Переглядів: 529

Краще менше, але більших

За новою моделлю адмінтерустрою в Україні замість 465 районів буде 100

В Україні вкрай назріла необхідність прийняття закону про засади адміністративно-територіального устрою, який сформує базовий рівень — громади і середній (субрегіональний) рівень — райони.

Райони повинні бути самодостатніми, потужними. Не 465 маленьких, як зараз (багато з них уже передали свої повноваження до об’єднаних громад й тепер не знають, чим займатися), а 100 великих районів, з населенням не менше ніж 150 тисяч осіб.

«Це дасть можливість створити дуже класний менеджмент на субрегіональному рівні. Бо у нас зараз 48 тисяч чиновників, які працюють у різних адміністраціях, районних та обласних, отримують загалом 6 мільярдів заробітної плати… І скаржаться, що у них невелика заробітна плата. Ми пропонуємо зменшити кількість адміністративного персоналу, з тим, щоб частину повноважень позабирали об’єднані громади, які вже мають і свої виконкоми, і свій адміністративний персонал. І, таким чином, в рази підвищити якість менеджменту, мотивуючи збільшенням зарплати. Але хотілося б, аби це були не райдержадміністрації, а префектури, які мають наглядові та контрольні функції, і не мають доступу до грошей», — заявив інтерв’ю «Укрінформу» віце-прем’єр-міністр — міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко.

Урядовець наголосив, що важливо також передати розпорядження земельними ресурсами на місцевий рівень, щоб у держави забрати, нарешті, корупційний геокадастр, який, з одного боку, контролює землю, а з іншого — роздає її. Передаючи повноваження на місцевий рівень, контроль залишиться за державою.

«Нам потрібно ухвалювати закон щодо планування територій. Бо для того, щоб дати громадам можливість розпоряджатися земельними ресурсами, їх потрібно зобов’язати планувати свою територію, аби кожен інвестор бачив, скільки є землі, якої землі, скільки є соціальних об’єктів, де він може розмістити свій бізнес, які галузі саме в цій громаді можуть розвиватися», — пояснив віце-прем’єр.

Дуже важливим є закон про службу в органах місцевого самоврядування. На місцях потрібно дати можливість на конкурсних умовах обирати фахівців, платити заробітну плату, вводити мотивацію для цих людей. Необхідно до кінця розділити повноваження між державою і місцевим самоврядуванням, визначити делеговані повноваження, які передаються, забезпечити фінансовими ресурсами, бо сьогодні не завжди вистачає ресурсів на делеговані повноваження, наприклад, щодо освіти, охорони здоров’я.

Є ще питання виборчого законодавства місцевого рівня. «Нам потрібно ухвалити окремий закон щодо виборів до органів місцевого самоврядування. Ми, коли розробляємо великі виборчі кодекси, і змішуємо одне з іншим, потім не можемо розібратися, де тут правила щодо парламенту, а де — щодо місцевого самоврядування. І ще одне дуже вагоме питання — це відкриті громадські бюджети. Для нас важливо, щоб була прищеплена практика звітування щодо місцевого самоврядування про використання коштів перед своїми громадянами», — зазначив Геннадій Зубко.

Що ж до запропонованої моделі поділу на райони, то у нас, на Одещині, передбачається створення чотирьох — із центрами в Білгороді-Дністровському, Ізмаїлі, Одесі та Подільську. Цю карту-проєкт Геннадій Зубко опублікував на своїй сторінці у Facebook.

Найбільший район — з центром в Одесі — має об’єднати 19 громад, другий — Подільський — 15, третій — Білгород-Дністровський — 11 і, нарешті, Ізмаїльський — 9 громад.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net