№ 55 (22074) п’ятниця 19 липня 2019 року

Переглядів: 594

Поки що без голови ОДА

Офіційний візит Президента України Володимира Зеленського до Одеси минулої суботи, 13 липня, розпочався з відвідин порту, де він ознайомився з роботою контейнерного та зернового терміналів, проєктами їх розбудови та розвитку. За словами інвесторів, вони дуже розраховують на нову владу в захисті їхніх бізнесових інтересів. Глава держави погодився, що в цьому напрямку необхідно багато що зробити.

Під головуванням Президента відбулася нарада з питань розвитку морських портів України. Володимир Зеленський зазначив, що в Одеському порту він почув про «нормальний перебіг справ», хоча має дещо іншу інформацію. «Я розумію, що всі проблеми зараз вирішити складно. Але пропоную вирішувати їх на місці. Це стратегія нашої команди», — наголосив він. Зокрема, звернув увагу на те, що доходи порту зменшилися, а зарплати — збільшилися у півтора раза.

Переглядів: 553

Декомунізація! Без оскаржень

«Конституційний Суд визнав таким, що відповідає Конституції України (є конституційним), Закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 9 квітня 2015 року №317—VІІІ зі змінами», — йдеться у повідомленні, оприлюдненому на сайті КСУ.

КС виходить з того, що закон ухвалено «з метою недопущення повторення злочинів комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталі-тарних режимів, будь-якої дискримінації за національною, соціальною, класовою, етнічною, расовою або іншими ознаками у майбутньому, відновлення історичної та соціальної справедливості, усунення загрози незалежності, суверенітету, територіальній цілісності та національній безпеці України».

У рішенні зазначається, що «за своєю злочинною сутністю комуністичний режим і нацистський режим були однаковими, а методи здійснення ними державної репресивної політики — тотожними. Названі режими категорично заперечували можливість існування української незалежної держави, переслідували її прихильників та перешкоджали українському національному відродженню».

Переглядів: 605

На підступах до е-врядування

Електронне врядування, цей унікальний інструмент для створення можливостей розвитку, подолання корупції, залучення громадян до управління державою, в Україні набирає обертів.

«Ми хочемо зробити країну у смартфоні, уряд у смартфоні. Це впровадження чотирьох рівнів: інформація про державу, комунікація з державою, транз-акції з державою, залучення до керування державою, — наголосив Президент Володимир Зеленський під час участі у iForum-2019, що відбувся 23 травня. — До 2024 року ми прагнемо перевести 90% усіх державних послуг у режим онлайн, втричі зменшивши кількість взаємодії громадян і бізнесу з владою та досягнувши нульового рівня корупції у цій сфері».

Глава держави вже підписав указ «Про деякі заходи з покращення доступу до мобільного інтернету». Очікується, що завдяки цьому вже за півтора року 4G з’явиться в усіх українських містах і на дорогах державного значення, а ще за рік — в усіх населених пунктах і на всіх шляхах. Таким чином, українці у сільській місцевості отримають доступ до електронних адміністративних послуг, і це ще на крок наблизить реалізацію амбітної концепції «держава у смартфоні».

Переглядів: 568

Не оздоровчий табір, а інфекційний розсадник

О пів на першу ночі 12 липня до Білгород-Дністровської міської багатопрофільної лікарні «швидкі» почали звозити десятки дітей з ознаками харчового отруєння та скаргами на болі в животі. Всього впродовж доби було госпіталізовано 60 осіб, у тому числі 56 неповнолітніх та четверо дорослих, відтак довелося розгортати додаткові ліжко-місця в інфекційному відділенні села Шабо цього ж району.

Клінічні прояви у постраждалих — загальна слабкість, біль у животі, блювота, пронос та підвищення температури тіла до 37,50С. Перебіг захворювання — середнього ступеня важкості.

Усі пацієнти відпочивали в дитячому оздоровчо-спортивному таборі «Медик-2», що у селищі міського типу Сергіївка. Заклад належить Державному університету медицини і фармації ім. Ніколая Тестеміцану (м. Кишинів, Республіка Молдова). Потерпілі прибули на відпочинок буквально напередодні, 9—11 липня, переважно з Київської та Чернігівської областей. Загалом у таборі перебувало 226 дітей.

Переглядів: 569

Мінський процес у виборчій кампанії

З наближенням дати парламентських виборів різко зростає число мирних ініціатив в рамках і поза рамками так званого «Мінського процесу». Те, що війну на сході України найближчим часом не вдасться закінчити, вже стало очевидним як самому Президентові Зеленському, так і його найближчому оточенню. Але воювати можна по-різному. І по-різному використовувати продовження війни як у зовнішній, так й у внутрішній політиці.

«Всеосяжне, стійке і безстрокове»

17 липня на засіданні Тристоронньої контактної групи в Мінську вкотре досягнуто угоди про перемир’я. На відміну від попередніх перемир’їв (число яких вже злічити важко), нинішнє не обмежене нічим. Просто «всеосяжне, стійке і безстрокове», повідомляють українські та російські ЗМІ. Але якщо вчитатися в текст інформації Дарки Оліфер, прес-секретарки Леоні-да Кучми, виявиться, що ця формула стосується тільки режиму припинення вогню, який повинен набути чинності опівночі 21 липня 2019 року.

Переглядів: 584

Радбез ООН: Українська мова загрожує не миру, а «рускому міру»

Засідання Ради Безпеки ООН для обговорення україн-ського «мовного закону» Кремль намагався скликати ще у травні. Але тоді на самому початку засідання члени Радбезу просто «провалили» процедурне голосування за порядок денний. Вони пояснили, що таке обговорення внутрішньої політики України у день інавгурації нового президента підозріло схоже на чергову російську маніпуляцію. Однак перелякані українською мовою російські дипломати не здалися й ініціювали ще одне засідання 16 липня, яке цього разу відмінити не вдалося, пише «Укрінформ» (https://www.ukrinform.ua).

Певно, українська мова в Україні становить таку загрозу для міжнародного миру та безпеки (а Радбез ООН існує саме для розгляду такого штибу питань), що її варто обговорювати на найвищому дипломатичному майданчику світу. Чи й справді вона загрожує безпеці й миру, а чи лише страшненькому та потворному «рускому міру» Володимира Путіна, який ніяк не може второпати, що Україну внаслідок російської агресії втрачено назавжди?

Переглядів: 4253

Силуване репетиторство

Ситуація, коли вчителі не викладають належним чином предмет для того, щоб учні приходили до них на додаткові платні заняття, є неприпустимою, наголосила в інтерв’ю «Високому замку» міністр ос-віти і науки Лілія Гриневич.

«Іноді вчитель не працює як належить на уроці, аби діти приходили до нього на індиві-дуальні платні заняття. Це ганебне явище! Ми підготували листи Міністерства освіти й розіслали їх по школах. Це непедагогічно і це порушення. Тобто вчитель, який безпосередньо навчає дитину в школі, не може бути репетитором — це конфлікт інтересів», — підкреслила посадовець.

Переглядів: 717

Хто нам друг, а хто — ні

Масштабне українсько-американське навчання «Сі бриз — 2019» успішно завершилося в Одесі. Участь у ньому брали представники 19 країн-членів НАТО та країн-партнерів. Понад три тисячі військових, три десятки кораблів та сотні одиниць техніки впродовж двох тижнів тренувалися на Чорному морі та полігонах півдня України. Співпраця триває: за словами організаторів, вже розпочато підготовку до ювілейного, двадцятого, вишколу — «Сі бриз — 2020».

Урочиста церемонія закриття українсько-американського навчання «Сі бриз —2019» відбулася у Будинку офіцерів Південного оперативного командування. В актовій залі, прикрашеній прапорами України, США, НАТО та країн-учасниць, зібралися військові в одностроях різних армій.

Присутніх привітав командувач Військово-Морських сил Збройних сил України адмірал Ігор Воронченко:

— Вельмишановні гості, шановні учасники навчань, друзі! Щиро вітаю усіх учасників навчання «Сі бриз — 2019» із завершенням активної та плідної роботи. Україна, Сполучені Штати Америки і всі учасники навчання вкотре продемонстрували для світової спільноти своє прагнення і спроможність ефективно виконувати всі взяті на себе зобов’язання в сфері міжнародної безпеки. Ми гідно відповіли на всі провокації гібридної війни та спроби демонстрації свого домінування в Чорному морі з боку Російської Федерації. Сподіваюсь, що це навчання й наші злагоджені дії спонукатимуть державу-агресора — Російську Федерацію — дотримуватися норм міжнародного морського права, а в разі його порушення — відповідати за ці порушення, які були і в минулому році, й цьогоріч. Я впевнений, що оцінка міжнародною спільнотою дій агресора в морі вже дана і відповідати таки доведеться.

Переглядів: 533

До зміни клімату причетні ще римляни

Учені дослідили вплив стародавньої Римської імперії на клімат Землі і встановили, що римляни трохи знизили середню температуру по всій території Європи, але…

Вирубування лісів, факели для освітлення і не тільки, кузні, печі, – все це призвело до викидання в атмосферу великої кількості вуглекислого газу та попелу, свідчать дослідження. Теоретично, припускають вчені, парниковий ефект мав би призвести до підвищення температури на 0,15 градуса Цельсія. Але густий дим не дозволяв сонячним променям нагрівати поверхню Землі, і це призвело до похолодання на  0,17 градуса. Звісно, цих сотих відсотка замало, щоб їх реально відчула людина, однак сам факт існування цієї тенденції доводить, що земляни почали негативно впливати на атмосферу планети задовго до промислової революції.

Переглядів: 572

Без шкільних печаток

Технічні описи документів про освіту не містять жодних вимог щодо наявності на них печаток навчального закладу. Таке роз’яснення розміщене на сайті Міністерства освіти та науки у зв’язку з численними зверненнями вступників та їхніх батьків на «гарячу лінію» відомства.

«Школа не зобов’язана проставляти на документах про освіту свої печатки. Свідоцтва та додатки до них без печатки є дійсними й приймаються для вступу до вишів, а також в усіх інших випадках. У проставленні печатки на документах про освіту нема потреби, адже наразі інформація про всі видані такі документи міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти. Перевірити достовірність того чи іншого документа можна прямо в ЄДЕБО», — ідеться у повідомленні МОН.

Переглядів: 581

Комашине багатство «Какаду»

Аспірантка університету імені Чарльза Дарвіна виявила сотні видів комах, які раніше не зустрічалися вченим. Завдяки цьому відкриттю в Австралії з’явиться нова державна про-грама дослідження дикої природи Північної території.

Стефані Оберпрієлер, яка вивчала комах півночі Австралії, дійшла висновку, що цей регіон населяють сотні видів жуків, мух і павуків, дотепер не описаних ентомологами.

Переглядів: 643

Як правильно вибирати фрукти

Яких тільки плодів нема в магазинах та ринках! Були б гроші — можна купити що завгодно. Втім, крім грошей, є ще одна проблема — не принести б зіпсований, неякісний товар.

Як же не помилитися? Ось кілька порад.

Авокадо. Віддавайте перевагу авокадо із шкіркою грубої текстури. Гладкі плоди, як правило, не мають особливого аромату. Головні ознаки стиглості — темна шкірка і помірна м’якість.

Апельсини. Свіжий якісний апельсин має бути важким, з приємним ароматом і не мати дефектів на шкірці.

Банани. Слід віддавати перевагу плодам без темних плям і занадто м’яких ділянок. Якщо залишити гроно зелених бананів при кімнатній температурі, за деякий час вони природним чином самі дозріють.

Переглядів: 515

Сергій ПЛОХІЙ: Росія фактично ревізує наслідки розвалу СРСР

(Закінчення. Початок у номері за 16 липня)

Останнього разу в суспільства було уявлення, що треба залишатися в політиці і щось робити. Тобто був прагматичніший підхід. Дивлячись на нинішні вибори у Верховну Раду, є великий запит на нові кадри. Чи це позитивно, чи ні — подивимось. Бо нові — це добре, але треба мати якийсь досвід, знати, що ти робиш. Але цей запит є, тобто суспільство залишається включеним у політику. Ще довгий шлях до досконалості.

У нас не існує рейтингових ідеологічних партій. Політичний простір структурований навколо впізнаваних фігур: якщо не боксер, то комік. Це говорить про те, що попереду ще багато навчання.

— Ви зауважили, що слова важливі. Дональд Туск, виступаючи у Верховній Раді, сказав: «Нема Європи без України». Як Європа бачить Україну і як Україна бачить себе у Європі?

— Якщо говорити про Європу як про об’єднання різних країн, то тут є різні позиції. У Польщі з Німеччиною — різні. Але і в одному, і в другому випадку є прагматизм щодо того, як поводитися щодо України. Є ідеалізм стосовно підтримки прагнень України до свободи, але прагматизм є домінантним.

А в Україні, якщо говорити про суспільну свідомість щодо Європи, це менш прагматичний і більш ідеалі-стичний підхід. Ідея щодо Європи має потужний прагматичний фундамент, особливо для еліт, але суспільство це сприймає перш за все емоційно.

Переглядів: 775

«Бачите ви гори ці?..»

27 липня делегація Церкви-матері привезе із Константинополя до Києва безцінні мощі святого апостола Андрія Первозванного.

Вселенський патріарх Варфоломій в ексклюзивному інтерв’ю кореспонденту ТСН.Тиждень Сергієві Гальченку передав вітання українцям з річницею хрещення Русі й повідомив про підготовлений з цієї нагоди дарунок — святі мощі та хрест одного із 12 апостолів Христа — Андрія Первозванного. Саме того апостола, який і приніс християнство в цю частину світу, проповідував у Скіфії, був на київських пагорбах.

«Ми хотіли б побажати вам усякого благословення від Бога, а також успішного святкування річниці хрещення Русі та дня пам’яті святого Володимира. Цього року на свято до вас, в Україну, приїде преподобна делегація від материнської церкви Константинополя, яка привезе із собою безцінні мощі святого Апостола Андрія Первозванного для шанування побожним українським народом», — розповів патріарх Варфоломій.

Переглядів: 844

На прощу до Меджугор’я

Із 20 до 28 червня група з понад 30 одеситів-прихожан Української греко-католицької церкви здійснила прощу до святих місць Меджугор’я (Боснія та Герцеґовина), а також Хорватії.

Меджугор’є — хорватське село, де з 80-х років минулого століття і до сьогодні відбуваються візії Божої матері. Нашу групу доповнювали львів’яни, а всього того дня на прощу вирушили чотири автобуси з паломниками з України.

Кожен із нас мав свої наміри. Капелан військово-морської бригади Збройних сил України о. Руслан запропонував, і всі це підтримали, щоб головною спільною метою нашої прощі була молитва за українських військовополонених, зокрема моряків, за те, щоб Бог дарував їм сили, витримку і звільнення. У складі нашої групи були сестра українського військовополоненого Юрія Без’язичного Христина і дев’ятилітній його племінник Сашко.

Переглядів: 4396

Без дому, але не без прав

Право на соціальний захист – одне з найважливіших, основоположних прав людини, про що свідчить його закріплення в Конституції України. Це право полягає у можливості для особи, яка опинилася у складних життєвих обставинах, отримувати соціальну підтримку з боку держави.

І чи не в найскрутнішому становищі перебувають бездомні особи і безпритульні діти. Наявність житла для кожної людини – невід’ємний атрибут нормального існування, а відтак ті, хто залишився без даху над головою, не можуть повноцінно реалі-зовувати свої права, до того ж, вулиця негативно впливає на всі сторони їхнього життя: здоров’я, можливість працювати і заробляти кошти для існування, встановлювати соціальні зв’язки тощо. У зв’язку з цим бездомні особи і безпритульні діти потребують особливого соціального захисту задля повернення їх до життя в суспільстві як повноправних його членів.

Проблема бездомності викликає багато емоцій, бо є видимою. До Революції Гідності ця проблема не вважалася  першочерговою. Нині ж із другорядної вона перемістилася в категорію актуальних, ба навіть нагальних. Агресія в Криму і на Донбасі, протиправні дії поплічників Російської Федерації на частині Луганської та Донецької областей раптово залишили без даху над головою сотні тисяч українців. Переважна більшість з них потерпає саме через відсутність постійного місця проживання та спричинених цим проблем.

Переглядів: 4441

Не потонути б у смітті

Одеса посеред літа. Вокзали, базари, море, пляжі, туристи, фестивалі, розваги… А ще — сміття, сморід, бруд й антисанітарія… Місто, яке претендує на статус всеукраїнського курорту, місто-мільйонник, де працюють безліч підприємств і де, мов гриби після дощу, ростуть новобудови, щодня генерує величезну кількість різних видів відходів: рідких, твердих, побутових, буді-вельних та інших.

Влітку, коли на Чорне море приїздять відпочивальники, кількість яких майже дорівнює місцевому населенню, проблема загострюється в рази. Справжня біда для одеситів — це сміттєві звалища, що постійно виникають на тілі міста, мов болючі гнійні виразки невиліковної хвороби, якої годі позбутися. Хвороби безвідповідальності і байдужості, яка може закінчитися фатально.

Переглядів: 535

Поступ телемедицини

В обласній клінічній лікарні відбулося відкриття телемедичного центру та телемедичної мережі Одещини.

«Ми не лише відкрили телемедичний центр та запустили сучасну мережу — ми дали нашим лікарям новий потужний високотехнологічний інструмент для роботи», — зазначила у вітальному слові виконувачка обов’язків голови ОДА Світлана Шаталова.

Слід зазначити, що Одещина першою в Україні створила вертикально інтегровану систему телемедичних консультацій, до якої залучено 84 медичні заклади: від амбулаторій сімейної практики, центральних районних лікарень до високоспеціалізованих обласних лікарень. Телемедицина сьогодні забезпечує доступність медичної допомоги для жителів найвіддаленіших куточків нашого краю.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net