Шанс для білого носорога
Надія на порятунок є: вчені отримали третій ембріон майже вимерлого північного білого носорога.
Цей підвид (один з двох варі-антів білих носорогів, що мешкав у Центральній Африці) — найбільший носоріг у світі й четвертий за розміром сухопутний звір планети — поступається тільки трьом видам слонів. На початку 1960-х у природі жило більше двох тисяч цих тварин, однак за два десятиліття, внаслідок варварського браконьєрства, їх число скоротилося до 15 особин. Незважаючи на всі зусилля з охорони цього виду, сьогодні залишилися тільки дві самки, а останній самець на ім’я Судан помер позаторік.
У порятунку північного білого носорога беруть участь учені з Німеччини, Італії, Чехії, Кенії, Японії та США, а також співробітники Національного парку Ол-Педжета і кенійської служби охорони дикої природи. План такий. До смерті Судана вдалося законсервувати його сперму. Тепер двох самок, що зосталися, — Наджину і Фату стимулюють, щоб отримувати їхні яйцеклітини. Ризикувати ними не можна, тому процедуру зустрічі яйцеклі-тин і сперматозоїдів проводять «у пробірці», а сурогатними матерями для щасливих ембрі-онів стануть самки найближчого спорідненого підвиду — південного білого носорога.
На словах все звучить простіше, ніж відбувається насправді. Після стимуляції незрілі яйцеклітини (ооцити) забирають у самок під наркозом, тож це можна робити не надто часто, щоб не нашкодити здоров’ю Наджин і Фату, але й зволікати не можна, поки тварини не стали застарими. Потім ооцити проходять інкубацію. З минулого літа, коли стартував проєкт, вдалося отримати два життєздатних ембріони. Й ось у грудні вченим знову вдалося маленьке диво: до свят вони успішно запліднили ще одну яйцеклітину.
Наразі всі ембріони перебувають у глибокому заморожуванні, а науковці готуються до спроби їх підсадити, сподіваючись, що першу процедуру зможуть провести вже цьогоріч. Паралельно планують поповнити базу життєздатних ембріонів. Усі три, що зберігаються, — від Фату. Дослідники, поки не стало занадто пізно, поспішають отримати їх і від 30-річної Наджин. Це необхідно для максимального генетичного різноманіття відновлюваного виду.
Ян Стейскал, директор з міжнародних проєктів зоопарку ім. Двура Кралове, пояснює: «Ми не знаємо, скільки ембріонів знадобиться для успішного відродження нового північного білого носорога. Ось чому кожен настільки важливий. Довгострокове співробітництво між ученими, експертами із зоопарків та фахівцями з охорони природи на місцях є ключовим елементом, якщо ми хочемо дати надію виду, який може вимерти вже через кілька років».

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206