№ 89 (22108) четвер 21 листопада 2019 року

Переглядів: 582

Чому саме зараз РФ віддала українські кораблі?

Відповідь на це запитання шукали гості програми «Ваша Свобода» (https://www.radiosvoboda.org/a/30251347.html) — російський адвокат, керівник групи захисників українських моряків Микола Полозов, голова правління Центру стратегічних досліджень Павло Жовні-ренко та речниця МЗС України Катерина Зеленко.

Росія передала Україні військові кораблі, які майже рік тому захопила разом з екіпажами біля Керченської протоки, що прямували з Одеси до Марі-уполя. Десять місяців 24 українські військовополонені провели в російському СІЗО. Вони повернулися додому трохи раніше, ніж кораблі, завдяки обміну, а не на виконання рішення Міжнародного трибуналу з морського права. Це рішення Росія проігнорувала.

Переглядів: 654

Голоси правди

Український інститут національної пам’яті в рамках цьогорічного вшанування пам’яті жертв Голодомору закликає всіх звернути увагу на свідчення, які залишили очевидці трагедії. В УІНП назвали ці свідчення голосами правди, підкресливши, що у кожному регіоні є свої голоси правди, до яких варто дослухатися, й згадати життєві долі їхніх авторів.

Упродовж 1932—1933 років більшовики застосували голод як зброю масового ураження, в результаті чого мільйони людей загинули, десятки мільйонів зазнали голодування, пустками залишилися тисячі осель, сім’ї розпалися, з’явилася велика кількість безпритульних і сиріт. Ба більше, після Голодомору в тих, хто все ж його пережив, намагалися забрати пам’ять, приректи на амнезію та мовчання. Комуністичний режим робив усе, щоб голоси свідків про злочин більше ніколи не зазвучали.

Переглядів: 3262

«Робимо історію популярною!»

Український інститут національної пам’яті запрошує одеситів на зустрічі, гасло-ідею яких винесено у заголовок, що відбудуться 29—30 листопада в Бібліотеці ім. Михайла Грушевського (вул. Троїцька, 49/51).

З-поміж запланованих заходів — презентація Південного представництва Українського інституту національної пам’яті, яке відкривається в Одесі. Представники УІНП розкажуть також про результати п’ятирічної роботи, відбудуться лекції відомих істориків, зустрічі з цікавими людьми, кінопоказ і презентації видань та настільних ігор. Завершаться заходи в Одесі великою українською вечіркою за участі відомих виконавців.

Детальніша програма — у наступних номерах.

Переглядів: 567

Водолазне поповнення

16 листопада у Практичній гавані Одеси відбулися урочистості з нагоди випуску курсантів Водолазної школи Військово-Морських сил Збройних сил України.

Перший заступник командувача ВМС контр-адмірал Олексій Неїжпапа особисто привітав військових із завершенням навчання та отриманням водолазних кваліфікацій і побажав випускникам, щоб у них завжди збігалася кількість спусків та підйомів.

Переглядів: 3016

Від спілкування до порозуміння

Деякі думки щодо телемосту «Одеса — Львів»

Нещодавно переглянув телеміст «Одеса — Львів» і вирішив висловити деякі свої міркування. Безумовно, таке спілкування українцям конче потрібне. Адже говорили про мову, окуповані території та найближче наше майбутнє. З іншого боку, телеміст продемонстрував не надто високу здатність домовлятися. Про це свідчать і відгуки на передачу.

Звісно, є цілком позитивні або, принаймні, проукраїнські. Як-от: «Цінуємо, що Львів приїздить до Одеси. Ми вас чекаємо!», «Люблю украинцев: розумна нація!», «Отдам свой гектар земли под базу НАТО!», «Сколько рашистов набежало. Правду говорите, поэтому эта шваль и бесится»…

Переглядів: 506

Усі адмінпослуги — на рівні громад

Усі необхідні людям адміністративні послуги повинні надаватися на рівні спроможних громад. В умовах децентралізації це вже необхідність, наголосив заступник міністра розвитку громад та територій України В’ячеслав Негода під час спільної робочої наради щодо обговорення якості та доступності надання адмінпослуг в органах місцевого самоврядування.

Щоб надавати ці послуги, громаді потрібна якісна інфраструктура, бо навіть за повної діджиталізації залишиться багато таких, які не можна надавати лише в онлайні: видача паспортів, реєстрація шлюбу, майнові питання тощо. Отже, створення сучасних центрів надання адміністративних послуг має бути серед першочергових завдань кожної спроможної громади. А держава повинна забезпечити громадам можливості надавати у цих центрах максимальну кількість потрібних людям послуг.

Переглядів: 521

На «прямому» бюджеті

У прийнятому держбюджеті-2020 передбачено переведення на прямі міжбюджетні відносини об’єднаних територіальних громад, які провели та проведуть у 2019 році вибори, а також громад, утворених шляхом приєднання до міст обласного значення. Це вдалося відстояти Асоціації міст України завдяки наполегливим діям у бюджетному процесі.

Так, в Одеській області прямі міжбюджетні розрахунки мають отримати дев’ять новостворених ОТГ. Чотири з них уже провели вибори у 2019 році: Великоплосківська, Великобуялицька, Визирська та Зеленогірська. Ще п’ять готуються до перших місцевих виборів, які ЦВК призначила на 22 грудня: Іванівська, Новоборисівська, Чогодарів-ська, Андрієво-Іванівська та Петровірівська.

Переглядів: 505

Експортний приріст аграріїв

За даними Державної служби статистики України, експорт агропродовольчої продукції у січні-вересні 2019-го склав 15,8 млрд дол. США, що на 2,8 млрд дол., або на 21,5% більше відповідного показника минулого року, поінформував заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», член-кореспондент НААН Микола Пугачов.

За його словами, визначальними позиціями у товарній структурі вітчизняного агропродовольчого експорту є зернові та олійні культури, олія, залишки і відходи, а також м’ясо. Їх сукупна частка в аграрному експорті становить близько 85%.

Переглядів: 634

Скільки платять за пай?

Фермери та агропідприємства орендують в Україні 16,9 млн га паїв. За даними Держгеокадастру, в середньому власники земельних ділянок отримують за оренду 1613,4 грн/га, повідомляє сайт «Куркуль».

Найбільше платять у Черкаській — 3524,7 грн, Полтавській — 2970,1 грн та Харківській — 2494,7 грн — областях. Найменше — у Запорізькій — 878 грн, Херсонській — 926,9 грн і Закарпатській — 930,6 грн.

Переглядів: 541

У лабіринті часу

Листування Олеся Гончара з одеситами

Закінчення. Початок у номерах за 7 та 14 листопада.

Така щира підтримка Олесем Терентійовичем краєзнавчих та літературознавчих розвідок Г.Д. Зленка сприяла активізації його дослідницької діяльності, спонукала до нових творчих здобутків і звершень. Про це, зокрема, свідчить його лист до О. Гончара від 8 січня 1990-го, де, зокрема, йдеться «…Нині відкрилися гарні умови для пошукової роботи на царині української літератури, мистецтва, культури взагалі. Але ми, здається, перехнябилися ув один бік, тоді як робота має йти на всьому — значною мірою занедбаному — полі…». Водночас Г. Зленко запитує: «Чи не пригадується Вам, як звалися літературно-художні збірники, які виходили наприкінці 1930-х років у харківському Українському комуністичному інституті журналістики (УКІЖ) за редакцією «пріснопам’ятного» Ол. Полторацького?». (Кн. 2, с. 236).

Переглядів: 654

Пів століття в Одесі — пів століття з Одесою

Закінчення. Початок у номері за 16 листопада.

«Хоча діяльність факультету — навчальний процес, організація наукової роботи студентів, різні сторони буття колективу — залежали від внеску усіх професорів, доцентів, викладачів і лаборантів, проте модель життя факультету, — наголошує один із його випускників, нині доктор філології Павло Гриценко, — визначалася, з одного боку, традиціями, а з другого — поставою і постаттю декана. Риси вдачі, особисті якості однієї людини — позитивні чи негативні — значною мірою визначали життя великого колективу. Спрацьовувала пірамідальна структура факультету — мініатюрний відбиток піраміди суспільства: з чільником на вершині та різноманітними структурами на нижчих ярусах піраміди, які могли впливати на події, однак вельми відносно. Так чи інакше, але всі студентські дороги вели… до декана, нерідко ним, а не лише зовнішніми обставинами, і визначалися» [3, 56]. У діяльності Дузя-декана прикметними ознаками були його «всюдиприсутність і довсьогопричетність» [3, 57].

Підтверджують це і слова Лариси Дузь — доньки професора, яка засвідчила, що філологічний факультет для батька — це «його альма-матер і дім протягом півстоліття. Тут батько хіба що не ночував. Тут колеги і студенти бачили його чи не більше, ніж родина вдома» [3, 116].

Переглядів: 574

Збери колекцію — створи музей

Команда наукових співробітників Одеського муніципального музею особистих колекцій імені О.В. Блещунова розробила настільну гру «Збери колекцію — створи музей». Перед запуском у виробництво її протестували у фокус-групах.

Нині музейники випустили 120 примірників цієї гри, з яких 10 залишили у Домі Блещунова, а інші цими днями подарували музеям, дитячим будинкам, школам, бібліотекам, суспільним просторам тощо.

Переглядів: 3112

Легендарний лоцман

Батуро,

        лоцмане,

збуди маленький катер,

що задрімав у пригорщі лиману,

збуди зі сну

і виведи помалу

        на хвилю моря…

Василь Сагайдак, поема «Порт».

13 жовтня Чорноморськ попрощався з легендарним лоцманом Іллічівського морського торговельного порту Павлом Павловичем Батурою.

Саме він 5 серпня 1958 року провів білосніжний лайнер із символічною назвою «Україна» до нового порту на Сухому лимані, ознаменувавши цим початок виробничої діяльності порту Іллічівськ, перейменованого у 2016-у на порт Чорноморськ.

Переглядів: 2989

Відійшла у вічність Елеонора Свиридівна ЛУКАШОВА

Відійшла у вічність Елеонора Свиридівна ЛУКАШОВА, чиє життя було невід’ємною частиною  рідної їй «Чорноморки».

Зажди усміхнена, спокійна, розважлива, мудра, вона мала беззаперечний авторитет у колективі: з нею радилися, до неї дослухалися, її поважали і любили. Цінували за надійність у роботі (це нині професії друкарки й телетайпістки стали вже раритетними, якщо взагалі ще збереглися, а тоді, в другій половині минулого століття, та й на початку нинішнього, без них не могла обійтися жодна редакція), шанували за порядність, небайдужу, принципову позицію (її слово було чесним, справедливим і вагомим), любили за приязну, довірливу й розсудливу вдачу.

Переглядів: 538

Нещасний випадок на виробництві: новий порядок розслідування та обліку

Урядовою Постановою №337 від 17.04.2019 р. затверджено новий «Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві». Новий Порядок передбачає деякі зміни порівняно з попереднім «Порядком проведення розслідування», затвердженим постановою №1232 від 30.11.2011 р.

Однією із суттєвих змін є нова форма Повідомлення про нещасний випадок/гостре професійне захворювання (отруєння), яка наведена у додатку 2 до Порядку. Це повідомлення роботодавець зобов’язаний надати (протягом двох годин з використанням засобів зв’язку і не пізніше наступного робочого дня на паперовому носії) територіальному органу Держ-праці, робочому органу Фонду соці-ального страхування та іншим передбаченим Порядком установам.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net