Від річок залишаться хіба що назви...
За спостереженнями вчених-екологів, протягом останніх 20 років клімат на Одещині стає дедалі посушливішим. Високі й довготривалі плюсові температури, збільшення кількості пересохлих русел малих річок, обміління лиманів, інших водойм є наочними свідченнями глобальних кліматичних змін.
Ці зміни проявляються, зокрема, і на території Лиманського району з його відомими Тилігульським та Куяльницьким лиманами. З-поміж найперших причин, які ведуть до зневоднення регіону, — бездумне використання людьми водних ресурсів, розорювання водоохоронних зон тощо. Всі ці негативні явища мені добре відомі як колишньому керівникові природоохоронної служби району. Вони присутні і в наших сусідів — Березівському, Іванівському районах, інших територіальних утвореннях області.
Для прикладу візьмемо малу річку Тилігул, яка не одне століття живила прісною водою однойменний лиман. Сьогодні цієї річки вже практично не існує, а обмілілий лиман тепер з’єднаний каналом з морем, оскільки його солоність, внаслідок припинення підживлення річковою водою, вже перевищувала морську.
Не виконує своїх природних функцій і Великий Куяльник — річка, життєво важлива для підтримки унікального природного лікувального ресурсу, яким є Куяльницький лиман. Дійшло до того, що кілька років тому довелося прокладати спеціальний водогін для поповнення його акваторії морською водою.
До припинення функціонування малих річок, обміління лиманів, як я вже казав, призводять не тільки зміни клімату. Поблизу малих річок люди спорудили чимало штучних водосховищ, які забирають значну кількість їхнього стоку, не один десяток років незаконно розорюють водоохоронні зони в заплавах. І не розуміють того, що завтра це може обернутися якщо не для них, то для їхніх дітей екологічною катастрофою.
Якщо влада, громадськість терміново не почнуть діяти, то є загроза пересихання практично всіх малих річок Одещини. Проблема, переконаний, не терпить зволікання!
Іван РАФАЛЬСЬКИЙ.
Лиманський район.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 50 грн.
- на 3 місяці — 150 грн.
- на 6 місяців — 300 грн.
- на 12 місяців — 600 грн.
- Iндекс — 61119
суботній випуск (з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 40 грн.
- на 3 місяці — 120 грн.
- на 6 місяців — 240 грн.
- на 12 місяців — 480 грн.
- Iндекс — 40378
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206