№ 62 (22081) четвер 15 серпня 2019 року

Переглядів: 522

Краще менше, але більших

За новою моделлю адмінтерустрою в Україні замість 465 районів буде 100

В Україні вкрай назріла необхідність прийняття закону про засади адміністративно-територіального устрою, який сформує базовий рівень — громади і середній (субрегіональний) рівень — райони.

Райони повинні бути самодостатніми, потужними. Не 465 маленьких, як зараз (багато з них уже передали свої повноваження до об’єднаних громад й тепер не знають, чим займатися), а 100 великих районів, з населенням не менше ніж 150 тисяч осіб.

Переглядів: 527

Олег Сенцов, або Від нуля до одинадцяти

Щоразу, коли у глядній залі після рекламного блоку на екрані з’являлася його лагідна посмішка, одразу ж зринали оплески… І так — на всіх показах усі дев’ять днів Одеського міжнародного кінофестивалю. Так було й на минулорічному, і на всіх попередніх ОМФК — відколи Олег Сенцов перебуває в російському ув’язненні, «під московським караулом у тюрмі». І так буде, коли на цьому ж фестивальному екрані з’являться титри фільму «Номери», знятого за його ж таки однойменною п’єсою, співрежисери якого — Ахтем Сеітаблаєв та… Олег Сенцов. Здається, в історії світового кінематографа такого прецеденту ще не було.

Від нуля до десяти — це персонажі п’єси про ув’язнене суспільство, яке не проти перемін, але остерігається на якісь рішучі дії. Утопічний світ людей-номерів, позбавлених права вибору і свободи, якими править Нуль. 2017 року п’єса була поставлена в Києві і мала неабиякий успіх. Олег Сенцов написав її ще 2011-го, в дивовижний спосіб немовби напророчивши майбутнє, а заразом і своє власне. До слова сказати, остаточну редакцію він робив, перебуваючи вже у Лефортово.

Переглядів: 4237

Відібрані назви

Автори цих текстів, найімовірніше, нічого не знають одне про одного. Дописи з’явилися в соцмережах з різницею десь у тиждень. Чи, може, трохи більше... Але радує те, що ці молоді люди, громадяни України, мислять практично «в унісон». Судіть самі.

Олена, м.Одеса:

«Купую персики на Привозі: рожеві, червонобокі. Дають і скуштувати. Справді, солоденькі!

Питаю:

— Звідки привезли?

— Из Удобного. Знаете?

— Ну так, біля Паланки, знаю... Дякую!

Переглядів: 4085

Українська Канада — в українській Одесі!

У п’ятницю, 16 серпня, одеситів і гостей нашого краю запрошують долучитися до міжнародного мистецького співробітництва й стати учасниками культурної дипломатії — прийти на концерт знаменитого ансамблю української пісні і танцю «Верховина» (The Verkhovyna Ukrainian Song and Dance Ensemble) з Канади.

Цей колектив є культурним осередком Едмонтонського відділення Спілки української молоді Канади, що заснований в 1949 році. До складу ансамблю входять хор «Верховина», що зорганізувався у 1959-у як жіноча вокальна група, до якої в 1976-у приєдналися чоловічі голоси, а також танцювальний колектив «Дунай», створений у 1974-у хореографом Романом Монастирським. Отже, у 2019-у хор «Верховина» відзначає 60-ліття, а танцювальному колективу «Дунай» сповнюється 45 років.

Переглядів: 4187

Знову до школи

Які  нововведення  чекають  на  учнів

Із 1 вересня в українських школах заплановано чимало новацій. Звісно, якщо їх не скасує нова влада. Зміни, зокрема, стосуються дрес-коду, харчування, оцінок тощо.

Без співбесіди

Конкурсний набір дітей до 1-го класу, як це було раніше, відмінили. Малечу до школи повинні зараховувати за місцем її реєстрації, незалежно від того, чи спеціалізована ця школа, чи загальноосвітня. Вибрати інший навчальний заклад можна за умови вільних місць — у такому випадку конкурс можливий.

Переглядів: 471

Наші продовольчі вектори

За даними Державної служби статистики України, експорт агропродовольчої продукції у січні-червні 2019-го збільшився майже на 20% проти минулорічних показників і склав 10,3 млрд дол. США.

За розрахунками Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», частка експорту агропродовольчої продукції в загальному експорті України за результатами шести місяців нинішньо-го року становить майже 42%. Основними ринками її збуту залишаються чотири регіони — країни Азії, Африки, Європейського Союзу та СНД. У першому півріччі на їх сумарну частку припало понад 97% вартості такого експорту, — поінформував заступник директора інституту, член-кореспондент НААН Микола Пугачов.

Переглядів: 4098

І знову напасть на свиней

У кількох локаціях Одещини оголошено сорокаденний карантин через африканську чуму свиней

У Дунаї поблизу міста Рені 3 серпня місцеві жителі виявили дві туші мертвих свиней, яких за попередніми даними, потоком принесло з Румунії, де нині вирує АЧС.

На місце події виїхали фахівці Держпродспоживслужби, які взяли необхідні зразки на дослідження і спалили туші тварин.

Переглядів: 501

Надважливість раннього втручання

Цими днями в Одеському центрі інтегрованих послуг під головуванням Олександри Чуркіної, заступника міністра соціальної політики з питань європейської інтеграції, відбулася підсумкова нарада з нагоди закриття 27-місячного проєкту Twinning.

Мета його — зміцнення потенціалу органів влади України на центральному і місцевому рівнях у розробленні та впровадженні системи раннього втручання для дітей з інвалідністю і дітей, які мають ризик її отримати.

Переглядів: 488

Замість пісочниці — на кладовище

На Другому християнському кладовищі в Одесі знайшли дворічного хлопчика, який самотньо блукав між могилами.

Небайдужі люди терміново викликали поліцію. Правоохоронці почали з’ясовувати, з ким малюк прийшов на цвинтар, і натрапили на нетверезу жінку, яка сиділа на чужому надгробку і через свій стан не могла звестися на ноги.

Переглядів: 4470

Лицар краківського модерну

8 серпня в Одеському музеї західного і східного мистецтва відкрилася виставка творів генія польського модерну Яцека Мальчевського.

Уперше в історії дружніх взаємин нашого музею та Львівської національної галереї мистецтв імені Б.Г. Возницького твори Яцека Мальчевського експонуються у Південній столиці. Проєкт втілений за підтримки Генерального консульства Республіки Польща в Одесі.

Переглядів: 713

De docta ignorantia

До 50-річчя виходу в світ роману Степана Тудора «День отця Сойки»

Вислів Миколи Кузанського про «розумне незнання» — «Docta ignorantia» — добре відомий не тільки історикам релігії. Йому присвячена значна увага Степана Тудора в романі «День отця Сойки», написаному у 1933—1934 роках.

Переглядів: 571

Мова жестів долає бар’єри

Ляльково-театральна студія «Білий куб» — перша і поки що єдина в Україні творча майстерня для дітей з порушенням слуху та мовлення.

Ця унікальна студія була створена три роки тому в Києві. Перші режисерки — Ірина Малюга та Вероніка Пугачова. Нині обов’язки режисера виконує Володимир Івлєв, який дуже багато робить для того, щоб популяризувати творчість дитячого колективу.

Переглядів: 501

Чи не завеликі у нас апетити?

Міжурядова група експертів з питань зміни клімату (МГЕЗК) представила спеціальну доповідь про зміну клімату, опустелення, деградацію земель, стале управління земельними ресурсами, продовольчу безпеку і потоки парникових газів у наземних екосистемах.

У нинішній доповіді, підготовленій у рамках багатоциклічного дослідження змін клімату, що проводиться Організацією Об’є-днаних Націй, йдеться, передусім, про шкідливий влив на здоров’я планети сільськогосподарського виробництва, яке постійно збільшує темпи свого зростання. За оцінкою експертів (а це 107 фахівців із 52 держав), на сільське господарство, лісо- та землекористування припадає більше третини вуглекислого газу, що викидається в атмосферу і призводить до подальшого підвищення температури, а відтак до посилення засух та інших руйнівних процесів. (Для порівняння: на промисловість, транспорт та електростанції разом узяті припадає близько 60% таких викидів).

Переглядів: 4174

Чумацькі обрії Одеси

У червні в нашому місті відбулася презентація цікавого видання — книги відомого польського письменника XIX століття Юзефа Ігнація Крашевського «Спогади про Одесу, Єдисан і Буджак». Уперше переклад з польської мови на російську уривків щоденника за виданням 1845 року, в яких описано перебування автора в Одесі із 6 липня по 29 серпня 1843-го, був здійснений відомим одеським екскурсоводом-краєзнавцем Стеллою Михайловою. До речі, її копітка п’ятилітня праця була відзначена почесним дипломом XX всеукраїнської виставки-форуму «Українська книга на Одещині» в номінації «Майстерність перекладу».

Про презентацію цієї книги 25 червня була розміщена відповідна інформація на сайті Всесвітнього клубу одеситів, де, з-поміж іншого, наведена розлога цитата польського автора: «Приветствую тебя земля, протоптанная сарматами, скифами, даками, греками, татарами, генуэзцами, поляками, турками, шведами, русскими, немцами, по которой наступали татары на наши плодородные провинции с огнём и мечом, через которую побеждённый, но не пленённый, убегал через Бендеры Карл XII… Приветствую тебя земля и порт, возникшие из ничего, за пятьдесят лет, а сегодня раздающие жизнь, наполняющие плодами край огромный. Приветствую!».

Переглядів: 512

Школяр знайшов яйця… динозавра

10-річний хлопчик, граючись на набережній міста Хеюань, що в провінції Гуандун (Китай), натрапив на яйця динозавра.

Учень третього класу на ім’я Чжан Янчже розповів, що спочатку побачив «дивний камінь» у ґрунті, але потім згадав, що бачив подібні «камені» на екскурсії в музеї динозаврів. Експерти підтвердили його припущення, а потім відкопали ще 10 яєць поблизу.

Переглядів: 479

Еволюцію спровокували злаки

Британські вчені провели масштабне дослідження й дізналися нові відомості про розвиток людства.

З’ясувалося, процес еволюції людей тісно пов’язаний з початком активного вирощування зернових культур, що призвело до серйозних змін в організмі.

Переглядів: 495

«Малі міста – великі враження»

14 вересня вводиться обмеження руху транспортних засобів до Куяльницького лиману в межах с. Корсунці.

Красносільська сільська рада Лиманського району Одеської області інформує, що у зв’язку з проведенням етнофестивалю «Чумацький шлях» у рамках конкурсу «Малі міста – великі враження», який проводиться за підтримки Міністерства культури України та уряду В. Гройсмана, 14 вересня 2019 року буде обмежено рух транспортних засобів до Куяльницького лиману у межах села Корсунці.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net