Переглядів: 2876

Взірець любові до моря і відданості йому

Президія Національної академії наук України, Відділення загальної біології НАНУ із глибокою скорботою сповіщають, що 8 січня на 96-у році життя помер видатний вчений, гідробіолог, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії в галузі науки і техніки України, премії НАНУ імені І.І. Шмальгаузена, академік НАН України

Ювеналій Петрович ЗАЙЦЕВ.

Ювеналій Петрович народився 18 квітня 1924 року в с. Миколаївка-Новоросійська Аккерманського уїзду Бессарабії. У 1949-у закінчив Одеський державний університет iм. I.I. Мечникова за фахом «гідробіологія». З того ж року почав працювати на посаді лаборанта університету, поєднуючи її з виконанням обов’язків завідувача Гідробіологічної станції. В 1956-у успішно захистив кандидатську дисертацію. Відтоді і до останнього часу Ювеналій Петрович працював в Одеському відділенні (філії) Інституту біології південних морів імені О.О. Ковалевського АН УРСР, яке згодом було перейменоване в Інститут морської біології НАН України. У 1964-у захистив докторську дисертацію. У 1969 році Ю.П. Зайцева обрано членом-кореспондентом АН УРСР, у 1997-у — академіком НАН України.

Ю.П. Зайцев — видатний український вчений-біолог, який зробив вагомий внесок у розвиток гідробіології та займався розробкою концепції екологічних дозорних у морях та океанах. Згодом запропонував використовувати екологічних дозорних для екологічного моніторингу моря.

Застосувавши оригінальну методику збору біологічного матеріалу, Ювеналій Петрович відкрив на самій поверхні води (у шapi товщиною до 5 см) не відоме науці щільне угрупування живих істот, яке отримало назву морський нейстон. Всебічне дослідження морського нейстону, існування якого у морях та океанах вважали неможливим, виявило, що він складається з багатьох організмів, від бактерій та одноклітинних рослин до ікри та личинок і мальків риб, які добре пристосовані до специфічних умов саме цього шару морської пелагіалі. Завдяки зусиллям Ю.П. Зайцева було створено відділ комплексного дослідження нейстону. Міжнародною науковою спільнотою високо оцінено відкриття морського нейстону, який іноді називали нейстоном Зайцева.

Ю.П. Зайцев проявив себе талановитим органі-затором науки. З 1972 по 1989 роки був керівником Одеського відділення Інституту біології південних морів імені О.О. Ковалевського АН УРСР. Саме в цей час (1981) і за його безпосередній участі був створений природний заповідник «Дунайські плавні», який згодом став Дунайським біосферним заповідником (1998). У 1984-у завдяки зусиллям Ювеналія Петровича двом вітчизняним заповідникам — Чорноморському та «Асканія-Нова» — було надано статус Біосферного резервату ЮНЕСКО.

Ю.П. Зайцев — автор понад 450 наукових та науково-популярних праць, у тому числі 25 монографій, опублікованих у видавництвах 20 країн світу. Багато уваги він приділяв підготовці наукових кадрів. Учнями Ювеналія Петровича підготовлені та успішно захищені понад 30 дисертацій, з яких шість — докторські.

За видатну наукову діяльність та активну громадську позицію академіка НАН України Ю.П. Зайцева відзначено державними, академічними та міжнародними преміями і відзнаками. Зокрема, Державною премією України в галузі науки і техніки (2014), премією НАН України iм. І.І. Шмальгаузена (1996), почесним дипломом Румунського національного інституту морських досліджень «За особливі заслуги у морських науках», нагородами Міжнародної комісії з охорони Чорного моря від забруднення: «Срібний дельфін» («За видатні досягнення в науках про Чорне море», 2006) та «Кришталева медаль Чорного моря» («За видатні заслуги в охороні середовища Чорного моря», 2009). У 2003 році Ювеналію Петровичу присвоєне почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України».

Життєвий шлях Ю.П. Зайцева — взірець відданості улюбленій справі. Всі, кому довелося спілкуватися з ним, відзначали його як надзвичайно енергійну, чуйну людину, повністю віддану своїй справі, здатну зрозуміти, підтримати й прийти на допомогу.

Друзі, колеги й учні Ювеналія Петровича Зайцева із глибокою вдячністю завжди пам’ятатимуть цю яскраву непересічну особистість і шануватимуть його внесок у розвиток біологічної науки. Вічна і світла йому пам’ять!

Президія Національної академії наук України.
Секція хімічних і біологічних наук
НАН України.
Відділення загальної біології
НАН України.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua