№ 60 (22079) четвер 8 серпня 2019 року

Переглядів: 483

Візьмуться за «хрущовки»?

Згідно із законопроєктом Мінрегіону про реновацію застарілого житлового фонду, мешканцям «хрущовок» надаватимуть квартири в тому ж адміністративному районі.

«Ми ввели низку обов’язкових вимог, які захищають інтереси людей у випадку реконструкції застарілого житла. Наприклад, що дуже важливо, спочатку повинен зводитися пусковий будинок, куди переселяться мешканці з двох-трьох старих будинків, і тільки після цього застаріле житло зноситиметься і на його місці споруджуватиметься нове», — наголосив заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Лев Парцхаладзе. На його думку, важливо, щоб люди залишалися жити в своїх районах, до яких вони звикли, і продовжували користуватися тією ж соціальною інфраструктурою.

Законопроєкт передбачає два варіанти реновації застарілого житла — знесення або реконструкцію, різні можливі варіанти відселення жителів.

Переглядів: 4159

Сергій ТЕЛЕШУН: Усе важливе, а найголовніше — довіра

Оцінці державних процесів часто заважають емоції, політичні вподобання і власні переконання. Водночас, історичні, економічні та політичні закономірності потребують наукового аналізу і вироблення обґрунтованих прогнозів.

Саме за оцінкою змін, що відбулися в Україні, та за визначенням найболючіших проблем й окресленням перспективних дій «Укрінформ» (www.ukrinform.ua) звернувся до директора Інституту державної служби та місцевого самоврядування Національної академії державного управління при Президентові України, доктора політичних наук, завідувача кафедри політичної аналітики та прогнозування НАДУ, професора кількох вишів Сергія Телешуна.

Про результати виборів й очікування суспільства

— Україна пройшла піврічний виборчий марафон. І результати виборів — і президентських, і парламентських — продемонстрували наявну прірву між політичними елітами й суспільством та засвідчили велике прагнення суспільства до змін. На вашу думку, що найбільше не влаштовує наших громадян? До чого вони прагнуть? Що вдалося минулій владі, а що не вдалося?

Переглядів: 4059

Криваве перемир’я

У вівторок, 6 серпня, внаслідок обстрілу позицій українських захисників смертельні поранення отримали четверо військовослужбовців 36-ї окремої бригади морської піхоти імені контрадмірала Михайла Білинського. Найстаршому — 31, наймолодшому — 20.

Двоє полеглих родом із Чернігівщини — старший матрос Олександр Шарко (1988 року народження) та матрос Владислав Рак (1998). Солдат Сергій Шандра (1995) — уродженець Хмельниччини, а наймолодший — матрос Василь Курдов (1999) — Миколаївської області.

Переглядів: 4192

Доброти у світі більше

Добрий день, моя люба «Чорноморочко!»

У перших фразах прошу вибачення за мій почерк — після інсульту рука погано рухається. Але бажання написати вам перемагає неміч, тим паче, що пообіцяла редакторові, вітаючи колектив у День журналіста по телефону, викласти свої міркування на папері.

Цей допис хочу присвятити доброті. «Добрі люди — живуть всюди» — мені з дитинства дуже подобається цей вислів. А ще дуже люблю пісню Валентини Толкунової, де є слова: «Красоту уносят годы, доброту не унесут!».

Зараз часто можна почути, що в світі багато зла, ненависті, заздрощів. Я цілком погоджуюся з цим, але й хочу сказати, що є у нас багато і добрих, і дуже добрих людей. Ось про деяких з них і хочу вам та всім читачам «Чорноморки» розповісти.

Переглядів: 536

Руслан, послідовник «діда Тішкова»

30 квітня минуло 66 років, як наша сім’я із запо-різького Токмака переїхала на постійне проживання у найкраще в ті часи на Одещині старовинне місто Ананьїв, яке згадується в писемних джерелах як турецьке поселення ще 1718-го.

Тоді (1953-го) центральні вулиці й тротуари в Ананьєві були вимощені бруківкою, як вулиця Пушкінська в Одесі. Зелену красу й архітектуру міста можна було оцінити з Одеської гори. У спеку через ошатну крону дерев на голови містян не падали палючі промені сонця. На кожному кварталі стояли чавунні колонки з питною водою. Парки прикрашали клумби різних форм, на яких цвіли білі, червоні, чорні й рожеві махрові троянди, вирощені у власному розсаднику, а не куплені на ринку…

Тарифи на воду й енергію тоді були низькими. А українським газом користувалися в Росії. Харчі на місцевому базарі коштували чи не найдешевше в СРСР: кавуни — 5—10 коп. за кг, помідори й огірки — 10—15 коп. за кг, яйця домашні — 3,5—4,5 крб за десяток, домашній хліб «Долинський» — 44 коп. за буханець. У магазині — повно різноманітної риби: від дрібної — по 20 коп. до дорогої — по 70—90 коп. за кг, балик з нототенії — 3,51 крб (навіть за курсом Порошенка-Гройсмана це 95 грн). У тому ж магазині на полицях лежали путні ратиці, свинячі голови, грудинка по 1,8 крб за кг, десятки сортів варених і копчених ковбас. За філейним м’ясом питали тільки «посвячені», а тому інші й не питали…

Переглядів: 4162

Як захиститися від гепатиту

Міжнародний день боротьби з гепатитами щороку відзначається 28 липня. До цієї дати департамент охорони здоров’я облдержадміністрації організував брифінг за участю доктора медичних наук, завідувачки кафедри інфекційних хвороб Одеського національного медичного університету Тетяни Чабан.

У своєму виступі Тетяна Володимирівна розповіла, що гепатит — це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження.

Головні причини його розвитку: віруси гепатиту; деякі інфекційні захворювання; токсичні речовини (алкоголь, наркотичні препарати); медикаменти; аутоімунні захворювання.

Існує п’ять основних типів вірусів гепатиту: А, В, С, D та Е. Усі вони спричиняють захворювання печінки, але між ними є істотна різниця. Зокрема, типи В і С призводять до розвитку хронічного запалення печінки у мільйонів людей і є однією з головних причин цирозу та раку цього органу.

Переглядів: 537

Продуктовий імпорт

За даними Державної служби статистики, у січні-червні 2019-го в Україну було ввезено агропродукції на 2,8 млрд дол. США. Це на 0,2 млрд дол. (+7,5%) більше, ніж за шість місяців минулого року, поінформував заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», член-кореспондент НААН Микола Пугачов.

Основними постачальниками агропродовольчої продукції в Україну традиційно є держави Європейського Союзу. На них припадає близько половини імпортних поставок. За перше півріччя 2019-го там було закуплено сільгосппродукції на суму 1436 млн дол.

Значно менші обсяги імпорту з інших регіонів світу. За січень-червень цього року українські компанії закупили продовольства у партнерів з Азії на 508 млн дол. (17,8% у загальних обсягах закупівель), країн Латинської Америки — на 231 млн дол. (8,1%) та африканського континенту — на 148 млн дол. (5,2%).

Переглядів: 657

Велосипедні маршрути та інформаційні поля

Минуле не падає нам раптом на голову. Розуміння цього необхідне всім тим, хто хоче свідомо займатися майбутнім. «Повість временних літ» Нестора Літописця, «Слово про Благодать» митрополита Іларіона, «Руська правда» Володимира Мономаха, «Слово о полку Ігоревім» Ольстина Олексича, «Києво-Печерський патерик» Івана Печерського, як і перша Конституція Пилипа Орлика, філософія Теофана Прокоповича та Григорія Сковороди, історичні праці й літературні твори видатних діячів української культури XIV—XIX століть, свідчать про високу культуру Слова та європейський рівень соціально-політичної думки в Україні.

Наша історія не впала нам на голову (як це не засіло б у головах «медведчуків»), а творилася нашими предками із сивої давнини; як і нині — наша історія твориться нашим народом. Знання вітчизняної історії завжди творить з населення громадян своєї країни. На жаль, в Україні й досі не налогоджена система історичної просвіти народу, як й історичної освіти в школах. Можна навести такий повчальний приклад. У 1960-х роках у Польщі широко проводилися телевізійні конкурси на предмет знання історії, географії, культури цієї країни, переможці яких отримували значні грошові і матеріальні винагороди. Такі ж телепрограми існують в інших державах Європи. Спонсорів і рекламодавців таких програм ніколи не бракувало. Необхідність освітніх програм з вітчизняної історії очевидна.

Переглядів: 479

Інформує ДФС

Позитивна динаміка зборів

За нинішні січень—липень до державного бюджету зібрано 6,1 млрд грн, що на 1,7 млрд грн (на 37,5%) більше, ніж за відповідний період торік, інформує головне управління ДФС в Одеській області.

У розрізі основних платежів спостерігається позитивна динаміка. Так, щодо сплати ПДВ, то забезпечено майже 2,5 млрд грн. Цей показник перевищує минулорічний на 21,4%, тобто зібрано понад 440 млн грн додаткових коштів. На 22,3%, або 288,3 млн грн, порівняно з аналогічним періодом минулого року зросла сума надходжень зі сплати податку на доходи фізичних осіб і сягнула 1,6 млрд грн. До держскарбниці спрямовано також 1,3 млрд грн податку на прибуток підприємств, що на 702 млн грн, або майже на 26% більше фактичних надходжень січня—липня 2018-го.

Своєчасна та повна сплата податків і зборів, наголошують у ГУ ДФС в Одеській області, — одна з передумов відновлення фінансової ста-більності й добробуту нашої країни та кожного її громадянина.


Нелегали з «павутини»

З початку року оперативники ГУ ДФС в Одеській області в рамках проведення операції «Мережа» ініціювали 11 документальних перевірок суб’єктів інтернет-торгівлі.

Як результат зареєстровано 10 кримінальних проваджень за частиною 3 статті 212 Кримінального кодексу України «Ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів)». У рамках цих проваджень вилучено та арештовано грошових коштів на суму 617 тис. грн, товарно-матеріальних цінностей – на 40,5 млн гривень. Стягнуто 4,9 млн грн, накладено адмінарештів на майно на 12,4 млн грн.

Окрім того, вручене одне повідомлення про підозру, одне кримінальне провадження передане до суду.

Переглядів: 499

За новими лекалами

Про тонкощі гібридної війни

Тричі мав можливість переконатися, наскільки ефективно навчилася Росія вести інформаційну війну.

Один раз мене «обробляла» жінка середніх років, яка приїхала з так званої «ДНР» в українську столицю на заробітки. Україн-ський філолог, до речі! І вона казала, що виною всьому відміна після перемоги Майдану закону «Ківалова-Колесніченка». Не відмінили б цей закон, то, переконувала, і Крим залишився б, і на Донбас Гіркін не прийшов би. Вона свято у це вірила! І глибоко засуджувала непродумані дії учасників «державного перевороту». Мовляв, вони там такого начудили… А народ Донбасу тепер розплачується і страждає. То кримчан хоч Росія відразу взяла «під крило», а тут попробуй ще дочекатися, поки й Донбас до себе візьме…

Їй не муляло те, що вона, будучи цілком проросійською, на заробітки чомусь приїхала в українську столицю. Яка на той момент — у 2015 році — була на 80% антипутінською. В етнічному сенсі вона — біетнор, тобто українка по батькові, росіянка по матері. На українську філологію пішла через те, що конкурс там був менший. Оволоділа мовою непогано, але ж українкою так і не стала.

Переглядів: 525

Фотомандали. Чому? А чому б і ні!

Фотохудожниця Наталія Мороз-Костроміна продовжує дивувати одеситів своїм баченням світу.

— Знімки Наталі не лише дивують. Я радію наче дитина і відкриваю для себе нові світи, коли бачу, як незвичайно вона показує просте, буденне життя, — ділиться враженнями колега-фотограф Галина Юдіна.

Наталя фотографує світ, відображений у воді, у дзеркалі, на скляній поверхні і навіть на дверній ручці!

Щоб познайомитися з новими роботами фотохудожниці, вирушаємо у торговельний центр «Атріум», що на житломасиві Котовського. Тут щоразу відбуваються цікаві творчі події, і виставка Наталії Костроміної-Мороз під дивовижною назвою «Фотомандали» — цьому доказ.

Переглядів: 644

У Золотому фонді нації

Національна академія наук України з нагоди свого 100-річчя поповнила Золотий фонд нації новими іменами. Серед них — і наш земляк завідувач кафедри історії та етнографії України Одеського національного політехнічного університету, доктор історичних наук, професор, заслужений працівник освіти України Григорій Іванович Гончарук.

Достойникам, що увійшли до «Золотого фонду», присвячена чудова книга на більш ніж чотириста сторінок. Ось що повідомляється про нашого земляка:

«Гончарук Григорій Іванович — український учений, історик. Народився 9 серпня 1937 року в с. Новогеоргі-ївка Ананьївського району Одеської області. Закінчив Васильківське військове авіаційно-технічне училище в 1959 році. Служив у Качинському вищому військовому училищі льотчиків. Має звання капітан. У 1967 році закінчив із відзнакою історичний факультет Одеського державного університету ім. І.І. Мечникова.

У 1971 році захистив кандидатську дисертацію.

Уже 48 років працює в Одеському національному політехнічному університеті, з яких 36 років — завідувач кафедри історії та етнографії України.

Переглядів: 4454

Коваль економічних відкриттів, або Хто придумав «ВВП» і «національний дохід»

Увесь світ шанує ім’я американського економіста, статистика, демографа й історика економіки Саймона Сміта (Кузнеця) (1901—1985). Ще б пак! Він майже 35 років працював у Національному бюро економічних досліджень США (1927—1961), був радником урядів Японії, Індії, Південної Кореї, Ізраїлю, Тайваню, головою комітету з економіки Китаю в рамках Ради з дослідження в галузі соціальних наук, почесним членом Королівського статистичного товариства Англії, Королівської шведської академії, Міжнародного статистичного інституту…

У 1971 році Саймон Сміт став нобелівським лауреатом «за імперично обґрунтоване тлумачення економічного зростання, яке привело до нового, глибокого розуміння як економічної та соціальної структур, так і процесу розвитку в цілому».

Але мало кому відомо, що Саймон Сміт має українське коріння. Адже місто Пінськ, де він народився, розташоване на Берестейщині — українській етнічній території у складі сучасної Білорусі.

Переглядів: 4124

Приручив — відповідай!

17 серпня — Всесвітній день безпритульних тварин

Україна входить у десятку лідерів-держав за кількістю бездомних тварин. Такі результати дослідження кілька років тому опублікував Washington Post. Час минув — чотирилапих безхатьків на наших вулицях не поменшало. Українці так само мають змогу безвідповідально взяти собі кішку чи собаку, а потім викинути їх геть. Таке свавілля їм дозволяє відсутність податку на тварин та серйозного покарання за їх недогляд.

Світовий досвід

Німеччина — перша у світі країна, яка включила пункт про захист тварин до Конституції (в травні 2002 року). Крім того, на законодавчому рівні затверджена система утримання притулків. Держава захищає права тварин і встановлює штрафи в разі їх порушення. Наприклад, викинеш чотирилапого на вулицю — заплатиш 25 тисяч євро.

Переглядів: 484

Як уберегтися від квартирних крадіжок

Аби убезпечити своє помешкання від крадіжок, не варто розповідати у соцмережах про те, де й коли ви зібралися проводити відпустку.

«У літній час відбувається найбільша кількість квартирних крадіжок. Якщо ви залишаєте оселю на тривалий час, пам’ятайте: цей період — найсприятливіший для квартирних злодіїв», — застерігає патрульна поліція у відеозверненні, розміщеному у Twitter.

Переглядів: 4222

Амброзія цвіте — алергію несе

У серпні починається масове цвітіння карантинного бур’яну — амброзії полинолистої, що загрожує серйозними алергічними захворюваннями.

Амброзія полинолиста — дуже небезпечна для здоров’я людини рослина: її пилок викликає алергію (підвищення температури, сльозотечу, кон’юнктивіт, погіршення зору і навіть набряк легенів). Медики називають це амброзійним полінозом або сінною пропасницею. Від пилку амброзії страждають хворі на бронхіальну астму — в них загострюються приступи. Поширенню захворювання можуть сприяти погодні умови: спека, роза вітрів тощо. Ефективних ліків від цієї напасті поки що не існує. Єдиний вихід — виявляти осередки карантинного бур’яну й знищувати його до початку цвітіння: скошувати, виривати, не даючи можливості цвісти та плодоносити, бо розмножується він тільки насінням. А цвіте амброзія із середини серпня до кінця жовтня.

Переглядів: 1195

Хочете виспатися? Лягайте голим!

В останні роки дедалі більше людей скаржиться на те, що вони щоночі довго крутяться і не можуть заснути. Експерти пропонують ті чи інші способи боротьби із безсонням, а нещодавно стало відомо про ще один, який забезпечить вам уночі якісний сон.

Суть цього способу полягає в тому, щоб лягати у ліжко голим. То які ж переваги сну без одягу?

Підтримання потрібної температури тіла для сну. Природою закладено, що температура тіла людини надвечір трохи знижується, але одяг не дозволяє йому легко і швидко досягти комфортної для цього часу доби температури. Тому, щоб організм перейшов у режим сну і ви могли легко заснути, спіть цілком голим. Тим, хто не зважується на таке, потрібно одягати мінімум елементів одягу.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net