Переглядів: 801

І що то за Одеса без поляків?!

Генеральне консульство Республіки Польща в Одесі з 24 жовтня по 17 листопада запрошує на дні культури своєї держави. Зокрема на покази польських фільмів, лекції, які висвітлюватимуть складні питання історії держави-сусідки, концертні виступи, другий «Забіг Незалежності» та інші заходи.

На пресконференції у пресцентрі «Одесит» Ельжбета Маршалек, віцеконсул Генерального консульства Республіки Польща в Одесі, зазначила: «Ми як дипломатичне представництво хочемо частинку нашої святкової атмосфери передати з Польщі сюди, в Одесу, щоб одесити змогли разом з нами розділити нашу радість. Тому вже вдесяте організовуємо тут Дні Польщі».

Вікторія Армер, помічник директора мережі кінотеатрів «Планета Кіно», розповіла: «Сеанси польського кіно триватимуть п’ять днів, з 24 по 28 жовтня, за які одесити та гості переглянуть п’ять фільмів. Щодня демонструватиметься нова стрічка, тож глядач матиме змогу побачити те, що йому до вподоби». (Детально про покази польських фільмів — у «ЧН» за 17 жовтня).

Якою ж для нас є Польща?

Не всі вже пам’ятають, що одразу ж після грудневого референдуму 1991 року, фактично в ніч з 1 на 2 грудня, Україну як самостійну незалежну державу першою серед країн світу визнала саме Польща (наступними були Угорщина і Канада). Із 1993-го польський Лодзь є побратимом Одеси. Наше місто має також партнерські відносини з Варшавою, Гданськом та Щецином.

Культурний спадок Одеси, як і творення феноменального одеського міфу неможливо уявити без польської складової. Історій та прикладів вистачило б не на один том.

Почнімо з Адама Міцкевича. Геній польського народу, борець за незалежність своєї вітчизни 1825 року був засланий царем Олександром І до Одеси, перебував тут дев’ять місяців, заробляючи викладанням у Рішельєвському ліцеї. Тепла перлина біля моря його надихнула — більшість своїх сонетів поет написав саме тут, вони й склали цикл «Одеські сонети». Після повернення з Криму з-під його пера постали і «Кримські сонети». Одеса стала також місцем народження поеми «Конрад Валенрод», присвяченої борцям за незалежність Польщі.

Безцінним є внесок зодчих польського походження у неповторну архітектуру Одеси. Фелікс Гонсіоровський збудував Одеський археологічний музей та Шахський палац на початку вулиці Гоголя, готель «Спартак», безглуздо знищений на початку двохтисячних, який був окрасою Дерибасівської, Строганівський міст та близько сорока інших об’єктів: особняків, вілл, дач, громадських споруд, дохідних домів, більшість з яких збереглася до наших днів.

А ви могли б уявити вулицю Дерибасівську без «Пасажу» чи готелю «Великий Московський» або вулицю Гоголя — без «Дому з атлантами»? Ці чудові, знакові для Одеси будівлі спроєктував Карл Влодек — також поляк. Його мистецька спадщина налічує кілька десятків пам’яток.

Серед інших польських майстрів одеської архітектури — Владислав Домбровський, Міколай Толвінський та Петр Амброжевич.

І ще трохи літератури. Пам’ятаєте польських персонажів Ільфа і Петрова? Адам Козлевич, власник і шофер «Антилопи Гну», ксьондзи Морошек і Кушаковський, Зося Сініцька, на яку нерівно дихали Бендер і Корейко, та неперевершена красуня Інга Зайонц — подруга дитинства Великого Комбінатора. А це ж протерти справжніх одеситів — наших друзів, сусідів чи знайомих.

А ось музичний десерт. У роки появи на світ «Дванадцяти стільців» та «Золотого теляти» на одеських концертах, у рестораціях та на весіллях, як і з домашніх патефонів, лунала-гриміла ну дуже популярна пісня-фокстрот «У самовара я и моя Маша».

У самовара я и моя Маша,
А на дворе совсем уже темно.
Как в самоваре, так кипит страсть наша.
Смеётся хитро месяц нам в окно.
Маша чай мне наливает,
И взор её так много обещает…
У самовара я и моя Маша
Вприкуску чай пить будем до утра!

Будете здивовані, але відомий багатьом поколінням хіт, який блискуче виконували Леонід Утьо-сов, Петро Лещенко, а пізніше Олександр Малінін, має польське походження. Мелодію цього фокстроту написала у Варшаві Фанні Гордон (Кв’ятковська), а слова — власник театру «Морське око» Анджей Власт.

Після такого ліричного відступу запрошуємо на другий «Забіг Незалежності»!

16 листопада, як і торік, національне свято Незалежності Республіки Польща відзначатиметься масовим забігом на дистанцію 1918 метрів у парку Шевченка. Учасниками міні-марафону можуть стати жителі й гості нашого міста — всі охочі, незалежно від віку та фізичної підготовки. Досить вийти на старт і поринути в атмосферу спортивного азарту, долучитися до здорового способу життя й отримати позитивні емоції.

Старт забігу, присвяченого 101-й річниці відновлення Незалежності Польщі, об 11.00 у Центральному парку культури й відпочинку ім. Т.Г. Шевченка (вул. Маразліївська, 1/4). Закінчення заходу — о 13.00. Зареєструватися можна на сайті Генконсульства Республіки Польща в Одесі.

Кілька слів про інші заходи.

Презентація Беати Кост на тему ролі видатних жінок у процесі становлення незалежності Польщі (5 листопада, 17.00, Одеська національна наукова бібліотека).

Музичні оповідання Ангелі Габер і Томаша Дибали. Концерт музикантів з Польщі (9 листопада о 18.00 в Urban Music Hall, Рішельєвська, 33, вхід вільний).

Показ фільму «Поляки в Одесі. Історія діаспори» (11 листопада о 18.00, Impact hub, зала Amsterdam, вул. Грецька, 1а, вхід вільний).

У Генеральному консульстві Республіки Польща в Одесі висловлюють упевненість, що заплановані ініціативи гармонійно впишуться у культурне життя нашого міста та зацікавлять його мешканців і гостей.

Володимир ГЕНИК.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua