Переглядів: 3411

Нема нічого дорожчого за дешевий російський газ

«Нафтогаз» відповів на ультиматум Кремля щодо газових переговорів

У НАК «Нафтогаз України» назвали заяву речника президента РФ Дмитра Пєскова про переговори щодо транзиту газу «російським стилем». Відповідний коментар розмістила пресслужба «Нафтогазу» у Twitter. «Отже, все зводиться до наступного: жодних переговорів про транзитні угоди, поки ми не зупинимо примусове стягнення 3 мільярдів доларів за завершеним арбітражем та не відкинемо інші вимоги в Стокгольмі — спікер Путі-на Пєсков. Ласкаво просимо на комерційні переговори, російський стиль», — йдеться у дописі, повідомляє «Укрінформ».

Раніше Пєсков заявив журналістам, що РФ і Україна не домовляться щодо газу, поки не припиняться судові претензії. «Продовження задіяння арбітражу, висунення якихось претензій в арбітражі робить фактично неможливим досягнення будь-яких домовленостей», — зазначив він.

30 жовтня у Будапешті Путін заявив, що Росії й Україні необхідно обнулити взаємні претензії щодо газової суперечки, при цьому «Газпром» готовий постачати газ українській стороні за значно нижчою ціною, ніж вона платить зараз за «помилковим» реверсом.

Як нагадує «Укрінформ», сума боргу російського «Газпрому» перед НАК «Нафтогаз України» за рішенням Стокгольмського арбітражного суду збільшилася до 3 млрд доларів.

НАК «Нафтогаз України» 2 листопада ц.р. подав до Стокгольм-ського арбітражу позов до ПАТ «Газпром» на суму близько 12 млрд доларів (2 млрд грн за недоотриману плату за транзит та 10 млрд доларів компенсації на випадок відмови від використання української ГТС).

У новому позові до ПАТ «Газпром» Нафтогаз вимагатиме перегляду тарифів на транзит газу з березня 2018 року до грудня 2019-го та сплати прискореної амортизації газотранспортної системи (ГТС) у разі припинення транзиту з 1 січня наступного року.

Про це виконавчий директор НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко написав у Facebook: «Перше і найголовніше, ми вимагаємо переглянути транзитний тариф... По-друге, суттєвою складовою наших витрат, які включаються у розрахунок транзитного тарифу, є витрати на так звану «прискорену амортизацію» та «знецінення». Стандартні підходи практично у всьому світі передбачають амортизацію основних засобів (газотранспортної системи) впродовж очікуваного терміну її використання. Наразі у нас нема достатніх підстав очікувати використання української газотранспортної системи для транзиту після закінчення поточного транзитного контракту 1 січня 2020 року. Відтак ми зобов’язані нараховувати амортизаційні витрати та витрати на знецінення відповідно до очікувань припинення транзиту».

Юрій Вітренко зазначив, що право вимагати перегляд тарифу передбачене у самому транзитному контракті між «Нафтогазом» та «Газпромом». «Ми підготували новий запит щодо перегляду тарифу, який задовольняв би всі формальності (економічне обґрунтування, розрахунки тощо), і відправили його в «Газпром» 13 березня 2018 року. Саме з цієї дати і до закінчення контракту (1 січня 2020-го) ми зараз і вимагаємо переглянути транзитний тариф», — зазначив менеджер «Нафтогазу».

За його словами, двосторонні переговори з «Газпромом» щодо перегляду тарифів не мали особливого успіху, і тому тепер це питання вирішуватиме Стокгольмський арбітраж, що теж передбачено контрактом між «Нафтогазом» і «Газпромом».

«Ми розрахували такий тариф разом з авторитетними незалежними експертами. Він визначається для кожної точки входу та виходу з української ГТС (так передбачають європейські норми). Але оскільки «Газпром» відмовився застосовувати нові тарифи, то наразі логічно говорити вже про компенсацію за те, що переглянутий тариф не був застосований. Фактично йдеться про різницю між тим, що ми отримали за транзит, і що мали б отримати за переглянутими тарифами. Така різниця становить 11,8 млрд доларів (плюс відсотки). Саме таку суму ми і вимагаємо в якості компенсації», — наголосив Юрій Вітренко.

У рамках позовної суми «Нафтогаз» вимагатиме також сплати за так звану прискорену амортизацію ГТС у разі припинення транзиту російського газу. «Якщо спрощено, то актив, який міг би слугувати 30 років, ми маємо амортизувати за 2 роки, оскільки потім він не буде використовуватися... Отже, включення таких витрат у наш транзитний тариф є як обґрунтованим з точки зору сучасних умов формування тарифів на європейському ринку, так і справедливим щодо «Газпрому», — пояснив виконавчий директор НАК «Нафтогаз України».

А ще «Нафтогаз» вимагатиме від Газпрому 213 млн доларів (плюс відсотки) компенсації за порушення зобов’язань поставляти газ за контрактом з березня 2018-го по вересень 2019-го, 202 млн доларів (плюс відсотки) компенсації за порушення «Газпромом» зобов’язань подавати газ для транзиту не менше 110 млрд кубометрів на рік у період з 1 січня до 12 березня 2018-го та 33 млн доларів (плюс відсотки) компенсації за недотримання «Газпромом» зобо-в’язань відбирати газ на точках виходу з української ГТС у межах, передбачених контрактом.

Єврокомісія утрималася від коментарів з приводу спекуляцій у російських ЗМІ щодо тристоронніх газових переговорів між нею, Україною та Росією.

Під час брифінгу у Брюсселі журналісти попросили речницю ЄК Міну Андрєєву прокоментувати повідомлення російських ЗМІ про те, що нібито міністр енергетики України Олексій Оржель готовий повністю зупинити транзит газу до Європи. «Ми не коментуємо коментарі. Натомість ми продовжуємо наші зусилля в рамках тристоронніх переговорів на газовому фронті. Це те, де ми зараз знаходимося», — зазначила з цього приводу речниця Єврокомісії.

Слід зазначити, що у понеділок, 4 листопада, міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель в ефірі «Свободи слова» на ICTV наголосив: Україна прагне зберегти доходи від транзиту російського газу та досягти домовленості з «Газпромом» про транзит газу за європейськими правилами. Водночас, за його словами, Україна вже накопичила у газосховищах рекордну кількість газу та готова до припинення газового транзиту з 1 січня 2020 року, якщо домовитися не вдасться.

Ці слова українського міністра були інтерпретовані російськими ЗМІ як заява про готовність України повністю перекрити транзит російського газу до Європи. А Дмитро Пєсков, як уже мовилося, заявив, що домовленості РФ та України про транзит газу неможливі, доки не припиняться судові претензії.

Голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв у Facebook написав: «Продовжують надходити нові заяви з РФ. Через засоби масової інформації нам пропонують «обнулити взаємні претензії», російський газ за прямими поставками — дешевший, ніж за реверсом. Російська сторона пропонує «Нафтогазу» «обнулити» майже 3 мільярди доларів за Стокгольмським рішенням і відмовитися від позову ще на 12 мільярдів. До того ж АМКУ пропонується відмовитися від штрафу на близько 7 мільярдів доларів. Разом — 22 мільярди доларів».

Коболєв нагадав, що Україна відповідно до чинного контракту має право отримувати російський газ, однак «Газ-пром» відмовляється здійснювати поставки.

«Нам пропонують повернутися до прямих поставок газу з Росії й обіцяють ціну, меншу на 25%, ніж ми маємо зараз з Європи. За чинним контрактом ми вже маємо право купувати російський газ за ціною німецького хабу. «Газпром» відмовляється виконувати це положення контракту. Традиційно російські поставки, навіть зі знижками за лояльність, чомусь виходять дорожчими, ніж закупівлі за конкурентними цінами в Європі. Це нелогічно, бо «Газпром» транспортує газ на меншу відстань. Коли Стокгольм-ський арбітраж виправив цю цінову аномалію, «Газпром» відмовився постачати газ», — наголосив Андрій Коболєв.

Втім, «Нафтогаз», додав посадовець, готовий до конструктивного співробітництва заради продовження транзиту: «Будемо й надалі наполегливо та ефективно захищати як національні інтереси, так і інтереси «Нафтогазу». Для «Нафтогазу» продовження транзиту російського газу є стратегічним завданням. Але на цю проблему треба дивитися з точки зору сухих цифр та фактів... Ми вже давно переконалися, що ніщо не обходиться Україні так дорого, як дешевий російський газ. Коли наші відносини з «Газпромом» вдається зробити суто комерційними, баланс витрат суттєво змінюється на користь України».

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net