Переглядів: 925

Життя після динозаврів

Близько 66 мільйонів років тому на Землі відбулося масове вимирання, відоме як крейдо-палеогенове, в результаті якого зникли динозаври, літаючі й морські ящери та інші види наземних і морських тварин.

Причиною вимирання більшість учених вважає падіння астероїда діаметром близько десяти кілометрів у районі півострова Юкатан, що спровокувало виникнення цунамі, підвищення вулканічної та сейсмічної активності, глобальних лісових пожеж. Після зіткнення стався викид в атмосферу величезної кількості сажі та пилу, що призвело до різкого похолодання і півторарічної «ночі».

Нещодавно американським дослідникам вдалося створити картину відновлення біорізноманіття, тобто появи нових видів тварин і рослин, після масового вимирання, повідомляє https://vokrugsveta.ua.

Тайлер Лайсон з Денверського музею природи і науки та його колеги описали добре збережені скам’янілі 16 видів ссавців і 233 види рослин, а також скам’янілості рептилій — крокодиломорфа та черепах, яких знайшли у заповіднику Коррал Блафс (штат Колорадо).

Численні скам’янілості дозволили авторам зрозуміти, як розвивалася екосистема на місці Коррал Блафс упродовж 700 тисяч років після масового вимирання. Під час катаклізму тут зникли ссавці вагою більше восьми кілограмів, але протягом 100 тисяч років з’явилися інші звірі майже такого ж розміру й вагою близько шести кілограмів (як велика домашня кішка). Як вважають дослід-ники, вони були комахоїдними або всеїдними. З рослинності в цей час переважали папороті.

«Ці скам’янілості показують нам, що через 100 тисяч років після падіння астероїда кількість видів рослин і тварин була настільки ж великою, як і до цього. Може здатися, що 100 тисяч років це довго, але в геологічному літопису це дуже короткий проміжок часу. Тоді біорізноманіття відновилося набагато швидше, ніж після інших масових вимирань», — розповідає Девід Поллі з Індіанського університету.

Через 300 тисяч років після вимирання кількість видів ссавців збільшилася із 9 до 21 (для порівняння: сучасна наука вирізняє 29 рядів ссавців). До того ж вони втричі «підросли»: з’явилися ссавці розміром з бобра (вагою близько 25 кілограмів), які, мабуть, були травоїдними. Оновилися й рослини: папороті змінилися пальмами. Ще приблизно через 400 тисяч років з’явилися бобові рослини, а ссавці знову «підросли». Вчені знайшли черепи травоїдної тварини, яка важила приблизно 34 кілограми (як невеликий олень або свиня пекарі), і ще більшого всеїдного ссавця — вагою 47—48 кілограмів, як сучасна піщана газель. У цей же час в річках або на їх берегах мешкали черепахи, родичі сучасних кайманових.

За словами Девіда Поллі, знайдені залишки засвідчують, що через 300 тисяч років після масового вимирання розмаїття рослин і ссавців стало набагато більшим, ніж до катастрофи, а через 700 тисяч років після неї з’явилися абсолютно нові види тварин. Усе це доводить, що після масового вимирання екосистеми почали функціонувати по-іншому. Для цього з’явилися можливості, яких не було в крейдяному періоді.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net