№ 78 (22097) субота 12 жовтня 2019 року

Переглядів: 627

Турборежим оновлення

Четвер, 10 червня, увійде в історію України, а може, й світову (відповідний запис до Книги рекордів Гіннесса уже внесений), як ознаменований найдовшим пресмарафоном глави держави, що тривав понад 14 годин. Чи захоче хтось із президентів ще якоїсь держави подужати той хронометраж практично безперервних запитань-відповідей, який таки осилив Володимир Зеленський, — питання риторичне. А от він таки подужав.

«Чорноморські новини» точно не подужають дати повну стенограму пресмарафону (годі й уявити, на скільки шпальт умістилася б та розмова із трьома сотнями акредитованих журналістів), відтак скористаємося нотатками нашого інформаційного партнера — агентства «Укр-інформ», подавши (та й то зі скороченнями) головні акценти пресмарафону.

Перші кроки назустріч заради миру. Президент України заявив, що саме з його ініціативи відбувалися телефонні розмови з Володимиром Путіним.

Переглядів: 4163

За законами жанру

Любителі детективів знають: розслідування не може бути завершене, поки не встановлений мотив злочинця. Все начебто очевидне, запротокольоване, речові докази зібрані і розкладені по поличках... Але навіщо все це? Навіщо?

Мотиви відомі, наміри — ні

У політиці мотив важливий не менше, ніж у детективі. Без нього інформація розсипається, як скельця в калейдоскопі. Особливо, коли політичний калейдоскоп розбитий і перевернутий, як це сталося зі зміною влади в Україні. В рамках подібного сюжету хотілося б обійтися без трафаретів на зразок того, що народу осточортів олігархічний режим з тотальною корупцією. Що три чверті громадян, які проголосували у квітні 2019 року, вибрали президентом людину, котра пообіцяла швидко закінчити війну, знизити ціни на комуналку і посадити до в’язниці всіх, хто заважав процвітанню нашої країни.

Переглядів: 649

«Вони — Герої! Вони — чарівники!»

Представлення новопризначеного голови облдерж-адміністрації та вшанування воїнів-захисників України напередодні їхнього професійного свята — такою була мета вчорашнього робочого візиту до Одеси Президента України Володимира Зеленського.

Церемонія нагородження наших земляків-військовослужбовців, ушанування пам’яті полеглих героїв та знайомство з новим очільником ОДА відбулося у філармонії.

Максим Куций, отримуючи з рук Президента посвідчення голови облдержадміністрації, подякував за висловлену йому довіру і запевнив, що зробить усе від нього залежне, аби наш край розвивався і процвітав.

Далі глава держави, вітаючи присутніх військовослужбовців та ветеранів АТО/ООС з прийдешнім святом, підкреслив, що свято Дня захисника України об’єднує професійних військових, добровольців, медиків, волонтерів, активістів та журналістів, які працюють у зоні бойових дій. «Без перебільшення — це наше національне свято. І всі, кого я назвав, — справжні Герої України. Якщо дозволите — чарівники», — сказав він.

Переглядів: 649

«Черкаси» прориваються до наших сердець

Як і попередні фільми, про які вже йшлося у нашій газеті, ця картина — також про дорогу. Вірніш, про дороги. Про ті цілком конкретні дороги, які ми обираємо - згідно з ментальністю, переконаннями, вихованням… Це може бути дорога з окупованого міста чи селища — в невідомість. А може бути і навпаки — дорога зради й дворушництва. Або ж — дорога опору, навіть безнадійного…

Мінний тралер «Черкаси» проривається з кримського озера Донузлав на Одесу, але вихід з бухти заблоковано притопленими кораблями. Всі ми переживали тоді драматичні події окупації Криму росіянами. Українські бойові кораблі один по одному здаються ворогові. На «Черкасах» моряки вирішують прориватись у відкрите море, щоби взяти курс на Одесу, а якщо не вдасться — чинити опір. Не всі, звичайно, було б дивно, якби всі. Значна частина екіпажу добровільно зійшла на берег: родина, сімейні справи, старі батьки… А присяга — про неї забути? Як там у «Енеїді»? «…Забудь отця, забудь і матку, Лети повинность ісправлять». По-людськи їх можна зрозуміти. Але чи заслуговують на це? Хоча… Нелегко було тоді дотямити, що ж насправді відбувається. А чи хто-небудь міг собі уявити війну з Росією? «Що, стріляти у братів?». Проблема глибокої філософської розробки. Лишень дві ключові фрази з фільму, два запитання, жорстко поставлені. «Нас не вчили воювати з братнім народом» і «Черкаси» будуть чинити опір!»…

Переглядів: 727

Українська справа — це й українська періодика

«Укрпошта» оголосила, нарешті, про відкриття передплати газет і журналів на 2020 рік. Отже, із 15 жовтня стартувала найважливіша, а можна сказати й визначальна для періодичних видань, у тому числі й для «Чорноморських новин», кампанія, результати якої, без перебільшення, порівнянні з гамлетівським «Бути чи не бути?».

Кажу «без перебільшення», бо вже маємо чимало прикладів, коли, здавалося б, стабільні в усіх сенсах ЗМІ відмовляються від своїх друкованих версій, залишаючи лише електронні, чи й узагалі зникають з інформаційного простору. На жаль, такі реалії: ціни на папір, поліграфічні та поштові послуги невпинно ростуть, а платоспроможність потенційних передплатників (а це, здебільшого, пенсіонери, ті, кому не доступний інтернет) через таке ж невпинне здорожчання життєво необхідного (хліб, картопля, молоко і самі знаєте що) падає. Ой як непросто тут заощадити ще й 300—400 гривень на річну передплату!

Переглядів: 6282

Відлуння Другої світової

(Продовження. Початок у номері за 5 жовтня).

Чому не була створена коаліція Заходу з СРСР?

Починаючи із 1934 року Сталін усвідомлював можливість нападу гітлерівської Німеччини на СРСР в контексті політики «умиротворення» Гітлера з боку Заходу. В політичних колах Франції і Великої Британії не виключали, за певних умов, можливості створення коаліції з СРСР, щоб запобігти катастрофі Другої світової війни, що насувалася. Однак з огляду на сталінський тоталітаризм, масові репресії і штучний Голодомор в Україні СРСР був не надто прийнятним партнером Заходу для протидії агресивним зазіханням Гітлера. У Парижі й Лондоні найкращим виходом із ситуації вважали зіткнення гітлерівського і сталін-ського тоталітарних режимів, які могли б якщо й не знищити одне одного, то, принаймні, значно послабити. Зі свого боку, Сталін також вважав малоймовірним бодай ситуативний військовий союз СРСР із Францією і Британією для відсічі агресивної політики Гітлера.

Переглядів: 4164

Небезпечний «бомбаж»

Минулого тижня до інфекційної лікарні Одеси був госпіталізований мешканець Овідіопольського району, якому діагностували ботулізм. На щастя, він швидко звернувся за медичною допомогою, отож пацієнтові було вчасно введено протиботулінічну сироватку.

Людина, яка могла піти на той світ, пов’язує захворювання із вживанням в’яленої риби, приготовленої в домашніх умовах.

Медики застерігають: ботулізм – небезпечна кишкова інфекція, яка викликає ураження нервової системи і має високу летальність. Ботулотоксин – одна з найсильніших відомих отрут. Паличка ботулізму розвивається винятково в анаеробних умовах, найбільший ризик пов’язаний із вживанням консервів домашнього приготування, в’яленої, копченої, солоної риби, особливо з нутрощами.

Переглядів: 846

Зернятко Албанії, або Чи стане Каракурт улюбленим дитям України?

Давно мріяв побувати в албанському селі Каракурт, що на Одещині. Насамперед тому, що воно там єдине албанське серед багатьох болгарських, молдовських, гагаузьких, українських...

А ще було певне зацікавлення історією Албанії. Адже в роки Другої світової війни албанці мужньо боролися з окупантами. Кількість партизан сягала 70 тисяч, що порівняно з УПА.

Знав і про інші паралелі. Коли помер Богдан Хмельницький, його секретар Самійло Зорко у прощальній промові так називав гетьмана: «Вождю наш улюблений, слов’янський Скандербеже...». А Скандербег (1405—1468), як відомо, був великим албанським воєначальником, грозою турків. Османи його поважали... А от під час Другої світової партизанського командира Енвера Ходжу (він був фактично «албанським Тіто») за мужність і міцну статуру підлеглі називали Тарасом — на честь нашого Тараса Бульби. Тож не так уже й мало нас об’єднує.

Переглядів: 1444

І картоплю треба вміти зварити

 • Страви з картоплі при тривалому зберіганні втрачають багато цінних харчових речовин, тому їх не варто готувати про запас.
 • Обчищені бульби під впливом повітря темніють, тому їх потрібно чистити перед самим приготуванням.
 • Якщо почищену картоплю залити холодною водою, то вона втратить частину крохмалю і вітаміну С, а при варінні не розварюватиметься.
 • Варять картоплю на помірному вогні, щоб вона не розсипалася. Якщо вогонь дуже великий, бульби зверху тріскаються, а всередині залишаються сирими. Картопля при варінні має бути покрита водою не більше, як на 1 см. Щоб менше втрачалося вітаміну С, краще класти її в окріп.
 • Картопля стане смачнішою, якщо варити її з кількома зубчиками часнику.
 • Перед тим як пекти картоплю в духовці, наколіть її виделкою, щоб бульби не потріскалися, та обсушіть на серветці (волога уповільнює утворення шкірочки).
 • Щоб смажена картопля була смачнішою, занурте шматочки на 2-3 хвилини в гарячу воду й обсушіть на серветці, доведіть до напівготовності й лише після цього посоліть.
 • Для отримання «повітряної» картоплі нарізані шматочки покладіть на 3 хвилини в киплячий жир, не допускаючи утворення рум’яної шкірочки, потім вийміть і знову покладіть.
 • Картопляне пюре, розбавлене гарячим молоком, слід подавати на стіл відразу після приготування, оскільки при зберіганні його колір і смак погіршуються.
Переглядів: 4175

Замість аліментів – житло

На Одещині у неплатника аліментів відібрали половину будинку в рахунок погашення боргу.

На виконанні у Кілійському районному відділі ДВС перебувало провадження про стягнення аліментів з батька на утримання неповнолітніх доньки та сина. У зв’язку з тим, що заборгованість перевищила суму платежів за рік, державний виконавець наклав на боржника штраф у розмірі 20%.

Також було складено протокол про вчинення боржником адміністративного правопорушення, що полягало у несплаті аліментів. Постановою Кілійського районного суду чоловіка визнано винним у вчиненні правопорушення та призначено покарання у вигляді 120 годин суспільно корисних робіт.

Переглядів: 646

Нехитрі секрети

 • Спосіб отримання панірувальних сухарів з м’якого хліба: заморозьте шматок хліба у морозильнику, а потім натріть його на тертушці.
 • Незначні підпалини від праски на білих тканинах можна видалити 2-відсотковим розчином перекису водню, додавши в нього кілька крапель нашатирного спирту. Запалену пляму змочіть цим розчином, дайте висохнути на світлі й промийте водою.
 • Якщо тканина підпалена значно, змочіть її перекисом водню й потримайте на сонці. За кілька хвилин прополощіть у холодній воді й знову пропрасуйте.
 • Підпалини з лляних тканин зникнуть, якщо їх на ніч замочити у воді навпіл з кислим молоком.
 • Зняти підпалину з будь-якої (крім лляної й бавовняної) тканини допоможе цибуля: половинкою цибулини протріть пляму й промийте водою з милом.
Переглядів: 736

Геннадій ПРОНІН. Веселі діалоги

Для кращого життя

— Таких хоромів, як у мене, тобі, безхатьку, не обіцяю, але, вважаю, життя твоє зміниться на краще.

— Ви хочете дати мені якесь житло і роботу?

— Щоранку забиратимеш з мого двору мішки зі сміттям і першим відбиратимеш усе, що сподобається.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net