Сім портретів від Василя Полтавчука
Про серію біографічно-критичних нарисів «Одеса літературна»
Перечитую ці глибоко аналітичні й дуже потрібні видання, адресовані вчителям-словесникам, аспірантам, студентам, учням — усім, хто цікавиться літературою і літературознавством рідного краю.
Вони ґрунтовні й цікаві, бо написав їх письменник і науковець, кандидат філологічних наук, доцент Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова, який багато років там викладав й героїв цих нарисів знав особисто.
Василь Полтавчук заснував цю серію, ще в 2012 році. Наразі вийшло сім книжок: про Василя Фащенка — літературознавця, лауреата Державної премії імені Тараса Шевченка, доктора філологічних наук, професора; Бориса Дерев’я-нка — журналіста, громадського і політичного діяча, засновника газети «Вечерняя Одесса»; Івана Гайдаєнка — письменника-мариніста і громадського діяча; Володимира Івановича — сатирика і гумориста, першого лауреата премії імені Степана Олійника; Григорія В’язовського — доктора філологічних наук, професора, одного з плугатарів одеської літературної ниви 1950-х — початку 1990-х років; Івана Дузя — доктора філологічних наук, професора, письменника, одного з найактивніших творців літературної атмосфери Одеси середини тих же десятиліть XX століття та автора цих рядків.
Дивуюся, що вихід такої серії зовсім не зацікавив обласну організацію НСПУ, бо ніхто з колег-письменників жодним словом не обмовився про неї на сторінках київських чи місцевих видань.
А ще ж, варто підкреслити, що Василь Полтавчук не тільки знаний науковець-літературознавець, а й гарний прозаїк, закоханий у рідну Савранщину. До його книжки оповідань «Руса коса до пояса» вступне слово «Мудрість простоти» написав світлої пам’яті Василь Фащенко. Цитую: «Є проза виклично-барвиста — романтична чи модерністська. І є інша — ласкаво-тиха, звичайна, без карколомних вигадок». Візьміть у руки збірки оповідань «Заповітне поле», «Ім’я любові», «Іванові зяті», прочитайте — й заглибитесь у пряму й правдиву, чисту й щиру душу автора.
Василь Фащенко висновував: «Оповідання Василя Полтавчука — це негаласливо відгранені життєві історії, випадки, за якими людські долі з їхніми правдами і кривдами. У часі — від воєнного лихоліття, котре гірко відлунює в душах людей і понині, до днів теперішніх — не дуже багатих на радісні миті. (Ці слова писав наче сьогодні! — Прим. Г.Щ.). Зате, як і тоді, щедрих на таланти творити добро, виступати проти зажерливості — на захист людської гідності. А кого в житті більше — лихих чи добрих — не в змозі осягнути навіть найсучасніша комп’ютерна статистика. Тільки чесна література, не применшуючи темних сил зла і прагнучи кращого, завжди стає на сторожі (а може, їх і менше) людей совісливих».
До речі, за книжку «Іванові зяті» Василь Полтавчук став лауреатом обласної премії імені Івана Гайдаєнка. Літ і літ та нових книжок вам, пане Василю!
Геннадій ЩИПКІВСЬКИЙ,
лауреат літературних премій
імені Олеся Гончара, Івана Гайдаєнка
та Валер’яна Підмогильного.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 50 грн.
- на 3 місяці — 150 грн.
- на 6 місяців — 300 грн.
- на 12 місяців — 600 грн.
- Iндекс — 61119
суботній випуск (з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 40 грн.
- на 3 місяці — 120 грн.
- на 6 місяців — 240 грн.
- на 12 місяців — 480 грн.
- Iндекс — 40378
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206