№ 73 (22092) четвер 26 вересня 2019 року

Переглядів: 4343

Cамоспалення в Іжевську й одеські реалії

Не так давно ми були вражені актом самоспалення науковця з Удмуртії Альберта Разіна. Це сталося 10 вересня на центральній площі Іжевська (див. «ЧН» за 19 вересня).

Залишилося відеозвернення, у якому філософ пояснює причини свого вчинку: «Старшому брату настав час усвідомити, що всі імперії приречені. З історії ми знаємо, що впали всі держави, які претендували на вічне існування. Від розвалу їх не врятували ні багатство, ні репресії, ні воєнна міць. Причина — в ігноруванні соціальних закономірностей. Річ у тім, що будь-яка дія викликає протидію. Чим більше натискаєш на пружину, тим сильнішою буде віддача…». А ще науковець говорив про зверхнє ставлення Росії до підкорених народів. І засуджував політику лінгвоциту.

Переглядів: 803

Самоствердження гривні?

Хтось радіє, хтось — не дуже

Жодного тижня без рекорду! Стійка тенденція до ревальвації національної валюти зберігається. Ще кілька тижнів тому українці раділи, що гривня зміцнилася до найвищих показників «із червня минулого року», «за останні два роки», «два з половиною», «три» й ось тепер — за «майже три з половиною»! Уже кілька місяців поспіль ми з колегами «штампуємо» заголовки на кшталт «Долар опустився нижче психологічної позначки у 27...26...25 гривень». Здається, й до чергового рубежу у 24 недалеко...

На перший погляд, це не може не радувати. Адже більшість із нас, певно, подумки ще й досі підраховують свої доходи у «твердій» валюті. Скажімо, — коли долар «був по 28», то 10 тисяч гривень середньої української зарплати за допомогою калькулятора перетворювалися на приблизно 357 «зелених», а якщо за нього правлять «лише» 24,40, то це ж уже майже 410! 50 доларів просто так «заробили»!

Переглядів: 754

Щоб будувати світ без бідності, голоду і війн

У Нью-Йорку триває 74-а сесія Генеральної Асамблеї ООН. Участь у ній вперше бере Володимир Зеленський. Виступаючи з найвищої трибуни світу, Президент України висловив сподівання, що завдяки підтримці міжнародних партнерів нашій державі вдасться повернути українські території політико-дипломатичним шляхом, припинити війну та встановити мир.

У рамках «Діалогу лідерів» з питань Цілей сталого розвитку Володимир Зеленський наголосив: «Жодна держава не досягне сталого розвитку без миру та відчуття безпеки. Сталий розвиток не можливий під звуки пострілів і вибухів, не можливий там, де панують агресивні геополітичні стратегії, що аплодують вторгненню до інших держав і порушенню прав і свобод людини».

Переглядів: 685

Ще одна підозра

Ще одному співробітникові — головному інженеру — готелю «Токіо Стар», де у ніч на 17 серпня у пожежі загинуло дев’ятеро людей, повідомлено про підозру.

«З’ясовано, що з 2009 року цей громадянин фактично відповідав за справність систем та підбір для роботи осіб, які мали ремонтувати сантехнічне та електричне обладнання. Керував роботою цих осіб… Відповідно до інформації з перевірок органів ДСНС, господарська ді-яльність закладу роками велася із суттєвими порушеннями пожежної безпеки… У липні цього року у готелі неодноразово спрацьовували автомати захисту електрообладнання, однак заходів для встановлення причин неполадок та їх усунення вжито не було…» — йдеться у повідомленні прес-служби прокуратури Одеської області.

Переглядів: 694

Не руйнуй — або плати!

У середу, 25 вересня, набули чинності зміни до Закону України «Про автомобільний транспорт», які передбачають посилення відповідальності за руйнування доріг перевантаженими фурами.

Якщо, скажімо, вагова норма перевищена на 5—10%, то порушник заплатить штраф у розмірі п’ятсот неоподатковуваних мінімумів, тобто 8500 гривень. При перевантаженні транспортного засобу на 10—20% від норми штраф сягне тисячі неоподатковуваних мінімумів — 17 тисяч гривень. Штраф за перевищену вагову норму більш ніж на 20% — дві тисячі неоподатковуваних мінімумів — 34 тисячі гривень.

Усі кошти, сплачені перевізниками-порушниками, надходитимуть у Державний дорожній фонд, а відтак спрямовуватимуться на ремонт магістралей, які потерпають від перевантажених автомобілів.

Переглядів: 4444

Бібліовечірка на Троїцькій, 49/51

Запрошуємо всіх охочих завтра, 27 вересня, о 16.00 на бібліовечірку — яскраве літературно-мистецьке свято до Всеукраїнського дня бібліотек.

Уже біля входу до книгозбірні на вас чекатимуть фотозона, подарунки, солодкі сюрпризи.

На авторську лекцію «Алкогольна Одеса» за-просить популярний провідник нашим містом Катерина Курлап, а також зможете ознайомитися з тематичною книжковою виставкою та спробувати на смак таїровські вина.

Переглядів: 724

Книжка на лаві підсудних

2 жовтня Дарницький суд міста Києва вирішуватиме долю видання «Справа Василя Стуса» Вахтанга Кіпіані. Позивачем у справі виступає Віктор Медведчук — колишній адвокат Стуса і нинішній нардеп. Відповідачів одразу троє — автор збірки, її видавець і друкарня, яка виготовила книжки. Вимога Віктора Медведчука — повністю заборонити розповсюдження новодруку, інформує «Український погляд».

Юлія Орлова, генеральна директорка видавництва Vivat: «Справа Василя Стуса» — це не художній твір, а збірка архівних документів. Вона не містить недостовірної інформації, не порушує норм закону, моралі та громадського порядку. Тож вимога про заборону видання — це не захист ділової репутації, а спроба прямого тиску на свободу слова в Україні».

Переглядів: 763

З ініціатив народжуються зміни

Британська Рада підтримує ініціативи небайдужих українців

За підтримки департаменту освіти та науки Одеської міськради, міської організації «Громадська рада освітян і науковців України» та Одеського методичного центру освітніх ініціатив» у юридичному ліцеї про-йшов тренінг для вчителів щодо програми Британської Ради «Активні громадяни». Організатор заходу — благодійний фонд «Молода громада», партнер Британської Ради в нашій області.

Як розповіла фасилітаторка програми Британської Ради «Активні громадяни» від фонду «Молода громада» Людмила Лєвих, базовий локальний тренінг проєкту було проведено для педагогів та громадських активістів, які прагнуть змінити світ на краще й залучити однодумців до втілення соці-ально значущих ініціатив.

Переглядів: 4708

Патріотичний урок математики

Уже восьмий рік поспіль у ці вересневі дні в Одесі проводиться конкурс педагогів імені Романа Чайчука, Вчителя з великої літери, який у повоєнні роки відроджував у нашому місті шкільну освіту. Мета творчого змагання, організатором якого виступив благодійний фонд родини Чайчуків, – підтримати вчителів, відзначити кращих з тих, хто, навчаючи дітей, виховує з них і патріотів.

Цьогоріч конкурс проходив на базі ЗОШ № 82. Ця школа – з російською мовою викладання, однак, як переконалися члени журі, тут на належному рівні вивчають і шанують українську, виховують справжніх патріотів нашої держави.

Директорка закладу Наталія Леонідівна Костікова розповідає:

– Я дуже вдячна, що нашим вчителям була надана така можливість – проявити свою творчість, креативність, особисті якості. Незважаючи на те, що школа – російськомовна, ми потроху переходимо на українську мову навчання, набираємо українські класи. Наші учні досить часто отримують перемоги в конкурсах, спрямованих на національно-патріотичне виховання молоді. Цього року, скажімо, здобули друге місце серед шкіл Київського району міста Одеси у змаганні «Сокіл» («Джура»), і на обласному етапі отримали перше місце в конкурсі на знання історії козацтва – загалом посіли 14-е місце, і це був непоганий результат. А головне – наші діти навчаються спілкуватися українською у повсякденному житті, набувають нових навичок.

Переглядів: 669

Серйозний виклик — посухи

На базі приватного сільськогосподарського підприємства імені Фрунзе, що на Харківщині, пройшов шостий із десяти тренінгів у рамках проєкту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) «Інтегроване управління природними ресурсами деградованих ландшафтів лісостепової та степової зон України», за фінансування Глобального екологічного фонду.

Господарство імені Фрунзе вже більше двадцяти років застосовує ґрунтозберігаючий поверхневий обробіток, без використання плуга, в тому числі для зароблення органічних добрив. За досягнутим рівнем урожайності культур воно є одним з лідерів на Харківщині. Однак перед ним, як і перед іншими агровиробниками, зокрема й Одещини, стоїть серйозний виклик — посухи.

Переглядів: 4363

Юлія ТИМОШЕНКО: «Ні!» продажу землі

«Батьківщина» категорично проти продажу землі і наполягає на продовженні мораторію. Про це в ефірі програми «Свобода слова» на ICTV заявила лідерка політсили, народний депутат України Юлія Тимошенко.

Вона наголосила, що земля — це наше єдине багатство, «і нам з нею треба розумно обійтися». Саме тому, переконана лідерка «Батьківщини», потрібен референдум, на якому свою позицію заявить народ. Люди проти розпродажу землі і загальнонародне голосування покладе край мані-пуляціям, впевнена політик.

«Президент Володимир Зеленський запевняв українців, що всі важливі для країни питання будуть ухвалюватися на референдумі народом. Питання землі — саме таке», — зауважила вона, нагадавши, що під обіцянки «зробити всіх мільйонерами» вже провели ваучерну приватизацію промислових підприємств, внаслідок якої Україна була позбавлена 70% своєї промисловості.

Переглядів: 685

Картопляний ажіотаж

Ціна картоплі зросла вдвічі, подекуди і втричі. Продають її по 10 грн/кг на гуртових ринках, уроздріб – значно дорожче. Подейкують, ніби під Новий рік за кілограм відбірної бульби правитимуть навіть 40–50 гривень.

Наразі, інформує головний фермерський сайт країни «Куркуль», ціни на картоплю у нас залишаються найвищими не лише в Європі, а й у Євразії. Оптова зараз коливається від 7 до 10 грн/кг.

Здавалося б, ціни повинні знижуватися, адже почалося збирання пізніх сортів у професійних господарствах, які мають від 10 до 500 і більше гектарів картоплі, викопали вирощене і люди на своїх городах, відтак пропозиція продукції на ринку нині близька до максимальної. Однак ціни не лише не падають, а й навіть мають тенденцію до зростання.

Переглядів: 718

Зі шкільної їдальні — до лікарні

Побутовим отруєнням, а саме таким вважається й масове зараження сальмонельозом в одеській школі №11 (див. «ЧН» за 21 вересня), був присвячений брифінг завідувача відділенням анестезіології та інтенсивної терапії обласної дитячої клінічної лікарні Володимира Босенка (на знімку), організований департаментом охорони здоров’я ОДА.

Володимир Іванович, як і його колеги, мало не щодня мають справу з тяжкими випадками отруєнь дітей, причиною яких найчастіше стає недогляд за малими з боку дорослих. Розпочав він з того, що, на жаль, багато дітей змалку не привчені мити руки перед їжею, після відвідання туалету, гри на вулиці... Цьому їх мусять навчити вдома! Шкільні колективи — це, щонайменше, кілька десятків учнів у класі та кілька сотень або й тисяч у закладі. Діти щоранку приходять туди з родин, й інфекція миттєво поширюється серед загалу.

Переглядів: 708

Альтернатива інтернатам і притулкам

«Шукаємо кандидатів на посади патронатних вихователів» — таким був лейтмотив брифінгу у прес-центрі «Одесит», який провела начальник Центру соціальної служби для сім’ї, дітей і молоді Приморського району Вероніка Жигалова.

Патронат над дитиною — це комплексна послуга, яка передбачає тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини в сім’ї патронатного вихователя у період подолання нею та її батьками складних життєвих обставин.

Патронатна сім’я — альтернатива інтернатним закладам, притулкам та допомога біологічним батькам, які матимуть час (від місяця до півроку), щоб справитися зі своїми проблемами, допоки їхня дитина перебуває під опікою іншої родини.

Переглядів: 688

На підступах до «90-90-90»

Цими днями в Одесі відбувся «круглий стіл» з питань розширення доступу до антиретровірусної терапії людей, які живуть з ВІЛ.

У роботі заходу, інформує офі-ційний сайт Одеської міськради, взяли участь представники Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) в Україні, Центру з контролю і профі-лактики захворювань США (CDC), Агентства США з міжнародного розвитку USAID, Центру громадського здоров’я МОЗ України, відповідних департаментів міськради та облдержадміністрації, медичних закладів і неурядових організацій нашої області.

Переглядів: 697

Післяслово про амброзію

Закінчився сезон цвітіння амброзії полинолистої, який нинішнього року був дуже сприятливий для цього карантинного бур’яну.

Нагадаємо, амброзія полинолиста — вкрай небезпечна для здоров’я людини рослина: її пилок викликає алергію (підвищення температури, сльозотечу, кон’юнктивіт, погіршує зір і може спричинити набряк легенів). Медики називають це амброзійним полінозом, або сінною пропасницею. Від пилку амброзії особливо страждають астматики, в яких загострюються приступи бронхіальної астми. Поширенню захворювання можуть сприяти погодні умови: спека, роза вітрів тощо. Ефективних ліків поки що не існує. Єдиний вихід — виявляти осередки поширення амброзії, знищувати рослини до початку цвітіння: скошувати, виривати, не даючи можливості цвісти та плодоносити, бо ж вона розмножується тільки насінням.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net