові і в прямому, і в переносному значенні слова. Слід пояснити, що Острів — це та частина селища, яка звідусіль оточена водою: річкою Савранкою і невеликим потічком, який брав початок із джерела під лобатим горбом. Потічок мав болотисті береги, порослі очеретом та верболозом, і тому втрапити на Острів чи виїхати з нього можна було лише через один-єдиний місток. Щоправда, була ще кладка, але нею скористатися могли лише пішоходи або ті, що добиралися велосипедами.

Переглядів: 952

Ірина ТОМА. Вірші

Соловей і весна

У солов’я закохана весна —
Він їй співав натхненно і пророче.
Відвертих трелей розійшлась луна.
Він їй співав і слухав світ охоче.
 
То заливав, мов лилася ріка,
То скрекотів, мов говорив журбою,
А то молив на землю звисока,
А то все небо сповнював собою.

Переглядів: 366

У контексті двох подій

У рамках відзначення 605-ї річниці першої писемної згадки про попередника Хаджибея-Одеси — гавань Коцюбіїв (1415), під егідою ГО «Одесі — 600+» та за участі одеських художників підготовлена мапа історичної частини нашого міста українською мовою з англійською транслітерацією вулиць та англомовними пояснювальними текстами основних об’єктів.

Обговорення та перше представлення проєкту відбулося 22 травня. На ньому, крім ініціаторів, були присутні члени правління ГО «Одесі — 600+» Валерій Ліверінов та автор цих рядків. Розглядалися питання майбутньої презентації мапи широкій аудиторії та залучення до проєкту більшого кола зацікавлених осіб.

Переглядів: 706

Ілля Мечников і його одеські учні

(Закінчення. Початок у номері за 21 травня)

Яків Юлійович Бардах (грудень 1857-го — 17 липня 1929-го) — український мікробіолог, бактеріолог. Винайшов спосіб виготовлення протидифтерійної сироватки.

Навчався на природничому відділенні фізико-математичного факультету Новоросійського університету в 1880—1883 роках, коли там викладав І.І. Мечников. Здобував додаткову медичну освіту у Військово-медичної академії у Санкт-Петербурзі. Після цього повернувся до Одеси й 11 червня 1886-го заснував тут першу в Російській імперії бактеріологічну станцію, де готувалися вакцини від різних хвороб людини і тварин; першим у Росії розпочав щеплення проти сказу.

У 1891-у через антисемітизм одеської влади був відсторонений від керівництва станцією, однак залишився там працювати. У 1894-у році в Московському університеті захистив докторську дисертацію. У 1895-у був призначений приват-доцентом бактеріології на фізико-математичному факультеті Новоросійського університету, з 1896-го викладав курс мікробіології на публічних курсах Товариства дослідників природи, проводив також активну наукову роботу з мікробіологічного вивчення одеських водойм, полів зрошення, лікувальних властивостей лиманної грязі. У 1903-у організував в Одесі одну з перших у Україні станцію швидкої медичної допомоги.

Переглядів: 802

Докучає печія...

Мало хто сприймає печію як серйозну недугу, бо, мовляв, щоб її позбутися, досить прийняти розрекламовану по телевізору таблетку. Насправді ж печія може бути першим тривожним симптомом небезпечних захворювань. Яких саме? Про це ми розпитали гастроентеролога вищої категорії Григорія КАРПЕНКА.

— Статистика свідчить, що печія турбує від 20 до 50 відсотків населення розвинених країн. При цьому 10—20 відсотків людей відчувають дискомфорт або печіння у стравоході частіше одного разу на тиждень. Неприємне відчуття у горлі виникає приблизно через 15—30 хвилин після прийому їжі. Але нерідко печія допікає і в вночі.

— Що ж таке печія й чому вона виникає?

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net