№ 84 (22103) субота 2 листопада 2019 року

Переглядів: 663

Великі справи легкими не бувають

30 і 31 жовтня на запрошення української влади делегація Північноатлантичної ради НАТО на рівні послів 29 країн-членів Альянсу на чолі з Генеральним секретарем Єнсом Столтенбергом та його заступниками Мірчою Джоане і Беттіною Каденбах перебували з офіційним візитом в Україні, зокрема в Одесі і Києві. Це вже другий візит Є. Столтенберга в нашу країну. Перший відбувся 10 липня 2017-го з нагоди 20-річчя підписання Хартії про особливе партнерство України з Альянсом.

30 жовтня делегація НАТО прибула літаком до Одеси, де провела переговори з віце-прем’єр-міністром з питань європейської та північноатлантичної інтеграції Дмитром Кулебою і міністром оборони Андрієм Загороднюком. На зустрічі, що відбулася в конференц-залі Одеського морвокзалу, були присутні також командувач ВМС України адмірал Ігор Воронченко та голова Одеської облдержадміністрації Максим Куций.

Після переговорів Є. Столтенберг і Д. Кулеба провели спільний брифінг для журналістів на причалі, поблизу військових кораблів (на знімку).

Переглядів: 586

«Це моє місто!»

На головній вулиці Балти з’явилося кілька невеликих, але важливих, з огляду на соціальне спрямування, об’єктів — символічний дороговказ з назвами міст-побратимів близького й далекого зарубіжжя і сітілайти про саму Балту та її мешканців.

Дороговказ, як і належить, вказує напрямок до міст-побратимів Балти: польських Домброви-Тарновської, Лемборка і Щуцина, словацького Голіанового, білоруського Стравчина, молдовських Сорок та грузинського Телаві. До речі, представники більшості з них цьогоріч побували на святі нашого міста.

Сітілайти представлені чотирма темами: «Творці міжнародного іміджу Балтщини», «Головне багатство міста — люди», «Це моє місто! Це твоє місто! Це наше місто!» та «Моя унікальна, легендарна, фантастична Балта».

Переглядів: 564

Курс у невідомість

Останнім часом ціла низка держав упритул підійшла до рубежів або «червоних ліній» (називайте, як хочете), переступивши які, повернення до минулого вже не буде. Серед цих країн, хоча і не на першому місці, опинилася Україна.

У коконі власних вірувань

Загальним стимулом руху в політичну невідомість для цих країн, як не дивно, є зростання економіки і відносне зростання добробуту громадян. Порівнювати подібні показники Сполучених Штатів або Великобританії з показниками України, певна річ, безглуздо. Але після періодів спаду або економічних рецесій, під час яких у населення головним завданням було зберегти зароблене, прийшов час вимагати політичних змін. Зокрема, наполягати на зміні бюрократичних еліт.

Переглядів: 539

Схованки зброї: хто і навіщо?

У Львівській та Херсонській областях Служба безпеки України виявила місця незаконного зберігання арсеналів зброї, боєприпасів та вибухівки.

У Бориславі зі схрону, облаштованого у нежитловій будівлі, що поблизу нафтових свердловин, правоохоронці вилучили 400-грамову тротилову шашку, автомат АК-47, чотири гранати РГД-5 та Ф-1 із запалами до них. Зброя і боєприпаси були запаковані у мішки та сховані між бетонними плитами.

Зі схрону неподалік Нової Каховки, у лісосмузі, вилучено вісім пострілів до підствольного гранатомета ВОГ-25, дев’ять гранатометних пострілів, чотири підривних механізми, п’ять окопних та кумулятивних зарядів. Також виявлено 200-грамову тротилову шашку, гранату і понад 16 тисяч набоїв різного калібру.

Переглядів: 645

«Він поклав не тисячі — мільйони...»

Останній день жовтня став останнім для красування барельєфа маршала Жукова на штабній будівлі ЗСУ та ВМС, що на Канатній, 87 в Одесі.

Демонтаж, за інформацією порталу dumskaya.net, здійснили представники громадської організації «Національний спротив» на підставі документа, виданого начальником квартирно-експлуатаційного відділу Міністерства оборони України. Як зазначається, сам барельєф, відповідно до погодження на демонтаж, у належному вигляді має бути переданий у сховище музею Оперативного командування «Південь».

Нагадаємо, Г.К. Жуков як один з керівників Комуністичної партії і Радянського Союзу підпадає під декомунізацію.

Переглядів: 565

Погода

Купили шубу? Намарно!

Наступного тижня, прогнозують синоптики, до нас повернеться бабине літо — вдень подекуди стовпчик термометра підніметься до +200С.

Та й зима, за розрахунками кліматологів (детальніше про це «ЧН» повідомляли у номері за четвер), не передбачається такою, що шуба знадобиться. Може, на якихось кілька днів…

На жаль, синоптики знову не обіцяють дощів. На жаль, бо вже й нині, за оцінками експертів, через те, що майже 40% від запланованих площ було засіяно в занадто пізні строки, маємо значне відставання у фазовому розвитку рослин озимих порівняно із середніми багаторічними термінами. «Внаслідок посушливих умов і пошкодження шкідниками на окремих площах південних та центральних областей відзначалася зрідженість посівів озимої пшениці», — цитує «АПК-інформ» експертів Укргідрометеоцентру.

Тих, хто не думає про майбутній врожай, погода наступного тижня порадує: вночі — 7—11, вдень — 15—19 градусів тепла.

Геомагнітна ситуація — спокійна, магнітні бурі не очікуються.

Переглядів: 699

Відлуння Другої світової

(Продовження. Початок у номерах за 5, 12, 19 та 26 жовтня).

Анексія СРСР інших країн і територій

Три прибалтійські держави — Латвія, Литва та Естонія — були вимушені підписати із СРСР так званий Пакт про оборону та взаємну допомогу, яким дозволялося розміщення на їхніх територіях радянських збройних частин. У червні державні органи в цих країнах були ліквідовані й замінені прорадянськими кадрами. Внаслідок етнічних чисток відправили до Сибіру або вбили 34250 латишів, 75000 литовців і майже 60000 естонців.

У липні 1940-го у Латвії, Литві та Естонії під тиском Москви одночасно відбулися парламентські вибори, що змінили долю цих країн. Перемогу на них здобули прорадянські сили, і через кілька днів новообрані парламенти звернулися до Кремля з проханням про прийняття цих балтійських країн до складу СРСР як союзних республік.

Майже за цим сталінським сценарієм через 74 роки відбулися і путінські псевдореферендуми та псевдовибори в анексованому Криму та на окупованій частині Донбасу…

Переглядів: 4365

Із династії лікарів

Молода лікарка-онколог Національного інституту раку Наталія Чорна (на фото ліворуч), родом із Балти, виграла грант Фонду досліджень раку Лінн Сейдж і стала учасницею онкологічного міжнародного симпозіуму, який відбувся у США.

Наша землячка відзначена премією міжнародної медичної ініціативи міст-побратимів Чикаго. Свої наукові дослідження вона присвятила видам раку, які важко піддаються лікуванню.

На цьогорічне зібранні 700 лікарів з усього світу йшлося про боротьбу з раком молочної залози. Фахівці обмінювалися досвідом, розповідали про ефективні новітні методи боротьби з небезпечною недугою, які практикують у Сполучених Штатах.

Переглядів: 4312

Децентралізаційний цугцванг і графітовий гамбіт

Небажаний причал у Джурджулештах, несправедливий розподіл штрафів за перевантажені фури, недоцільність розробки графітного кар’єру в Савранському районі… Це далеко не повний перелік проблем, які розглядали депутати обласної ради під час чергового пленарного засідання, яке, до слова, хотіли зірвати невідомі, сповістивши, що адмінбудівлю «заміновано». Загрозу проігнорували.

На початку роботи сесії присутні заслухали голову облдержадміністрації Максима Куцого щодо основних завдань та стратегічних пріоритетів соці-ально-економічного розвитку Одещини. Соціально спрямовані плани підтримали. Як, власне, і звіт ОДА про виконання Програми соціально-економі-чного та культурного розвитку Одеської області на І півріччя 2019-го.

Внесли зміни до низки обласних програм та бюджету на 2019-й з урахуванням доповнень депутатів та рекомендацій постійної комісії облради з питань бюджету, фінансово-економічної політики та банківської діяльності.

2019—2023 роки — новий термін реалізації планів зі збереження і відновлення унікальних водних ресурсів Куяльника, виписаних у регіональній програмі, яку підтримали депутати. Порятунок обійдеться бюджетам кількох рівнів у 555 млн грн.

Переглядів: 591

Новий статус Гігеї

Астрономи Європейської Південної обсерваторії оголосили про виявлення в Сонячній системі нової карликової планети Гігея — найкрихітнішої з досі відомих, повідомляє BBC.

Гігея, яка названа так на честь давньогрецької богині здоров’я, розташована в головному поясі астероїдів, що обертаються навколо Сонця між орбітами Марса та Юпітера. Діаметр карликової планети — лише близько 430 км.

Першим Гігею виявив італійський астроном Аннібале де Гаспаріс ще в 1849 році, але до сьогодні вона офіційно вважалася астероїдом. Приводом для зміни класифікації стало те, що вченим уперше вдалося детально розглянути її за допомогою дуже великого телескопа (VLT — Very Large Telescope), встановленого в Паранальській обсерваторії, в чилійській пустелі Атакама.

Переглядів: 750

За законом збереження часу

Людоїд не перестає бути людоїдом, якщо він користується виделкою і ножем. Ведмедя в цирку теж дресирують для їзди на мотоциклі, але він залишається ведмедем.

Австрійський прозаїк і поет Карл Бек (1817–1879), апологет т. зв. «справжнього» соціалізму, вбачав шлях утвердження «справжнього соці-алізму» в заклику до пробудження совісті у багатих. Він видав книгу-звернення «До дому Ротшильдів» з назвою «Пісні убогої людини» («Lieder vom armen Mann») у надії, що багачі змилосердяться над бідними. На що Фрідріх Енгельс зауважив, що сам Ротшильд плескатиме в долоні від радості, що його маленька особа викликає такий жах у голові німецького поета. До речі, саме Ротшильд запровадив практику щоденної пожертви одного шилінга кожному нужденному, якого приводили до нього. Знайшлися й такі, хто відшукував убогих і приводив до дому Ротшильда, а за свою послугу вимагав комісію. Однак «милосердя» багатих до бідних не надто сприяло утвердженню справедливості в суспільстві. Механізми цього процесу інші, про що написано в мудрих книгах, які не всі читають. А цивілізація розвивається по-своєму.

Переглядів: 560

Про контакти, духовність і потребу «інвентаризації» кращих

Друзі давно говорили, що незамінною людиною з теми «Схід і Захід — разом» є прикарпатець Петро Книшук. Мовляв, це великий патріот України, безвідмовна і комунікабельна людина. І як лідер місцевої громади користується неабияким авторитетом. Тому й запланував я поїздку в Матеївці, що під Коломиєю.

Ґрунтовно збирався. Зважив на те, що в селі найкращим місцем популяризації преси є бібліотека. Відтак прихопив зі собою чимало газет: центральних і південно-східних. Зокрема, статтю Дмитра Синяка «Школа зшиває громаду» (надрукована в «Чорноморських новинах»). Відчував, що матеріал може згодитися при обговоренні освітянських проблем Матеївецької територіальної громади. А ще взяв кілька примірників проукраїнської, щирої у спілкуванні з читачами «Бессарабії» та цікаву замітку Ольги Валовської «Продовжуйте творчо будити Південь» («День» від 7.09.2018) — про Одещину і необхідність умілого «зшивання» країни. Десь там ентузіасти із Києва «Дунайську Січ» в Ізмаїлі проводять, чим суттєво зменшують підґрунтя сепаратизму, а я вирішив ще й прикарпатську глибинку підключити. Бо обі-цяв друзям.

Переглядів: 554

Часто — провокація і майже завжди — експеримент

Що таке сучасне мистецтво і з чим його їдять — важко визначити навіть фахівцям. Англійською це звучить як «contemporary art», тобто актуальне мистецтво. Можна сказати, що сучасне мистецтво — це те, що відбувається «тут і зараз», часто це — провокація і майже завжди — експеримент.

З Марією Апрятовою — художницею, кураторкою виставок у Музеї особистих колекцій ім. О.В. Блещунова, продовжуємо розмову про те, як мистецтво відображає життя і впливає на нього (початок інтерв’ю читайте у номері за 31 жовтня).

— Чим, перш за все, сучасне мистецтво відрізняється від традиційного?

— А чим відрізняються три одинакові вази: одна — у бабусі в серванті, друга — в музеї, третя — на акції у сучасного художника? Передусім сенсом, що вкладається в предмет. У бабусі в серванті це сімейна цінність, у музеї — атрибутований предмет мистецтва, який має певну місію, ваза на акції художника — це інструмент соціального впливу. Це три різні контексти, і лише в певному контексті витвір мистецтва стає елементом соціального впливу.

Переглядів: 650

Усе починається з краплі любові

У Золотій залі Літературного музею 16 жовтня відбувся творчий звіт відомої української поетеси, нашої землячки із Журовки Надії Михайлівни Мовчан-Карпусь, присвячений її ювілейному 75-літтю. Як людина мудра, вона свідомо обрала цю дату, хоч народилася 12 червня. Адже літо — гарячий час, сповнений роботою, а от осінь — пора не тільки весіль...

Отож у залі вільних місць не було: їх зайняли шанувальники таланту поетеси. З пієтетом великим вони вітали і слухали ювілярку. Схвильовано й урочисто отець Олег прочитав «Молитву за Україну». І ця урочистість супроводжувала кожен наступний виступ.

Голова Одеської обласної організації НСПУ Сергій Дмитрієв, крім іншого, назвав Надію Михайлівну однією з найталановитіших українських поетес.

А улюбленець українського читача Олекса Різників сказав високе слово про тему козаччини (що досить несподі-вано) у творчості Мовчан-Карпусь, зокрема про її історичну поему «Стаю на прю».

Переглядів: 577

Творчі успіхи балтських літераторів

До Балти прилетіла гарна новина: за підсумками традиційного літературного конкурсу, лауреатом премії імені Василя Юхимовича став колишній тамтешній підприємець і депутат районної ради, а нині член Національної спілки письменників України, який проживає й працює у Києві, Сергій Мартинюк.

Цієї відзнаки він удостоєний за книжку «Народжені перемагати». Під час всеукраїнського літературно-мистецького фестивалю «Просто на Покрову», що відбувся в місті Коростені на Житомирщині, нагороду лауреатові вручив засновник свята і премії імені Василя Юхимовича журналіст і письменник Віктор Васильчук.

Принагідно зазначимо, що торік на подібному конкурсі літературно-мистецьку відзнаку імені Валерія Нечипуренка за поетичну збірку « З тавром життя» здобув ще один балтянин — журналіст і поет Михайло Гершкович.

Переглядів: 4147

Ще не епідемія, але...

Цього року в Україні вже зафіксовано 20 випадків дифтерії, 18 з них — у жовтні. П’ятьох хворих з цим діагнозом зареєстровано у Закарпатській області, двох — у Києві та одного — на Тернопільщині. Ще десятеро осіб на Закарпатті є носіями інфекції, інформує Міністерство охорони здоров’я.

В Україні, зазначають у МОЗ, вкрай низький рівень охоплення щепленнями від цієї інфекції: вакциновані лише 59% дітей до року, з-поміж дорослих іще менше — 52,3%.

Чи можна говорити про насування епідемії дифтерії в Україні? Фахівці заспокоюють: подібні висновки робити зарано.

Зокрема, лікар-імунолог, завідувач кафедри клінічної імунології та мікробіології Харківської медакадемії післядипломної освіти Андрій Волянський на своїй ФБ-сторінці прокоментував так: «На питання «Чи може це бути початком епідемії?» я поки що радив би не відповідати однозначно. Почекати деякий час. Наразі перевірити свій захист і за необхідності відновити. Нещеплених дітей вакцинувати».

Переглядів: 4222

Варто знати

Чому  по  спині  бігають  мурашки?

Навряд чи хтось не знайомий з таким відчуттям, як бігання по спині мурашок. Воно може виникати у зовсім різних ситуаціях. Наприклад, коли ви почули шокуючу новину. Або вас обдуло вітром після купання у теплому морі. Або ж ви просто слухаєте музику, яка вам дуже подобається…

Але чи замислювалися ви, чому наше тіло реагує саме так?

Як стверджують учені, це фізіологічне явище передалося сучасній людині від її пращурів. Воно проявляється у формі крихітних підвищень на тілі, які змушують наші волосинки стирчати. Зараз така реакція не відіграє для людини жодної ролі, але раніше вона приносила велику користь.

Переглядів: 544

Домашні рецепти краси

Незважаючи на досягнення пластичної хірургії, не всі жінки горять бажанням лягати під ніж, тим більше далеко не всі можуть знайти необхідну суму на таку косметологію. Але якщо навчитися регулярно й правильно доглядати за собою, то не буде й потреби вдаватися до радикальних заходів.

 Ось кілька засобів догляду, якими можна користуватися вдома.

«Підтяжка» з ківі та меду. Ківі, як відомо, багатий на вітамін С, завдяки чому шкіра стає еластичнішою, а мед добре живить і зволожує її. Очищений ківі подрібніть, відіжміть зайву рідину й додайте мед. Нанесіть масу на обличчя на 20 хвилин, змийте теплою водою.

Переглядів: 513

До лісу по опеньки

Незважаючи на бездощів’я і вже неранню осінь, тепла погода та густі вранішні тумани сприяють росту грибів.

І хоч надто щедрим «уловом» грибники з північних районів Одещини похвалитися не можуть, усе ж відерце-два опеньків додому приносять. У врожайні ж роки їх несуть-везуть мішками, і то звична картина.

Утім, не лише на опеньки багаті навколишні ліси та переліски. За словами давніх грибників Семененків із Кодими, у їхніх зимових запасах є рядовки, маслюки, парасольки, грузді, рижики, гливи, підберезники, печериці, вовнянки і навіть справжнісінькі боровики.

Переглядів: 475

Геннадій ПРОНІН. Веселі діалоги

Ощадливий

— І що тобі в ньому не подобається? Красивий, із забезпеченої сім’ї, їздить на іномарці. А ще кажуть, що ощадливий, гроші на дурниці не витрачає.

— Така ощадливість по-іншому називається. Купив він у церкві свічку, запалив, а потім вогник пальцями погасив і свічку забрав із собою. А мені зі злістю шепче: «Вони на нас і так наживаються!».

Спокійним тоном

— От хотів би я своїй тещі не грубити, але ж вона така, що кожного доведе!..

Переглядів: 488

Сам собі кулінар

Грибна бабка

Інгредієнти: 1 кг грибів, 2 цибулини, 50 г масла, склянка панірувальних сухарів, 8 яєць, склянка сметани, перець чорний мелений і сіль — на смак.

Приготування. Гриби дрібно нарізати, посолити, злегка обсмажити на маслі, перекласти в каструлю, додати олії й тушкувати до м’якості. Яєчні жовтки розтерти із сіллю, змішати зі сметаною і вилити в посуд, де тушкуються гриби з цибулею. Потім обережно все перемішати зі збитими яєчними білками, змішаними із сухарями, сіллю і перцем. Підготовлену масу викласти в змащену олією і посипану сухарями форму, вирівняти поверхню, змазати її сметаною і запекти в духовці. Спечену бабку викласти на блюдо й обкласти нарізаними сирими овочами та зеленню. бульйону, все добре перемішати. Зняти з вогню гриби, злити воду, висипати на сковороду й обсмажувати ще протягом 5—10 хвилин. Подавати на блюді гарячими.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net