№ 76 (22095) субота 5 жовтня 2019 року
«Червоні лінії» у сучасній політиці
У вівторок, 1 жовтня, Президент Володимир Зеленський у Києві провів брифінг, присвячений підписанню представником України так званої «формули Штайнмаєра». Спілкуючись з журналістами, глава держави зауважив, що «червоні лінії» у новому законі (про особливий статус ОРДЛО — Л.З.) не будуть перейдені. Але не сказав, про які лінії йдеться.
Диктаторам і терористам закон не писаний
Про «червоні лінії», які не можна переходити, з різних приводів і в різний час говорили багато різних політиків. Але такі лінії не лише переходили. По них топталися і ногами розмазували. Найкрасномовнішим прикладом була по-літика Барака Обами щодо Сирії. Президент США публічно й неодноразово застерігав Башара Асада від переходу «червоної лінії» — застосування хімічної зброї проти військ опозиції у громадянській війні. Однак господар Білого дому, коли таку зброю застосували, нічого не зробив. І дозволив двом диктаторам, Асаду і Путіну, перемогти США морально.
Відлуння Другої світової
Першого вересня минуло 80 років від початку Другої світової війни, закарбованого в історії нападом на Польщу двох тоталітарних режимів — гітлерівської Німеччини і сталінського СРСР (17 вересня 1939-го). Другого ж вересня 2020-го сповниться 75 років від її завершення — підписанням акту про беззастережну капітуляцію Японії на борту американського лінкора «Міссурі». У цій війні брали участь 62 держави із 73, що існували на той час. Бойові дії велися на території Європи, Азії, Африки й у водах усіх океанів. Це поки що єдина і, сподіваємося, остання війна, в якій було застосовано ядерну зброю. За найсвіжішими даними, загалом у ній загинули від 50 до 70 мільйонів людей — громадян десятків країн світу.
З нагоди 80-х роковин Другої світової війни у Польщі відбулися міжнародні пам’ятні заходи, в яких взяли участь представники близько 40 країн, у тому числі 20 президентів. Узяв у них участь і Президент України В. Зеленський, який під час зустрічі з президентом Польщі А. Дудою заявив, що «Україна і Польща мають спільне розуміння глибини загроз, які несе для всієї Європи Росія, і ми разом боремося за те, щоб ЄС залишався єдиним і солідарним з Україною у боротьбі проти агресії».
Комплексно, ефективно і конфіденційно
Цими днями в Одесі відкрили амбулаторно-полі-клінічне відділення та адміністративний корпус Обласного центру соціально значущих хвороб, яким керує Світлана Єсипенко (на знімку).
Важливість удосконалення роботи такого закладу для нашої громади є надважливою, оскільки щороку медики виявляють до трьох тисяч нових випадків захворювання на туберкульоз, практично половина цих людей є ВІЛ-інфікованими. Більше чотирьох тисяч осіб в області, що підтверджує медико-соціальний моніторинг ситуації, хворіють на СНІД, але з різних причин не йдуть лікуватися чи навіть не знають про свою проблему. І хоча на обліку перебуває 21 тисяча інфікованих ВІЛ, котрі знають про свій статус, лише 12 тисяч з них добровільно проходять лікування.
«Покрова героїв» у Кам’яному
Наступної суботи, 12 жовтня, у Савранському районі відбудеться козацький фестиваль «Покрова героїв».
Цей фестиваль, що є осінньою складовою місцевої туристичної концепції «Чотири сезони», дасть можливість кожному охочому поринути в автентичну історію козацтва, змістовно, гарно й весело відпочити.
Старт осіннього призову
Із 1 жовтня в Україні розпочався осінній призов, який триватиме до 31 грудня.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів від 29 вересня, у жовтні—грудні нинішнього року до Збройних сил України та інших військових формувань для проходження строкової військової служби буде призвано 15200 осіб. З них до ЗСУ — 9000, Державної спеціальної служби транспорту — 800, Державної прикордонної служби — 4400, Національної гвардії — 1000 осіб.
Визнати, покаятися і рухатися далі
У День пам’яті жертв Бабиного Яру спілкуємося з головою недавно створеної регіональної комісії з реабілітації, що працює при Одеській обласній державній адміністрації, Лідією КОВАЛЬЧУК. (Нагадаємо, відповідні Національна та регіональні комісії були сформовані на виконання Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917—1991 років»).
Розмовляємо про минуле, про новий закон, що стосується реабі-літації, і про те, чому так важливо очищувати історичну па-м’ять від «білих плям». У руках Лідії Всеволодівни — четвертий том із серії «Одеський мартиролог». Книги пам’яті про репресованих. У цьому томі — списки з фонду спецпоселенців, які зберігаються в архіві МВС Одеської області.
— Ці люди не були заарештовані й ув’язнені в табори, не були поміщені у психіатричні лікарні, не були розстріляні, а цілими родинами, селами, хуторами були виселені з рідних місць і відправлені у віддалені регіони Радянського Союзу: Сибір, Казахстан, Узбекистан, Карелію... Там, викинуті в чисте поле чи в дрімучі ліси, вони змушені були будувати собі землянки, влаштовувати спецпоселення, там вони перебували під пос-
тійним наглядом, без права виїзду…
У Книзі пам’яті — лише списки, десятки тисяч людей. Невідомо, хто з них живий, нема інформації про їхні долі, про те, чи повернулися вони, врешті, на Одещину, бо після звільнення їм було заборонено повертатися в рідні місця, вони повинні були обрати інші регіони проживання…
— Тож покоління радянських людей постраждало не від одного, а від двох тоталітарних режимів…
— Обидва тоталітарних режими — і німецький, і радянський — залишили після себе чимало горя і жертв, які ще не названі.
Олександр РУСИЙ. Жартома
Нові кнопкодави
Законів сто за день
прийняли,
тож пальці спокою не знали.
Важка робота депутата —
то голосуєм, то дебати.
* * *
Чекаємо на представлення?
Офіс Президента України визначився з кандидатом на посаду голови Одеської ОДА. Якщо найближчими днями нічого не зміниться, нашу область очолить підприємець Максим Куций, пише Dumskaya.net, посилаючись на власні джерела в ОП.
Декларація претендента, зауважує видання, з’явилася в реєстрі Нацагентства з питань запобігання корупції. У ній зазначається, що Максим Куций одружений і виховує сина. Його дохід за минулий рік склав 3,7 млн грн, у тому числі майже 2 млн — від підприємницької діяльності. Дохід дружини — 865 тис. грн. Сім’я має дві квартири площею 61,8 і 70,5 кв. м у Києві та земельну ділянку площею 1200 кв. м у Старих Петрівцях Вишгородського району Київщини. Із фінансових статків Куці задекларували: 235 тис. дол. США готівкою, 2300 євро та 246284 грн — на банківських рахунках, ще 2,7 млн дол. — у криптовалютах.
На підтримку сімей, що виховують сиріт
Президент України підписав указ «Про деякі питання забезпечення прав та законних інтересів дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, розвитку та підтримки сімейних форм виховання дітей», інформує сайт глави держави.
На зустрічі з батьками-усиновителями, опікунами та прийомними батьками, яка відбулася в Офісі Президента, Володимир Зеленський наголосив, що влада налаштована на підтримку родин, котрі взяли на себе сміливість виховувати сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. «Ми справді хочемо допомогти вашим дітям і вам особисто як сім’ям, як батькам», — сказав він.
Марафон заради життя
Ультрамарафон за маршрутом «Одеса —Київ» здійснює одесит Іван Єфанов. Стартував він від пам’ятника Дюку й має намір подолати 542 кілометри за 11 днів — по 50 кілометрів щодня.
Це благодійний забіг під назвою «Заради життя #run_ivan».
Головна мета хлопця — привернути увагу до людей з обмеженими можливостями. На весь час марафону оголошено збір коштів для реабілітації Михайла Ращенка, який постраждав під час ДТП в Одесі. Чотири роки тому його збив автомобіль на дипломатичних номерах. «Я біжу не заради бігу. Зараз хлопець лікується й потребує фінансової підтримки», — пояснив свій задум Іван Єфанов.
60 років прозрінню
1 жовтня сповнилося рівно 60 років з моменту однієї з ключових подій, що кардинально змінила життя мого тата. Саме цього дня у 1959-у його було заарештовано за антирадянську пропаганду…
Це зараз він — відомий поет-шістдесятник Олекса Сергійович Різників (псевдонім — Олекса Різниченко), член Національної спілки письменників України, автор двох десятків книг поезії та прози («Озон», «Терновий вогонь», «Наодинці з Богом», «Одноримки. Словник омонімів», «Складівниця української мови. 9620 складів нашої мови», «Іллейко, з Бога турейко», «Бран», «Спадщина тисячоліть. Чим українська мова багатша за інші?» (5 перевидань), «Маюнелла» (написана 1969-го, відновлена 20 лютого 2014-го), «Словогрона Духу. Новий кореневий словник», «УкраМарс» та інші), лауреат літературних премій ім. Павла Тичини, Костянтина Паустовського, Тараса Мельничука, Степана Олійника, Бориса Грінченка, Ярослава Дорошенка, Тодося Осьмачки, Леоніда Череватенка, Юрія Горліса-Горського, Євгена Маланюка. Тоді ж він був молодесеньким морячком-радіометристом, що служив в Одесі, на 16-й станції Великого Фонтану, де в той час розташовувався береговий пост сигналізації та спостереження за входом до порту.
Він відчував, що за ним стежать «органи», і дуже добре знав, чому. На початку липня 1958 року тато і його товариш Володя Барсукі-вський (нині — філолог, член НСЖУ) склали листівку, видрукували до півсотні її примірників на машинці харчокомбінату, де працював Барсуківський, а також на машинці їхнього знайомого С. Швеця і до жовтневих свят розповсюдили в Кіровограді й Одесі. Їх «Обращение к народу» містило цілком зрілі гасла: «Довольно раскалывать мир на два так называемых лагеря! Долой атеистическую пропаганду! Дайте свободу народу! Долой фашистскую диктатуру партии! Мы стоим за признание церкви и религии государством». Листівку підписали: «Союз борьбы за освобождение народа (СОБОЗОН)».
Під час проведення обшуків у С. Швеця і в татових батьків у Первомайську, у В. Барсуківського в Одесі, у тата в кубрику було вилучено течку з віршами й оповіданнями.
Іван НІТОЧКО. Поетичним рядком
* * *
Горобчики — неначе хлопчики.
Їм радісно сприймати осінь —
Не промокають в них сорочечки
І поки ще не мерзнуть зовсім.
Сумний господар глянув вгору,
Побачив їх — і як прозрів:
Відкрив він двері у комору,
По двору поглядом провів.
І вже не заважає дощик —
З горобчиків бере він приклад.
Узяв з комори проса горщик —
Пташок поснідати покликав.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206