Переглядів: 651

Стежками пошуку

7 листопада 2019-го вшановувалося 85-річчя від дня народження Григорія Дем’яновича Зленка — письменника, літературознавця, дійсного члена Наукового товариства ім. Т. Шевченка, члена Міжнародної асоціації україністів, заслуженого діяча мистецтв України. До цієї дати Одеська національна наукова бібліотека підготувала мультимедійну презентацію «Стежками пошуку», яку можна переглянути на сайті ОННБ.

Григорій Зленко — знаний майстер слова, енциклопедист-книгознавець, бібліограф, краєзнавець. Народився 7 листопада 1934-го в с. Потік Миронівського району Київської області. Закінчив Київський державний університет імені Т.Г. Шевченка (1961). Працював у редакціях газет Корсуня-Шевченківського та Одеси, — у республіканському видавництві «Маяк», у 1972—2012 роках завідував редакційним відділом ОННБ. Завдяки його старанням виходили бібліографічні покажчики «Леся Українка в Одесі», «Костянтин Паустовський в Одесі», «Борис Пастернак», «Степан Петрович Ковганюк», серії «Літературна Одеса» та «Письменники Одеси». Григорій Дем’янович був їх незмінним науковим редактором.

Матеріали медіапрезентації висвітлюють багатогранний талант відомого письменника, літературознавця, критика, який усе життя ґрунтовно досліджував літературний процес Півдня України. Вражаючим є його творчий доробок. Це, зокрема, книжки «Нетлінне»(1968), «Книга пам’яті» (1971), «Одесские тетради» (1980), «Берег Пушкина» (1987), «Лицарі досвітніх вогнів» (2005), «Відсвіти Тараса Шевченка» (2009), понад три тисячі літературознавчих і краєзнавчих розвідок, есеїв тощо у журналах та газетах. Його статті увійшли до «Енциклопедії сучасної України», «Української літературної енциклопедії», «Шевченківського енциклопедичного словника» біографічних довідників «Митці України», «Мистецтво України», численних регіональних видань.

За визначенням Івана Дзюби: «Григорій Зленко — один з провідних україністів Одеси. Доробок письменника і науковця, про якого існує рясна література, використовується викладачами вищих навчальних закладів, шкільними вчителями, працівниками музеїв, бібліотек та інших культурно-освітніх закладів. На праці Григорія Зленка є багато посилань у кандидатських і докторських дисертаціях…».

На жаль, 25 серпня 2015-го на 81-у році Григорій Дем’янович пішов із життя. Крім власних творів, він залишив нам унікальну колекцію україніки та документальний архів, які, дякуючи родині, поповнили джерельну базу фонду національної книгозбірні і, без сумніву, прислужаться як нинішнім, так і майбутнім дослідникам літературного та краєзнавчого процесів.

Екслібрис для позначення приналежності примірника до особистої бібліотеки Г.Д. Зленка виготовив співробітник ОННБ, член Національної спілки художників України В.А. Кудлач.

Лілея ВУКОВИЧ,
провідний бібліотекар відділу краєзнавства «Одесика» ОННБ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua