№ 7 (22125) четвер 30 січня 2020 року

Переглядів: 516

«Гидко слухати телепродукт окупантів»

Водій автобуса, що їхав з Луцька до Києва, відмовився вимкнути російський серіал на прохання двох пасажирок рейсу і почав штовхати дівчину, яка знімала інцидент на телефон. На знак протесту дівчата вийшли з автобуса, повідомляє «Українська правда» (www.pravda.com.ua), посилаючись на відповідні повідомлення члена українського волонтерського медбатальйону «Госпітальєри» Ірини Чорногуз та компанії-перевізника Winew і Bus Trans у Facebook.

«Щойно ми з Настею Конфедерат були змушені зупинити автобус фірми @Busfor.ua, ФОП «Раб Т.Б’/bustrans», яким їхали з Луцька до Києва, на трасі через відмову водія вимкнути російський серіал.

Коли я підійшла і ввічливо попросила вимкнути російський серіал, аргументуючи це тим, що я недавно повернулася із зони бойових дій, а з лютого їду туди знову, й мені гидко цілу ніч слухати телепродукт окупантів, водій це зробити відмовився.

Переглядів: 2961

Муміфікація Росії

Православ’я, націоналізм, великодержав’я — ось і все, на що вистачило путінських стратегів

Недавнє послання Путіна Федеральним зборам — не що інше як спроба протягти в майбутнє Росії те, що є її імперським минулим.

Так у Стародавньому Єгипті муміфікували фараонів, готуючи їх до загробного життя, а російські комуністи перейняли їхній досвід і досі не можуть розлучитися з мумією Леніна, хоча саме його нинішній господар Кремля нещадно критикує за численні прорахунки.

Зразу кілька недавніх виступів Путіна з питань, пов’язаних з історією Другої світової війни та оцінкою ролей різних історичних особистостей (насамперед — Сталіна), лише на перший погляд не мають нічого спільного з його виступом на Федеральних зборах. Насправді все це — ланки одного ланцюга. Президент Росії взявся за вирішення одразу кількох стратегічних завдань.

По-перше, він створює видимість реформ під виглядом змін до Конституції РФ та заходів зі збільшення народжуваності, щоб випустити пару в частини незадоволених співвітчизників та тих, котрі вагаються. По-друге, створює ще одну можливість зберегти владу після 2024 року, якщо злитися з Білоруссю в єдиній державі не вийде. По-третє, консервує на невизначений історичний період путінізм — систему влади, побудовану на кланово-олігархічній моделі, міцно прошитій силовиками. Нарешті, не маючи позитивної національної ідеї, він просто мусить навічно закріпити «побєдобєсіє», що триває вже два десятки років і покликане «заморозити» увагу суспільства на минулих досягненнях та дати кожному росіянинові недорогу можливість пишатися не своїми перемогами.

Переглядів: 521

«Вони вистояли!»

У день завершення героїчної оборони Донецького аеропорту, 22 січня, «Укрпошта» на вшанування українських воїнів, які впродовж 242 діб боронили летовище, ввела в обіг поштову марку «Вони вистояли! Не витримав бетон!».

Урочисте спецпогашення марки, інформує пресслужба «Укрпошти», відбулося за участі захисників аеропорту — солдата 90-го окремого десантно-штурмового батальйону Руслана Боровика (позивний «Багдад»), старшого сержанта того ж батальйону Сергія Кройтора («Хотабич»), молодшого сержанта 95-ї окремої аеромобільної бригади Івана Лавриненка («Фагот»), заступника міністра у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Олександра Терещенка, що воював у складі 79-ї аеромобільної бригади та брав участь у боях за ДАП, першого заступника міністра інфраструктури Дмитра Абрамовича та гендиректора національного оператора поштового зв»язку Ігоря Смілянського.

Поштову марку, автором якої є графік Андрій Єрмоленко, виготовлено тиражем 130000 примірників, номінальна вартість — 9 гривень. До марки випущено також конверт «Перший день» та виготовлено штемпель спецпогашення.

Переглядів: 2876

Сплеск сезонної напасті

На Одещині, як і загалом в Україні, на ранок 29 січня не зареєстровано жодного випадку захворювання коронавірусною інфекцією 2019-nCoV, спалахом якої Китай налякав увесь світ.

Однак, як і прогнозувалося, наприкінці січня сезонна напасть — грип і ГРВІ — переросла в епідемію. Нині переживаємо пік захворювання, який з наступного тижня, стверджують фахівці, поступово піде на спад.

У нас, зокрема, циркулюють свинячий грип H1N1 і віруси негрипозного походження, у тому числі й парагрипу. Про це на брифінгу розповіла головний лікар Одеської міської інфекційної лікарні Світлана Лаврюкова.

Вона повідомила, що зараз спостерігається наплив пацієнтів з діагнозом респіраторна вірусна інфекція і грип. Потік людей настільки збільшився, що довелося відкрити додаткове, сьоме відділення. У декого з пацієнтів хвороба проходить дуже складно, але важких пневмоній, які загрожують життю, нема.

Переглядів: 642

Між Крутами і Голокостом — мала відстань

День пам’яті жертв Голокосту плавно перетікає у День пам’яті Героїв Крут. Кінець січня завжди в Україні тривожний.

Не писала про Голокост, бо боляче.

Українці завжди жили поруч з євреями. Було багато різного: і дружба, і зрада, і переслідування, і єврейські загони в лавах армії батьки Махна та єврейські лікарі, які рятували в Одесі Романа Шухевича. Було все.

Коли починаєш копати історію, стільки всього дізнаєшся.

Наприклад, в Одесі український національно-визвольний рух фактично виріс на початку ХХ століття з єврейського спротиву. Пам’ятаєте історію з погромами у 1903-1905 роках? В Одесі були страшні погроми — чорносотенці громили єврейські крамниці та квартири, вбивали людей, навіть дітей та жінок. Тоді єврейська молодь створила тут свою самооборону, щоб охороняти своїх від російських імперців.

Переглядів: 3090

Зимовий променад і скрипка Страдіварі

Прохолодний місяць лютий — досить спокійний для культурної Одеси. Майже нема гучних фестивалів, менше всіляких цікавих подій. Й ось у цю пору Одеський національний театр опери та балету пропонує містянам, прогулявшись зимовим вечором на Театральну площу, здійснити ще й «Зимовий променад в Одеській опері».

— Щоб трішки оживити атмосферу останнього місяця зими й наблизити весну, ми вирішили запропонувати такий проєкт, — розповідає його автор, головний диригент театру В’ячеслав Чернухо-Воліч. — Це — продовження і розвиток концепції колишнього головного диригента нашого театру Олександру Самоїле «Різдвяні вечори», такий собі домашній зимовий формат, переважно для одеситів, тоді, коли небагато туристів і в залі — знайомі обличчя, лише своя публіка.

У проєкті, що об’єднує симфонічну й оперну музику, — чотири вистави. Три вечори — 1, 8 та 15 лютого — суботні й один, 16 лютого, — недільний.

Отож, 1 лютого о 18.30 — концерт симфонічної музики. В одному контексті будуть об’єднані твори трьох видатних майстрів німецького романтизму.

Переглядів: 510

Зарплатні забаганки

Високопосадовці хочуть собі дедалі більше грошей з держбюджету обкраденої і воюючої країни

Як тільки не обґрунтовують свої нескромні зарплатні «хотілки» українські міністри, їхні заступники, керівники держкомпаній та вуаєристи з наглядових рад!

Від банального «не вистачає на утримання сім’ї» — до високих темпів зростання ВВП (цікаво, де вони їх виявили, і коли ті встигли істотно вплинути? Та й до чого тут, взагалі, ВВП?). За їхньою логікою, вони і їхні сім’ї, попри все, повинні (заслужили) жити достойно, ні в чому себе не обмежуючи. І цю обов’язкову умову вони висувають зараз, коли всілися у свої крісла і взяли до рук важелі впливу. Хоча наперед знали, на яку зарплату влаштовувалися і що муситимуть робити. Вдумайтеся: грошей хочуть не за роботу (зарплатню треба заробити), а за службу на благо злиденного народу, який збирає держбюджет за принципом «з миру по нитці — голому сорочка». Щомісячні премії обсягом 100 і 200% від окладу стали для чиновників буденною справою — виписуються навіть без пояснення, за що.

Переглядів: 3178

Дочки шиють — мати поре...

Сівши обідати, включив радіо і зрадів, що голос був без акценту і не пропагандиста-спасителя моєї душі.

Радіо коментувало брифінг Монахової — наглядачки за калі-чною українською мовою. Якщо мовний омбудсмен (по-нашому — представник чиїхось інтересів) Монахова така освічена українка, то чому виступає на брифінгу (з англійської — інструктаж, по-нашому — напучування), а не на зібранні певних людей для пояснення-тлумачення певної теми. Як на мене, її посада — ще один гвіздок у серце української мови. Штраф за суржик — зайвий політичний піар мовним сепаратистам. Для того щоб штрафувати, необхідно досконально знати діалекти України. Є така наука!

Я вважаю (а не «рахую»), що насамперед потрібно боротися за чистоту мови вищих посадовців, які тільки починають освоювати самокати та велосипеди. І тоді питання мови розсмокчеться, як у Кашпіровського. «Папєрєдніков» не допускати навіть до районної влади. Поки не опанують мову держави, в якій живуть. Бо за стільки років можна було вивчити й мову дельфінів!..

Переглядів: 639

Перспективна рута-м’ята

Чи знаєте ви, що на світовому ринку найзатребуванішими лікарськими рослинами і минулого, й позаминулого років були розторопша, перцева м’ята, ехінацея, ромашка, шавлія, череда, меліса, валеріана, чорниця та лаванда?

Не менш цікаві для фармацевтів — алтей, материнка, кульбаба та чебрець. Тобто трави, яких в Україні аж ніяк не бракує.

Особливо привабливий експорт лікарських рослин та їх окремих компонентів у країни Євросоюзу та США. Цікавими й перспективними для нас є і ринки азійських країн, насамперед Японії та Китаю, а також Австралії.

Переглядів: 544

Від «просити» до «впливати»

Представлення інтересів ромської групи у владі, зростання професійного рівня та об’єднання активістів у політичну силу, яка буде спроможна презентувати ромську спільноту на політичному просторі й захищати її права, — такою є засаднича мета Ромського центру політичної участі, створеного на Одещині правозахисним Ромським центром спільно з обласною організацією Всеукраїнської ГО «Комітет виборців України».

Про діяльність центру й участь ромських активісті у житті громад та реалізації реформ розповіли на нещодавньому брифінгу президент правозахисного Ромського центру Володимир Кондур, заступник голови обласної організації «КВУ», координатор громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини в Одесі Ігор Бринош, директор ромської програми МФ «Відродження» Сергій Пономарьов, керівник Громадського центру правосуддя Леонід Семененко та учасниця навчальної програми Ромського центру політичної участі Віра Дрангой.

Як повідомили учасники брифінгу, в Одесі створено перший в Україні Ромський центр полі-тичної участі, який минулого року розпочав просвітницьку роботу на тему «Вибори» для ромської етнічної громади (близько тисячі осіб) та навчання 15 ромських активістів та активісток. Навчання, яке складалося з чотирьох одноденних модулів, проводилося на базі офісу правозахисного Ромського центру. Теми модулів: «Полі-тична участь та вибори», «Розуміння громади», «Права людини і доступ до правосуддя», «Комунікація, партнерство та вплив».

Переглядів: 660

Про час і про нього, Валентина Мороза

Цими днями вшановуємо пам’ять прекрасного поета і витонченої душі людини Валентина Леонідовича Мороза (31.01.1938 — 30.01.2013).

Стараннями, передусім, його музи і дружини — Ірини Олексіївни Меліхової — щойно вийшло друге, доповнене, видання спогадів про знаного майстра слова — «Я міст до тебе, Україно…».

Пропонуємо вашій увазі один з опублікованих у цій книжці споминів про великого українця, славного одесита, поета-шістдесятника з душею — «як пташка на долоні» Валентина Мороза.

Якщо вам доведеться їхати по автобану Одеса — Київ (який він не є, а все-таки автобан — кращих поки що у нас в Україні нема), і коли проминете Любаші-вку, Криве Озеро і вже будете наближатися до мосту через Південний Буг, то знайте, що кілометрів десь за 15 від того мосту, вниз по річці, на її лівому березі знаходиться село Люшнювате. З правого берега до того села дістатися непросто — треба мати неабиякі нерви, щоб провести машину по вузькому та низькому, що достає води, понтонному мосту, побудованому ще в 1941 році німцями, — вони по ньому переправляли військову техні-ку на Східний фронт.

Переглядів: 2331

Валентин Мороз. Вірши

Україні

Я жив ціле життя, щоб нині
Пізнати істину просту:
Я міст до тебе, Україно,
І перехожий на мосту.
 
Я йду до тебе і сьогодні,
І завтра також буду йти
З щемливим відчуттям безодні
Й немислимої висоти.

Переглядів: 842

Атака чи трагедія століття?

Рівно 75 років тому, 30 січня 1945-го, підводний човен С-13 атакував німецьке круїзне судно «Вільгельм Ґустлофф». Командиром субмарини був наш земляк Олександр Маринеско, якому лише в 1990-у присвоїли звання Героя Радянського Союзу. Цей один з найвідоміших бойових епізодів у СРСР називали, а в деяких країнах і досі називають, «атакою століття». Але є й ті, хто вважає цю атаку найбільшою морською катастрофою, страшнішою, ніж загибель «Титаніка», або й воєнним злочином.

Загибель «Ґустлоффа» недарма називають «прихованою трагедією», правду про яку довгий час тримали за сімома замками обидві сторони: в Радянському Союзі завжди твердили, що на лайнері була еліта німецького підводного флоту, й ніколи не згадували про тисячі загиблих цивільних, а німці, які жили після війни з почуттям каяття за злочини нацистів, замовчували цю історію, побоюючись звинувачень у реваншизмі. Тільки з падінням Берлінської стіни та об’єднанням Німеччини стало можливим говорити більше про те, на що раніше було накладене табу.

Переглядів: 445

Розбійники при погонах

За розбійний напад на фермера в Окнянському районі затримали «перевертнів у погонах» — одного чинного й одного колишнього співробітників поліції, двоє їхніх поплічників — у розшуку.

За даними слідства, 23 січня поліцейський Одеського батальйону поліції особливого призначення і колишній співробітник ізолятора тимчасового тримання разом із двома невстановленими особами скоїли розбійний напад на будинок фермера-пенсіонера в одному із сіл Окнянського району. За попередньою інформацією, на будинок підприємця спільників навів чинний співробітник поліції, повідомила пресслужба Державного бюро розслідувань.

В Офісі генпрокурора уточнили, що правоохоронці попередили напад і затримали полі-цейського безпосередньо на місці злочину. Його ймовірного спільника, який звільнився з поліції в 2019 році, затримали в ніч на 24 січня в Одесі.

Операцію проводили співробітники територіального управління ДБР із центром у Миколаєві за оперативної підтримки Одеського управління департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції і під процесуальним керівництвом прокуратури Одеської області.

Переглядів: 521

Гарбуз проситься в меню

Їжа — значущий фактор впливу на наше здоров’я, рівень енергії, інтелектуальний потенціал та довголіття. Відтак сучасні вчені буквально на молекули розбирають продукти, вивчають їхній вплив на епігенетику — зміну активності генів. Тобто, якщо вам у спадок дісталися не дуже хороші гени, які за певних обставин можуть призвести до якоїсь хвороби, то вживання певних продуктів здатне «приспати» ці гени та зробити їх менш активними або й зовсім неактивними.

«Багато хто знає, що гарбуз корисний, але я спробую виділити головне — чому його потрібно їсти. Не наводячи переліку всіх макро- та мікроелементів, вітамінів і т.д. (усе це можете прочитати в інтернеті), хочу наголосити, що гарбуз потрібен усім: здоровим і хворим, будь-якого віку, статі та рівня фізичної активності — всім!» — запевняє дієтолог Оксана Скиталінська на своєму сайті http://100rokiv.com.

Печений гарбуз

Це — здоровий імунітет, відмінний детокс. У ньому міститься ніжна клітковина, багато розчинної (пектину), що поглинає шкідливе, токсичне і живить кишечні мікроорганізми — чим більша видова різноманітність мікробіоти, тим міцніший кишковий імунітет.

Якщо печений гарбуз поєднати з корисним жиром, то каротиноїди (провітамін А) добре розчиняться і добре засвояться, перетворившись в організмі на вітамін А, який відновлює всі слизові та покращує стан шкіри, аби вона не висушувалася, не обвітрювалася, а сезонні загострення запальних захворювань шлунку та кишечнику швидко переходили в стан ремісії.

Переглядів: 3044

Шанс для білого носорога

Надія на порятунок є: вчені отримали третій ембріон майже вимерлого північного білого носорога.

Цей підвид (один з двох варі-антів білих носорогів, що мешкав у Центральній Африці) — найбільший носоріг у світі й четвертий за розміром сухопутний звір планети — поступається тільки трьом видам слонів. На початку 1960-х у природі жило більше двох тисяч цих тварин, однак за два десятиліття, внаслідок варварського браконьєрства, їх число скоротилося до 15 особин. Незважаючи на всі зусилля з охорони цього виду, сьогодні залишилися тільки дві самки, а останній самець на ім’я Судан помер позаторік.

У порятунку північного білого носорога беруть участь учені з Німеччини, Італії, Чехії, Кенії, Японії та США, а також співробітники Національного парку Ол-Педжета і кенійської служби охорони дикої природи. План такий. До смерті Судана вдалося законсервувати його сперму. Тепер двох самок, що зосталися, — Наджину і Фату стимулюють, щоб отримувати їхні яйцеклітини. Ризикувати ними не можна, тому процедуру зустрічі яйцеклі-тин і сперматозоїдів проводять «у пробірці», а сурогатними матерями для щасливих ембрі-онів стануть самки найближчого спорідненого підвиду — південного білого носорога.

Переглядів: 3090

Мостять гнізда білохвості орлани

На території національного природного парку «Тузлівські лимани» люди помітили білохвостих орланів — великих хижих птахів, які прилітають сюди зимувати.

Відомий еколог-біолог Іван Русєв назвав їх «аристократами неба», розповівши у соцмережах, що цьогоріч орлани дуже рано почали піклуватися про гніздування. Вже два тижні одна пара облаштовує собі гніздо в лісосмузі.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net