№ 61 (22080) субота 10 серпня 2019 року

Переглядів: 4270

Сотня видатних українців

У Києві запрацював музей «Становлення української нації», в якому представлені понад 100 воскових фігур видатних українців.

«Сто фігур видатних українців» – від княгині Ольги до сучасних видатних постатей нашої держави. Усі історичні сюжети у нашому музеї відтворені за описами істориків і підтверджені науковими органі-заціями. Зовнішній вигляд історичних постатей, їхній вік та одяг відповідають тому часу, коли відбувалася подія, показана в сюжеті, або тому періоду, коли вони були на піку своєї слави чи в період найбільшого піднесення. Тепер кожен на власні очі зможе побачити, як виглядали козаки, Тарас Шевченко, Леся Українка, Степан Бандера та інші відомі реформатори української нації», – йдеться на сторінці музею у Fаcebook.

Переглядів: 2408

Мертвий сезон триває

Ще місяць політичним оглядачам доведеться послуговуватися чутками і припущеннями, працювати в режимі очікування. Верховна Рада дев’ятого скликання, за оптимістичного сценарію подій, збереться на перше засідання лише 3 вересня. І не факт, що відразу буде сформовано уряд. Часу до початку великого сюжету не так багато, але байдикувати не годиться. Тож займемося сюжетами малими.

Без посередників

На початку серпня кілька авторитетних українських інформаційних агентств і газет стали жертвами масштабної провокації. Цю провокацію, як не дивно, організувала нова влада за участю глави нашої держави. А головний фігурант провокації, глава Офісу президента Андрій Богдан, у відповідь на обурення суспільства (запущеної «качки» зі своїм звільненням) заявив на «Радіо «Свобода», що команді Зеленського журналісти не потрібні. Ця команда спілкується з суспільством без посередників.

Переглядів: 4199

БІЛЬ, ЩО НІКОЛИ НЕ ВЩУХНЕ

У ці серпневі дні, коли багато хто (як і п’ять, чотири, три… роки тому) звично ніжиться на сонці, насолоджуючись відпустками, Україна вшановує 5-і роковини страшної сторінки в її новітній історії — «довжанського котла». А на фронті (як і п’ять, чотири, три… роки тому), від «братніх» обстрілів продовжують гинути найкращі.

Першими, хто там, на закривавленому порубіжжі розтерзаного українського Донбасу, опинився у смертельних обіймах «їхтамнєтів», були прикордонники.

Ось запис із фейсбук-сторінки Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, приурочений чорному літу 2014-го:

«Найтрагічнішими і найболючішими для прикордонного відомства залишаються події, що відбулися у липні-серпні 2014 року.

П’ять років минуло з того часу, а біль утрат не вщухає, та й, мабуть, ніколи не вщухне і навічно ляже трагічними рядками в історію сучасної України.

Переглядів: 4237

Додому

Дороги… Саме так, хоч і з невеликим перебором, одним словом можна схарактеризувати шлях сучасної української кінематографії. Принаймні, у деяких фільмах, репрезентованих на Х Одеському міжнародному кінофестивалі — як у національній, так і в інших програмах, де виразно артикулюється символ дороги, руху вперед. Очевидячки, відбувається це незалежно від режисера чи продюсера та від творчого задуму.

Дорога — і війна; дорога як долання якихось перепон на обраному шляху; дорога — як символ руху у неспокійному, сповненому несподі-ванок житті сучасної людини; дорога — як символ устремлінь сучасної України — її мислячої частини, до себе самої, до власної ідентичности, до усвідомлення війни як цивілізаційного вибору. Ця дорога важка, з крутими завертами та неочікуваним перепонами — як з’ясовується вже нині, але вона є суворим присудом історії, самого часу. А мистецтво, і кіно зокрема, чутливо, як і належить за його ж таки законами, реагує на все це.

У картині «Черкаси» український корабель відчайдушно прагне прорватися у відкрите море із заблокованого озера Донузлав, продовжуючи уперту боротьбу з ворогом; довгу і небезпечну дорогу з розташування ЗСУ на територію, що контролюється російськими найманцями, і назад, долає відчайдушний герой Богдана Бенюка у стрічці «Східняк»; і навіть у детективних серіалах «Маркус» (копродукція України й Литви) та «Принцип насолоди» (Україна, Чехія, Польща) детективи їздять туди-сюди у пошуках злочинця.

Переглядів: 405

Проєкти

2D-маркування на ліках

З вересня на упаковках ліків буде спеціальне маркування, за яким можна перевірити оригінальність препарату. Відповідна постанова «Про запровадження пілотного проєкту щодо маркування контрольними знаками та проведення моніторингу обігу лікарських засобів» ухвалена на засіданні уряду 24 липня, повідомляє пресслужба МОЗ.

«З вересня цього року в аптеках з’являться лікарські засоби зі спеціальним маркуванням: 2D-кодом на упаковці. Цей спе-ціальний код наноситься при виробництві ліків на заводах, а дані про це заносяться в єдину державну систему проведення моніторингу обігу лікарських засобів. У пілотному проєкті можуть брати участь виробники, імпортери, дистриб’ютори лікарських засобів, заклади охорони здоров’я, аптечні заклади», — йдеться у повідомленні МОЗ.

Переглядів: 4130

Одухотворений бажанням суспільного блага

До 200-річчя від дня народження Григорія Павловича Ґалаґана (1819—1888), українського громадського і культурного діяча, мецената

Усе своє життя він носив у собі потребу живої справи. Головним же стимулом до прояву цієї потреби було усвідомлення багатоскладових проблем часу. Важке родинне горе не паралізувало, а, навпаки, зміцнило в ньому бажання служити суспільству, й він, відгукуючись особистою працею, щедрими пожертвуваннями, сердечною участю на всілякі нагальні запити, мовби поспішав створити гідний пам’ятник собі й улюбленому синові, який рано пішов із життя...

Майбутній захисник принижених і знедолених народився 15 серпня 1819 року в селі Сокиринцях, родовому маєтку Ґалаґанів у Полтавській губернії. Його предки, які лише на початку XVIII століття вийшли з лав козацької старшини, до кінця того ж століття не тільки казково розбагатіли, а й отримали дворянський титул. І хоча хлопчик з’явився на світ, як то кажуть, у шовковій сорочці, та ще й із золотою ложечкою в роті, у зрілому віці свої дитинство та юність він назве «непривабливими», бо минали вони в умовах, досить яскраво змальованих Гоголем у його оповіданнях про побут українських «старосвітських поміщиків».

Переглядів: 4145

Серед перших у приборканні вітру

Наша країна посіла п’яте місце у рейтингу країн, які встановили найбільшу кількість вітроелектростанцій на суші за першу половину 2019 року, повідомляється на сайті асоціації власників ВЕС Wind Europe.

Найбільше наземних вітроелектростанцій встановили у Франції (523 мВт) і Швеції (459 мВт), за ними йдуть Німеччина (287 мВт) та Італія (286 мВт). Україна — на п’ятому місці (262 мВт).

У повідомленні зазначається, що всього в першій половині 2019-го Європа інвестувала 8,8 млрд євро в будівництво вітряних електростанцій: 6,4 млрд євро — у станції на суші та 2,4 млрд євро — на воді.

Переглядів: 635

Щоб узимку ласувати, треба лінощі прогнати

Щоб не опинитися в ролі бабки з байки Крилова, яка все літо красне проспівала, слід таки пам’ятати, що зима не за горами, і подбати, аби морозного дня, вгледівши на порозі гостей, було чим їх почастувати.

Помідори. На дно 3-літрової банки покласти: селеру, часник (6—8 зубчиків), 2 середні цибулини, 2—3 лаврових листочки, солодкий перець (1 шт.), гострий перець (0,5—1 шт.), 5 горошин чорного і 3—5 — духмяного перцю, потім помідори, зверху — ще гілочку селери. Залити окропом, залишити на 15—20 хвилин, злити воду в умивальник. Вдруге залити кип’ятком, залишити на 15 хвилин, злити у каструлю і закип’ятити. Поки вода гріється, покладіть у помідори по 1,5 стол. ложки солі та цукру, 2 стол. ложки оцту, залийте окропом і закрийте стерилізованою кришкою. Банку переверніть й укутайте на кілька годин.

Огірки (кабачки). У 3-літрову банку покласти листя хрону, часник, 5 листочків чорної смородини, 5 листочків вишні, 5 горошинок чорного перцю, кріп, гілочку естрагону (тархуну). Огі-рки бажано заздалегідь замочити на кілька годин у холодній воді. Перед складанням у слоїк обріжте з обох боків кінчики. Залийте окропом і залиште на 10—15 хв. Злийте воду, доведіть до кипіння і ще раз залиште на 15 хв. Знову злийте воду, покладіть у неї дві з гіркою стол. ложки солі, дві без гірки ложки цукру, закип’ятіть. В огірки додайте 80 грам оцту, залийте розсолом і закрийте стерилізованою кришкою. Переверніть банку і дайте так охолонути.

Переглядів: 441

У Всесвіті

Небажаний гість

До Землі наближається величезний астероїд FT3, який пройде повз нашу планету 3 жовтня ниніш-нього року.

Ризик його зіткнення із Землею оцінюється як низький, але якщо астероїд раптом відхилиться від курсу й попрямує в гості до нас, то наслідки можуть бути катастрофічними.

Астероїд FT3 — це скеля діаметром близько 340 метрів. Якби він увійшов в атмосферу Землі на швидкості 20,37 км/сек, то сила удару при такій швидкості й масі об’єкта дорівнювала б 2700 мегатоннам тротилу.


Планета, що випаровує залізо

За допомогою телескопа «Хаббл» NASA виявило планету WASP-121b (гарячий юпітер), яка розпечена настільки, що з її поверхні випаровуються важкі метали, повідомляється на сайті космічного агентства.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net