№ 87 (22106) четвер 14 листопада 2019 року

Переглядів: 586

Вийти з випробувань сильнішими

Як зберегти самостійну державу та гарантувати її безпеку? Своїми міркуваннями-порадами поділилися зі суспільством та владою відомі інтелектуали — учасники ініціативної групи «Першого грудня».

У зверненні, оприлюдненому на офіційному сайті групи, йдеться:

Нинішнє наше звернення — перше після завершення виборчого процесу 2019 року. Під час минулих президентських і парламентських виборів більшість із нас виступала проти зміни глави держави, мотивуючи свою позицію інтересами безпеки держави. Народ вирішив інакше, і ми приймаємо його вибір. Це не виключає, однак, того, що хтось із нас має певні застереження щодо позитивності характеру такого волевиявлення.

Та сама логіка пріоритетності збереження самостійної держави та гарантування її безпеки спонукає нас у нинішній ситуації сформулювати такі основні тези:

Нинішнє українське керівництво сконцентрувало у своїх руках величезну владу, і ніхто не може бути певним, чим це обернеться для країни. В ідеальному випадку така концентрація влади могла б дати спасенний для України цивілізаційний ривок, що його народ уже вочевидь зачекався. Проте, з іншого боку, ніхто не скасував справедливість відомої приказки: «Влада розбещує. Абсолютна влада розбещує абсолютно». Ми остерігаємо українське кері-вництво від самовпевненості, що його ця закономірність не стосується.

Переглядів: 553

Шанс для тих, хто у скруті

Ще у вересні до Кілійського центру соціальних служб для сім’ї та молоді надійшла інформація про те, що місцева молода жінка чекає дитину, але не має пристойного житла, куди можна було б повернутися з пологового будинку з малям.

Майбутню маму, повідомляє сайт «Сила громад», взяли під соціальний супровід. Їй передали необхідні для дитини речі: візок, люльку, ванночку, одяг, інші предмети для повноцінного догляду за малюком та його розвитку.

Зважаючи на те, що жінка, як уже мовилося, не має пристойного житла, після пологів її влаштували в благодійний центр матері і дитини «Життя», який знаходиться у Татарбунарах, на що вона дала добровільну згоду.

Переглядів: 4212

Павло ГРИЦЕНКО: «Мову зробили політичним товаром»

У липні 2019-го набрав чинності закон «Про мову». Чому на 28-у році Незалежності питання мови провокує «зашквар»? Чи є хоч одна країна світу, де навколо національно-ідентичної мови відбувається те саме?

Про мову, дематюкацію, угорську експансію та інші гострі мовні питання — розмова Марини ГОЛУБ, кандидата філософських наук, засновниці комунікаційного агентства Golubi Group, з доктором філологічних наук, професором Павлом ГРИЦЕНКОМ, який очолює Інститут української мови НАН України (початок див. у номері за 9 листопада).

…Зізнаюся вам, що ми, науковці, маємо великий гріх перед суспільством. І сьогодні в архівах ще лежать стоси писемних пам’яток, які ніколи ніким не досліджувалися. Мало яка європейська країна має сьогодні пам’ятки, які не оцифровані, не опубліковані у паперовому варі-анті і не досліджені. Фактично моїм колегам за кордоном часто нема вже що робити, і вони уже не знають, як придумати якусь тему, щоб зайнятися і це було б наукоподібне. А тут отакенні стоси лежать…

Переглядів: 4226

Названий історією Мудрим

15 листопада в Одеській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М.С. Грушевського відбудеться ХХІІІ обласний фестиваль української книги пам’я-ті Михайла Грушевського.

У рамках цьогорічного фестивалю, озаглавленого «Названий історією Мудрим: 1000 років від початку правління київського князя Ярослава Мудрого», заплановані зустрічі з письменниками, презентації книжкових виставок, історичні екскурси, літературно-музичні години, перегляди документальних фільмів і багато інших цікавинок.

Фестиваль відбудеться за адресою: м. Одеса, вул. Троїцька, 49/51, ООУНБ ім. М.С. Грушевського, відділ соціокультурної діяльності (1-й поверх) та читальний зал гуманітарних наук (2-й поверх). Початок о 10.30. Вхід — вільний.

Переглядів: 4280

На честь Леді Джаз

20 листопада в Одеській філармонії відбудеться концерт «Музика в моєму житті», присвячений ювілею Олени Шевченко, яку одесити знають як Леді Джаз.

Олена Шевченко — ведуча всіх концертів джаз-оркестру Миколи Голощапова, ансамблю Олексія Петухова, міжнародних фестивалів «Джаз-карнавал» та Odessa-jazz-Fest (2007–2019), Odessa Piano-Fest в Одеській опері (2016), фестивалів у Києві, Дніпрі, Коктебелі, Скадовську, 15 джазових конкурсів пам’яті Ростислава Кобанченка (1997–2019), член журі першого джазового конкурсу учнів ДМШ Black & White Music (2018), конкурсу на премію Юрія Кузнецова (2016–2018), ведуча гала-концертів до Міжнародного дня джазу в Одесі (2012–2019)…

Знана Олена Шевченко і як педагог. Вона — викладач вищої категорії, методист Одеського коледжу мистецтв ім. К.Ф. Данькевича, фахівець з викладання теоретичних дисциплін академічного та джазового профілів, з 2019 навчального року — викладач Одеської національної музичної академії ім. А.В. Нежданової.

Переглядів: 4278

Акварельні емоції

У неділю, 17 листопада, в Одеському музеї західного та східного мистецтва відкриється міжнародна імпреза «Від моря до моря: АКВАРЕЛЬ», у якій задіяні провідні митці Європи. Більшість з них є чільними представниками фірми «Fabriano» — відомого виробника паперу та акварельних фарб за найновішими технологіями, організатора престижних тематичних виставок.

Серед учасників: Анна Массініса, Катерина Сава, Ігор Сава, Габріель Маццара, Массіміліано Локко, Роберто Занґареллі (всі — Італія), Зіфрід Йордан (Німеччина), Наталя Студенкова (Словаччина).

Це перший подібний вернісаж маститих акварелістів у такому складі в Україні (куратори — Анатолій і Галина Кравченки). Кількарічні контакти наших спілчан з представниками фірми «Fabriano», участь в італійських виставках втілилися у нинішньому паритетному проєкті.

Переглядів: 4358

Найдорожчий стратегічний ресурс

Парламентські фракції «Батьківщина», «Опозиційна платформа — За життя», «Європейська солідарність» та депутатська група «За майбутнє» виступають проти продажу земель сільськогосподарського призначення, пише www.pravda.com.ua, посилаючись на виступи представників фракцій на засіданні Верховної Ради 12 листопада.

Лідерка «Батьківщини» Юлія Тимошенко: «За оцінками ООН, кількість родючих земель у світі стрімко скорочується. Разом з джерелами питної води. Кожна сьома людина у світі голодує, включаючи дітей. Земля стає у світі найдорожчим стратегічним ресурсом. Сильні, інтелектуальні, розумні країни світу своєю стратегією визначили скуповування у державну власність земель сільгосппризначення як у своїй країні, так і за її межами. У жодному випадку Україні не можна сьогодні позбутися цього стратегічного ресурсу».

Один з лідерів «Опозиційної платформи – За життя» Вадим Рабінович: «Сьогодні вирішальний день у новітній історії України. Багато лиха бачила наша земля, але такого, щоб її продавали, — такого ще не було! Це питання виживання та існування нашої держави. А всім представникам МВФ, Сороса та іншим, чиї загребущі руки тягнуться до землі, я хочу сказати: «Хрєн вам, а не землю України!». Дідька лисого ви отримаєте, а не землю! Коли б я мав талант, я б щас заспівав пісню «Вставай страна огромная». Давайте забудемо всі політичні чвари і пригадаємо, що ми всі – діти України. Ми не дамо продати землю!».

Переглядів: 4379

Кубики, що «вмикають» креативність

Під егідою департаменту освіти та науки Одеської міської ради в загальноосвітній школі №56 пройшов семінар для вчителів, соціальних педагогів та шкільних психологів на тему «Як навчати цікаво. Вплив емоційного освітнього середовища на пізнавальний процес», організований обласною організацією Громадської ради освітян і науковців.

Модераторка семінару — кандидатка психологічних наук, доцент ДВНЗ «Університет менеджменту освіти» (Київ) Ярослава Швень провела майстер-клас з інноваційної інтегрованої методики «Rory’s Story Cubes» (кубики історій) для розвитку творчо-пізнавальної діяльності особистості та життєвих умінь. Навички, які педагоги отримали під час його проведення, сприятимуть підвищенню професійно-педагогічної компетентності та вдосконаленню майстерності вчителя, підштовхнуть до пошуку нестандартних рішень та розвитку ключових життєвих умінь ХХІ століття — спілкування, співпраці, критичного мислення та креативності.

Під час семінару йшлося про теоретичні засади створення і функціонування інноваційної інтегрованої методики «Rory’s Story Cubes» та її застосування у педагогічній і психологічній практиці.

— За допомогою гри у кубики історій ми виконуємо цілу низку важливих завдань, — наголосила Ярослава Швень. — Наприклад, можемо працювати у напрямку глибинного навчання. Кубики історій — це цікавий формат, схожий на вже звичний «ЛЕГО», але вищого рівня, які зараз використовуються у Новій українській школі (НУШ) як освітня методика. І це не дивно, адже вони мають ширші можливості та варіації.

Пані Ярослава запропонувала низку методик, розповіла, як їх можна застосовувати під час уроків, виховної діяльності — для розвитку емоційно-сенсетивної сфери, для згуртування учнівського колективу, для співпраці школярів… Ця методика апробована, проведено вебі-нар, розроблено онлайн-курс, наразі триває марафон «прокачування здібностей» учителів, який проходить на порталі «Всеосвіта». Тобто йде систематична робота з інтеграції методики в освітній простір.

Переглядів: 3322

Зупинити аферу влади

Не спитавши народної думки, уряд вніс до парламенту законопроєкти про розпродаж найціннішого скарбу України — сільськогосподарської землі. Аграрії, науковці, політики, всі небайдужі українці б’ють на сполох: це може стати непоправною помилкою. На знак протесту на вулиці Києва і на магістральні траси фермери вивели агротехніку, вони перекривають дороги і проводять мітинги. Соціологія свідчить: українці категорично проти продажу землі! Ми з командою «Батьківщини» вимагаємо від влади дослухатися до людей! Або Україна повстане, і повстане справедливо!

…У мене на столі лежать три документи, які не залишають сумнівів: якщо ми пустимо сільськогосподарську землю з молотка, країну очікують незворотні наслідки.

Першу доповідь склали молоді вчені, які ґрунтовно проаналізували події навколо сільськогосподарської землі у світі. Вони пишуть про земельний бандитизм та грабунок, який панує на планеті. Моторошний приклад: унікальні землі Мадагаскару були продані іноземним корпораціям, і тепер люди опинилися на межі голоду. Всю сільськогосподарську продукцію, яка вирощується в країні, нові власники дочиста вивозять за кордон.

Переглядів: 546

Інвентаризувати й оцифрувати

Прем’єр-міністр Олексій Гончарук дав доручення до кінця 2020 року завершити створення сучасної цифрової моделі території України. Це завдання він поставив на нараді з очільниками обласних відділень і складом центрального апарату Держгеокадастру.

«Доручаю провести всі заходи вчасно й завершити створення сучасної цифрової моделі території України до кінця 2020-го. Наступного року земельний кадастр має бути наповнений на 100%», — звернувся голова уряду до учасників наради.

Процес інтеграції природних ресурсів з Державним земельним кадастром, зазначалося на зібранні, розпочато, і вже цього року планується внесення до нього 1 млн га земель. Прем’єр-міністр дав завдання до 1 серпня 2020-го інвентаризувати всю землю (включаючи 10 млн га сільськогосподарських земель державної власності) та внести дані до кадастру.

Переглядів: 543

Із державної — у власність громад

Близько 459,3 тис. га сільгоспугідь можуть отримати громади Одещини після старту ринку землі.

Нині держава контролює в Одеській області майже втричі більше землі, ніж громади, — 459,3 тис. га та 124,6 тис. га відповідно, повідомляють у Держгеокадастрі.

Згідно з проєктами земельної реформи, запропонованими урядом та парламентським комітетом з питань аграрної політики, державна земля має бути передана в управління громад. Адже земля — це місцевий ресурс, і розпоряджатися ним повинні територіальні об’єднання. Крім того, є європейський принцип — повноваження органів місцевого самоврядування базового рівня мають поширюватися на всю територію держави.

Переглядів: 538

Пам’яті професора-фізика

11 листопада на фасаді будівлі НДІ фізики Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова відкрито меморіальну дошку пам’яті відомого фізика-теоретика, професора Аби Юхимовича Глаубермана.

У церемонії відкриття взяли участь ректор ОНУ, професор І.М. Коваль, директор НДІ фізики, професор Г.С. Драган, учні та колеги А.Ю. Глаубермана — професори В.М. Адамян, В.М. Сминтина, С.В. Козицький, М.П. Маломуж, викладачі, співробітники і студенти відділення фізики факультету математики, фізики та інформаційних технологій ОНУ, старшокласники ЗОШ №105.

Переглядів: 594

У лабіринті часу

Продовження. Початок у номері за 7 листопада.

Листування Олеся Гончара з одеситами

На продовження теми шанобливого ставлення О. Гончара до обдарованої молоді є його лист від 19 березня 1979 року до студентки Одеського університету. Ось його текст:

«Шановна Любов Василівно!

Одержав Вашого листа, з якого дізнався, що темою своєї дипломної Ви обрали приморський пейзаж у моїх творах.

Ви просите щодо цього порад. Важко мені їх давати. Бо неминуче був би автор тут су-б’єктивним, а Вам потрібен якраз безсторонній, суто дослідницький погляд на твори та окремі їх компоненти. Скажу лише, що ніяких взірців мариністики я для себе не шукав, вчителями були самі Степ і Море, бо я їх насправді дуже люблю… Прошу передати моє вітання Вашому професору Андрієві Володимировичу Недзвідському…». (Г.О. Листи, с. 174).

Переглядів: 600

Трагічне і величне

Неймовірний успіх диригента Аліна Власенка

Виконання симфонії «Манфред» П.І. Чайковського з Національним одеським філармонійним оркестром (художній керівник і головний диригент, народний артист України Х. Ерл) — твору, який неодноразово звучав на сцені нашої філармонії, став подією в музичному житті міста. Хоча ця симфонія є в пості-йному репертуарі НОФО, публіка вітала виконавців стоячи, бурхливо аплодуючи. Фінальну частину оркестр повторив двічі. Схвильований диригент здійняв над головою партитуру, віддаючи належне генію композитора.

Чайковський… Я пригадав епізод зі свого студент-ського буття, коли під час антракту в Одеській опері біля стенду з фото мізан-сцен опер Д. Верді один сивоволосий італієць, явно розраховуючи справити враження на оточуючих, поплескав рукою по стенду, патетично вигукуючи: «Верді! Верді!». Я не стримав свого патріотизму і, наслідуючи іноземця, показав на стенд поряд і проскандував: «Чайковський! Чайковський!..». Сьогодні згадую цей момент з посмішкою.

Переглядів: 4017

Порядок усиновлення дитини

Згідно з українським законодавством усиновлення — це прийняття усиновлювачем у свою сім’ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку усиновлення дитини, яка є громадянином України, але проживає за межами України (в цьому випадку усиновлення здійснюється в консульській установі або дипломатичному представництві України).

Хто підлягає усиновленню?

Усиновленню підлягають діти, які перебувають на обліку як:

 • діти-сироти;
 • діти, позбавлені батьківського піклування;
 • діти, батьки яких дали згоду на усиновлення.
Переглядів: 539

Екотурботи Старого Лева

«Видавництво Старого Лева» відмовилося від поліетиленової упаковки. Книжки можна придбати в паперових пакетах та спеціальних букбоксах.

«Від сьогодні жодних поліетиленових пакетиків!» — вирі-шив Старий Лев і замовив оригінальне картонне пакування-трансформер для своїх книг. Тож відвідувачі його книгарень-кав’ярень у Львові, Києві, Дніпрі та Одесі матимуть змогу покласти покупку у міцний паперовий пакет, екоторбу Старого Лева або у власну торбинку. Книголюби ж, які користуються послугами онлайн-книгарні, отримають своє замовлення у спеціальному картонному пакуванні.

Нове картонне пакування вміщує від однієї до п’яти книжок і є трьох форматів, щоб зручно транспортувати й величезні «Карти», й невеличкі «36 і 6 котів». А головне — воно компактне, захищає товар від пошкоджень, його легко здати на переробку й можна використовувати повторно.

Переглядів: 529

Убережімо екосистеми від пожеж!

Довготривала посушлива осінь призводить до накопичення прошарку сухої рослинності, який, у свою чергу, є середовищем легкого й стрімкого поширення вогню, що руйнує родючий шар ґрунту, винищує усе живе на значних площах.

При спалюванні листя та трави на присадибних ділянках, розпалюванні багать у природних екосистемах виникає загроза перекидання вогню на житлові будинки та лісові масиви, що завдає величезних збитків, призводить до знищення насаджень, загибелі рослин і тварин. До того ж дим від вогнищ у туманні дні може утворювати смог і надовго зависати у повітрі, погіршуючи видимість на дорогах, завдаючи шкоди здоров’ю (нещодавно від смогу серйозно потерпали жителі столиці).

Переглядів: 510

Зігнали з крісел... депутатів

На залізничному вокзалі Одеси депутатську кімнату переобладнали на зал очікування для військовослужбовців, який працює цілодобово.

Керівник «Укрзалізниці» Євген Кравцов повідомив у своєму Facebook, що, крім Одеси, екс-депутатські кімнати переобладнали на вокзалах Дніпра, Львова, Харкова, Вінниці та Маріуполя.

Перший же зал очікування для військовослужбовців відкрився 1 жовтня нинішнього року на Центральному залізничному вокзалі Києва.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net