№ 58 (22077) четвер 1 серпня 2019 року

Переглядів: 615

Мерський провал

Переконлива, майже тотальна перемога «Слуги народу» на парламентських виборах не залишила жодної надії мерському блоку, який сподівався мати своє лобі в майбутньому парламенті.

Мер Харкова Геннадій Кернес, мер Одеси Геннадій Труханов та інші міські голови, об’є-днавшись перед виборами в партію «Довіряй справам» і ставши під прапори «Опозиційного блоку», повели в Раду ресурсно потужну силу, зважаючи на мерський адмінресурс і фінансову підтримку з боку Ахметова й Коломойського. Однак «Опоблок» ледь набрав 3% голосів виборців. В Одесі його результат трохи вищий — у межах 7%. Але це теж мізер порівняно з тією ж «Опозиційною платформою — За життя», з якою Мураєву, Кернесу й Труханову довелося боротися на тому ж електоральному полі, відбираючи одне в одного голоси виборців. Істерика Галантерника, що вилилася в серію бордів проти опонентів, не допомогла «ОБ», а, скоріше, підштовхнула тих, хто не визначився, в бік «Слуги народу». У результаті в Одесі Бойко з Медведчуком набрали від 20 до 24% залежно від округу. А мерський блок, хоч і незначно, але поступився навіть партії Шарія.

Попри підтримку мерів міст, під натиском «СН» упали й мажоритарні округи, жирно підгодовані старими політиками. В Одесі президентська сила вибила звідти чинних депутатів ВР, виставивши проти них мало кому відомих кандидатів. І все-таки здобула переконливу перемогу.

Переглядів: 4187

Про нетерпимість одних і наївність інших

Соцмережі дарують можливість активно спілкуватися людям з різних регіонів. І знаходити потрібні аргументи щодо ефективності тієї чи іншої концепції мовного відродження. Ось лише один текст, який замінює сотні мовознавчих публікацій.

Пише молодий одесит:

«Протягом двох років роботи у сфері короткотермінової оренди житла я спілкувався з людьми, що приїжджали до Одеси з найрізноманітніших куточків України і близького зарубіжжя. Більшість відгукується про наше місто з явним захопленням і не забуває додати, що хотіли б тут жити.

Раніше діалог на цю тему з «бажаючими залишитися», що приїжджали із західних областей України (з міст, які мені цікаві), відбувався приблизно такий:

— Серйозно? — питаю я. — Ти дійсно хотів би тут залишитися?

— Так, тут класно.

Переглядів: 670

Кіно, що змінює світ

Відгомонів, відплив у минуле Х Одеський міжнародний кінофестиваль, залишивши по собі посмак переглянутих стрічок, нових відкриттів та знайомств, цілий шлейф яскравих вражень. Утім, зосталося й певне невдоволення: стільки цікавого, талановитого й бажаного не вдалося побачити через те, що у добі лише 24 години, а фестивальні події відбувалися водночас у щонайменше трьох-чотирьох місцях!

У символіці цьогорічного фестивалю чи не головну роль відігравала… риба — у всій красі й у величезних кількостях. Бички сушені, оселедець дунайський, камбала і королева Чорного моря — кілька — у проморолику, на обкладинках каталогів, на сувенірній продукції. Й, вочевидь, не випадково. Адже символіка риби містить у собі багато різноманітних значень. З глибокої давнини риба асоціювалася з такими важливими речами, як мудрість, достаток, порятунок людства. У деяких стародавніх легендах риба бере участь у творенні світу — приносить із дна першоствореного океану мул, з якого постає суходіл. Упродовж восьми фестивальних днів доводилося споглядати, як кіно створює чи змінює картину світу, і це відбувається через глядача.

— Створення фільму — це створення нових світів. Світів, що відкривають нам відчуття сьогодення і водночас — мрії про завтра, — вважає Влад Троїцький, режисер дійства, створеного спеці-ально до Одеського фестивалю на Потьомкінських сходах під назвою «Сходи до…».

Переглядів: 4177

Новий порядок усиновлення

Кабінет Міністрів ухвалив постанову «Про внесення змін до Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей».

Новими нормами передбачено введення обов’язкової підготовки для громадян України, які виявили бажання усиновити дитину-сироту, дитину, позбавлену батьківського піклування, удосконалення роботи служб у справах дітей з кандидатами в усиновлювачі щодо ознайомлення з інформацією про дітей, які можуть бути усиновлені, та створення постійно діючої комісії з питань міжнародного усиновлення.

Як зазначається, реалізація документа «забезпечить максимальну відкритість і прозорість процедури усиновлення, мінімізує корупційні ризики та корупційні складові в процесі усиновлення, а також забезпечить врахування найкращих інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».

Переглядів: 609

Школа політичної активності для ромів

Політичні права і свободи, основи виборчого права в Україні та правила функ-ціонування виборчих систем стали темою першого модуля «Ромської школи по-літичної активності», яка цими днями почала діяти в Одесі.

Провідною метою створення школи є навчання ромських активістів та активісток базовим принципам розвитку лідерства, ефективним формам громадської та політичної участі, формування регіональної спільноти політично активних лідерів.

Президент «Правозахисного ромського центру» Володимир Кондур пояснив, що навчання у школі передбачає чотири навчальні модулі для відібраних перших 15 ромських активістів з подальшим залученням їх до проведення просвітницької роботи в громадах, де кучно проживає ромська етнічна меншина, Ізмаїльського, Кілійського, Татарбунарського, Арцизького, Березівського та Лиманського районів.

Переглядів: 4276

Майдан як дійство злагоди між буттям і свідомістю

Буття вічне, бо закони оберігають скарби життя, з яких і Всесвіт творить свою красу

Й.-В. Ґете, «Заповіт».

Жоден з історичних суспільних укладів не змінювався сам по собі до часу визрівання у його лоні дрімаючих продуктивних можливостей.

На певній стадії, все ж, продуктивні сили вступають у суперечність з виробничими відносинами, або, висловлюючись більш виразно, існуюча форма власності гальмує подальший розвиток — прогрес. Як правило, настають кризові явища в економіці, загострюються відносини між роботодавцями і найманими працівниками. Такі кризи і перехідні періоди можуть бути тривалими чи не тривалими, що залежить також від того, як ставляться до ситуації прогресивні соціальні сили. Щоб думка була зрозумілою, скажемо так: усі найогидніші диктатори, раніше чи пізніше, змушені впроваджувати демократичні реформи. У країнах, багатих на ресурси, автократії панують довше, а в країнах, які живуть своїм трудом, вони відійшли у минуле. Для ресурсно не багатої України всяка автократія згубна. Тому-то для України характерні висока трудова та політична активність, мобільність майже всього населення. У зв’язку з цим важливо правильно розуміти рушійні сили політичної активності людей — їхні матеріальні (економічні) і духовні потреби, національні і моральні вимоги.

Переглядів: 573

ХАБ для уживаних авто

Про ефективність запровадженого Одеською митницею ДФС експрес-сервісу під умовною назвою «АвтоХАБ» свідчить динаміка кількості оформлених уживаних автомобілів та переказаних до держбюджету митних платежів.

За шість місяців нинішнього року на митному посту «Спеціалізований» було оформлено майже 22250 автомобілів. Це перевищує показник січня-червня 2018-го на 8800, а 2017-го — на понад 19000 авто. Відповідно зросли й митні платежі, які склали 1570 млн грн, що на 650 млн грн, або 71 відсоток більше порівняно з першим півріччям 2018-го.

До запровадження митницею митницею організаційних підходів щодо покращення сервісу щоденно в середньому оформлювалося лише 10—12 автомобілів особистого користування. При цьому процес оформлення інколи затягувався до 40 днів — через віддаленість контролюючих органів та експертних служб, задіяних у цій процедурі.

Переглядів: 562

П’ять років за смертельну аварію

Приморський райсуд Одеси виніс вирок винуватцеві аварії, що сталася 8 вересня минулого року на 6-й станції Фонтану.

Нагадаємо, того дня ввечері 27-річний Олег Семиренко на BMW на великій швидкості перетинав перехрестя на 6-й станції Фонтану і зіштовхнувся з автомобілем «Skoda», що виїжджав на перехрестя. Після удару водій BMW не впорався з керуванням і врізався в зупинку громадського транспорту, травмувавши сімох осіб, двоє з яких загинули.

Винуватець ДТП повністю визнав свою провину і попросив вибачення у потерпілих та рідних загиблих. Адвокат звинуваченого наполягав на 3 роках ув’язнення, прокуратура — на 8. Рішення суду: 5 років позбавлення волі.

Переглядів: 733

Охоронець часу з Великого Буялика

135 років тому, в жовтні 1884-го, на Міжнародній меридіанній конференції у Вашингтоні було прийняте рішення про всесвітній час, що усунуло одну з перешкод для планетарного співробітництва. З появою радіо в 1913-у при Паризькій обсерваторії створене Міжнародне бюро часу, основним завданням якого стало узгодження і обчислення всесвітнього часу за астрономічними спостереженнями різних обсерваторій, його зберігання та поширення за допомогою радіосигналів. Зберігався час за допомогою маятникового годинника, а співробітник, який стежив за роботою годинника й робив поправки згідно з астрономічними спостереженнями, називався хранителем часу.

Упродовж 20 з лишком років Міжнародне бюро часу очолював виходець з нашого краю Микола Михайлович Стойко-Радиленко. Народився він 2 травня 1894-го в болгарському селі Великий Буялик (нині — Іванівського району Одеської області). Батьки, Михайло Степанович і Марія Мефодіївна, були заможними селянами. Хрестили хлопчика в одеській Стрітенській церкві, що на Новому базарі.

У дев’ять років Микола вступив до 5-ї одеської чоловічої гімназії, а батьки зняли квартиру поблизу неї, на вулиці Старорізничній, поруч з «Привозом» і вокзалом. У 5-й гімназії навчалися відомі письменники Валентин Катаєв і його брат Євген Петров, Корній Чуковський, Борис Житков, Олександр Козачинський. Серед її випускників 1908 року є нобелівський лауреат з медицини.

Переглядів: 4167

Нобеліант із Бучача

У Бучачі на Тернопільщині встановлено пам’ятник класику єврейської літератури, нобелівському лауреату Шмуелю Йосефу Чачкесу — Агнону (1888 — 1970). Його ім’ям названо одну з вулиць міста, а також Літературний центр, який популяризує творчість письменника. Будинок, де він народився і провів дитячі роки, позначений бронзовою меморіальною дошкою. Так жителі Бучача вшановують пам’ять про свого видатного земляка.

Агнон з івриту перекладається як «самотній», «покинутий». До 1924 року це був псевдонім письменника, а потім він офіційно взяв його за прізвище. Певно, Агнон не знав українського прислів’я: «Самотнім не є той, хто вміє думати». На жаль, читацька аудиторія письменника в Україні не чисельна. Порівняно нещодавно у нас з’явилися лише перші переклади його творів українською. І вони, без сумніву, заслуговують на те, щоб з ними ознайомилися.

Шмуель Чачкес народився в інтелігентній сім’ї. Батько, Шолом Мордехай Халеві Чачкес, отримав освіту рабина, змалечку знайомив сина з книгами давніх і сучасних єврейських авторів на ідиші та івриті. Мати, Естер Фарб, привчила його до читання німецької літератури, в якій добре розбиралася. Освіченим був і дід Шмуеля по материнській лінії — купець Єгуда Фарб, який мав великий вплив на майбутнього письменника.

Переглядів: 557

Шість медалей юних математиків

Шестеро українських школярів здобули медалі на ювілейній, 60-й, Міжнародній математичній олімпіаді (ІМО), повідомляє Інститут модернізації змісту освіти.

Переможцями стали: Федір Юдін, учень 10-го класу ліцею № 208 м. Києва (як і торік, він знову виборов «золото»), Олександр Войтович, учень 11-го КЗ «ХФМЛ № 27» («срібло»); Вадим Коваль, учень 11-го класу Українського фізико-математичного ліцею КНУ імені Тараса Шевченка («срібло»); Володимир Фединяк, учень 11-го класу Львівського фізико-математичного ліцею-інтернату при ЛНУ імені Івана Франка («срібло»); Марко Хасін, учень 10-го Русанівського ліцею м. Києва («срібло») та Олесь Голембовський, учень 11-го класу Ужгородської загальноосвітньої спеціалізованої школи-інтернату з поглибленим вивченням окремих предметів («бронза»).

Міжнародна математична олімпіада проводиться з 1959 року. Тоді її учасниками були школярі лише семи країн колишнього соціалістичного табору: Румунії, Угорщини, Болгарії, Польщі, Чехословаччини, Східної Німеччини (НДР) та Радянського Союзу. Як незалежна держава Україна бере участь в ІМО з 1993-го року. Цьогоріч математичними талантами мірялися команди із 116 держав.

Переглядів: 4539

Добра людина — добра й пам’ять

Минає 40 днів від переходу у вічність Людини з великої літери, журналіста, письменника Валентина Щегленка.

Коли залишають землю такі люди, світ стає біднішим. Особливо боляче для рідних, колег і друзів, коли людина йде у засвіти передчасно, на творчому злеті.

Думаю, що знайомство і спілкування з Валентином Петровичем збагатили кожного, хто його знав. Його золоте перо прославило безліч талановитих наших краян, додало їм сил для подальшого поступу. Одним з таких газетних героїв став пропагандист здорового способу життя, знаменитий тренер із самбо та рукопашного бою, богатир України Микола Пасічник, якого для широкого загалу відкрив саме Валентин Щегленко, а потім передав цю естафету мені.

Кілька десятиліть я мав щастя спілкуватися з Валентином у рідній газеті «Чорноморські новини», тижневику одеських залізничників «Чорноморський гудок» і як із сусідом по вулиці Академіка Філатова, й завжди отримував від нього дружню пораду і щиру посмішку.

Переглядів: 586

Роман КРАКАЛІЯ: Автостанція

(уривок)

Ще не знати, чим воно стане остаточно — романом, повістю… Це вже як вони самі вирі-шать, троє друзів — двоє селян та містянин, чиї долі звело докупи наше непросте життя…

І вдруге він не доїхав до старого вітряка, сиріч до нової автостанції…

Щось бубонів, навіюючи сон, мотор, старою дорогою автобус трахкотів собі без особливого поспіху, також не новий, але європейської славної фірми, зручний і довговічний. Водій швидкістю особливо не переймався — такою, либонь, вдачею нагородив Господь; знічев’я Максим надумав спитати, як це він розжився на «Мерса», але забув. Стишене двигтіння мотора занурювало у сновидіння, вони були якісь миготливі, рвані, й западались у неглядь, ледь почавшись.

Переглядів: 4141

Зелена аптека

Добрий  лікар  Помідор

Помідори — улюблені овочі багатьох, якщо не більшості з нас. Бо ж соковиті, смачні, а головне — дуже корисні: малокалорійні і з високим вмістом вітамінів.

До речі, це один з овочів, які найкраще продаються в світі. Чому ж такі популярні помідори?

Джерело вітамінів і харчових волокон

У помідорах багато вітамінів A, C, K, B6, а також фолієвої кислоти і калію. У них низький вміст натрію і мало калорій. Крім того, в томатах міститься тіамін, ніацин, магній, фосфор і мідь. Не кажучи вже про те, що це багате джерело харчових волокон та води. Одна чашка свіжих помідорів забезпечить організм 57,3% щоденної дози вітаміну С, 22,4% — вітаміну А і 7,9% — волокна. А ще 11,4% — щоденної дози калію, 5,6% — ніацину, 7% — вітаміну В6 та 6,8% — фолієвої кислоти.

Переглядів: 535

Це цікаво

Планетарне перевиснаження: залишимося без ресурсів?

Люди дочасно вичерпали природні ресурси Землі (воду, чисте повітря, ґрунт тощо, які планета здатна відновити впродовж року), призначені на весь 2019-й, ідеться у звіті міжнародної організації Global Footprint Network.

«Людство використовує природу в 1,75 раза швидше, ніж екосистема нашої планети може відновитися. Це наче ми користуємося ресурсами 1,75 Землі», — зазначається у повідомленні захисників довкілля.

Ціною такого екологічного марнотратства, підкреслюється у звіті, є зникнення лісів, ерозія ґрунтів, втрата біологічного розмаїття і збільшення в атмосфері вмісту діоксиду вуглецю, що призводить до кліматичних змін.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net