Переглядів: 563

Турборежим оновлення

Четвер, 10 червня, увійде в історію України, а може, й світову (відповідний запис до Книги рекордів Гіннесса уже внесений), як ознаменований найдовшим пресмарафоном глави держави, що тривав понад 14 годин. Чи захоче хтось із президентів ще якоїсь держави подужати той хронометраж практично безперервних запитань-відповідей, який таки осилив Володимир Зеленський, — питання риторичне. А от він таки подужав.

«Чорноморські новини» точно не подужають дати повну стенограму пресмарафону (годі й уявити, на скільки шпальт умістилася б та розмова із трьома сотнями акредитованих журналістів), відтак скористаємося нотатками нашого інформаційного партнера — агентства «Укр-інформ», подавши (та й то зі скороченнями) головні акценти пресмарафону.

Перші кроки назустріч заради миру. Президент України заявив, що саме з його ініціативи відбувалися телефонні розмови з Володимиром Путіним.

«Я подзвонив президентові Російської Федерації Володимиру Путіну, в нас відбувся обмін. Всі дзвінки здійснював я. З мене корона не впаде, у мене, дякувати Богові, її нема, тому що я справді хочу закінчити війну. І тому я вважаю, що це з нашого боку і були перші кроки назустріч».

Хто хотів «розпиляти» «Мотор Січ». Пріоритетом для держави є збереження «Мотор Січі», крім того, необхідно з’ясувати, хто хотів знищити це стратегічне підприємство.

«Я знаю, що й Антимонопольний комітет, й Абромавічус в «Укроборонпромі», і правоохоронні органи вивчають цю справу. Тут не в пріоритеті, яка з країн може бути партнером України в «Мотор Січі». Наш пріоритет — щоб у нас залишилося підприємство, вивчити, хто його хотів «розпиляти», і потім вирішувати питання з китайськими партнерами… Ми повинні зберегти підприємство, незважаючи на те, скільки б у нас не було акцій, зберегти для Запоріжжя «Мотор Січ», бо це реальна загроза залишити більше 20 тисяч людей без робочих місць».

Про регламент Верховної Ради. Президент вважає, що регламент роботи ВР треба змінювати.

«Мене особисто не влаштовує регламент Верховної Ради. І я не можу на це вплинути. Я не розумію, чому так довго треба говорити. Змінилося все. ІТ, інновації, ми швидші, ми не чекаємо зустрічі тиждень, ми телефонуємо, листи не пишемо — ми пишемо смс… Справді такі ми прийшли люди — в турборежимі хочемо змінювати країну. Чесно, і через це, як я вже говорив, є реальні помилки. Помилки можна виправляти».

Про Коломойського і Пінчука. Президент не відчуває на собі жодного впливу з боку олігархів Ігоря Коломойського та Віктора Пінчука.

«Щодо «змагань», — не знаю, та я теж про таке чув. Але я не відчуваю зовсім впливу на себе з цих двох боків. Може, я ще не розбираюся і деяких речей не бачу, може, цей вплив — це не просто розмови чи якісь «дзвінки», може, це якісь люди, котрі з’являються поруч зі мною... Але я точно цього не відчуваю. Впевнений, що цього нема. Але я припускаю, що, може, якісь кроки є, яких я не бачу. Але я точно побачу, тобто це зараз — питання часу… Бути чиєюсь лялькою-маріонеткою — мені це зовсім нецікаво. У чому сенс, у чому кайф? Навіщо мені це робити? Я просто не розумію».

Про «справу Шеремета». Володимир Зеленський готовий змінити керівництво силових структур і правоохоронних органів у разі, якщо до визначеного терміну вони не забезпечать результату в розслідуванні вбивства журналіста Павла Шеремета.

«Якщо я скажу вам, у чому секретність цієї справи, то я просто візьму і зірву операцію. Я хочу, щоб ми закінчили цю справу. Я не займався цим питанням протягом двох років, тому я не сприймаю ці терміни на свою адресу. Мені потрібен результат у цій справі. Ми хочемо знати деталі цієї справи, а найголовніше — ім’я вбивці. Давайте почекаємо, доки все це закінчиться... Якщо до того терміну, про який ми говорили (з керівниками силових структур і правоохоронних органів. — Ред.), не буде результату, то будемо змінювати керівництво».

Про вплив олігархів на ЗМІ. Олігархи можуть володіти каналами, але законодавчо слід унеможливити їх вплив на редакційну політику.

«Деолігархізація медіа говорить про те, що всі власники телеканалів, всіх ЗМІ, інтернет-платформ повинні бути бізнесменами, а не політиками. Тобто вони не мають впливати на полі-тику того чи іншого засобу масової інформації. Такий закон ми повинні розробляти. Ми чекали, що в нас сформується повністю міністерство, яким керує пан Бородянський (воно ще не сформувалося), і ми почнемо, ми вибудуємо рамку для цього законопроєкту і будемо обговорювати це з телеканалами… Має бути закон. І дивитися, чи всі дотримуються цього закону, повинна Нацрада з питань телебачення і радіомовлення. Бородянський з Нацрадою, можна з Президентом України, має створити законопроєкт, Раді показати цей закононпроєкт, далі зустрітися з усіма олігархами-власниками телеканалів, сісти і сказати: впливати на політику більше не можна».

Про МВФ, тарифи і ринкові ціни. Завдання влади — зменшити комунальні тарифи для населення, попри вимоги МВФ.

«Міжнародний валютний фонд, якщо бути чесним, вимагає, щоби були ринкові ціни. Ринкові ціни для нашої країни сьогодні — це збільшення тарифів. Але ви бачите, що, починаючи з літа, ми почали зменшувати їх. Це і є наше завдання».

Глава держави зазначив, що обговорював це питання з МВФ та урядом. Відсоток від загального доходу сім’ї за комунальні платежі, за його словами, буде падати: «Ми домовлялися про одне. Якщо навіть ми справді відкриємо ринок, і якщо у нас будуть ринкові ціни, ми з вами повинні домовитися, — по-іншому не буде, — що відсоток від доходу сім’ї повинен бути на комуналку. Цей відсоток повинен зменшитися. І це ми гарантуємо людям».

Про майбутню розмову з Путіним. Володимир Зеленський утримався від відповіді на запитання, що скаже Володимиру Путіну під час зустрічі в «нормандському форматі».

«Я не можу вам поки що сказати, що я скажу Володимиру Путіну на нашій зустрічі. Тому що я буду звертатися не тільки до Володимира Путіна, а буду звертатися до пані Меркель і до пана Макрона. Це зустріч чотирьох лідерів. Тактику моєї поведінки і розмови з паном Путіним, якщо можна, залиште мені».

Про готовність піти. Президент заявляє, що в будь-який момент готовий залишити посаду на вимогу суспільства.

«Я готовий піти в той момент, коли суспільство мені скаже: ідіть. Навіть якщо я нічого не порушу. Я не тримаюся зараз за крісло. Це не було моєю мрією, це було моєю ціллю, і я хотів і хочу допомогти Україні. Але я за це не тримаюся».

Про автономію для кримських татар. Володимир Зеленський готовий зустрітися з представниками кримськотатарського народу для обговорення змін до Конституції щодо створення кримськотатарської національно-територіальної автономії.

«З приводу змін до Конституції і з приводу законопроєктів (щодо корінних народів. — Ред.) я зустрічався з паном Джемілєвим і паном Чубаровим. Вони сказали, що мають пропозиції з приводу цих законопроєктів і вони принесуть їх нам, коли сформується новий склад Верховної Ради, комітети. Думаю, що вони справді мають пропозиції, їх покажуть і зможемо їх обговорювати. Це дуже серйозне питання — внесення змін до Конституції».

Про люстрацію. Президент переконаний, що серед посадовців, які потрапили під дію закону «Про очищення влади» (люстрацію), було чимало гідних фахівців.

«Багатьох людей люстрували правильно. Але ми розуміємо, що під люстрацію потрапило й багато людей, які працювали в той час. Там були чесні люди. 400 тисяч (люстрованих) людей — із них були нормальні люди, чесні, фахівці, професіонали. Я впевнений, що там були нормальні люди. Це просто дуже дивно: люструвати 400 тисяч людей!».

Про помилки й розчарування. Володимир Зеленський заявляє, що найбільшим його розчаруванням на посту глави держави є люди з політичного середовища, а про свою головну помилку він розповість наприкінці президентської каденції.

«Про головну свою помилку як Президента я зможу сказати, коли пройде мій президентський строк. Я тоді зрозумію. Помилки є. Що стосується най-більшого розчарування, яке є з першого дня (перебування на посту Президента. — Ред.) — це люди з політичного середовища, люди, які були в політиці, які займали різні пости, які були начебто чесні, але сам формат їх поведінки такий: говорю одне, роблю інше, а паралельно — інтриги і кулуарні домовленості. Тому моїм найбільшим розчаруванням, повторюсь, є люди, що займаються політикою».

Про ризик замороження ситуації на Донбасі. Окуповані території Донбасу, вважає Президент України, від Придністров’я чи Абхазії відрізняє тільки те, що там лунають постріли.

«Я б дуже не хотів, щоб конфлікт на Донбасі був заморожений. Я б не хотів, щоб у нас було Придністров’я чи Абхазія. Я дуже цього не хочу. Я не можу гарантувати на 100%, що цього не станеться. Чесно кажучи, а що зараз? А зараз так і є, зараз у нас там фактично Придністров’я. Відносин нема, гуманітарна місія хоч якась там є і стріляють. Тобто єдине, що нас відрізняє, що відрізняє тимчасово окуповані території від Придністров’я чи абхазького варіанту, це те, що у нас лунають постріли. А фізично побудуємо ми паркан, чи буде яр, чи буде замінування, чи ще щось, це не має значення. Якщо ми не маємо відносин і не визнаємо цю територію, — це Придністров’я».

Про землю. Президент впевнений, що до 1 грудня вдасться скасувати мораторій на продаж землі, хоча визнав проблеми з підтримкою цього рішення серед аграріїв.

За його словами, громадянин України має бути власником землі і повинен мати, зокрема, пільгові кредити, якщо він працюватиме на цій землі. Водночас підкреслив:

«Єдина проблема — ми не продаємо іноземцям, ні в якому разі. Це все повинно бути виписано в новому законі. Якийсь час ми повинні продавати землю тільки українцям. Другий період — самі фермери кажуть, і в інших країнах так було, що коли наші вже купили, коли кредитна ставка, тоді в нас уже можуть купувати інші. Ми тоді можемо відкрити іноземним компаніям, які 100% працюватимуть на цій землі. І наші українці там будуть працювати. Але це вже через декілька років. Це другий етап. Тобто є декілька кейсів».

Про Труханова і кримінальні кейси. Зеленський заявив, що не має жодних стосунків з міським головою Одеси Геннадієм Трухановим. Водночас зазначив, що хотів би звільнити Одесу від криміналітету.

«Ми з ним не друзі. Ми з ним не святкуємо будь-які свята...У мене нема жодних з ним стосунків, і всі кримінальні справи які будуть розглядатися, повинні розглядатися за законом. Я нічого не гальмую, і не маю ніяких стосунків до пана Труханова. Я б хотів, щоб він змінив підхід до Одеси, щоб вони почистили від криміналітету Одесу, і я на цьому наполягав. Не знаю, чи побачимо ми це най-ближчим часом, чи ні. Якщо не побачимо, то будемо робити все, щоб змінити там всіх… Там ситуація складна, непроста, неправильна, кримінальна. Ми встигли змінити Службу безпеки, займаємося перезавантаженням поліції в Одеській області. Там є клани, є деякі кримінальні кейси, я про це знаю. І я знаю, що ці кримінальні кейси розглядаються в наших правоохоронних органах».

Коментуючи фразу мера Одеси, який недавно порівняв нову владу з «хлопчиком у публічному домі: все цікаво, але що робити — не знає», Зеленський зауважив: «Я сам не чув, що сказав Труханов. Можу сказати: це приємно, що ми так виглядаємо, що нас можна назвати «хлопчиками». Життя — воно таке: коли приходять хлопчики, дядьки йдуть. Ось що я можу сказати шановному меру».

Про «нормандський формат». Володимир Зеленський хоче, щоб питання Криму роз-глядалося на переговорах у «нормандському форматі».

Він підтвердив, що відтермінування проведення зустрічі у «нормандському форматі» справді залежало від Росії. Для організації такої зустрічі кожна зі сторін мала зробити якісь реальні кроки на підтвердження своїх намірів. Саме тому відбулося розведення сил у Станиці Луганській та обмін утримуваними особами з Росією. Наступним кроком, за його словами, з української сторони мало стати підтвердження «формули Штайн-маєра» і розведення сил в Золотому та Петрівському. При цьому Володимир Зеленський запевнив, що це не було умовою Росії.

«Я думаю, що дату «нормандського формату» ми знатимемо наступного тижня. Думаю, що «нормандський саміт» відбудеться у листопаді».

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua