№ 46 (22065) субота 15 червня 2019 року

Переглядів: 784

Закон читацького тяжіння

Презентаційні нотатки з Інтелект-форуму на відзначення 190-річчя заснування Одеської національної наукової бібліотеки та ХХ Всеукраїнської виставки-форуму «Українська книга на Одещині»

Коли Одеська наукова національна бібліотека спільно з Асоціацією видавців і книгорозповсюджувачів задумували цю акцію, ніхто й гадки не мав, що їхньому дитинчаті долею самою та їхніми таки стараннями призначено довгий щасливий вік.

То був початок важких дев’яностих років минулого століття, якщо точно — 1999-й, непростий рік, хоча і про всі попередні та наступні важко сказати щось інакшого. Хіба що українських книжок побільшало. А під ту пору українські видавництва не випускали навіть однієї книжки на одиницю населення. На ринку наша книжка становила 0,5 відсотка. Все інше було російське — як привезене з сусідньої держави, так і продукція наших-таки видавництв.

Переглядів: 4217

Увічнені на марках вояки

«Укрпошта» представила серію нових поштових марок «Збройні формації Української революції 1917—1921 рр.».

Урочиста церемонія спецпогашення відбулася у Центральній залі Національного військово-історичного музею за участю міністра інфраструктури Володимира Омеляна, генерального директора «Укрпошти» Ігоря Смілянського, заступника директора Інституту національної пам’яті Володимира Тилищака і заступника директора музею Ярослава Тинченка.

«Я б дуже хотів подякувати всім авторам, які долучилися до створення цієї марки, Інституту національної пам’яті, котрий всіляко плекає наші потуги. І нагадаю, що нема нового, нема чогось надзвичайного, нема магії — історія розвивається по спіралі: і сьогодні, в ХХІ столітті, ми знову відстоюємо свою державу. Тому як ці воїни 100 років тому стояли за Україну, так нинішні українці знову стоять на східних теренах нашої держави», — наголосив Володимир Омелян.

Переглядів: 4242

Одеські гостини Сорочинського ярмарку

Найбільше торжище країни — національний Сорочинський ярмарок, який традиційно відбувається у серпні у Великих Сорочинцях на Полтавщині, — цьогоріч завітає до Одеси.

«Із 26 до 30 червня в місті Одесі, на Приморському бульварі, навколо пам’ятника Рішельє, вперше в історії відбудеться національний Сорочинський ярмарок», — повідомляють його організатори, нагадуючи, що 170 років тому Микола Гоголь приїздив до Одеси, відразу закохався в це неповторне та чарівне місто на Чорному морі. «Відвідуючи «третю столицю» в середині позаминулого століття, письменник сказав: «Тут я можу дихати». А сьогодні ми привеземо до Одеси дух гоголівських часів, його улюблений Сорочинський ярмарок з народними пісенними, музичними та танцювальними колективами, з гоголівськими героями і самим «Миколою Гоголем», з автентичними народними розвагами», — йдеться у повідомленні, на офіці-йному сайті Сорочинського ярмарку.

Переглядів: 645

СОКОЛЯТА З МАРАЗЛІЇВКИ

Долаючи спекоту і безліч інших випробувань, передбачених змаганнями, рій Маразліївської ОТГ здобув перемогу на другому (обласному) етапі Всеукраїнської гри «Сокіл-Джура—2019».

Окрім традиційний дипломів, грамот і подяк нинішні призери отримали ще й дарунки від Чорноморського гайдамацького з’єднання та таборової старшини — пам’ятні монети та грошові винагороди.

Очільник з’єднання, захисник України у війни, розв’язаній проти нас РФ, Сергій Гуцалюк на своїй фейсбук-сторінці написав: «Так склалося, чим всі ми тішимося, що цього року призові місця та цінні подарунки і премії керівникам роїв вибороли команди з Бессарабії. Особливо хочу відзначити дівчину з невеличкого села під Аккерманом — Абрикосового — Надію Паюл. Цього року вона стала абсолютним переможцем у конкурсі «стрільба» та отримала в дарунок від таборовоі старшини й спілки ветеранів та учасників АТО/ООС Одеської області пневматичну гвинтівку».

Переглядів: 624

Олександр Русий. Про обіцянки та жарти

Простягував руки, казав урочисто:
«Віднині все буде прозоро і чисто,
ніяких знайомих, кумів або друзів —
все буду робити з народом в союзі!».
Казав про тарифи, податки, зарплати:
потрібно усе радикально міняти…
А як нагадали — розкрив свої карти:
мовляв, то були передвиборні жарти.

Переглядів: 2495

У лабіринтах смутного часу

Останнім часом умови життя людства змінюються так стрімко, що старі терміни для опису суспільних відносин, державних інститутів і навіть орієнтирів на зразок «капіталізм—соціалізм» чи «праві—ліві» треба вживати з великою обережністю. За можливості, уникаючи історичних аналогій. Але буває, що без аналогій не обійтися.

Як змінювати Основний Закон

Як бути, наприклад, у тому випадку, якщо Конституція перестала бути фундаментом, а стала перешкодою для побудови «прекрасного нового світу»? Якщо змінювати Основний Закон, то яким чином і на яких умовах? І хто повинен ініціювати й спрямовувати цей важливий процес? Якби не висловлювання представників команди Президента Зеленського і керівників партії «Слуга народу», конституційні питання можна було б відсунути у майбутнє, а «все міняти», виходячи з конкретних обставин. Удосконалюючи законодавство та його застосування.

Переглядів: 4244

Навіть море перефарбувалося...

За останні тижні колір морської води змінився — вона стала зеленкуватою від величезної кількості водоростей. А згодом додався ще й неприємний запах.

Особливо потерпають неглибокі пляжі, як-от Лузанівка, Ланжерон, Продмаш, і «кишені», де накопичується чимало зелені — у відкритих водних просторах її швидко відносить у море…

Що робити? Чи можна купатися? Чи варто їхати до Одеси на відпочинок цим літом?

Соцмережі та форуми сповнені різними чутками, починаючи від того, що вода в морі отруйна, і закінчуючи тим, що через водорості гинуть дельфіни.

Експерти зібрали прес-конференцію, щоб дати правдиву інформацію. Вони запевнили: загибель дельфінів не пов’язана з цвітінням водоростей.

Переглядів: 779

«Успіхи» Маразліївської ОТГ

За три роки існування «успішної» Маразліївської громади у селах, які до неї входять, сталися «надзвичайно великі зміни». І хоч про них не пишуть журналісти Асоціації міст України й не розповідає у своїх інтерв’ю голова ОТГ, місцеві жителі їх дуже добре бачать та відчувають.

На етапі створення Маразліїв-ської об’єднаної територіальної громади О.О. Чумак малював яскраву, різнокольорову картину майбутнього. Але не так сталося, як гадалося.

Зразу ж після реєстрації ОТГ багато чого у селах стало зайвим.

Звільнили завідувачів клубів, пообіцявши замінити їх фаховими спеціалістами. А насправді ті клуби перестали працювати взагалі (Широке, Долинівка, Олексіївка). Відтак молодь тепер збирається на задвірках або під дахами автобусних зупинок.

Переглядів: 4330

Криниці мудрості Івана Ніточка

Іванові Івановичу Ніточку — 70? Мабуть, це той випадок, що й паспорту не віриш. Стільки енергії у людини, стільки задумок і клопотів, що молоді-зелені можуть позаздрити! А позаздривши, і самим наповнити своє життя великими і малими, але обов’язково добрими, позитивними, потрібними всім справами.

Напередодні ювілею Іван Іванович, як сам пожартував, зробив собі гарний подарунок: видав чергову, вже восьму, збірку поезій. Із простою і дуже символічною назвою — «Криниця».

Переглядів: 4158

ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ. ПОСТАНОВА

ПОСТАНОВА

11 червня 2019 року м. Київ № 974

Про зміни в складі окружних виборчих комісій
з виборів народних депутатів України на позачергових виборах
народних депутатів України 21 липня 2019 року

Розглянувши подання суб’єктів подання кандидатур до складу окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року про заміну членів окружних виборчих комісій, відповідно до пункту 1 частини другої статті 13, частин першої — третьої, п’ятої — сьомої статті 26, частин п’ятої — сьомої, одинадцятої статті 27, пункту 2 частини третьої, частин четвертої, сьомої статті 37, частини другої статті 107 Закону України «Про вибори народних депутатів України», керуючись статтями 11 — 13, пунктами 1 — 3, 17 статті 19 Закону України «Про Центральну виборчу комісію», Центральна виборча комісія п о с т а н о в л я є:

Переглядів: 652

Обереги нашої ідентичности

Подиву гідну колекцію давніх українських рушників та невелику експозицію ляльок і вишитих картин з використанням рушникових узорів з колекції майстрині Олени Сайдель (Овідіополь) можна побачити у ці дні в Одеському обласному центрі української культури на вул. Польській, 20.

Подивувало, одначе, й інше: кількість гостей виставки майже дорівнювала кількості журналістів, котрі наввипередки брали інтерв’ю у мисткині, щоби розповісти про виставку у теленовинах. У цьому є певний дисонанс, безпосередньо пов’язаний не лише з падінням рівня культури людей, а й, передовсім, зі збайдужінням до культури свого народу. А це вже недобрий симптом…

Українська пісня, українська писанка, українське вишиття… Три дива найбільші, що їх витворив наш народ, відколи Господь дав нам це живодайне підсоння. Три з-поміж багатьох чудес, таких, передовсім, як мова, шляхетність національної вдачі, лагідність, працьовитість, довірливість до ворога, що віддавна подивовують світ. В сьогочассі, сказати б у дужках, подивовуємо іншими деякими надбаними рисами, але то вже зовсім інша балачка. Хіба що — на виправдання самим собі — надбаними упродовж століть жорстокого винародовлення українців, а надто — в столітті минулому, двадцятому, й саме за національною ознакою. А все ж попри все те — попри всі навіжені спроби вбивства мови, страхітливі голодомори, нечуване перемішування націй на цьому терені й навіть покалічену ментальність — українці раз по раз віднаходять у собі сили відновлюватись. І вже не знати яким дивом знову й знову відроджувати свою прадавню культуру, своє самобутнє мистецтво, його колорит і його енергетику.

Переглядів: 1050

Дорога до мистецтва

Спраглі побачити небачене, почути невимовне, замилуватися невидимим з’їжджалися 1—2 червня до Ставища на Київщині. Саме там відбувався молодіжний мистецький фестиваль «Біденко-фест», який об’єднав багатьох поетів, бардів, музикантів та поціновувачів їхньої творчості.

З Рівненщини, Закарпаття, Одещини, Івано-Франківська, Києва, Ірпеня, Білої Церкви, Хмельницького, Чернівців, Коломиї…ба, навіть, з Білорусі дорога вела до селища Ставище — батьківщини українського поета, перекладача, лауреата літературної премії імені Василя Симоненка Миколи Біденка.

Вірші цього митця багатовимірні, неординарні. Як писала Раїса Талалай, «творчість Миколи Біденка вимагає роботи і душі, і розуму», «Більшість творів цього поета важко назвати віршами. Це, радше, філософські пасажі у метафоричних шатах. Але читати їх… означає рости і вдосконалюватися».

Переглядів: 658

Творчі сходинки Каринки Кардаш

Компетентне журі обрало й нагородило іменними дипломами та пам’ятними подарунками 100 юних талантів нашої області. У номінації «Музика» переможницею стала 13-річна учениця Одеської дитячої музичної школи №3 та спеціалізованої школи №69 Карина Кардаш.

Карина веде дуже активний творчий спосіб життя. З п’яти років грає на фортепіано (викладач Юлія Забайрацька), займається вокалом у педагога Олени Паерелевої, бальними танцями — в Ігоря Чеберка, бадмінтоном — у спортивній школі №5 (тренер Валерій Карпов), опановує акторську майстерність та риторику у Тетяни Осадчук, а ще — вивчає англійську та німецьку мови, дуже любить малювати й подорожувати. Встигаючи так багато, і в школі навчається тільки на «відмінно»!

Переглядів: 4293

Не бий мене, тату! Не лай мене, мамо!

Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), уряд України та партнери ініціювали й провели у Києві першу національну конференцію «Зупинимо насильство над дітьми».

Насильство над дітьми — це глобальне проблема, яка стала очевидною лише протягом останніх двох десятиліть. Дослідження засвідчують, що близько мільярда неповнолітніх у світі щороку страждають від фізичного, сексуального, емоційного насильства або недбальства. Насильство над дітьми ставить під загрозу глобальний розвиток людства: коли малі стають його свідками або жертвами, це завдає шкоди їхньому здоров’ю, добробуту та майбутньому. Проблема насильства стосується не лише окремих дітей або сімей, а є загрозою сталому розвитку суспільства в цілому.

Дані по Україні свідчать, що ця проблема у нас залишається недооціненою. Деякі форми домашнього насильства сприймаються як соціальна норма. Згідно зі звітом ЮНІСЕФ 2018 року, 42% батьків вважають, що емоційне насилля є допустимим задля виховання. Частка тих, хто допускає застосування фізичної сили до дитини як дисциплінарного впливу, сягає 14%.

Переглядів: 4276

ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ. ПОСТАНОВА

ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ

ПОСТАНОВА

12 червня 2019 року м. Київ № 984

Про зміни в складі окружних виборчих комісій
з виборів народних депутатів України на позачергових виборах
народних депутатів України 21 липня 2019 року

Розглянувши подання суб’єктів подання кандидатур до складу окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року про заміну членів окружних виборчих комісій, подання окружної виборчої комісії з доданими до нього рішеннями цієї комісії, що засвідчують систематичне невиконання обов’язків члена виборчої комісії, а також витяги з протоколів засідань окружної виборчої комісії щодо відмови члена цієї комісії скласти присягу, відповідно до пункту 1 частини другої стат-ті 13, частин першої — третьої, п’ятої — сьомої статті 26, частин п’ятої — сьомої, одинадцятої статті 27, пунктів 2, 8, 9 частини третьої, частин четвертої, сьомої статті 37, частини другої статті 107 Закону України «Про вибори народних депутатів України», керуючись статтями 11 — 13, пунктами 1 — 3, 17 статті 19 Закону України «Про Центральну виборчу комісію»,

Переглядів: 4162

Кінець інтернатної епохи

Починаючи з наступного року до дитячих будинків-інтернатів не прийматимуть вихованців: наша держава узяла курс на ліквідацію таких закладів. Для початку до них не оформлятимуть нових дітей, а тих, хто перебуває там нині, з часом планують повернути батькам або передати у прийомні родини.

Проєкт реформи ще торік представили в МОЗ. Цьогоріч робота у цьому напрямку активізувалася. За словами чиновників, лише невеличкий відсоток дітей, які перебувають на повному державному утриманні, що обходиться у понад 7 мільярдів гривень щороку (до слова, 85% цих грошей йде на оплату праці колективів закладів та на комунальні послуги), — це круглі сироти, тоді як у більш ніж 92% вихованців є батьки, котрі не можуть або просто не хочуть утримувати їх. Йдеться як про батьків-відмовників, так і про тих, хто був позбавлений батьківських прав через асоціальний спосіб життя, що позначилося на дітях.

Відмовниками часто стають через вроджені хвороби чи патології розвитку дітей. Якщо для них не знайдуться прийомні батьки (працю яких держава оплачуватиме), то діти будуть влаштовані до реабілітаційних центрів.

Переглядів: 4204

Звідки береться втома

Науковці назвали головні причини появи такого поширеного відчуття, як втома. Це, передусім, малорухливий спосіб життя, порушення режиму сну та недостатні фізичні навантаження.

У рамках дослідницької програми щодо сну і здоров’я, вчені з університету Арізони (США) встановили, що звичка довго спати негативно позначається на біологічному годиннику людини й на 11 відсотків збільшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Відтак експерти рекомендують не працювати допізна і стежити за режимом сну. У цьому можуть допомогти спеціальні трекери або програми.

Одним з головних факторів, що викликають втому, вважається низька фізична активність. Тренування підвищують рівні нейротрансмітерів які збільшують енергію, провокуючи викид у кров серотоніну, дофаміну, норадреналіну.

Переглядів: 670

Намібія у чотири ока

У Музеї західного і східного мистецтва (Пушкінська, 9), експонується дуже цікава фотовиставка під назвою «Африканські пригоди у чотири ока». Її автори — одеські мандрівники і фотографи Віталій Оплачко та Олександр Кушнір.

В експозиції проєкту — фотографії з експедиції осені 2018 року по Намібії та колекція африканської дерев’яної скульптури.

«Я люблю пізнавати світ ногами. Я люблю розповідати про те, що я дізнався, іншим людям. Після мого бродячого життя по великих Гімалаях чиста постіль і гаряча вода здаються мені справжньою і незаслуженою розкішшю. Незаслуженою, бо я звик — справжні чудеса природи розкриваються тільки після болісних підйомів на перевали, сну в занесеному снігом наметі і більш ніж мізерного харчування», — каже відомий мандрівник і меценат Віталій Оплачко.

Переглядів: 4111

ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ. ПОСТАНОВА

ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ

ПОСТАНОВА

13 червня 2019 року м. Київ № 997

Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України,
висунутих ПОЛІТИЧНОЮ ПАРТІЄЮ «ДЕМОКРАТИЧНА СОКИРА»,
в одномандатних виборчих округах на позачергових виборах
народних депутатів України 21 липня 2019 року

До Центральної виборчої комісії надійшли заяви ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «ДЕМОКРАТИЧНА СОКИРА» разом з іншими документами щодо реєстрації кандидатів у народні депутати України, висунутих 5 червня 2019 року на З’їзді цієї партії, в одномандатних виборчих округах на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.

Розглянувши зазначені документи, Центральна виборча комісія встановила їх відповідність вимогам Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net