Переглядів: 604

У кожної громади — своє обличчя

Після Нової Водолаги їдемо до сусідів — у містечко Мерефа, що також є центром однойменної ОТГ.

Поселення, засноване 1595 року, впродовж століть було опорним пунктом оборони від татарських набігів. Мерефа пов’язана з іменем знаменитого отамана Івана Сірка, який у 1698-у заснував поблизу хутір, що з часом став частиною містечка, у центрі якого нині височіє його пам’ятник.

ОТГ створена у липні 2016-го шляхом об’єднання Мереф’я-нської міської та Утківської селищної рад. Чисельність населення — 25116 осіб, з яких 21794 мешкають у місті і 3322 — у шести навколишніх селах.

Багато років поспіль місцевий люд довіряв Веніаміну Івановичу Сітову бути міським головою у Мерефі. Нині ж довірили очолити ОТГ.

У вересні 2019-го у Мерефі відкрився сучасний ЦНАП, де люди можуть отримати понад 200 видів різноманітних адмінпослуг. Персонал пройшов курс тренінгів. Зокрема і з роботи з програмним комплексом «Вулик», закупленим у рамках співпраці з міжнародними партнерами. Реконструкцію приміщення, яке займає майже 900 кв. м, громада здійснила своїми силами за підтримки Міністерства соціальної політики та Харківської обласної державної адміністрації.

У Мереф’янській ОТГ пишаються центром розвитку бізнесу «Цербер», основні завдання якого — допомога підприємцям, залучення інвесторів, налагодження кращого діалогу між місцевим самоврядуванням, бізнесом, освітою та громадянським суспільством. За грантові кошти закупили меблі, фото- та відео-апаратуру, квадрокоптер, графічний центр для друкування матеріалів, ліцензійне програмне забезпечення. Громада взяла на себе ремонтні роботи у приміщені. Тут надають послуги із започаткування бізнесу, юридичну допомогу підприємцям щодо оподаткування та дистанційні консультації через бізнес-call-center, навчають основам ведення власної справи та фінансової грамотності всіх охочих.

А ще в цій ОТГ значну увагу приділяють енергоресурсам. На балансі громади — п’ять дитсадків, вісім шкіл, шість будинків культури та чотири адмі-ністративні будівлі, які нею ж фінансуються. На плечі місцевого бюджету лягли комунальні витрати, рахунки за які ставали дедалі більшими. Через низький рівень енергоефективності будівель, відсутність належної теплоізоляції, низький рівень комфорту споживання ресурсів перевищувало середній європейський показник у півтора — три рази й становило 150—200 кВт/год. на квадратний метр. Саме тому в 2017-у вирішили запровадити посаду енергоменеджера — фахівця, який контролював би раціональне витрачання енергії .Того ж року в тестовому режимі запрацювала система енергоменеджменту й енергомоніторингу.

Енергоменеджер громади Олена Броварник розповідає:

— Ми розпочали зі звичайної Google-таблиці, в яку щодня вносили дані всі завгоспи або директори бюджетних установ. Я збирала цю інформацію, щоб моніторити й аналізувати споживання енергії в кожній будівлі. Із 2018-го ми встановили спеці-альне програмне забезпечення, і система запрацювала, об’є-днавши контроль та аналіз показників енергоефективності, а також моніторинг реалізації енергоефективних проєктів. Сьогодні всі завгоспи мають доступ до цієї онлайн-програми. Вони бачать, скільки ресурсів споживає будівля, а скільки — раніше, актуальну інформацію щодо тарифів. Програма автоматично вираховує ліміти споживання та базову лінію.

Виходячи з результатів моніторингу, у Мереф’янській ОТГ продовжують інвестувати в енергоощадність. Така тут стратегія.

Ще одна особливість цієї ОТГ — залучення до управління громадою молоді й відповідна робота з нею. Тут активно працює молодіжна рада.

— Якщо не пояснимо дітям, що таке місцеве самоврядування, ми можемо це самоврядування втратити. Молодь повинна бути готовою прийняти громаду й управляти нею, — вважає Веніамін Сітов (на знімку).

У школах ОТГ, починаючи з 2018 року, проводяться надзвичайно цікаві уроки з мером, під час яких старшокласники мають змогу ознайомитися з діяльністю міської ради, її виконавчого комітету, депутатського корпусу. Для спілкування обрано формат «Світового кафе», суть якого полягає в тому, що учасники, поділившись на групи, розходяться на локації для обговорення тієї чи іншої теми. Так вони переходять від однієї до іншої локації, обговорюючи інші теми, доки не пройдуть усе коло. Діти з цікавістю приміряють на себе роль міського голови, створюють образ ідеального депутата, займаються SWOT-аналізом та виявляють проблеми шкільного самоврядування. Таке спілкування створює живу мережу обміну думками, розширює й поглиблює колективні знання. А для керівників — це доступ до важливої інформації, яка допомагає їм розвивати громаду.

У кожної громади — своє обличчя, своя історія, свої можливості та виклики. Обидві — Нововодолазька і Мереф’янська — мають великий потенціал. І хоча всі ресурси важливі, найголовніший — люди, які там живуть і беруть на себе відповідальність.

Ольга ФІЛІППОВА.

Одеса — Харків — Одеса.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net