№ 91 (22110) четвер 28 листопада 2019 року

Переглядів: 3275

Не на буксирі, а лише своїм ходом

26 листопада відбулася позачергова сесія Одеської обласної ради, яку провів її голова Сергій Паращенко. У президії також перший заступник голови облради Вадим Шкарівський, заступник Юрій Дімчогло і голова обл-держадміністрації Максим Куций.

До порядку денного пленарного засідання було внесено лише три питання: два депутатських звернення до вищих органів влади і розгляд депутатських запитів.

Переглядів: 748

Сичавка обрала Визирку

Дедалі менше залишається часу до того моменту, коли в рамках втілення закону про децентралізацію сільські населені пункти повинні будуть обрати, з ким об’єднатися для ефективнішого свого існування та розвитку.

Досвід, напрацьований Визирською об’єднаною територі-альною громадою Лиманського району за період свого становлення, дуже важливий не лише для місцевого населення, а й інших сіл Одеської області, та й усієї країни, які тільки йдуть шляхом гуртування. Свідченням цьому є хоча б той факт, що газета Верховної Ради «Голос України» підписала з Визирською ОТГ меморандум про інформаційне співробітництво. Тож про її діяльність у найближчому майбутньому дізнаються і вітчизняні парламентарі, й уся Україна.

Переглядів: 630

Олег СЕНЦОВ: «Не вірте Путіну!»

Українському режисерові з Криму, колишньому політв’язню Олегові Сенцову 26 листопада в Страсбурзі вручили премію імені Сахарова, лауреатом якої він став торік. Премію отримують особи, «які зробили винятковий внесок у боротьбу за права людини по всій земній кулі», повідомляють «Крим.Реалії».

У промові, виголошеній у Європейському парламенті, Олега Сенцов, зокрема,сказав:

«Андрій Сахаров, Нельсон Мандела, Вацлав Гавел... Я ніколи не міг собі уявити, що моє ім’я ставитимуть в один ряд із цими людьми. Це велика честь і велика відповідальність, і спасибі вам за це.

Я сприймаю цю премію не як свій особистий приз, а як знак, яким відзначені всі українські політ-в’язні, які були в російських в’язницях, які все ще перебувають там, як всі наші полонені, які перебувають на Донбасі в руках «сепаратистів», як всі наші активісти, які все ще борються за нашу країну, як всі наші військові, які борються за нашу незалежність або вже склали свої голови.

Переглядів: 647

«Делфі» прибило до Дельфіна...

Цими днями в одеситів з’явилась нова «романтична» розвага: гуляючи «Трасою здоров’я», спостерігати за уламками судна «Делфі», розтрощеного поблизу пляжу Дельфін. Тут, неподалік від берега, лежить на боці, мов загиблий дельфін,  перевернутий танкер…

Танкер «Делфі» ходив останнім часом під прапором Молдови. З травня нинішнього року перебував в акваторії порту «Південний», але через шторм його зірвало з якоря й віднесло у бік Одеси. Вийшов з ладу двигун. Капітан, на вимогу власника судна, що перебував у Великій Британії, відмовлявся від буксира.

Переглядів: 639

Отаке наше життя-буття

Державна служба статистики України запровадила вибіркові обстеження населення: умов життя домогосподарств, обстеження робочої сили та обстеження сільськогосподарської діяльності у сільській місцевості, які проводяться й на Одещині.

 Дані обстеження умов життя домогосподарств використовуються для аналізу життєвого рівня населення, розрахунків макроекономічних показників розвитку країни, регіонів та окремих галузей економіки, у тому числі для розрахунків індексу споживчих цін, напрацювання механізмів соціального захисту найбільш уразливих верств та надання соціальних допомог, розрахунків мінімальних соціальних нормативів і стандартів, дослідження рівня бідності населення, моніторингу виконання державних, регіональних та цільових програм соціально-економічного розвитку, здійснення міжнародних порівнянь у сфері життєвого рівня громадян.

Переглядів: 625

Не зламали й не зламають

Держдепартамент Сполучених Штатів Америки підтверджує свою прихильність демократичній, процвітаючій Україні. Це зазначається у відеозверненні до 86-х роковин Голодомору, яке оприлюднила прессекретар Держдепу Морган Ортагус у Twitter.

«Ми вшановуємо пам’ять мільйонів українців, які загинули вісімдесят шість років тому під час Голодомору. Ми об’єднуємося з людьми в усьому світі, щоб згадати про невинні жертви Голодомору, і підтверджуємо свою прихильність демократичній, процвітаючій і суверенній Україні», — йдеться у зверненні.

Переглядів: 674

Голоси правди

Закінчення. Початок у номерах за 21 та 23 листопада.

Ґарет Джонс (1905—1935) — британський журналіст. Нелегально відвідав голодну Україну та вперше на пресконференції у Берліні 29 березня 1933 року публічно заявив про голод в Україні. Невдовзі про це публікує в британських та американських газетах близько 20 статей.

«Я пройшов через безліч сіл... Скрізь чув плач: «У нас немає хліба. Ми помираємо! Передайте в Англію, що ми пухнемо від голоду… Ніколи не забуду пухлі животи дітей у хатах, в яких мені прийшлося заночувати».

Переглядів: 621

На будівництво і реконструкцію доріг

Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук підписав у Лондоні два документи на загальну суму 900 мільйонів євро щодо проєкту співфінансування Європейським інвестиційним банком і Європейським банком реконструкції та розвитку будівництва та реконструкції українських доріг.

Йдеться про фінансування реконструкції автошляху М05 «Київ — Одеса» у Черкаській, Миколаївській та Одеській областях, а також будівництва північної ділянки об’їзної дороги навколо Львова.

Переглядів: 3193

Голодомор як плата за Свободу

У рамках меморіальних заходів, які Одеська національна наукова бібліотека проводить до Дня пам’яті жертв голодоморів, 20 листопада у головному читальному залі відбулася «година науковця» «Злочини тоталітарного режиму: Голодомор 1932 — 1933 рр. в Україні як плата за свободу».

На екрані — слайд-шоу з фотодокументами тих часів та світлинами пам’ятників жертвам, перші з яких були споруджені українцями з діаспори у різних куточках світу. В СРСР цей злочин тоталітарного режиму ретельно замовчувався, радянська людина знала все про голодуючих блокадного Ленінграда, але нічого про Голодомор.

До учасників зустрічі, більшість з яких — студенти та гімназисти, звернулася генеральна директорка ОННБ Ірина Бірюкова:

— Сьогодні ми говоритимемо про надзвичайно болючу сторінку історії нашого народу — про голодомори і про уроки, які ми повинні винести з тих подій. Серед запрошених — відомі історики, фахівці, які присвятили свої наукові дослідження віднайденню найскладніших джерел — людських споминів. Бібліотека як інституція серед багатьох інших виконує і меморіальну функцію — накопичує такі свідчення, опубліковані в документах, статтях і книгах. На сьогодні за запитом «голод» в електронному каталозі ОННБ можна знайти понад 300 видань, які побачили світ останніми роками. Це свідчить про актуальність, суспільний запит і важливість дослідження цього питання.

Переглядів: 622

Позитивна динаміка портовиків

За десять місяців нинішнього року перевалка вантажів в українських портах зросла на 129,8 млн тонн, або на понад 20%, порівняно з аналогічними показниками 2018-го. Це максимальна позитивна динаміка збільшення перевалки за останні шість років.

«Позитивна динаміка перевалки сягнула рекорд-них 20%. Даються взнаки гарні врожаї минулого і поточного маркетингових років в аграріїв, високі ціни на руду на світовому ринку, а також ефективна взаємодія між Асоціацією морських портів України та стивідорними компаніями. Важливо відзначити, що до портів-лідерів з перевалки, які демонструють зростання, вперше за останні п’ять років повернувся Маріуполь, де АМПУ завершує масштабний проєкт з днопоглиблення. До речі, в усіх п’яти портах, які зараз дають понад 90% перевалки, АМПУ цьогоріч реалізовувало проєкти з днопоглиблення та інвестувало у розвиток портової інфраструктури», —прокоментував підсумки роботи керівник Адміністрації морських портів України Райвіс Вецкаганс.

Переглядів: 633

Стимул для науковців

20 листопада Кабмін ухвалив рішення, завдяки якому українські науковці зможуть одержати близько 7 мільйонів євро в межах допомоги, наданої ЄС за програмою «Горизонт 2020».

Уже на початку 2020 року відбудеться перший конкурс з відбору проєктів. У ньому зможуть взяти участь підприємства, установи та організації незалежно від форм власності.

Переглядів: 599

В Антарктиду — на власному судні

Кабінет Міністрів виділив кошти для закупівлі наукового океанського судна льодового класу — це буде початком відродження океанського наукового флоту України.

Очікується, що угоду про придбання судна буде укладено вже до кінця 2019 року, а 2020-го відбудеться його перший вихід в океан під українським прапором.

Переглядів: 852

Кордони сонця з краю степу

Монументально-декоративна скульптура Сергія Савченка

Степ. Спокусливі лови незвіданого з краю кордонів...
Глибокий подих тисячоліть паморочить голову таїною своїх скарбів, що піднялися в небо зорями застиглого в безкінечній тяглості шляху...
...Ти сповитий віковою ласкою Берегині та заколисаний молитвами мільйонів років надій і сподівань...

Урожайна осінь цього року ознаменувалася появою в культурному просторі Одеси нової модерної скульптурної композиції, автором якої став один із лідерів абстрактного напряму одеської мистецької школи, заслужений художник України Сергій Савченко. Скульптурну групу встановлено у головному парку міста — імені Тараса Шевченка, в зеленій зоні на тлі безмежного простору моря, що межує з небом.

Переглядів: 639

Ліризм, трагізм і сила музики

22 листопада на сцені Одеської обласної філармонії під орудою художнього керівника Національної опери Греції Мірона Міхайлідіса Національний одеський філармонійний оркестр (художній керівник і головний диригент народний артист України Хобарт Ерл) виконав твори Д. Шостаковича і С. Рахманінова. Солістка — Діана Тищенко.

Концерт № 1 для скрипки з оркестром Дмитра Шостаковича ще називають «симфонією для соло скрипки». Цей твір з доволі самостійними чотирма частинами близький до сюїти. Написаний він у складний період розгулу «жданівщини», в 1947—1948 роках, коли композиторів з яскраво вираженим індивідуальним стилем, тих, які шукали нові форми в музиці, цькували, звинувачуючи у формалізмі, космополітизмі, модернізмі й віддаленості від народу, від колективного «я». Цим пояснюється довгий шлях твору до прем’єри. Концерт №1 присвячений його першому виконавцеві Давиду Ойстраху, який презентував твір у Ленінграді в жовтні 1955-го під орудою Євгена Мравинського.

Переглядів: 592

Робимо історію популярною!

Під таким гаслом, як уже повідомляли «ЧН», 29—30 листопада в Одесі відбудеться презентація діяльності Українського інституту національної пам’яті та його Південного представництва, яке починає тут свою діяльність. На одеситів чекають зустрічі з відомими істориками, презентації резонансних видань УІНП і знайомство з їхніми авторами та героями, а також розмова про сучасне українське кіно та велика українська вечірка, де виступлять відомі виконавці.

Популяризація української історії — одне з головних завдань Українського інституту національної пам’яті. І не лише в столиці, а й у регіонах. Лише за останні два роки в Запоріжжі, Ужгороді та Сєвєродонецьку відбулися фестивалі «Історія:UA», регулярними є засідання усного історичного клубу та методичні семінари, презентації видань УІНП, випуски відеолекцій, живе спілкування з читачами.

Переглядів: 3167

«Сім врат Єрусалиму»

3 грудня вперше в Україні прозвучить Симфонія №7 Кшиштофа Пендерецького у виконані самого композитора.

Славетний польський композитор, жива легенда, приїде до нашого міста, щоб разом з народним артистом України Хобартом Ерлом, Національним одеським філармонійним оркестром, солістами і Національною заслуженою академічною капелою «Думка» створити історичну подію для всієї України.

Переглядів: 610

Українська складова ізраїльського державотворення

Нещодавно у залі історичного музею Балти відбулася неординарна подія — просвітницька виставка на тему «Держава Ізраїль — українське коріння», влаштована з ініціативи працівників Інституту іудаїки при Києво-Могилянській академії та Сіоністської організації України силами молодих представників руху «Наш дім — Ізраїль».

На виставці, задуманій як пересувна, екскурсоводи (студенти Єлизавета Мучник з Києво-Могилянки та Аліє Гані й Костянтин Тапі з Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського) представили відвідувачам 12 великих стендів, провівши по них цікавий історичний екскурс щодо виникнення сіоністських організацій у Європі й процесу переселення в Ерец-Ісраель євреїв з різних країн, у тому числі з України, відродження та розвитку держави Ізраїль. Особливий наголос робився на вагомому внескові вихідців з України, в тому числі з Одещини, у становлення Держави Ізраїль та подальше зміцнення зв’язків між двома країнами.

Переглядів: 587

Коли антибіотики — лихо...

З нагоди Всесвітнього тижня поінформованості про антибіотики (18—24 листопада) Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) спільно із всесвітньою організацією охорони здоров’я провели у Києві пресконференцію «СТОП антибіотикорезистентності».

Стійкість до протимікробних препаратів є зростаючою глобальною тенденцією, яка через неправильне їх застосування загрожує здоров’ю, продовольчій безпеці та економічному розвитку, б’ють на сполох експерти.

Переглядів: 574

І в авдиторії, й у цеху

В Україні стартував пілотний проєкт із впровадження дуальної освіти, який триватиме до 2023 року.

У найближчі чотири роки 44 заклади фахової передвищої та вищої освіти втілюватимуть експеримент із впровадження дуальної освіти. За цей час разом з роботодавцями вони напрацюють оптимальні способи використання такої форми освіти, що стануть основою для правил, за якими ця система діятиме у майбутньому. Про це йшлося на пресконференції у Києві, присвяченій старту проєкту.

Переглядів: 3421

Укол від холестерину

Інноваційна ін’єкція, що вводитиметься двічі на рік, може докорінно змінити життя мільйонів людей з високим рівнем холестерину, оскільки замінить щоденні таблетки класу статинів.

Важливе дослідження, проведене з групою учасників упродовж 18 місяців, засвідчило, що ці ін’єкції вдвічі знижують рівень «поганого» холестерину в крові і не мають будь-яких явних побічних ефектів. Препарат називається «Інклісіран». Лікарі кажуть, що він показав феноменальні результати і за їхніми словами, може також допомогти знизити ризик серцевого нападу та інсульту.

Переглядів: 717

Найкусючіша й найболючіша

У природі існує безліч комах, чий укус досить неприємний, а то й смертельно небезпечний.

Нещодавно біологи визначили комаху, яка має найнестерпніший укус. Це — тарантуловий яструб (Pepsis grossa або Pepsis formosa) — тропічна оса (вона, до речі, найбільша оса у світі), інформує «Економіка сьогодні».

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net