№ 97 (22116) четвер 19 грудня 2019 року

Переглядів: 756

«Чорноморка» — наша зброя і наш оберіг

Дякуємо усім, хто відгукнувся на наше звернення і прийшов зі своїми пропозиціями, порадами, побажаннями на зустріч у редакцію «Чорноморських новин»!

Спасибі всім, хто хоч і не зміг прибути особисто, але передав телефоном або ж надіслав письмово власні міркування щодо підтримки газети, хто зробив грошовий внесок до фонду «ЧН» чи передплатив її.

Переглядів: 702

Пам’яті Маріонелли Коваль

Цвинтар у Мар’янівці. Ретельно складена купка побілених камінців. Перед нею — хрест з написом: «Мешканець німецької колонії с. Марієнталь». Цей напис свідчить, що більше 200 років тому село з цією назвою було засноване німецькими колоністами.

Неподалік — свіжа яма, викопана за 2000 гривень (даруйте, що акцентую на вартості, нижче зрозумієте, чому). У ній упокоїться Маріонелла Коваль, яка загинула 4 грудня в жахливій пожежі в Одеському коледжі економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу, де працювала секретарем.

Переглядів: 748

Замість демократії — владна вертикаль

Запропоновані зміни до Конституції щодо децентралізації є загрозою знищення місцевого самоврядування, вважають в Асоціації міст України.

Президент України 13 грудня вніс як першочерговий проєкт закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)» №2598. Асоціація міст України, перш за все, висловлює стурбованість закритістю процесу його підготовки, адже до розробки законопроєкту не були залучені представники органів місцевого самоврядування та їх асоціації, громадянського суспільства.

Переглядів: 749

Нерівність — то вибір, а не приреченість

Україна посіла 88-у позицію зі 189 держав і територій, представлених у Доповіді про стан людського розвитку за 2019 рік, який ПРООН опублікувала 9 грудня. Це зачисляє нашу країну до високої категорії зі значенням Індексу людського розвитку (ІЛР) 0,750.

За період з 1990-го до 2018 року значення ІЛР України збільшилося із 0,705 до 0,750, тобто на 6,3%. За цей же період очікувана тривалість життя при народженні зросла на 2,1 року, середній час навчання — на 2,2 року, а очікуваний час навчання — на 2,7 року.

Переглядів: 672

До дипломів ще й стипендії

39 школярів, учнів профтехів та студентів, які стали переможцями Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка, отримають стипендії Президента України.

«Такі конкурси — чудова мотивація для молоді. Зберегти їх, зробити цікавішими для учасників і, за можливості, збільшувати винагороду — обов’язок уряду. Я вітаю всіх переможців і переконана, що Президент уже найближчим часом підпише указ і діти почнуть отримувати стипендії», — зазначила міністр освіти й науки Ганна Новосад.

Переглядів: 3289

Ірина САНЧЕНКО: «Головне — любити професію і любити дітей»

Уже майже півтора року, як втілюється у життя масштабна освітня реформа — «Нова українська школа» (НУШ). У зв’язку з цим і держава, й батьки покладають чимало сподівань на педагогів. Про це — наша розмова з директоркою Одеської загальноосвітньої школи №63 Іриною САНЧЕНКО.

— Ірино Михайлівно, чи легкою була ваша стежка на освітянській ниві?

— Ще зі студентських років, коли навчалася на механіко-математичному факультеті ОДУ імені І.І. Мечникова, закохалася у «царицю наук» і зрозуміла, що бути вчителькою математики — моє покликання, омріяна стежина на все життя. Тепер свою любов до предмета намагаюся передати учням.

Переглядів: 683

20 років на політичному Олімпі

«Батьківщина» Одещини отримала «Народне визнання»

Минулої п’ятниці, 13 грудня, відбулося щорічне нагородження лауреатів премії «Народне визнання» — «Одесит року 2019». На заході зібралися найуспішніші наші земляки — спортсмени, політики, представники культури, бізнесу та влади.

У номінації «20 років на політичному Олімпі» нагороду вручено керівникові Одеської обласної партійної організації ВО «Батьківщина» Олегові Радковському. Таким чином оргкомітет премії відзначив і привітав цю політичну силу із 20-літтям.

Переглядів: 706

Реалізуючи право кожної людини на працю

Головний оберіг державності та демократії — Конституція України — наголошує, що людина, її життя та здоров’я, честь та гід-ність, недоторканність визнаються найвищою соціальною цінністю.

Відповідно до Конституції України, кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки та перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.

Переглядів: 839

Невизнаний Хаджибей?

З-поміж інших важливих дат календар 2019-го був позначений  230-літтям штурму міста-фортеці Хаджибей, історичної події, що змінила вектор культурного й економічного розвитку південного регіону України. На місце ісламської релігії та традицій прийшло християнство. Це стало поштовхом і для якісних змін зовнішнього вигляду тоді ще Хаджибея, який у 1795 році був перейменований на Одесу.

Нагадаю, 225-у річницю взяття фортеці Хаджибей було пошановано на загальнодержавному рівні. Верховна Рада України ухвалила з цього приводу постанову, а «Укрпошта» випустила до ювілейної дати спеці-альний конверт. Натомість Одеська міська рада не приділила цій події бодай найменшої уваги, не згадала про неї в жодному з офіційних повідомлень. Наче й не було ні тієї воєнної звитяги, ні самої фортеці. На жаль, в Одесі й дотепер нема жодної офіційної пам’ятки-нагадування про її попередників — Кочубіїв-Хаджибей. І це дуже дивно, бо нема жодного притомного одесита, котрий заперечив би існування цих поселень, з яких, власне, й постала Одеса.

Переглядів: 753

До першоджерел, або Заглиблення в історію без ірраціонального

Довгоочікувана презентація монографії «Місто Ізмаїл та його фортифікація (за матеріалами XVІ—XІX cт.)» авторства Андрія Красножона (Україна) і Мехмета Тютюнджи (Нідерланди) нещодавно відбулася на одному з найпрестижніших колекційних майданчиків Одеси — у відділі рідкісних видань та рукописів, відомому ще як «Музей книги», ОННБ.

Перше ж її представлення, що цілком закономірно, перед тим було в Ізмаїлі. За участі обох авторів — Андрія Красножона, фахівця з історії фортифікації міст Північно-Західного Причорномор’я, доктора історичних наук, завідувача кафедри історії України (Південноукраїнський національний педагогічний університет ім. К.Д. Ушинського), і Мехмета Тютюнджи, доктора філософії, спеціаліста в галузі середньовічної османської епіграфіки (SOTA: Центр турецьких та арабських досліджень, Харлем, Нідерланди). І та, і нинішня презентації змістовного, автентичного, з великою кількістю стародавніх документів, розкішного в сенсі поліграфії видання отримала помітний резонанс у пресі та в соцмережах.

Переглядів: 622

Живопис народився на Сулавесі?

Печерні малюнки, знайдені в 2017-у на індонезійському острові Сулавесі, можуть виявитися найдавнішим зразком образотворчого мистецтва, створеного людиною: їм — близько 44 тисяч років.

На малюнках зображені людські фігури, що використовують списи й мотузки для полювання на кабана.

Переглядів: 3175

Чудотворець і захисник нужденних

Сьогодні православна церква вшановує Святителя і Чудотворця Миколая

Чи не в кожній оселі православного поруч з іконами Ісуса Христа і Богородиці є й образ Святого Миколая. Його шанують як чудотворця, покровителя подорожуючих і мореплавців, захисника нужденних й звертаються до нього в молитвах про допомогу.

Утім, не зайве нагадати, що легендарний Миколай — це реальна історична постать, яка набула святості завдяки своїй безмежній вірі, любові й милосердю.

Переглядів: 3157

Сила на те, щоб множити добро

Відкриваючи турнір, голова Федерації самбо Одещини, депутат Одеської обласної ради Олександр Васильович Адзеленко, який, до речі, також колись був учнем Пасічника, розповів про досягнення Миколи Антоновича у спорті та тренерській роботі, про його батькі-вську турботу і водночас вимогливість до вихованців. На чемпіонській стрічці одеського богатиря — понад півтори сотні нагород за перемоги у змаганнях різного рівня, він має звання «Кращий тренер України», «Почесний динамівець», «Відмінник фізкультури і спорту СРСР», є лавреатом конкурсів МВС України, «Люди дела» газети «Вечерняя Одесса» та інших.

Микола Пасічник — чинний чемпіон України з боротьби самбо серед майстрів спорту-ветеранів, а нещодавно йому присвоєно звання «Майстер спорту України міжнародного класу-ветеран».

Переглядів: 641

Запізніле відкриття

Відгук на книжку віршів Дмитра Шупти «Тарасове відлуння» (Київ, УкрСІЧ, 2013)

Кожна книжка, приурочена поетові першої величини (а в даному випадку йдеться про Т.Г. Шевченка), так чи інакше мала б бути поміченою критиками чи літературознавцями, принаймні в межах відповідного краю, якщо не в столиці. Ця необхідність не тільки проявляє, а й стимулює громадськість до гуртування даної місцевості навколо ідеї, закладеної в основу тексту.

На жаль, книжка поета, яка мала б посісти чільне місце в духовній царині Причорномор’я, залишилася за ширмою, тож краяни так і не довідалися про видання, в яковому висвітлено пророка з дещо іншого боку, ніж ми звикли його бачити.

Переглядів: 630

Книжкові дарунки із Причорномор’я

Завжди привожу із собою щось цікаве з Одеси. Особливо радують книжкові дарунки. Адже вони служать доказом того, що український сегмент Одещини реально існує. Що не збираються чорноморці забувати україн-ську мову, а навпаки — пишуть нею, видають книжки.

Ось у моїх руках книжка Леонтія Павлюка «Правда візьме верх» (Одеса, 2018). Привертає увагу «Поема про біду» — в ній у поетичній формі розповідається про стосунки України та Росії. Є й інші цікаві твори: «Снайпер», «Полковник ВЧК», «Українці, візьмімось міцно за руки», «Байка про пекло», «Звернення до мужчин», «Промені сонця», «В рай батогами не заганяють», «Воля»... Як бачимо, тут про найактуальніше для українців — про свободу та справедливість. А «Відкритий лист росіянину» багатий на конкретику, бо там усе взято з життя. Не сумніваюся, що й маленька брошурка «День добра» в колі природолюбів Львова користуватиметься попитом. Там висловлена цікава ідея — про користь поєднання зусиль різних людей в ім’я суспільного блага.

Переглядів: 767

«Звалище ідей», або Як європейці переробляють відходи

Екосвідомий спосіб життя стає трендом у країнах ЄС. Культуру «без пластику» підтримують світові бренди, а зірки стають обличчям кампаній на захист довкілля. Україна теж не пасе задніх, але поки що переважно на етапі підтримки, а не дії.

9 із 10 українців вважають охорону довкілля важливим питанням, а також що можуть особисто відіграти у цьому роль. Тоді виникає питання: чому ж українці ще масово не сортують сміття, а в пересічному кафе тобі до напою дають пластикову соломинку? Що не так?

Переглядів: 640

Ірина ТОМА

Недаремна така боротьба,
У якій ти гориш добрим світлом,
У якій ти не гнешся за вітром,
А прямуєш заради добра.

Переглядів: 629

Екофутболка, що заряджає телефон?

Команда іспанських та італійських учених створила недорогу футболку, яка виробляє електроенергію від різниці температур між людським тілом та навколишнім середовищем.

«Цей винахід є прототипом «електронного текстилю», створеного на основі недорогих матеріалів, як-от шкірка помідорів. Наразі при виробництві електронних пристроїв зазвичай використовуються метали. Наш проєкт зробив крок уперед — ми змогли генерувати електроенергію, використовуючи легші, доступніші та менш токсичні матеріали», — пояснюють учені Університету Малага (Іспанія).

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net