№ 74 (22093) субота 28 вересня 2019 року

Переглядів: 4394

Брудні ігри

Напередодні візиту Президента України до Нью-Йорка на сесію Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй газета «Вашингтон Пост» опублікувала статтю депутата Верховної Ради восьмого скликання Сергія Лещенка, де він, з-поміж іншого, розповів про те, як в оточенні президента США збираються використати цей візит.

Мета не виправдовує кошти

Лещенко, не пов’язаний тепер з державною службою, висловився відверто: «…Брудні ігри Джуліані і його партнерів, які намагаються втягнути Зеленського в конфлікт між двома іноземними партіями, різко обмежують можливості України для маневру у відносинах із США». Про те ж говорив і звільнений Зеленським посол України у США Валерій Чалий, застерігаючи будь-якого українського діяча від бажання втрутитися у хід передвиборної боротьби на боці Демократичної або Республіканської партій.

Основним «партнером» адвоката Рудольфа Джуліані (точніше, його патроном) є чинний президент США Дональд Трамп. Без відома господаря Білого дому колишній мер Нью-Йорка і пальцем не поворухне. І не буде впродовж кількох місяців 2019-го розігрувати виставу про український слід у «корупції» Гантера Байдена, сина основного конкурента Трампа в боротьбі за крісло американського президента.

Переглядів: 4695

Пацієнт користується — НСЗУ платить

8500 грн — за пологи, 19500 грн — за лікування інсульту, 15800 грн — інфаркту… Саме стільки планує сплачувати Національна служба здоров’я України (НСЗУ) закладам охорони здоров’я за програмою медичних гарантій у 2020 році.

Ці послуги будуть повністю безоплатними для нас, громадян України, адже ми вже заплатили за медичну допомогу зі своїх податків. Інша річ, що ці гроші раніше невідомо куди дівалися, бо «скидалися» на області, а медичні послуги пацієнти практично повністю оплачували зі своїх кишень.

Аж не віриться, що вже ніхто з нас не бігатиме коридорами поліклінік зі «своїми» рукавичками, шприцами та ватою, з торбинами куплених, часто за останні для сім’ї гроші, ліків.

Можна також буде безоплатно пройти обстеження на поширені хвороби внутрішніх органів, серця, легенів та найбільш розповсюджених видів онкології у чоловіків і жінок — НСЗУ, запевняють, покриє вартість і таких послуг. Повний їх перелік згодом оприлюднять.

Переглядів: 701

Святкове Южне мовою цифр

За даними Головного управління статистики в Одеській області, на 1 серпня нинішнього року у Южному, яке сьогодні святкує День міста, мешкало 32,6 тисячі осіб.

Середньооблікова кількість штатних працівників підприємств, установ, організацій міста у другому кварталі 2019-го становила 10,6 тисячі осіб, а середньомісячна заробітна плата була найвищою на Одещині — 15233 грн, що майже вдвічі перевищує показник по області.

У місті працюють п’ять дошкільних закладів, у яких виховується тисяча дітей, та чотири загальноосвітні, де 272 педагоги навчають 3,5 тисячі учнів.

Великі та середні підприємства міста у січні—червні 2019-го отримали 428,3 млн грн прибутку.

Переглядів: 4234

Яка риторика — така й підтримка?

52% українців не підтримують скасування мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення, позитивно ставляться до доручення Президента Зеленського про запровадження ринку землі лише 35%, ще 13% не змогли відповісти на питання. Про це свідчать результати опитування, проведеного з 16 по 19 вересня Київським міжнародним інститутом соціології (www.kiis.com.ua).

У рамках цього дослідження соціологи вивчали, як громадяни України оцінюють деякі політичні події нинішнього вересня.

Як свідчать результати, абсолютна більшість опитаних схвалює скасування недоторканності народних депутатів (89%), суддів (85%) та Президента України (77%). Водночас, майже 40% погоджуються, що скасування депутатської недоторканності збільшить їх залежність від президента і зробить менш вільними у відстоюванні інтересів своїх виборців у Раді (50% не згодні з таким твердженням).

Переглядів: 685

Подвійний тріумф Володимира Геника

Одразу дві перемоги у всеукраїнському конкурсі на кращу публікацію про НАТО та державну політику у сфера євроатлантичної інтеграції здобув журналіст Володимир Геник. Обидві — за статті на шпальтах «Чорноморських новин»: «Про НАТО мовою плаката» (друге місце) і «Квіти від НАТО на Європейському майдані» (третє).

На конкурс, що проводився державним комітетом телебачення і радіомовлення й офісом віцепрем’р-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, було подано багато робіт з усіх регіонів України. Розглядалися вони у кількох номінаціях (електронні, друковані ЗМІ, теле- та радіопередачі) й оцінювалися за п’ятибальною системою. Так-от, за максимальних 5 (стільки не отримав ніхто) статті нашого колеги журі оцінило, відповідно, у 4,51 та 4,27 бала. Що ж, прекрасний результат! З чим і вітаємо Володимира.

А ще, користуючись нагодою, поздоровляємо Володимира Сильвестровича з недавнім гарним ювілеєм — 60-річчям. Здоров’я, наснаги і нових перемог у творчих конкурсах!

Переглядів: 4237

Наші мовні перспективи

(Дискусія «мовностурбованих» з елементами філософії та політології)

Це не наукове дослідження. Це лише випадковий зріз, фіксація частинки дискусії в соцмережах. Тобто йдеться лише про невеличкий сегмент всеукраїнського інтернет-спілкування на мовну тему. З таким же успіхом можна знайти й зафіксувати зовсім інші точки зору. Але оскільки учасники наводять цікаві аргументи, то, гадаю, читачам «Чорноморки» варто ознайомитися з цією дискусією.

Дмитро: «На основі спостережень й аналізу можу сказати: тепер не Одеса йде в напрямку Львова, а Львів прямує в напрямку Одеси. І мова, звісно, не лише про Львів. Ота «Велика Україна», витягування якої з болота є начебто історичною місією Галичини, насправді вже давно й успішно тягне в дупу її саму. Ось такі тепер реалії… Ще з десять років у такому темпі, й ситуація з українською мовою там може скластися така, що ні про який «П’ємонт» уже й не згадуватимуть. Біля львівської ратуші масово сидітимуть одєска-харькавска-днєпровскіє «Васі с сємкамі» та висловлюватимуться щодо культурних питань приблизно так: «Сишь ти, я тє щяс в лоб дам… какая разніца на каком язикє гаваріть? Главнає, шоб чєлавєк хароший бил...». Й ось тоді вже буде запізно щось міняти».

Переглядів: 1189

Держава і суспільство, або Про хліб і сіль українського соціалізму

Чи знають вітчизняні історики, що означає назва міста «Шепетівка»? Мабуть, не знають, бо пропоноване пояснення, що вона означає «шепіт» чи «шелест» струмків, не вірне. У цьому топонімі вжито північнонімецьку назву присяжного судді — «Schцppe» — «судовий засідатель» (іноді його називали «Schцffe», як у назві присяжного суду — «Schцffengericht»). Такий присяжний засідатель обирався громадою й обіймав свою посаду поруч зі старостою. Питомий образ назви «Шепетівка» збережено в сусідніх топонімах — «Судилків» і «Траулин» (від «traulich», наприклад, у Й. В. Гете, що є синонімом до «vertraulich» — «довірений»).

На Полтавщині це значення має назва «Диканька», яка утворена на основі грецького слова «дйкз» — право, або правосуддя, справедливість (первісно «дйкз» — звичай). Тому назву повісті Миколи Гоголя «Вечори на хуторі біля Диканьки» можна сприймати як «Вечори на хуторі Справедливості» — як осуд кріпосного права на Московщині, як натяк: «Дивіться, москалі, як можна жити!».

Стрижневим питанням історії, сучасності і майбутнього України, практичне значення якого не можливо переоцінити, є питання взаємодії суспільства і його держави. Це питання для українців здавна і донині стоїть у порядку денному.

Переглядів: 4227

Якщо не добровільно, то примусом

З моменту дії законів #ЧужихДітейНеБуває за рахунок відпрацювання суспільно корисних робіт батьками, що не платили аліментів, на користь 275 дітей Одещини вже переказано 505 тисяч гривень.

Як нагадує Головне територіальне управління юстиції в Одеській області, відповідно до статті 183-1 КУпАП покарання у вигляді суспільно корисних робіт застосовується, якщо сукупний розмір заборгованості з аліментів перевищує суму відповідних платежів за шість місяців.

Розповіли в управлінні і про батька, який не платив аліментів на утримання доньки з 2012 року, а відтак заборгував 144 тисячі гривень.

«Після застосування до боржника обмежень, передбачених законами #ЧужихДітейНеБуває (заборона виїзду за кордон, на керування транспортними засобами, користування зброєю та полювання), увесь борг — 144 тисячі, ще й штраф у розмірі 65 тисяч гривень за кожен день прострочення, були сплачені в повному обсязі», — повідомив керівник управління юстиції Руслан Сауляк.

Переглядів: 669

Сергій ЛОЗНИЦЯ: Зберегти попередні набутки

Режисер Сергій Лозниця удостоєний Державної премії України імені Олександра Довженка.

Вручаючи відзнаку, міністр культур, молоді і спорту Володимир Бородянський, зокрема, сказав: «Я дуже вдячний, що з вашим ім’ям Україна пов’язує відродження українського кіно і відродження культурної дипломатії. Те, що ви робите, представляє Україну за кордоном. Це дуже добре, що нас знають не лише через проблеми, але й завдяки мистецьким досягненням. Багато у чому це і ваша заслуга».

«Це велика честь для мене отримати таку важливу державну нагороду… За свою 24-річну діяльність у сфері кіно я зробив 25 картин. І це завдяки тому, що в останні п’ять років змінилася ситуація. Завдяки роботі великої кількості людей. У тому числі — Держкіно, Пилипа Іллєнка (нині — ексголова Держкіно), депутатів, які прийняли закон про кіно, тих, хто проголосував за фінансування», — цитує Сергія Лозницю «Детектор медіа».

Переглядів: 1004

Еней у Теплодарі

Чи пошановано в Одесі 250-річчя Івана Петровича Котляревського, славного нащадка козацького роду, учасника російсько-турецької війни у складі Чорноморського козацького війська, саме на території сучасної Одещини, а передовсім — як автора славнозвісної «Енеїди», — про це наразі нема інформації.

Тож можна сказати «Браво!» нечисленному колективу театру «СвеЧа» із маленького містечка Теплодар, що збагатив свій репертуар цілковито оригінальною виставою саме за цим твором, який аматори підготували для підтвердження звання народного театру.

Класика тому й називається класикою, що глибинно, з великою силою емоційного впливу досліджує вічні теми — досліджує, властиво, людину, у всіх її екзистенційних проявах, описуючи переконливими художніми засобами високі почуття та занурюючись на саме дно людської ницости, говорить про любов і ненависть, зраду і самопожертву, буйноквіття життя і похмуру смерть…

Переглядів: 4365

Замість розважання — велике прибирання

На березі Дністровського лиману відбувся черговий етап природоохоронної акції «Я прибрав — твоя черга». Подібні заходи вже пройшли у Києві, Кривому Розі, Дніпрі та інших містах. Цього разу школярі й студенти зібралися разом, щоб прибрати сміття на центральному пляжі Овідіополя.

Дністровський лиман — най-більший в Україні. У нього впадає велика водна артерія Дністер, яка бере початок у Карпатах і протікає через кілька областей України та Молдови. На своєму шляху вона збирає величезну кількість сміття і несе його у лиман, скаржаться екологи.

«Дністер є джерелом питного водопостачання для понад мільйона жителів Одещини. Протікаючи територією семи областей України і Молдови, він приносить нам усе сміття, починаючи від верхів’я. Це, перш за все, загрожує здоров’ю людей, а по-друге, шкодить самій річці, лиману, морю. Найбільше ж потерпають малі річки, які взагалі можуть зникнути, — зазначає начальник Басейнового управління водних ресурсів річок Причорномор’я та нижнього Дунаю Лілія Гричулевич.

Переглядів: 4404

Квіз Франковими шляхами

У четвер, 3 жовтня, в обласній бібліотеці ім. М.С. Грушевського (вул. Троїцька,49/51) відбудуться «Франкові читання».

Їх учасники зможуть взяти участь у квізі (командній інтелектуальній грі) про життєвий і творчий шлях видатного письменника, громадського і політичного діяча Івана Франка.

Захід відбудеться напередодні прем’єри фільму режисера Ахтема Сеітаблаєва «Захар Беркут», знятого за мотивами однойменної повісті Івана Франка.

Переглядів: 672

Ренійці будуть першими?

У Рені депутати місцевої ради схвалили підготовку детального плану території, на якій розташовуватиметься підприємство з переробки твердих побутових відходів — перше на Одещині.

На заводі планують переробляти сміття не тільки з Рені, а й з довколишніх сіл. Орієнтовна площа ділянки — п’ять гектарів. Передбачається, що землю під нове підприємство візьмуть в оренду.

Попереду — проведення громадських слухань, щоб врахувати інтереси людей.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net