Із народного календаря
Масляна
Це давнє слов’янське свято проводів зими. Цьогоріч триматиме з 24 лютого по 1 березня.
За традицією із соломи роблять опудало зими, яке на санях вивозять із людського поселення у поле, танцюють навколо нього, співають жартівливих пісень, а потім спалюють. Під час Сиропусного тижня прив’язують колодки до руки, пояса чи навіть ноги нежонатого хлопця чи дівчини, а іноді навіть батькам, в кого є неодружені діти (детальніше про Колодія «ЧН» писали у номері за 15 лютого). Протягом Масляного тижня вживають страви з молока, сиру, борошна, якими пригощають гостей, а саме святкування починають з відвідання рідних.
Кожен день Масниць має своє призначення і свою назву: понеділок — зустріч (ходять у гості до родичів); вівторок — загравання (дівчата та парубки заграють одне до одного, веселяться); середа — ласун (тещі запрошують на вареники та млинці своїх зятів); четвер — розгул, перелом, широкий (пік свята); п’ятниця — тещині вечірки (зяті запрошують своїх тещ у гості); субота — зовицині вечорниці (невістка запрошує в гості своїх рідних); неділя — прощена неділя, проводи Масляної.
25 лютого — Мелетія
Встановлене у пам’ять архієпископа Антіохійського, що жив у IV ст.
За старих часів вранці, коли були морози, виставляли на три доби призначене для сівби зерно. За повір’ям, воно мало дати найкращий урожай. Якщо на Мелетія гарна й сонячна погода, то й літо буде гарне.
Іверської ікони Божої Матері
Вшановується одна з найдавніших ікон. Одержала назву від Іверського монастиря на Афоні. Копія ікони була придбана Російською православною церквою, і на честь її доставки в монастир на одному з островів Валдайського озера 25 лютого 1655 року було встановлене її прославляння.
26 лютого — Мартиніана,
Зої і Фотинії
Ці святі жили в Малій Азії в V ст. Мартиніан двічі втікав від жіночої спокуси — спочатку Зої, а потім Фотинії, які згодом розкаялися і вели праведне життя. Здавна святий Мартиніан вважається рятівником від розпусної пристрасті.
27 лютого — 12 греків-будівельників Успенського собору в Києві
Цей головний храм Києво-Печерського монастиря було споруджено в 70-ті роки XI ст. За переказом, Пресвята Богородиця явилася в Константинополі дванадцяти буді-вельникам церков, дала їм золото і веліла звести церкву на честь її Успіня — закінчення земного життя. Коли греки прибули до Києва, князь Святослав Ярославич подарував монастирю поле, на якому мали спорудити собор. На очах численного натовпу з неба зійшов вогонь і попалив усю рослинність на відведеній ділянці. Серед присутніх був 10-річний княжич Володимир (у майбутньому Мономах), який хворів і тут же зцілився. Тоді будівельники-греки й розпочали зведення собору. Та головну роль у його спорудженні відіграли місцеві майстри.
28 лютого — Онисима-вівчара, Зимобора
За біблійними оповідями, цей святий походив із Фрігії, області у Малій Азії. Був рабом, утік від свого пана. В Римі його навернув до християнської віри апостол Павло. Потім Онисим був єпископом в Ефесі, а помер мученицькою смертю близько 109 року. В народі цей угодник вважається покровителем овець.
За повір’ям, цього дня зима з весною починає боротьбу: кому йти вперед, а кому назад повернути.
Наталія ДОВБНЯ.
Джерело: dna.com.ua.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206