Переглядів: 4710

Пацієнт користується — НСЗУ платить

8500 грн — за пологи, 19500 грн — за лікування інсульту, 15800 грн — інфаркту… Саме стільки планує сплачувати Національна служба здоров’я України (НСЗУ) закладам охорони здоров’я за програмою медичних гарантій у 2020 році.

Ці послуги будуть повністю безоплатними для нас, громадян України, адже ми вже заплатили за медичну допомогу зі своїх податків. Інша річ, що ці гроші раніше невідомо куди дівалися, бо «скидалися» на області, а медичні послуги пацієнти практично повністю оплачували зі своїх кишень.

Аж не віриться, що вже ніхто з нас не бігатиме коридорами поліклінік зі «своїми» рукавичками, шприцами та ватою, з торбинами куплених, часто за останні для сім’ї гроші, ліків.

Можна також буде безоплатно пройти обстеження на поширені хвороби внутрішніх органів, серця, легенів та найбільш розповсюджених видів онкології у чоловіків і жінок — НСЗУ, запевняють, покриє вартість і таких послуг. Повний їх перелік згодом оприлюднять.

Безкоштовну діагностику зможуть надавати як комунальні, так і приватні діагностичні центри, які укладуть договір з Національною службою здоров’я України. Пацієнт сам обере, до якого медичного закладу звертатися.

Про все це йшлося в Одесі під час брифінгу керівництва Національної служби здоров’я щодо реалізації Програми медичних гарантій на 2020 рік та початку роботи Південного департаменту НСЗУ.

Голова НСЗУ Олег Петренко представив директорку новоствореного Південного департаменту, якою стала Олена Теряєва. Саме вона координуватиме відповідну роботу на території Одеської, Миколаївської та Херсонської областей.

Чому договір з Національною службою здоров’я України — єдина можливість для успішної роботи «вторинки»? Наскільки готові до цього медичні заклади Південного регіону? Як гроші за пацієнтом підуть у стаціонари? І що повинен зробити пацієнт, аби скористатися безоплатними медичними послугами від держави?

Ці питання ще довго залишатимуться на слуху, оскільки держава остаточно пориває з нібито безоплатною медициною, яка без кінця і краю тягнула руки до наших кишень, спустошуючи їх. Зв’язки зі ЗМІ, запевнила Олена Теряєва, будуть постійними, кожен новаторський крок пояснюватиметься людям, відтак цієї непростої, але такої важливої теми ми ще торкнемося не раз.

Олена Теряєва на брифінгу розповіла, що в Одеській області 1,51 мільйона пацієнтів обрали свого лікаря у 91 закладі первинної медичної допомоги. Понад півмільйона з цих пацієнтів подали декларації до сільських та селищних установ. Одещина на п’ятому місці серед інших регіонів України за розміром виплат за договором із НСЗУ: 601,4 мільйона гривень.

Вона також навела досить показовий приклад: 22 лікарі «первинки» та 13 приватних закладів обрали понад 34 тисячі пацієнтів на Одещині, а відтак уже «привели» за собою (гроші таки справді пішли за пацієнтом) від НСЗУ понад 5,8 мільйона гривень. Пацієнт відтепер матиме більше можливостей для вибору, в якому закладі мати свого лікаря, адже ніхто ні до чого більше не прив’язаний.

«Ми працюватимемо, — сказала директорка, — щоб аналогічно, як на «первинці», де гроші пішли за пацієнтом до медичного закладу, в якому він обрав лікаря, так само пішли за пацієнтами і до спеціалізованих медичних закладів, так званої «вторинки».

Департамент, який контролюватиме ці потоки, опікуватиметься також роботою аптечних та медичних закладів, які уже уклали та укладатимуть договори із НСЗУ в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях.

Стосовно самої програми медичних гарантій. Її бюджет — 80 мільярдів гривень. Його сформувала Національна служба здоров’я України. 72,08 мільярда — в межах граничних видатків, 8,6 — додаткова потреба для підвищення тарифів або кількості послуг. Проєкт програми поданий у парламент і чекає розгляду депутатами.

Олег Петренко, голова НСЗУ, розповів:

— Підвищене фінансування лікування інсультів та інфарктів, оплата пологів та неонатологічної допомоги, а також діагностичних послуг для раннього виявлення онкологічних захворювань — це пріоритетні напрямки Програми медичних гарантій на 2020 рік. Окремою статтею визначені такі важливі напрямки, як реабілітація та паліативна допомога. Також у бюджет закладена індексація капітаційної ставки для закладів первинної допомоги, отже вони зможуть отримати більше коштів за обслуговування одного пацієнта.

Програма медичних гарантій — це перелік медичних послуг, які держава гарантує пацієнту. Для пацієнта ці послуги повністю без-оплатні. За нього заплатить Національна служба здоров’я з податків громадян. Ця програма покриє всіх громадян країни та осіб, прирівняних до них. Тобто нема якихось пільгових чи привілейованих груп населення, для яких працювала б ця програма. Вона має на меті охопити медичними послугами всіх громадян.

Із формуванням Програми медичних гарантій в Україні розпочався шлях до цивілізованої системи охорони здоров’я, в центрі якої — потреби пацієнта. Ми сподіваємося, що парламент затвердить бюджет, який потрібен для реалізації цієї програми, зробивши крок назустріч пацієнтові.

Цього дня Олег Петренко разом з командою представили керівника Південного міжрегіонального департаменту Олену Теряєву голові Одеської облради Сергію Паращенку, в.о. голови Одеської ОДА Світлані Шаталовій, заступникові з гуманітарних питань голови Миколаївської ОДА Олександру Трайтлі, заступникові з гуманітарних питань голови Херсонської ОДА Світлані Чепізі, а також заступникові голови комісії з питань охорони здоров’я Миколаївської ОДА Ганні Воронок (на знімку).

На зустрічі сторони обговорили стратегію подальшої трансформації на рівні медичної допомоги, автономізацію закладів у трьох областях, а також важливу умову змін — підтримку реформи місцевими органами влади заради здоров’я людей.

Також цього дня в Одесі відбувся і практичний семінар-консультація з питань підготовки закладів охорони здоров’я до укладення договору з НСЗУ в рамках впровадження Програми медичний гарантій з 2020 року. На зустрічі були присутні представники закладів, що надають спеціалізовану медичну допомогу у Миколаївській, Одеській та Херсонській областях.

Олег Петренко пояснив колегам, що «замість утримання закладів охорони здоров’я за рахунок медичної субвенції, в межах програми медичних гарантій оплачуватиметься медичне обслуговування пацієнтів за договорами з Національною службою здоров’я України за принципом «гроші йдуть за пацієнтом». Дуже важливо вже сьогодні зрозуміти, як бути успішними за нових умов фінансування».

Керівники спеціалізованих медичних закладів мали можливість поставити питання щодо підготовки до початку процесу укладення договорів з НСЗУ, отримати інформацію щодо пакетів медичних послуг, а також консультації щодо відповідності закладів вимогам до сформованих пакетів послуг.

Наступного року відповідно до закону «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» Програма медичних гарантій запрацює в повному обсязі. НСЗУ закуповуватиме медичні послуги в закладах усіх рівнів надання медичної допомоги за умови дотримання ними вимог до конкретних послуг. Вимоги ж формувалися на основі галузевих стандартів, уні-фікованих протоколів надання медичної допомоги, примірних табелів матеріально-технічного оснащення, інших чинних нормативно-правових актів та міжнародних рекомендацій у сфері надання медичних послуг. Важливо пам’ятати: вимоги лише специфікують окремі важливі умови роботи надавачів за договором з НСЗУ і не замінюють собою галузеві стандарти у сфері охорони здоров’я. Діяльність закладів охорони здоров’я й надалі регламентуватиметься чинним законодавством.

Вимоги сформовані таким чином, що будь-який заклад, незалежно від його назви, рівня надання медичної допомоги та спеціалізації, який відповідає вимогам надання послуг у межах Програми медичних гарантій, може укласти договір з НСЗУ на надання відповідної послуги чи групи послуг.

Тарифи на медичні послуги, які надаватимуться за Програмою медичних гарантій, будуть затверджені законом про державний бюджет на 2020 рік.

Пацієнт користується — НСЗУ платить. Якщо заклад уклав договір з НСЗУ на надання пріоритетних послуг й отримує оплати за цим договором, ніхто в цьому закладі не може вимагати у паці-єнта гроші. Якщо ж таке станеться, пацієнт зможе звернутися у контакт-центр НСЗУ за коротким номером 16-77. Там, пообіцяли, вивчать випадок і неодмінно відреагують на нього.

НСЗУ має право призупинити оплати і навіть розірвати договір. А відтак, медичний заклад не отримуватиме фінансування і паці-єнти підуть туди, де не хитрують, а чесно ведуть свою справу. Посадовець настійливо порадив керівникам медичних закладів не «експериментувати» і не ризикувати.

Люди мусять знати: з наступного року послуги спеціалізованої медичної допомоги за програмою медичних гарантій можна буде отримати безоплатно тільки за направленням лікаря «первинки» або лікуючого лікаря. Але є винятки. Без скерування така допомога відповідно до медичних показань надаватиметься безоплатно пацієнтам, які звернулися до акушера-гінеколога, стоматолога, педіатра, психіатра та нарколога. А ще — при невідкладному стані.

Підготувала
Яна СТАСІНА.

(Використано матеріали з офіційного сайта НСЗУ).

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net