№ 17 (22135) четвер 5 березня 2020 року

Переглядів: 588

Будапештський меморандум: «нікчемний» чи таки впливовий?

Мова не лише про гарантії безпеки України, а й про сам режим нерозповсюдження ядерної зброї

Будапештський меморандум більше відомий українцям з характеристикою «сумнозвісний»: за цей листок паперу наша молода держава у грудні 1994 року погодилася віддати свою ядерну зброю. Третій за потужністю ядерний арсенал у світі (більший, ніж у Франції, Великої Британії та Китаю, разом узятих) в обмін на гарантії безпеки: на Україну ніхто не нападе, а якщо нападе, то матиме справу із сильними гарантами.

Документ, зазначає «Укрінформ» (https://www.ukrinform.ua/), від самого початку виглядав не дуже живим, а 20 років потому — і взагалі «впав у кому»: один із гарантів, якому Україна й передала свою ядерну дубину — Російська Федерація, здійснила агресію, анексувавши частину території та розпочавши гібридні бойові дії на іншій частині країни.

Окрім грубого порушення Росією Будапештського меморандуму, фактично не дотрималися своїх зобов’язань і не захистили від зовнішньої агресії Україну й інші країни-гаранти, — США та Велика Британія, а також Франція та Китай, які формально доєдналися до документа пізніше у формі окремих заяв. Так, Сполучені Штати стали і залишаються найбільшим захисником України, але все одно це не те, що очікувалося. Китай же утримався під час голосування щодо анексії Криму в Генасамблеї ООН у березні 2014 року, а окремі французькі депутати навіть поїхали на окупований півострів, та й зараз французький президент просуває якусь «аферу» з країною-агресором.

Переглядів: 2907

І з підтекстом, і без

Мітингом мисливців Одещини перед вікнами обласної ради розпочався передсесійний ранок 3 березня. Кілька сотень людей плакатами та виступами через гучномовець вимагали зберегти мисливську галузь і не передавати її до приватних рук, оскільки, на їхнє переконання, безконтрольне полювання загрожує повним винищенням цінної фауни нашого краю, відновити яку буде практично неможливо. Крім того, ліквідація мисливських господарств може призвести до поширення сказу серед диких тварин, які передаватимуть його тваринам домашнім, а ті, в свою чергу, становитимуть загрозу для людей.

Саме ж сесійне засідання, яке вів голова облради Сергій Паращенко, розпочалося з традиційних привітань. Цього разу вшановували нашу гордість — тренерів і спортсменів Одеської обласної федерації самбо. Зокрема, за вагомий внесок у розвиток фізичної культури і спорту, пропагування здорового способу життя, відданість справі та з нагоди досягнення високих здобутків на міжнародних змаганнях почесною відзнакою Одеської обласної ради нагородили майстра спорту України міжнародного класу з боротьби самбо Анатолія Волошинова, почесними грамотами — майстра спорту України міжнародного класу з боротьби самбо Олександра Воропаєва і тренера, віце-президента Одеської обласної федерації самбо НФСУ Вахіда Сабірова, цінним подарунком — наручним годинником — тренера майстра спорту України з боротьби самбо Кристіну Бондар.

Переглядів: 563

Старт «Великого будівництва»

В Одеській області розпочався ремонт доріг у рамках проєкту «Велике буді-вництво», повідомляє управління комунікацій та інформаційної політики облдержадміністрації з посиланням на голову ОДА Максима Куцого.

Роботи, зазначається у повідомленні, вже ведуться в Арцизькому, Ізмаїльському, Лиманському, Любашівському й Татарбунарському районах.

Переглядів: 513

Мерцішор — на удачу

У селі Кам’янському Арцизького району відзначили молдовське свято весни — Мерцішор. Захід відбувся за підтримки Одеської обласної державної адміністрації та Посольства Республіки Молдова в Україні.

За звичаєм, святкування проходить 1 березня. В цей день заведено дарувати коханим бутоньєрки у вигляді квітів із білих та червоних ниток. Їх називають мерцішорами і носять на лівому боці грудей, біля серця, увесь місяць. 31 березня їх знімають та розвішують на деревах. За повір’ям, того, хто дотримався цього обряду, удача та успіх супроводжуватимуть цілий рік. А ще вважається, що цього дня весна перемагає зиму і приносить землі тепло.

Переглядів: 562

І плекати традиції, і творити новий канон

Оновлений комітет з Національної премії Тараса Шевченка оприлюднив перших за свою каденцію лауреатів.

Отже, переможцями за номінаціями стали:

 • «Література» — Тарас Прохасько зі збіркою есеїв «Так, але…» та Маріанна Кіяновська з книжкою віршів, присвячених Голокосту, «Бабин Яр. Голосами»;
 • «Публіцистика, журналістика» — Євгенія Подобна, авторка книжки «Дівчата зрізають коси» про жінок-учасниць бойових дій;
 • «Музика» — гурт «ДахаБраха» за альбом «Шлях 2016 року»;
 • «Візуальні мистецтва» — проєкт «Карусель» фотографа Олександра Глядєлова;
 • «Театральне мистецтво» — опера-реквієм «Йов» Владислава Троїцького, Романа Григоріва та Іллі Разумейка.

Як пояснив голова Шевченкового комітету Юрій Макаров, цього року нема переможця в номінації «Кіномистецтво», оскільки, на думку членів комітету, представлені номінанти — фільм «Какофонія Донбасу» Ігоря Мінаєва та документальна картина «Будинок «Слово» Тараса Томенка — «не відповідають за масштабом суті премії».

Переглядів: 641

UNIV.E.R-U: університети прикордонного співробітництва

У прес-центрі «Paritet» відбулася прес-конференція, присвячена старту проєкту «Освітній університет румунсько-українського прикордонного співробітництва — UNIV.E.R-U», який допоможе українським викладачам, науковцям та студентам працювати або навчатися за кордоном.

На запитання присутніх відповідали менеджер проєкту і керівник інноваційного центру «ПОЛІН» Михайло Лебідь та PR-експертка Анастасія Городніченко.

Проєкт, що стартував із січня 2020 року, впроваджується за партнерства Сучавського університету імені Штефана чел Маре й Одеського національного політехнічного університету в рамках спільної операційної програми «Румунія—Україна 2014—2020». Спрямований він на території, розташовані на кордоні між Україною та Румунією, й фінансується Європейським Союзом, а також країнами, які беруть участь у програмі.

Головною метою проєкту є розвиток і вдосконалення системи вищої освіти України та Румунії. Основні завдання: формування умов для полі-пшення комунікації та співробітництва між провідними університетами прикордонних регіонів держав-сусідок, а також створення румунсько-української міжвишівської мережі для забезпечення стійкої співпраці у галузі освіти та науки. Науковці й викладачі двох країн зможуть обмінюватися досвідом, співпрацювати і навіть влаштуватися на роботу в університет, який є партнером.

Переглядів: 545

Від лікаря для бідних до комісара Одеси

Закінчення. Початок  у номері за 27 лютого.

«…Коли Ви вступите на шлях російського літератора, то знайте — звідти звороту нема. Там, як і на дверях пекла, написано: лиши на завжди надію. Коли ж Ви уславитесь спершу як український письменник, то інша річ: Ви знатимете, що душу продавати не можна, але рукопис росіянам чому-ж не продати?..».

Напевно, саме цей лист і став вирішальним, бо хоч поет і захищав свою позицію: «мені тільки трішки неприємно було, що я повинен надрукувати дещо з того, що в 1900, 1901, 1902 роках було написано мною на російській мові. Не погляди свої, не душу я продавав, а продавав рукопись», — після цього російськомовної поезії в О. Кандиби (Олександра Олеся. – Прим. «ЧН») вже не зустрічається. Так І. Липа став своєрідним наставником на терновому українському поприщі для поета з когорти найвідоміших літераторів першої половини ХХ століття...

Переглядів: 547

Станіслав СТРИЖЕНЮК

«А  Буг  тече... І  у  віках  тектиме!»

Музика

Музика!..
Звідкіль вона?
З подушки?
Чи з-за хмар такий небесний птах?
Ні Шевченко, ні Шекспір, ні Пушкін
Нам про це не скажуть на словах.

Переглядів: 639

«Хижі пташки...»: сага про супергероїв чи фільм про фемінізм?

То про що «Хижі пташки (та фантастична Харлі Квін): сага про супергероїв чи черговий фільм про фемінізм?

Сучасний кінематограф дедалі частіше звертається до теми рівності у суспільстві. Про багато речей, як-от ЛГБТ, фемінізм, сексизм, толерантність і дискримінацію, якихось кілька десятиліть тому навіть говорити боялися, а зараз часто-густо вони в епіцентрі уваги.

Нижче — мова про фільм, автори якого, власне, й намагаються показати всю несправедливість соціуму до головних героїнь. Одразу після прем’єри стрічку «Хижі пташки (та фантастична Харлі Квін)» оточила хмара неоднозначних відгуків і звинувачень на адресу сценаристів. Ну що ж, спробуємо розібратися, що ж такого показали кінематографісти DC.

Переглядів: 578

Коли удома чигає загроза...

За дослідженнями ООН, в Україні кожна шоста жінка переживає мінімум одну із форм насилля, а свідками або жертвами насильства у сім’ї щороку стають від мільйона до трьох мільйонів дітей.

Нещодавно у Києві відбувся міжнародний форум «Україна на шляху до подолання домашнього і гендерно зумовленого насильства», організований Фондом ООН у галузі народонаселення. У його роботі взяла участь і делегація Одещини із лідерок кількох жіночих громадських організацій і представників місцевих рад та ОТГ.

Учасників форуму привітали посли Великобританії та Канади в Україні — пані Мелінда Сіммонс і пані Лариса Галадза.

Тема, самі розумієте, для України — надважлива. Обговорювалися результати державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому і гендерно зумовленому насильству, досягнення у створенні системи запобігання та протидії цьому ганебному явищу, зокрема й на місцях. Були представлені інноваційні проєкти й кращі міжнародні практики у цій сфері.

Переглядів: 837

Що таке «планове відключення світла»?

Кожен стикався з відключенням світла вдома чи на роботі. Це спричиняє незручності й порушує звичний спосіб життя. Чому відключається електрика і як бути до цього готовим?

Електричні мережі в Одеській області були прокладені більше 35 років тому, відтак термін їх експлуатації давно закінчився. Енергокомунікації регіону зношені на 68—88%.

На ремонт і розвиток енергоінфраструктури тільки в минулому році «Одесаобленерго» спрямувало понад 558 млн грн. Це дозволило реконструювати 3378 км повітряних ліній, що майже дорівнює довжині автомобільної подорожі з Одеси до столиці Іспанії Мадрида.

Переглядів: 2772

Варто знати

Вправи для пам’яті

 1. Робіть звичні речі на зразок набору номера телефону або чищення зубів не правою рукою, а лівою (якщо ви правша, і навпаки — якщо лівша). Так ви тренуватимете ліву півкулю й поліпшите швидкість мислення і пам’ять.
 2. Не намагайтеся занести в органайзер усе, що тільки можна. Список справ на день, перелік продуктів, які необхідно купити, — тримайте в голові.
 3. Після перегляду фільму або прочитання книжки подумки згадайте весь сюжет. Ви витратите на це не більше 30 секунд, а користь буде колосальною.
 4. Читайте якомога більше книжок, а головне щодня. Ідеал — одна книжка на тиждень, а це 52 книжки на рік і 520 за 10 років!
 5. Їжте продукти, багаті на антиоксиданти і вітаміни В, С, Е, К. Найкорисніші з них — горіхи, мед, молоко, морська капуста, червоний виноград, лимон. І не забувайте пити воду — 90% мозку складається з води, тому зневоднення дуже згубне для його роботи.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net