Переглядів: 653

Армія і коронавірус

Однак через відсутність відповідних контрольних механізмів проблему біологічної зброї цією конвенцією не вирішено. Адже низка країн, у т.ч. провідних, приєдналася до угоди з іміджевих міркувань, себто формально, одночасно не припиняючи розробки бойових біологічних речовин та зберігаючи можливості їх застосування.

Крім того, з’явилася інша проблема — нові інфекційні хвороби внаслідок мутації вірусів, зумовленої екологічними змінами. А швидкому та широкому поширенню епідемій у світі сприяють глобальні транспортні комунікації. Так фактично одночасно виникає «природна біологічна зброя» із засобами її доставки.

Сьогодні природні вірусні інфекції людство не може контролювати повністю, але окремі держави використовують їх у своїх геополітичних цілях. Наприклад, Китай, ймовірно, під час процесу нейтралізації коронавірусу пробує вирішувати накопичені проблеми національної економіки, а також запобігти очевидним діям керівництва США та Росії, які також прагнуть зміцнити власні позиції під виглядом боротьби з епідемією. Подібну практику поки що не можна назвати поширеною. Хоча, залежно від того, як надалі погіршуватиметься стан світової економіки і, відповідно, загострюватимуться суперечності між державами, така практика може стати масштабнішою, а її форми — урізноманітнитися.

Водночас ускладнення міжнародних відносин підвищуватиме загрозу виникнення у світі збройних конфліктів та війн. При цьому, в умовах поширення природних вірусних інфекцій, окремі країни та терористичні організації можуть застосувати і справжню біологічну зброю. Звичайно, така ймовірність досить низька, але її не можна виключати, особливо в той час, коли утворюються нові центри сили, а світ охоплює хаос. Тому деякі країни проблеми, пов’язані з епідемією, починають, так би мовити, проєктувати на військову сферу. Зокрема, через коронавірус США та НАТО вельми скоротили масштаби навчання Defender-Europe 20 («Захисник Європи 20»), які планувалися як найбільші за останні тридцять років. А ось Росія, незважаючи на епідемію, активізувала свої військові навчання у Балтійському та Чорноморському регіонах, у т.ч. в окупованому Криму, навіть так намагаючись продемонструвати свою перевагу над Заходом, ще й опосередковано шантажувати його біологічною небезпекою.

Лідери таких держав, як США і Франція, вже сприймають поширення епідемії на своїх територіях як «входження країн у стан війни». При цьому вірусні загрози прирівнюються до загроз тероризму. Все це вельми підвищує роль збройних сил у відстоюванні інтересів своїх держав у рамках протистояння вже на новому полі бою — біологічному.

Нові завдання постають і перед іншими силовими структурами та спецслужбами. Зважаючи на загальне призначення відповідних складових військових та воєнізованих органів, до таких завдань належать:

 • виконання наукових досліджень у галузі вдосконалення засобів протидії штучним та природним біологічним загрозам, а також розробка вітчизняних засобів біологічного нападу. За повідомленнями ЗМІ, такі роботи ведуться у США, Китаї, Росії, Ірані та Північній Кореї. Вони повністю засекречені;
 • дезінфекція із застосуванням спеціальної техніки місць масового скупчення людей. Наприклад, у Приморському краї Росії для цього залучалися підрозділи військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту Східного військового округу ЗС РФ;
 • розгортання спеціальних медичних і карантинних закладів (таборів), призначених для лікування й ізоляції хворих та потенційних носіїв інфекції. Скажімо, у всіх медичних закладах міністерства оборони Росії відкриті спеціалізовані інфекційні відділення, де лікуватимуть хворих на коронавірус. Уряд РФ виділив своєму оборонному відомству 8,8 млрд рублів на будівництво 16 модульних інфекційних центрів;
 • вжиття заходів надзвичайного стану (ситуації). У Китаї, США, Росії, Казахстані, Молдові, Ірані, Ізраїлі та інших країнах підрозділи збройних сил (у т.ч. з бронетехнікою) залучаються до виконання завдань: блокують в’їзди до великих міст і районів, охоплених епідемією; охороняють медичні заклади та стратегічно важливі об’єкти на випадок виникнення безладу; посилюють контроль на кордонах і контрольно-пропускних пунктах; патрулюють вулиці; евакуюють населення і транспортують хворих; постачають необхідні матеріально-технічні засоби тощо. Для цього часом мобілізують резервістів.

У такому контексті показовим стало рішення президента Франції Е. Макрона провести військову операцію Rеsilience («Стійкість»), щоб зупинити поширення коронавірусу в країні, надати підтримку населенню і державним органам у протидії епідемії. Вона проводиться в комплексі з антитерористичною операцією Sentinelle («Вартовий»). Залучаються вертольотоносці Dixmude та Mistral, що надають допомогу населенню французьких заморських територій у зоні Антильських островів і Гвіани та в південній частині Індійського океану.

У той же час засоби біологічного нападу та вірусні інфекції створюють загрози і завдають збитків самим збройним силам й іншим силовим структурам. За даними міністерства оборони США, серед американських військовослужбовців в Європі зафіксовано кілька десятків випадків захворювань на коронавірус. Тому Європейське командування США та НАТО готуються до найгіршого сценарію розвитку епідемії.

Через загрозу поширення коронавірусу в США планують закрити низку підприємств оборонно-промислового комплексу. Як-от заводи компанії Boeing, де виготовляють авіаційну техніку для міністерства оборони США. Аналогічні проблеми виникають у Європі. У Франції та Італії зачинені всі підприємства провідного розробника і виробника ракетних систем у ЄС — концерну MBDA (Matra BAE Dynamics Alenia).

Зараз там намагаються зробити все можливе, щоб запобі-гти небажаним тенденціям. Скажімо, у США реалізують низку програм із захисту американських військовослужбовців від коронавірусної інфекції. Особливо намагаються забезпечити стійкість роботи Стратегічного командування (STRATCOM), якому підпорядкована американська ядерна тріада. Відповідні служби STRATCOM ізолюють особовий склад, який несе бойове чергування на ракетних установках та підводних човнах. Існують також плани з реагування на кризові ситуації, пов’язані з епі-демією, у стратегічних ядерних силах США.

До схожих заходів вдаються і в Росії. 12 березня у збройних силах РФ створено оперативний штаб із запобігання поширення коронавірусу у військових підрозділах. Заходами з профілактики інфекції передбачаються регулярні перевірки у військових частинах, організаціях та навчальних закладах міністерства оборони. Все керівництво МО та ГШ ЗС РФ перевірене тестами на коронавірус. Змінено формати організації нарад і конференцій, які проходять у відеорежимах. Перенесено весняний призов до збройних сил.

У багатьох країнах надають державну підтримку підприємствам оборонно-промислового комплексу. Так, уряд США оголосив оборонні компанії та їх постачальників частиною найважливішого сектора інфраструктури країни, що дозволяє їх співробітникам продовжувати роботу в умовах оголошеного карантину. Розглядається також питання про тимчасове звільнення компаній ОПК від податків. Крім того, США вже застосували положення закону «Про оборонне виробництво» (Defense-ProductionAct) часів Корейської війни 1950-х років, яке дозволяє збільшити обсяги виробництва продукції, необхідної для боротьби з епідемією.

Для України все це не менш актуальне, адже вона є невід’ємним суб’єктом міжнародних відносин і повною мірою інтегрована у світову економічну систему (включно з експортом робочої сили і туризмом) та транспортні комунікації. До того ж, Україна є об’єктом перетину інтересів провідних держав світу, що створює для неї низку додаткових загроз у сфері глобальних біологічних війн.

Поширення коронавірусу в світі вже позначається на ситуації довкола збройної агресії Росії проти України. Зокрема, Москва використовує епідемію як привід для відновлення співробітництва зі США та Європою, переконуючи їх у необхідності зняття санкцій. З цією метою росіяни розгорнули активну політико-інформаційну кампанію з просування ідей доцільності об’єднання зусиль РФ, Заходу та інших держав для спільної боротьби з вірусними загрозами.

Одна з форм такої кампанії — демонстративне надання допомоги іншим країнам у протидії епідемії. Для цього залучаються підрозділи збройних сил Росії, що повинно продемонструвати можливість їх застосування не тільки у війнах та збройних конфліктах, а й у мирних цілях. А відтак підтвердити «миролюбний характер» російської політики.

Зокрема, 22 березня дев’ять військово-транспортних літаків Іл-76 повітряно-космічних сил РФ доставили в Італію близько 100 російських спеціалістів у галузі вірусології та епідеміології, а також вісім лікарняних бригад. Крім того, Італії передані засоби захисту, медичне обладнання та мобільні комплекси на базі автомобілів КамАЗ для аерозольної дезінфекції транспорту і території. Так Москва намагається компенсувати провал своїх спроб покращити відносини із Заходом на підґрунті взаємодії у боротьбі з тероризмом у Сирії. Причому, на відміну від Близького Сходу, подібні дії Кремля починають давати результати. Про це свідчать нові заклики представників різних політичних сил у країнах НАТО та ЄС зняти з Росії раніше запроваджені санкції з огляду на нинішню глобальну епідемію коронавірусу. 26 березня Москва та її партнери й союзники — Китай, Сирія, Іран, Північна Корея, Венесуела, Нікарагуа та Куба — звернулися до генерального секретаря ООН з проханням посприяти зняттю санкцій з РФ, оскі-льки вони «перешкоджають глобальній боротьбі з коронавірусом».

Фактичний «політичний параліч» у світі та в Україні внаслі-док епідемії Росія використовує ще й для того, щоб нав’язати нашій державі свої підходи до врегулювання ситуації на Донбасі. Насамперед — створити умови для федералізації України і повернути її у сферу росій-ського впливу.

Під приводом епідемії Росія через проросійських бойовиків у «ДНР» та «ЛНР» блокує доступ спостерігачів Моніторингової місії ОБСЄ до окупованих територій і таким чином приховує свої порушення українсько-російських домовленостей щодо зниження напруженості в зоні конфлікту. В тому числі стосовно відведення військ та озброєнь від лінії фронту. Так, за даними української розвідки, підрозділи російських військ та збройні формування сепаратистів зберігають важке озброєння у забороненій зоні, зосереджують додаткові сили на ділянках розведення військ.

Серйозною проблемою є неможливість вжити карантинних заходів як на непідконтрольних Україні територіях Донбасу, так і безпосередньо на лінії фронту. Тим більше, коли Росія продовжує там збройні провокації, намагаючись тиснути на нашу країну. Тому зона конфлікту на Донбасі є не тільки одним з основних витоків нестабільності в Європі, а й джерелом коронавірусної інфекції.

Отже, на даний час біологічна сфера постає новою ареною протистояння між провідними та іншими державами світу, а біологічні загрози людству, які раніше вважалися потенційними, стають цілком реальними. Тому біологічний чинник у вигляді зброї чи природних вірусних інфекцій починає дедалі більше впливати на всі сфери міжнародних відносин, у тому числі військову, через що виникають нові завдання для збройних сил усіх країн.

Для України все це створює низку додаткових проблем із суттєвими негативними наслідками. При цьому поряд зі спільними для всіх країн кризовими явищами, пов’язаними з епідемією, перед нашою державою постають нові виклики авторства Росії, яка поширення вірусної інфекції використовує у своїх цілях.

Віктор ГВОЗДЬ,
доктор військових наук.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@gmail.com