Переглядів: 4422

Гармидер і благодать

Такого ми ще не бачили. Позачергова сесія Одеської обласної ради, скликана на 16 серпня, на якій мали обрати нового голову, розпочалася з бійки і миром практично не закінчилася.

Наразі облраду продовжує очолювати Анатолій Урбанський, обраний в 2015 році від Блоку Петра Порошенка депутатом, а невдовзі — і головою. На нещодавніх же виборах до Верховної Ради він здобув найбільше голосів у 143-у окрузі, і тепер, щоб отримати мандат народного депутата, зобов’язаний до першого засідання парламенту скласти свої попередні представницькі та посадові обов’язки.

Та все пішло не за регламентом.

 Спершу депутат і заступник голови облдержадміністрації Віталій Свічинський з трибуни звинуватив колег із фракцій БПП (до речі, своїх однопартійців) та «Опоблоку» у змові: «Маємо факт змови і спробу зруйнувати демократичну коаліцію. Звертаюся до партії «Солідарність»: мені сумно і гидко, що ви, які разом з нами прийшли на хвилі Революції Гідності, зараз об’єднуєтеся з «Опоблоком», аби залишитися при владі. Ми тепер розуміємо, хто насправді проукраїнський і дбає про благополуччя в країні. Ви повинні скласти депутатські повноваження».

 Віталій Свічинський закликав блокувати трибуну. Заклик підтримали депутати з «Нашого краю» та «Батьківщини», до яких умить підскочили опоненти. Почалася штурханина, яка переросла у бійку. Зламали мікрофон голови, відібрали у нього картку для голосування і намагалися витягнути з крісла. По залу літали папери, «стріляли» відірвані ґудзики, хтось поліз стягувати прапор області (а не Державний, як було помилково повідомлено у попередньому номері «ЧН». — Прим. ред.) з флагштоку…

 Зламаний мікрофон оперативно замінили, відтак Анатолій Урбанський спробував відновити хід сесії, але йому це не вдавалося, бо знову зчинилася бійка.

 До сесійної зали, по якій уже снували хлопці «спортивної зовнішності», зайшла поліція. Голова оголосив перерву, а через певний час — ще і ще одну, раз по раз виходячи зі своїми заступниками і головами фракцій на консультації.

 У цей час не було тихо й під стінами обласної ради, де зранку зібралося кілька груп пікетувальників із плакатами та гучномовцями. Протестували, передусім, проти реваншу проросійських сил (зокрема, обрання на посаду голови облради Віталія Саутьонкова від «Опоплатформи – За життя»), цілковитого переформатування влади в раді, проти звільнення з посади директора Художнього музею Олександра Ройтбурта… Принесли навіть домовину для наших доріг, які продовжують гробити перевантажені фури. Хтось когось укусив за носа, когось рознімала поліція…

 Після перепалок, сутичок-суперечок Анатолієві Урбанському все ж таки вдалося поставити на голосування порядок денний, офіційно запустивши процедуру сесії. Депутати його схвалили, навіть проголосували за кілька питань, винесених на розгляд, і знову застопорилися на кадровому. Вкотре оголосили перерву для проведення «політичних консультацій».

 З трибуни конфлікт перескочив до сесійної зали, де побилися депутат Роман Сеник та голова Служби автомобільних доріг в Одеській області Олег Варивода. Відповідне відео виклали у Facebook.

 Невдовзі засідання відновилося й депутати вирішили «розібратися» із заступниками Анатолія Урбанського — представником «Батьківщини» Олегом Радковським (як перший заступник він автоматично пересів би у крісло голови, якби не обрали нового, а все до того йшло) і представником «Нашого краю» Юрієм Дімчогло.

 Двічі голосування про їх відставку було безрезультатним. Із третьої спроби вдалося звільнити представника «Батьківщини» Олега Радковського: таємним голосуванням таке рішення підтримали 46 депутатів, п’ятеро були проти, двоє утрималися.

 До слова, на рішення колег Олег Радковський чекав мовчки, чого не скажеш про Юрія Дімчогло, який реагував, м’яко кажучи, досить емоційно. Його у кріслі поки що залишили. Відправлений же у відставку перший заступник голови облради подякував своїм прихильникам, які не піддалися на підкуп і погрози, та підкреслив, що залишається депутатом і здаватися не збирається.

 Пленарне засідання, яке перетворилося на гармидер, показало, що в обласній раді є кілька антагоністичних угрупувань, кожне з яких за рік до чергових виборів прагне посилити свій вплив на ухвалення рішень.

 Здавалося, конфлікт заходить у глухий кут, але в розвитку подій стався несподіваний поворот: Анатолій Урбанський, заміну якому повинні були вибирати, заявив, що нікуди не йде, що відкликав свою заяву про складання повноважень.

 На брифінгу після сесії, пояснюючи такий крок, Анатолій Урбанський сказав, що змушений був учинити саме так, бо депутати виявилися не готовими обрати йому наступника цивілізовано, і якби він наполіг на складанні повноважень, то ситуація у сесійній залі перетворилася б на суці-льний хаос. А ще підкреслив, що обов’язково виконає норму закону, яка забороняє суміщати мандат нардепа з депутатством у радах нижчих рівнів, і що на це у нього ще є кілька днів, адже перше засідання Верховної Ради і, відповідно, урочисте складання присяги, заплановане на 29 серпня. «Я можу скласти присягу разом з усіма, а можу і пізніше вийти й сам її зачитати», — сказав він.

 А ще поінформував, що, ставши парламентарем, не має наміру приєднуватися до фракції «Європейська солідарність», хоча Одеську обласну раду, як уже мовилося, очолює саме як представник політичної сили Петра Порошенка.

 Отож на позачерговій сесії, яка тривала майже шість годин, так і не вдалося розглянути питання, заради якого, власне, й збиралися депутати. Зате ославилися, як мовиться, на цілий світ — скандальні кадри засідання показували чи не всі телеканали.

* * *

Учора ж, 21 серпня, відбулося чергове позачергове засідання облради, яке, на відміну від скандального засідання 16 серпня, пройшло швидко, а головне — тихо і мирно.

Без ексцесів схвалили пропонований порядок денний сесії, доповнений трьома питаннями, а саме: вибори першого заступника голови обласної ради, складання повноважень чинного голови і вибори його наступника.

На посаду першого заступника голови обласної ради замість відправленого у відставку Олега Радковського («Батьківщина»), ще на той момент чинний голова Анатолій Урбанський запропонував кандидатуру Вадима Шкаровського («Опозиційний блок»), якого таємним голосуванням підтримали 53 депутати (проти — один, утрималися двоє).

Новообраний перший заступник подякував колегам, зазначивши, що для нього це важливий крок, відтак пообіцяв докласти всіх зусиль, щоб виправдати довіру тих, хто за нього проголосував. «Сподіваюся, вам не буде за мене соромно. Якщо буде соромно, я готовий відразу ж зібратися і піти», — сказав він.

Далі депутати проголосували за припинення повноважень самого Анатолія Урбанського. «За» це рішення було 55 голосів.

Пан Урбанський, нагадавши, що обраний депутатом Верховної Ради, а законодавство не дозволяє поєднувати мандати, подякував депутатам за спільну роботу впродовж майже чотирьох років і висловив сподівання на те, що обласна рада і надалі успішно справлятиметься з поставленими завданнями, роблячи акцент на господарських, а не на політичних питаннях.

Належало обрати нового голову. Депутати, випустивши політичний пар ще на засіданні 16 серпня, попередньо зійшлися на думці про те, що очолити обласну раду має «людина, не причетна до змов і скандалів, і яка… не дуже хоче сісти у керівне крісло».

На таємне голосування висунули єдину запропоновану кандидатуру: депутата Сергія Паращенка (на знімку) від фракції «Блок Петра Порошенка «Солідарність».

Нагадаємо, Сергій Паращенко був першим заступником голови Одеської обласної державної адміністрації (з 11 березня 2019 року), а згодом (з 10 квітня по 11 червня) — тимчасово виконував обов’язки голови.

Таємним голосуванням його кандидатуру підтримали 55 депутатів, проти й утрималися — по одному, а загалом взяли участь у голосуванні 58 обранців.

Одразу після голосування Сергій Паращенко склав присягу, пообіцявши вірно служити народові України, дотримуватися чинного законодавства і Конституції та охороняти права і свободи громадян.

Яна СТАСІНА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net