№ 67 (22086) четвер 5 вересня 2019 року

Переглядів: 593

Одесі — 604+

Давно не була на так званому дні народження Одеси. Надто гамірно, не надто висококультурно. Та й дата народження нашої Причорноморської перлини аж ніяк не та, яку тут прийнято святкувати велелюдно.

Та цьогоріч якраз у ці дні приїхали на Одещину на відпочинок однокласниці. Рідко бачимося, бо вони — на Львівщині, а мене майже чверть віку тому журналістські стежки привели сюди, у південний край. «Давай, — зателефонували, — зустрінемося, тим більше, що нагода є: побачимо Одесу святкову».

Людей ввечері, якраз тривав концерт, на Дерибасівській, Приморському і Потьомкінських справді було дуже багато. Ідучи поруч, щоб щось сказати одна одній, треба було кричати. Гармидер.

Переглядів: 4251

ПАНОРАМА ПОДІЙ

Без привілею недоторканності

3 вересня Верховна Рада ухвалила в другому читанні закон №7203 «Про внесення змін до статті 80 Конституції України (щодо недоторканності народних депутатів України)», який має набути чинності 1 січня 2020 року.

За цей закон проголосували 373 народні депутати при мінімально необхідних 300.

Законопроєкт №7203 був зареєстрований у парламенті VIII скликання п’ятим Президентом Петром Порошенком. Ухваленим рішенням передбачається виключити зі статті 80 Основного Закону положення, що гарантує парламентаріям депутатську недоторканність, а також неможливість бути притягнутими до кримінальної відповідальності, затриманими чи заарештованими без згоди Верховної Ради.

Переглядів: 1135

«Східняк»

І знову — дорога… Тут — як символ руху України: до переможного миру, до самої себе, до… Тому що це — Донбас, так само українська земля, хоч, звісно, не такі самі люди…

А втім, чому ж не такі самі? Принаймні, один з цих двох друзів-військовиків ЗСУ, той, що з позивним «Борода», котрі воюють поруч, а тепер оце їдуть пошарпаною автівкою, — він таки ж тутешній, донбасівець, справжні-сінький східняк й навіть зустрічає дорогою знайомих. Вони їдуть упродовж усього фільму почерез цей Донбас, минаючи блокпости і прифронтові села й містечка, минаючи і шахти, й терикони, і степ, і ліс… І зустрічають, звісно, людей різних. Одні позирають у бік «укрів» скоса та спідлоба, й навіть чутно уривки розмов типу «замотаємо в скотч та й перекинемо на ту сторону». А поряд з ними — добрі, гостинні, зичливі люди, також донбасівці. І що робити з усім цим Україні — воюючій країні, котрій «набридла ця війна» і котра постійно говорить про мир та зазвичай уже й не помічає на вулицях своїх мегаполісів людей у камуфляжах — чи з нагородами вони, чи без кінцівки… Країні, котра наразі сама на знає, або ж не годна дотямити, чого вона хоче.

Переглядів: 4301

Гупали яблука...

Тетяна зранку зла: «постріляли» огірки. Забігла лише «на хвилинку», а сидить і сидить, ще й бубонить порожнє, що огірки цього року — як не кривий, то гіркий, не мала з чого вибрати. І ті, трясця його мамі, порвали кришки… Скільки праці котові під хвіст! Руки опускаються.

Юрко, її молодший син, вже підходив до воріт:

— Ма’, а що їсти?.

— Макуху гризіть!

— Чого ти так?!

— Невже в усіх трьох руки вивернуті, яєць не наб’єте на сковорідку?! Мати в них наймичка!

Турботливішої матері і вірнішої дружини я ще не зустрічала. Та як легко якась дрібниця виводить нас із себе. Ось і Тетяна ніяк не заспокоїться:

— Літо якесь, ніби з-за рогу мішком прибите: то спека, то дощі картоплю вимили. Чого ти яблука не збереш?

Переглядів: 563

Із військовиків — у менеджери

У 59-у гарнізонному будинку офіцерів Одеси за підтримки Офісу НАТО в Україні відбулася церемонія закриття курсу перепідготовки військовослужбовців, запланованих до звільнення або звільнених у запас. З огляду на приморську специфіку регіону слухачі навчалися за напрямком «Менеджмент перевезень і логістика», що значно підвищує їхні шанси працевлаштуватися за обраною спеціалізацією.

В урочистій церемонії закриття взяли участь представники органів місцевої влади, громадськості та Військово-Морських сил України.

Як зазначив уповноважений представник командування ВМС ЗС України Олег Найда, навчання пройшли 22 військовослужбовці, переважна більшість з яких і під час служби мала схожу спеціалізацію. Відтак курси за програмою «Менеджмент перевезень і логістика» відкрили унікальну можливість для слухачів адаптувати свої військові навички і знання до специфіки цивільного законодавства в галузі морських та річкових перевезень і після отримання свідоцтва про закінчення навчання й проходження акредитації в Державній морській адміністрації знайти престижну та високооплачувану роботу. Такі шанси дуже реальні, оскільки в приморському регіоні працюють багато підприємств, установ та фірм, які займаються організацією водних перевезень.

Переглядів: 604

Без «п’ятаків» і шкільної форми

Що зміниться в житті українців восени?

Літо — то коротка відрада, яка наразі закінчилася. Та не варто сумувати, тим паче, що в давні часи саме осінь вважалася початком нового року, і зміни, які запроваджувалися цієї пори, визначали подальший життєвий ритм. От і нинішньої осені на нас чекає багато нововведень, які, кажуть, мають поліпшити наше буття. Чи так це?

Уже 3 вересня перші зміни відчули на собі школярі, їхні батьки та вчителі. По-перше, скасована обов’язкова форма, по-друге, вчителі віднині не розголошуватимуть оцінок учнів (це табу), по-третє, пішли в добре (чи погане?) минуле й дошки пошани.

Якщо в школі бракує викладачів — то тепер директор має право долучати до співпраці приватних репетиторів. У перший місяць осені зар-плата педпрацівників дитсадків і ПТУ, яких не торкнулося торішнє підвищення, зросте на 10 відсотків. Вихователька в садочку, скажімо, отримуватиме не 4173 гривні, а 4590.

Переглядів: 547

Томатна terra incognita

Про перспективи експорту української тепличної продукції на міжнародні ринки

З якими проблемами зіткнувся український плодоовочевий бізнес? Які ринки найперспективніші для збуту тепличної продукції та які існують шляхи поліпшення ситуації для вітчизняних виробників?

На ці та багато інших питань відповів директор Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Федір Рибалко, виступаючи на першій міжнародній конференції «Тепличний бізнес України-2019».

Переглядів: 1230

Сучасна. Креативна. Твоя

Найстаріша публічна книгозбірня України – Одеська національна наукова бібліотека – готується до свого 190-річчя.

Нагадаємо, вона (тоді Одеська міська публічна бібліотека) була заснована 13 (25) вересня 1829 року. За дату заснування взято підписання  імператором рескрипту про організацію бібліотеки в Одесі, хоча саме її відкриття відбулося 5 (17) квітня 1830-го.

Екскурс в історію

Як пояснював мотиви відкриття публічної бібліотеки її директор Микола Музаркевич (1843–1852), «заснування її покладено в 1829 році, саме у той час, коли в Одесі казенні та приватні навчальні заклади почали примножуватися числом і збільшуватися кількістю учнів...». Інший директор книгозбірні Михайло Попруженко (1896–1919) у своєму нарисі «Одесская городская публичная библиотека. 1830–1910» пояснював це, зокрема, тим, що «в Одесу задля вигоди торгівлі у перші ж роки її існування прибуло дуже багато іноземців, які принесли сюди широкі погляди на просвітництво, а також бажання не позбавляти себе того, до чого вони звикли у себе на батьківщині».

Переглядів: 609

Джаз-наступ

21—23 вересня у нашому місті  відбудеться  вже дев’ятнадцятий міжнародний джазовий фестиваль Odessa JazzFest. Музичне свято організоване завдяки підтримці міськради та  облдержадміністрації.

Свої авторські програми джазмени з України та ще 12 країн представлять у Літньому театрі Міського саду (вхід вільний) і в Одеській філармонії.

У перший день — 20 вересня — фестиваль продемонструє аудиторії дуже різні за характером явища сучасного джазу.

Концерт в Літньому театрі відкриє сет польсько-литовського проєкту Wojtek Pilichowski and Klaipeda Jazz Band. Музика його лідера бас-гітариста Войтека Піліховського — це коктейль із джазу, фанку та електроніки, замішаний на блискучій віртуозності. Черговим експериментом досвідченого польського джазмена стала його колаборація з молодими талановитими імпровізаторами з Литви — Klaipeda Jazz Band.

Продовжить  програму львівський проєкт Rockoko, у складі якого, окрім скрипки, почуємо незвичні для традиційної джазової музики віолончелі. Участь львів’ян — результат співпраці Odessa JazzFest і фестивалю шоукейсів Kyiv Music Days. Візитна картка Rockoko — кавери й авторські композиції в жанрі symphonic rock, розбавленому елементами популярної і танцювальної музики, а також електроніки, металу і джазу.

Переглядів: 567

Вокальний ужинок Карини Кардаш

Завжди приємно розповідати про перемоги наших співвітчизників, особливо, коли йдеться про перемоги дітей, та ще й на міжнародних конкурсах.

Так, наша землячка — тринадцятирічна музикантка і вокалістка Каринка Кардаш, учениця дитячої музичної школи №3 та спеціалізованої школи №69 — на престижному міжнародному фестивалі мистецтв «Creativefestivalsaroundtheworld» (варто, мабуть, зауважити, що серед членів журі нема представників України), який проходив у містах балтійських країн, серед величезної кількості учасників (свої таланти демонстрували діти з понад 20 держав) виявилася найсильнішою в категорії «miss 12—14» і привезла до Одеси чимало найвищих нагород. Зокрема, гран-прі та переможний кубок з Риги в номінації «вокал» і перше місце в номінації «фортепіано», першу премію та кубок в номінації «вокал» і друге місце з «фортепіано» із Стокгольма, а також першу премію та кубок переможця з вокалу з Юрмали.

Переглядів: 596

Донбас: замість симфонії — какофонія

Громадська організація «Культпросвіт» за підтримки Українського клубу Одеси, обласного центру патріотичного виховання та організації дозвілля дітей і молоді, кінотеатру «Сінема Сіті» запрошують на безкоштовні покази українського кіно.

У понеділок, 16 вересня, о 17.00 відбудеться кінопоказ документальної стрічки «Какофонія Донбасу». Це — фільм-міркування, ідея якого — дослідити створення міфу про Донбас, керуючись архівними матеріалами документального та ігрового кіно.

Переглядів: 604

Перекус із... сальмонелою

У перший день осені до Одеської міської інфекційної лікарні один за одним госпіталізували 40 осіб, із них 10 — діти віком від 3 до 17 років, з попереднім діагнозом гастроентероколіт.

Недужі пов’язують розлади зі з’їденою напередодні шаурмою, яку купували на вулиці Торговій у селищі Авангард Овідіопольського району.

Станом на ранок 4 вересня в лікарні перебували 23 пацієнти, четверо з них — діти. Людей вимучує слабкість, відчуття тривоги, висока температура тіла, блювота, болі у животі та пронос.

Як розповіла під час брифінгу днем раніше головний лікар Одеської інфекційної лікарні Світлана Лаврюкова, надійшли результати лабораторного дослідження госпіталізованих з Авангарду пацієнтів із симптомами отруєння: 13 із них виявилися зараженими сальмонельозом.

Переглядів: 626

Які болячки чатують у салоні краси?

Відвідуючи салони краси, ми навіть не здогадуємося, що можемо заразитися досить небезпечними хворобами. Манікюр, педикюр, укладання волосся, нарощування вій… Існує безліч процедур, якими користуються представниці прекрасної статі, забуваючи, що в салонах на них чатують і болячки. Які саме?

Грибок нігтя. Найчастіше любительки манікюру й педикюру заражаються грибком. Це відбувається через те, що майстри не приділяють належної уваги дезінфекції інструментів. Щоб захистити себе від цієї неприємної хвороби, після кожної процедури обробляйте кисті та стопи спиртом або йодом.

Герпес. Головна небезпека цього вірусу в тому, що його неможливо вивести з організму. Заразившись, ви житимете з ним усе життя, підтримуючи його в стадії ремісії. У більшості випадків вірус потрапляє в організм під час процедури чищення обличчя, манікюру, педикюру, тату та пірсингу.

Переглядів: 561

Дистанційні послуги ПФУ

17 вересня із 10.00 до 11.00 відбудеться пряма «гаряча» телефонна лінія першого заступника начальника головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Олени Михайлівни Аброскіної на тему «Про надання дистанційних послуг органами ПФУ та деякі інші питання пенсійного забезпечення».

Дзвінки приймаються за номером (048)728-29-88.

Переглядів: 570

Найкраща ягода на сніданок

Для тих, хто хоче дійти до бажаної форми, дієтологи пропонують одне особливо смачне частування як спосіб розпочати день і запобігти голоду до обіду.

Йдеться про щоденну чашку малини, ароматної та смачної ягоди, яка дає колосальні вісім грамів клітковини — вдвічі більше, ніж у чашці полуниці, і десь стільки ж, як у чашці деяких видів бобів. Ця ягода може бути ідеальною на сніданок у поєднанні з йогуртом або кашею.

Переглядів: 557

Звідусіль

Найбільший у світі електропором

Повністю електричний пором Ellen, який може перевозити 30 автомобілів і 200 пасажирів, здійснив свій перший рейс на півдні Данії.

Як повідомляє CNBC, пором оснащений системою батарей потужністю 4,3 мегават-години, яку поставила швейцарська компанія Leclanche, що займається зберіганням енергії.

За словами гендиректора Leclanche Аніла Срівастави, Ellen є «попередником нової ери в торговельному морському секторі». Головне ж, додав він, використання електричного порома впродовж одного року дасть змогу значно скоротити шкідливі викиди, зокрема, на 2000 тонн вуглекислого газу, 2,5 тонни твердих частинок та 1,4 тонни діоксиду сірки.

Із пляжу — на нари

Правоохоронці Італії затримали двох французьких туристів, які везли додому 40 кілограмів піску, набраного на пляжі Сардинії, повідомляє Le Parisien.

Пісок виявили в автомобілі французів, який заїжджав на пором. Його, пояснили туристи, вони набрали на згадку про гарний відпочинок, як сувенір. От тільки чому аж 40 пластикових пляшок?!

Утім, питання навіть не в кількості, а в принципі. Річ у тому, що в Італії пляжний пісок є громадською власністю і його заборонено брати додому.

Тепер французам загрожує від одного до шести років позбавлення волі за крадіжку за обтяжливих обставин.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net