Переглядів: 4312

Децентралізаційний цугцванг і графітовий гамбіт

Небажаний причал у Джурджулештах, несправедливий розподіл штрафів за перевантажені фури, недоцільність розробки графітного кар’єру в Савранському районі… Це далеко не повний перелік проблем, які розглядали депутати обласної ради під час чергового пленарного засідання, яке, до слова, хотіли зірвати невідомі, сповістивши, що адмінбудівлю «заміновано». Загрозу проігнорували.

На початку роботи сесії присутні заслухали голову облдержадміністрації Максима Куцого щодо основних завдань та стратегічних пріоритетів соці-ально-економічного розвитку Одещини. Соціально спрямовані плани підтримали. Як, власне, і звіт ОДА про виконання Програми соціально-економі-чного та культурного розвитку Одеської області на І півріччя 2019-го.

Внесли зміни до низки обласних програм та бюджету на 2019-й з урахуванням доповнень депутатів та рекомендацій постійної комісії облради з питань бюджету, фінансово-економічної політики та банківської діяльності.

2019—2023 роки — новий термін реалізації планів зі збереження і відновлення унікальних водних ресурсів Куяльника, виписаних у регіональній програмі, яку підтримали депутати. Порятунок обійдеться бюджетам кількох рівнів у 555 млн грн.

Вкотре назвали «нелагідними» урядові плани щодо децентралізації на Одещині. Ініціатором відповідного звернення до Президента і Кабміну виступив перший заступник голови облради Вадим Шкаровський. Примусом, мовляв, нас не візьмуть. За його словами, плани Кабміну, за якими в нашій області повинні залишитися тільки чотири райони і трохи більше 50 громад, не відпові-дають інтересам краю, оскільки в них не враховано низку унікальних особливостей, зокрема, його багатонаціональність, наявність або відсутність сполучень між населеними пунктами тощо. «Без урахування цих питань прийняття такого рішення матиме згубні наслідки для всього регіону і може стати підставою для соціального вибуху», — заявив він з трибуни.

Нагадаємо, новою територіальною основою України мають стати близько 100 повітів (районів) та 1600—1800 ОТГ. На початок 2019 року було створено 876 ОТГ із 1289 запланованих, причому одна із найгірших ситуацій сьогодні саме в Одеській області.

Очевидною метою такого пожвавлення «реформування», переконані депутати, є майбутні місцеві вибори 2020-го, які повинні відбутися вже на новій територіальній основі.

А ще депутати облради звернулися до Президента та уряду з настійливим проханням відреагувати на дії молдовської сторони, які можуть негативно вплинути на роботу Ренійського порту.

Як відомо, на території Молдови у порту Джурджулешти розпочалися активні роботи з поглиблення дна, і, за словами заступника голови Одеської облради Юрія Дімчогло, йдеться про будівництво там великого причалу, що може завдати непоправної шкоди нашому підприємству — порту Рені. Депутати нагадують, що, відповідно до двосторонньої українсько-молдовської угоди (де йдеться про передачу країні-сусідці виходу до Дунаю в районі Джурджулешт), будувати там новий причал не можна. Відтак керівництву України в особі Міністерства закордонних справ необхідно в найкоротші терміни і жорстко відреагувати на такі дії сусідів.

Депутати ухвалили рішення про виділення близько трьох мільйонів гривень на ліквідацію наявних проблем з пожежною безпекою театру імені Василька. Зазначеної суми, вважають, буде цілком достатньо для виконання всіх вимог державної пожежної служби, а тому театр може спокійно працювати, не боячись закриття закладу.

Нагадаємо, нещодавно суд ухвалив рішення про закриття українського театру, оскільки там виявлені порушення правил протипожежної безпеки, якій після трагедії в готелі «Токіо Стар» приділяють особливу увагу.

Також більшістю голосів підтримали пропозицію про звернення до облдержадміністрації з вимогою передати мобільні вагові комплекси, придбані навесні, на баланс облради. Вони зараз фактично не використовуються, а через перевантажені фури продовжують розбиватися дороги. Було також запропоновано звернутися до уряду та Верховної Ради з пропозицією, аби штрафи, які стягуються за надмірну вагу, не йшли лише до держ-казни, а ділилися хоча б 50 на 50 між державним та місцевими бюджетами. Тобто частково залишалися на тих територіях, де ці фури чинять дорожнє зло.

А от на розробку кількох кар’єрів депутати «добро» не дали.

Із самого ранку представники Савранського району стояли під стінами облради пікетом, виступаючи проти створення там графітового кар’єру, оскільки, на їхню думку, це зашкодить родючості землі і здоров’ю людей. Вони розповіли, що селищна рада проголосувала проти розробки кар’єру, і тепер наполягають, щоб облрада їх підтримала.

Щодо графітового кар’єру, розробку якого проєктують на околицях Осичок, за словами представниці місцевої громади Катерини Тихої, йдеться про колосальний масштаб робіт з багатомільярдним зиском. Провадити роботи (а відтак і прибутки отримувати) зголосилася одна з кіпрських компаній. Громаді ж, яка може втратити родючі землі й наразитися на небезпеки зі здоров’ям, дістанеться хіба дещиця від тих мільярдів. І, може, комусь пощастить працевлаштуватися на одне із 16 запланованих робочих місць. А ще, наголошує місцевий люд, якщо кар’єр таки дозволять розробляти, через відсутність там залізниці все добуте з надр вивозитиметься звичайними автомобільними дорогами, які і без того у жалюгідному стані.

Яна СТАСІНА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net