№ 93 (22112) четвер 5 грудня 2019 року

Переглядів: 2926

Місія корвета «Commandant Birot»

У суботу в порт Одеси з дружнім візитом зайшов корвет Французьких ВМС «Commandant Birot». На його борту відбулося урочисте вручення командувачеві Військово-Морських сил України адміралові Ігореві Воронченку національного ордена Французької Республіки «За заслуги». Почесне доручення президента Франції Емманюеля Макрона виконав посол цієї держави в Україні Етьєн де Понсен.

Після церемонії нагородження пан посол наголосив:

— Національний орден «За заслуги», який я мав честь щойно вручити пану адміралу Ігореві Воронченку, є другим за значущістю у Франції, після ордена Почесного легіону. Президент Франції Емманюель Макрон особисто нагородив пана адмірала цим орденом, і це свідчить про високу повагу, яку він має до українських Військово-Морських сил. Наша співпраця триває досить давно. Про якісний рівень співробітництва свідчить, зокрема, стажування українських кадетів на борту французьких кораблів та візити французьких кораблів до Одеси. Ми й надалі розвиватимемо відносини між ВМС Франції та України.

У свою чергу командувач ВМС ЗС України адмірал Ігор Воронченко відзначив:

— Це нагорода не особисто мені, це оцінка діяльності всіх Військово-Морських сил України. Між нашими флотами триває плідна співпраця. Я особисто спілкуюся з командувачем ВМС Франції адміралом Празуком та командувачем флоту Середземноморського регіону адміралом Дюше. Кожен захід корабля є ще одним кроком для безпеки, яка має бути в цьому регіоні.

Переглядів: 614

Ще один реєстр. Фермерський

В Україні буде створено базу даних фермерських господарств. Про це повідомила заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Інна Мєтєлєва під час земельного форуму «Доступ до фінансів і лізингу», що відбувся у Києві.

«Ми вже заходимо в проєкт створення фермерського реєстру. Це створення бази даних, учасниками якої будуть фермери і фахівці, які працюють на землі... Туди будуть підтягнуті реєстри Міністерства юстиції, податкової служби, Держгеокадастру» — сказала Інна Мєтєлєва. За її словами, створення такого реєстру мінімізує паперову роботу при поданні документів для отримання державної фінансової допомоги.

За даними Союзу українського селянства, на початок 2019-го у нас працювали 34 тисячі фермерських господарств, які забезпечували 100 тисяч робочих місць для жителів сільської місцевості.

Переглядів: 2961

Розпродаж землі — це реальний злочин

Юлія Тимошенко озвучила Маніфест Штабу захисту землі. «Батьківщина» вимагає проведення референдуму

Земельні закони треба зняти з розгляду, а всі питання щодо долі української сільськогосподарської землі мають вирішити люди на всеукраїнському референдумі. Про це йдеться у Маніфесті Об’єднаного штабу захисту української землі, який підписали представники організацій громадянського суспільства і який озвучила з трибуни Верховної Ради Юлія Тимошенко.

«Понад 20 громадських організацій, профспілки та професійні об’єднання аграріїв, за якими стоять мільйони людей, підписали Маніфест. Вони вважають, що розпродаж землі загрожує національній безпеці країни. Це не політичне рішення, це — реальний злочин, який вимагає розслідування та покарання всіх, хто стоїть за цією аферою», — наголосила голова партії.

За словами Юлії Тимошенко, «Батьківщина» підтримує вимоги Штабу захисту української землі та закликає терміново зняти з розгляду всі земельні законопроєкти і якнайшвидше провести референдум щодо неприпустимості продажу земель сільгосппризначення.

Переглядів: 3706

Ціна перемог маршала Жукова

31 жовтня зі стіни будівлі обласного військкомату, що на розі вулиць Канатної та Пироговської в Одесі, представники громадської організації «Національний спротив», з дозволу начальника квартирно-експлуатаційного відділу Міністерства оборони України, демонтували барельєф маршала Г. Жукова, оскільки цей колишній радянський воєначальник підпадає під закон про декомунізацію. Демонтований барельєф у належному стані передали до сховища музею Південного оперативного командування.

Міський голова Одеси Г. Труханов назвав демонтаж барельєфа «плювком в обличчя одеситів» і заявив, що тільки городяни мають право визначати, який з пам’ятників необхідно демонтувати, а який зберегти. Його соратник, мер Харкова Г. Кернес також веде боротьбу за «товариша маршала». Там 2 червня на проспекті імені генерала П. Григоренка, неподалік від Палацу спорту, де в той момент проходив з’їзд партії мерів Одеси й Харкова під назвою «Довіряй ділам», активісти знесли пам’ятник Г. Жукову. 11 липня цей пам’ятник відновили. Але згодом активісти здобули невелику перемогу: 8 листопада Харківський апеляційний адміністративний суд визнав незаконним перейменування проспекту імені генерала П. Григоренка на проспект імені маршала Г. Жукова.

Переглядів: 743

Бабин Яр: концепція комплексної меморіалізації

20 листопада у конференц-залі президії Національної академії наук України відбулася презентація концепції комплексного розвитку (меморіалізації) Бабиного Яру з розширенням меж Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» як завершеного проєкту, над яким тривалий час працювала спеціально створена на замовлення Міністерства культури України та самого заповідника «Бабин Яр» велика група науковців при Інституті історії України НАНУ.

Це вже не перша презентація цього документа. Цього разу, можна сказати, всеукраїнського рівня, зініційована Асоціацією єврейських організацій та общин України спільно з робочою групою науковців.

На початку заходу зі вступним словом до його учасників (а загалом прибуло понад 160 представників єврейських громад та інших організацій) виступив співпрезидент Асоціації єврейських організацій та общин України Йосиф Зісельс. Привітавши присутніх з важливою подією, він акцентував увагу на значущості прийняття нашої — української – концепції комплексної меморіалізації Бабиного Яру для розробки конкретної програми її реалізації у найближчі роки.

Переглядів: 590

Агросектор у банківських портфелях

Частка агросектору в портфелях банків перевищує 40—50%, але це не є позитивним знаком для банківського ринку. Таку думку під час «круглого столу» «Ефективні моделі фінансування агросектору за підсумками 2019 року», організованого «Фінансовим клубом», висловив заступник голови правління «Ощадбанку» Андрій Стецевич.

І пояснив: «Нема чим пишатися, якщо 40—50% у кредитному портфелі банків припадає на долю агросектору. Це означає, що ми країна третього світу, яка експортує сировину». За його підрахунками, в Україні десь 35—40 тисяч бізнес-юнітів, що займаються сільським господарством, тоді як у Польщі — 800 тисяч.

Андрій Стецевич розповів, що кредитуванням агросектору «Ощадбанк» почав займатися лише три роки тому, а тепер 40% його портфелю — це агросектор.

«Якщо ж брати суміжні галузі, такі як переробка сільгосппродукції, то цей показник — понад 50%, більше 6 мільярдів гривень, хоча починали із 2 мільярдів», — додав він.

Переглядів: 3173

Усвідомлений вибір

Громадська організація «Культпросвіт» запрошує на соціальні покази україн-ських стрічок, які відбудуться у кінотеатрі «Сінема Сіті Одеса».

У понеділок, 9 грудня, на вшанування Дня Збройних сил України (який відзначатимемо завтра, 6 грудня) відбудеться показ документальної стрічки, знятої на основі реальних подій, — «Вибір».

В основі фільму — історія контр-адмірала Миколи Жибарева, що стояв біля витоків формування молодого українського флоту. Картину створено міжнародним продюсерським центром For-post International Producer Center за підтримки Міністерства культури України.

Переглядів: 613

Не шелест, а дзенькіт

Національний банк України оголосив про завершення оновлення банкнотно-монетного ряду, яке тривало з 2014 року, повідомив на брифінгу директор департаменту грошового обігу НБУ Віктор Зайвенко.

Так, з 20 грудня нинішнього року вводяться в обіг монети номіналом 5 гривень, а в середині 2020-го — монети номіналом 10 гривень.

Також з 20 грудня 2019-го запроваджуються оновлені банкноти — номіналом 50 гривень, а з 25 лютого 2020-го — номіналом 200 гривень. Вони мають удосконалену систему захисту і за дизайном наслідують банкноти нового покоління гривні — номіналами 20, 100, 500 та 1000 гривень.

Переглядів: 3275

Діти читають Стуса...

З поетичних читань в Одеській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М.С. Грушевського, присвячених Василеві Стусу

Мабуть, декого подивують перших два слова цього заголовку. Справді, сьогодні не часто побачиш підлітка з книжкою в руках. Щось вони, правда, вичитують у тих своїх гаджетах (хоч найчастіше слухають у навушниках), але не факт, щоби то була художня література. Хіба що, можливо, зі шкільної програми щось. Ну а вже щоби Стуса!.. Незламного мученика, поета доволі непростого, у якого кожен рядок або й слово кожне пульсує глибокою думкою, — то вже хіба що з якогось приводу. Не випадково, мабуть, творчість Василя Стуса вивчається аж в 11-у класі.

Недавно таким приводом стали Стусівські читання в бібліотеці ім. Михайла Грушевського. Діти читали поезії Василя Стуса. Переважно учні середніх і старших класів. Декламували по-різному. Хтось частково або й цілковито (від хвилювання, мабуть) забув текст і доходив до завершення вже на підказках. Хтось зазирав у свій гаджет, що цілком природно, бо техніка в даному випадку має бути підмогою, а не тією забавкою, що жере час. Хто — скоромовкою, бо так пам’ять краще служить, а хто — занадто тихо, ніби соромлячись…

Переглядів: 712

«І знову минуле кличе...»

«3 роки з 82». Це назва вже сьомої книжки «Мемуарів професора» доктора історичних наук, завідувача кафедри історії та етнографії України Одеського національного політехнічного університету, заслуженого працівника освіти і Почесного краєзнавця України Григорія Гончарука. Презентація новодруку нещодавно відбулася в офісі Одеської обласної організації НСЖУ. Привітати автора з виходом у світ чергового тому спогадів прийшли друзі, колеги, студенти, журналісти, поціновувачі його дослідницького таланту.

«І знову минуле кличе». Ці слова, взяті з передмови (точніше — із «Замість передмови») до видання й винесені в заголовок цих нотаток, для Григорія Івановича Гончарука — як спонука до дії. Ось як він сам це обґрунтовує:

«Інколи питаєш себе: «Дідусю, чи не досить писати? Уже написано понад тридцять книг. З них шість, а якщо віднести сюди і книгу «Афганістан, прости», то і сім, мемуарного спрямування. Якщо таке питання виникає у кінці робочого дня, коли сили витрачені на дрібні кафедральні й побутові речі, воно, питання, здається доречним. Тоді з’являється зрадлива відповідь: «Справді, досить». А на ранок, коли організм відпочив, поповнив свої фізичні й духовні запасники енергією, виникає інша докірлива думка: «Час плине. Ти витрачаєш золотий час на дрібниці, а минуле чекає на тебе за письмовим столом, благе розповісти людям про пережите. Кожне життя — це скарб. Шкода, що не кожна людина про нього з якихось причин може розповісти. Прийде час й електронна лихоманка, при всіх її заслугах, вщухне, і люди знову візьмуть у руки книги. Серед них твоїх має бути більше. Якщо Бог дозволяє, душа просить, розкажи більше про себе. Це потрібно й історії вищої школи України. Це потрібно молоді, іншим читачам. Тобі є про що писати. Пиши. Це покликання. А покликання — веління Господнє».

Переглядів: 601

Ні! Ні! Він живий!

Новела

Станція Проскурів. Наближається потяг, але чомусь проходить далі і зупиняється за станцією в полі; на потягу – познаки червоного хреста. За ним поспішає багато селянок-подолянок.

Одна ще молода селянка, Марія, після важкої роботи в колгоспі та домашньої при садибі, після виконання непомірних поставок «все для фронту»: м’яса, молока, яєць, овочів і грошей, втомлена пішки пройшла зо двадцять кілометрів зустріти свого Петра. Вдома двоє дітей залишила сусідці на приглядання та наказувала дуже берегти Оксаночку, бо Петро, коли пішов на фронт, просив зберегти її, він дуже любив свою малесеньку донечку, часто тримав її на руках, нашвидкуруч виробляв для неї яскраві іграшки, іноді й потурав їй. Трохи старший від доньки син Андрійко заздрісно дивився на іграшки та питав: «А мені?», батько відповідав: «Нехай спочатку Оксаночка побавиться, а потім ти. Вона ще маленька!».

Переглядів: 751

Автотерапія від Арсенії Великої

У Південноукраїнському національному педагогічному університеті ім. К.Д. Ушинського на філологічному факультеті відбулася творча зустріч із сучасною українською письменницею, нашою землячкою Арсенією Великою (Людмилою Валентинівною Данилюк). Вона закінчила Одеський національний університет ім. І.І. Мечникова, за фахом — біохімік.

Походження псевдоніма пояснює просто: «Щоб зберегти прізвище матері, а ще — аби сховатися зі своїм захопленням від колег по роботі. Писати хотілося завжди, ще у школі, але потрібно було мати фах. Зараз працюю завідувачкою лабораторії, займаюся науковою діяльністю. У сучасному світі необхідний надійний тил. Інтелектуальний потенціал «тилу» виявився доволі високим, тому завжди доводилося багато читати. А потім вирішила і сама писати. Відчула, це велике щастя — вміти формувати свої думки і ділитися з друзями».

Переглядів: 568

Наш Степан Олійник

У молодості, в перерві навчання в Одеському педагогічному інституті (нині — Південноукраїнський національний педагогічний університет ім. К.Д. Ушинського), наш видатний гуморист і сатирик Степан Олійник працював рульовим матросом на великому морському судні. Рульовий матрос, «маленька людина», своїми руками бере участь у створенні безпечних умов плавання для судна і для всіх людей на його борту…

Уявімо собі, що земляк наш Степан
з нами тут, в двадцять першім столітті, живе…
У Європу, в добробуту світ — в океан
Україна в бурхливому морі пливе…

Переглядів: 3037

Трагедія на Троїцькій

Пожежа у середмісті Одеси: 21 людину госпіталізовано, п’ятеро зникли безвісти, одна потерпіла померла в лікарні 4 грудня о 10.12 в Одеському коледжі економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу спалахнула пожежа.

Шестиповерхова споруда на Троїцькій, 25 (на розі Пушкінської), де сталася біда, — пам’ятка архітектури державного значення, відома як доходний будинок Асвадурова, зведений у 1914 році за проєктом архітекторів Чернігова і Гольденберга. Нині там розміщується низка фірм та закладів. Серед них — Інститут морської біології, Одеська філія Інституту археології НАН України та коледж економіки, права і готельно-ресторанного бізнесу, на третьому поверсі якого і сталася пожежа.

Переглядів: 3087

Час повправуватися у ЗНО

Реєстрація на пробне зовнішнє незалежне тестування триватиме із 3 по 24 січня, повідомляє Український центр оці-нювання якості освіти.

Пробне ЗНО з української мови і літератури відбудеться 21 березня, з історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії, іноземних мов (англійської, іспанської, німецької та французької) — 28 березня.

У день проведення пробного тестування кожен зареєстрований учасник (реєстрація та інформація про вартість послуги — на сайтах регіональних центрів) може пройти тест з одного навчального предмета.

Переглядів: 514

За фальсифікацію ліків

Президент Володимир Зеленський підписав закон «Про внесення змін до статті 321-1 Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за фальсифікацію лікарських засобів або обіг фальсифікованих лікарських засобів».

Документ, зокрема, вносить зміни до статті 321-1 (фальсифікація лікарських засобів або обіг фальсифікованих лікарських засобів) Кримінального кодексу України, згідно з якими виготовлення, придбання, перевезення, пересилання, зберігання з метою збуту або збут завідома фальсифікованих лікарських засобів карається позбавленням волі на строк від 5 до 8 років (до цього санкція за такі дії передбачала позбавлення волі на строк від 3 до 5 років).

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net