№ 41 (22060) четвер 30 травня 2019 року

Переглядів: 707

Трибунал ООН: звільнити!

25 травня у Гамбурзі оголошене рішення Міжнародного трибуналу з морського права у справі захоплених Росією українських моряків. Відповідно до нього, РФ зобов’язали звільнити українські судна «Бердянськ», «Яни-Капу» і «Нікополь» та 24 полонених українських моряків і повернути їх під юрисдикцію України. Обидві сторони повинні представити трибуналу звіт про виконання рішення не пізніше 25 червня 2019 року.

Нагадаємо, 25 листопада 2018-го прикордонники і співробітники ФСБ Росії біля берегів анексованого Криму обстріляли й захопили три кораблі Військово-Морських сил України: катери «Бердянськ», «Нікополь» і буксир «Яни-Капу», які слідували з Одеси до Маріуполя. У полон потрапили 24 українці, троє з них були поранені.

Підконтрольний Росії суд в окупованому Криму заарештував усіх затриманих українських військових за обвинуваченням у нібито незаконному перетині кордону. Зараз вони перебувають у СІЗО в Москві.

Переглядів: 4526

Олег ПУСТОВОЙТ: «Завдання педагога — навчити дитину вчитися»

Нещодавно у столиці Румунії — Бухаресті — відбувся міжнародний конкурс комп’ютерних проектів «INFOMATRIX-2019», в якому 785 учнів із 36 країн світу представили 347 проектів у сфері інформатики та інформаційних технологій. Серед переможців престижного комп’ютерного змагання — учні Одеської загальноосві-тньої школи № 65.

Про те, як креативні ідеї дітей можна поєднати із сучасними інформаційними технологіями, — наша розмова з учителем інформатики цієї школи, котрий, власне, й готував вихованців до конкурсу, Олегом Пустовойтом.

— Якби мені колись сказали, що працюватиму вчителем у школі, та ще й в Одесі, — не повірив би. Адже до того 17 років віддав роботі у системі позашкі-льної освіти міста Донецька. Моє життя, як багатьох інших мешканців східної України, круто змінилося у 2014-у. Переїхавши до Одеси, почав викладати інформатику в загальноосвітній школі № 65. Тут, думаю, стався той випадок, коли «професія сама мене знайшла».

Учителювання мені приносить радість, задоволення, творчу реалізацію… Тож вирішив здобути другу вищу освіту, педагогічну, адже за першим дипломом я математик. Кілька місяців тому отримав диплом магістра, закінчивши Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д. Ушинського.

Переглядів: 630

І ще на сходинку вниз

За результатами оприлюдненого Мінрегіоном моніторингу соціально-економічного розвитку регіонів за 2018-й Одещина (голова облдержадміністрації якої був названий «Регіональним лідером року» національної премії «Людина року») посіла четверте місце, але з хвоста заліку, опустившись за рік ще на одну сходинку — із 21-ї на 22-у.

Найкращі показники у міста Київ, Харківської, Рівненської, Вінницької та Дніпропетровської областей. Найгірші — у Миколаївської, Одеської, Чернігівської, Донецької та Луганської.

Як нагадують у Мінрегіоні, рейтингове оцінювання соціально-економічного розвитку областей було започатковане у 2015-у. На підставі даних статистики щоквартально виставляються оцінки за 27 показниками у шести напрямках та щорічно — за 64 показниками у 12 напрямках. Така оцінка — елемент нової системи моніторингу реалізації державної регіональної політики та визначення динаміки змін. Показники рейтингу — індикатор ефективності управлінських рішень на центральному та місцевому рівнях.

Переглядів: 646

Чому збунтувалися в’язні?

Південну виправну колонію загального режиму №51 в Одесі, де 27 травня спалахнув бунт ув’язнених, розформують. Таке рішення, за інформацією «ТСН», Мін’юст ухвалив буквально наступного дня після надзвичайної події.

У понеділок Одесою поповзли тривожні чутки: «в тюрмі — бунт», «в’язні — втекли», «арештанти взяли в полон лікарів і працівників установи», «є поранені»… Частина з них виявилася лише чутками, але ситуація таки була вкрай напруженою, з великим вогнем, спаленням пожежного автомобі-ля, численними пораненими…

За інформацією «Думской» (dumskaya.net), заворушення у колонії №51 визрівали впродовж тижня. «П’ять днів тому, — розповів співрозмовник видання, — там поранили ножем або заточкою співробітника, який відповідає за тривалі побачення: нібито він просив за них занадто великі гроші. Після цього побачення скасували. Крім того, відмінили спільні прийоми їжі в їдальні. Люди почали протестувати, але не тільки через це, а й через погану якість їжі. Тоді начальник Одеської кримінально-виконавчої служби Євген Лінивов пообіцяв їм «навчання» спецназу, тобто акцію залякування. «Навчання» були призначені на понеділок, ось ув’язнені і вирішили попередити їх бунтом».

Переглядів: 1204

Стихійні лиха і сільське господарство

У Києві відбувся перший із трьох семінарів у Східній Європі та на Кавказі щодо вивчення нової методики Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) оцінки збитків унаслідок катастроф

Сільське господарство найбільше страждає від наслідків екстремальних погодних явищ і стихійних лих. Відповідно до одного з недавніх досліджень ФАО, в країнах, що розвиваються, на частку сільськогосподарського сектору припадає 26% всіх економічних збитків і втрат внаслідок природних катастроф. Серед найуразливіших — дрібні фермери, що забезпечують понад 70% світових потреб у продовольстві, невеликі і середні сільськогосподарські підприємства.

Однак не завжди легко зрозуміти масштаб впливу стихійних лих на сільське господарство і на джерела коштів для існування у сільських районах. ФАО прагне виправити це за допомогою нової стандартизованої методики для оцінки збитків і втрат.

Переглядів: 638

Гулі для цибулі

У 2018/19 маркетинговому році на ринку ріпчастої цибулі спостерігається значне зростання оптово-відпуск-них та роздрібних цін, зазначає завідувачка відділу ціноутворення та аграрного ринку Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», доктор економічних наук Ольга Боднар.

На відміну від попередніх років цінове зростання у поточному сезоні почалося із жовтня 2018-го, а вже у квітні 2019-го його темпи становили 2,5—3 рази. У тому ж квітні середня оптово-відпускна ціна складала 15,2 грн за 1 кг, роздрібна — 25,6 грн.

Експертка нагадала, що пропозиція на ринку цибулі формується переважно за рахунок власного виробництва. У 2018/19 МР його обсяг був на 10% нижчим від показника попереднього року і становив 884 тис. т. Таке скорочення виробництва відбулося через зменшення посівних площ та урожайності цибулі. Якщо у 2017/18 МР під цю культуру було відведено 54,8 тис. га, то в нинішньому — 52,5 тис. га (-4%), а врожайність із 177 ц/га знизилася до 167,8 ц/га (-6%). Внаслідок цього в поточному маркетинговому році обсяг загальної пропозиції зменшився на 8—10%, тоді як обсяг внутрішнього попиту, якому не притаманні суттєві коливання, залишився на рівні 850—860 тис. т, поінформувала науковець.

Переглядів: 4251

Запит на радикальні зміни

Згідно з результатами опитування, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг» 16 —21 травня, 30% респондентів заявили, що Україна рухається у правильному напрямку, 49% — протилежної думки. Динаміка зміни настроїв населення у позитивний бік спостерігається з початку року.

Відносно більше тих, хто має оптимістичніші погляди на стан справ у країні, — серед мешканців Заходу та наймолодших респондентів, виборців партій БПП «Солідарність» та С. Вакарчука.

Надалі зростає запит на радикальні зміни в країні (87%). Лише 5% виступають за стабілізацію ситуації, 6% — за повернення у минуле. Запит на зміни притаманний абсолютній більшості представників усіх вікових, регіональних та електоральних груп.

Переглядів: 647

Почім медок?

За прогнозами маркетологів провідних торговельних марок, зайнятих виробництвом і збутом меду, ціни на травневий та акацієвий мед, які вважаються найсмачнішими і найкориснішими, коливатимуться у межах 150–200 грн/л.

Мед із різнотрав’я, соняшнику та гречки буде, передбачають, дешевшим.

Спеціалісти вітчизняного ринку радять споживачам (а люди часто запасаються цим продуктом на цілий рік) купувати мед безпосередньо у пасічників. Так можна бути упевненим у його натуральності та якості. Найкраще знайти «свого» бджоляра і стати постійним клієнтом. Тим більше, що передові пасіки вже мають свої інтернет-магазини, і купити мед та інші продукти бджільництва, орієнтуючись на власний гаманець і смак, сьогодні може кожен, пише «КУРКУЛЬ», головний фермерський сайт України.

Переглядів: 686

За новою адресою

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомляє, що з 1 червня змінюється місцерозташування низки його підрозділів.

З цієї дати прийом громадян за адресою 65007, м. Одеса, вул. Прохорівська, буд. 3/5 здійснюватимуть:

 • відділ обслуговування військовослужбовців та деяких інших категорій громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян;
 • відділ з питань призначення та перерахунків пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян №1 управління застосування пенсійного законодавства;
 • відділ з питань призначення та перерахунків пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян №2 управління застосування пенсійного законодавства;
 • відділ з питань виплати пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян управління з питань виплати пенсій.

Прийом громадян провадитиметься з 08.30 до 17.30 (у п’ятницю — з 08.30 до 16.15), обідня перерва — 12.30—13.15.

Переглядів: 813

Повчальність недавнього минулого

Погляд одеського історика на постать Івана Драча у громадсько-політичному житті України

Іноді хочеться подякувати долі за те, що дала можливість зустрічатися й спілкуватися з великими людьми, які залишили помітний слід в історії народу та країни.

Багатьом одеситам пощастило бути знайомими з талановитим поетом, кіносценаристом, драматургом, відомим політичним та громадським діячем Іваном Драчем (1936 — 2018). Іван Федорович по-справжньому любив Одесу, її море, місцеву кухню (надзвичайно — смажені бички) і, певна річ, тутешній люд. Пригадую, як менш ніж три роки тому (10 липня 2016-го) він з величезним задоволенням відвідав старі та нові рибні ряди одеського Привозу. Його захоплювало розмаїття товару, веселі продавчині й покупці, а також те, що деякі одесити його впізнавали, віталися, фотографувалися з ним. На жаль, уже майже минув рік, як Іван Федорович відійшов у Вічність. Однак одесити його не забули.

Переглядів: 744

«Знайти себе у океані слів»

Щипківський Г.П. Найда. Роман. — Одеса: Астропринт. 2019. — 200 с.

Геннадій Щипківський постійно привертає увагу читацького загалу до своєї творчості новими текстами. Як за кількістю, так і за якістю, що, зважаючи на його поважний вік (народився 8 травня 1944 року), є неперебутнім явищем. Про це ще раз подумалося, коли з Одещини отримали його новий роман «Найда».

Вже сама назва твору змусила нас задуматися. Змальовано життя подоляка від юності до вимушеної втечі на Захід перед початком Другої світової війни, тобто йдеться про непрості майже 20 років життєпису людини з прізвищем «Найда». Розшифрування наймення написаного? Можна так подумати, але, напевно, тут є і підтекст. Людина шукає себе у будь-якому віці. Задумаймося!

Переглядів: 736

Одеса багатонаціональна

3, 10 і 17 червня о 19.00 в 4City (вул. Канатна, 27/1) можна буде послухати безкоштовні лекції про історію, традиції й культуру Одеси, її мультинаці-ональність та колоритність. Організатор — благодійний фонд «Карітас Одеса УГКЦ».

Перший цикл лекцій відбувся у лютому. Тоді розповідалося про внесок у становлення та розвиток міста греків, поляків і німців. 27 травня йшлося про Єврейську Одесу. Тема наступних лекцій, які проводяться у рамках проекту «Зміцнення соціальної згуртованості», — «Українська Одеса» (3 червня), «Італійська Одеса» (10 червня), «Багатонаціональна Одеса» (17 червня).

Нагадаємо, благодійний фонд «Карітас Одеса УГКЦ» діє у 2005 році. Він є структурним підрозділом най-більшої неурядової благодійної організації в нашій країні — міжнародного БФ «Карітас України», що займається питаннями соціального захисту та охорони здоров’я населення.

«Карітас Одеса УГКЦ» працює у таких напрямках: допомога кризовим сім’ям, молоді та дітям, домашня опіка над самотніми людьми похилого віку та зі статусом ВІЛ/СНІД, паліативна допомога, протидія торгівлі людьми, новітня освіта для молоді тощо.

Переглядів: 4446

Зустрічі з майстрами слова

На відзначення свого 190-річчя Одеська національна наукова бібліотека 7—9 червня проводить Інтелект-форум, у рамках якого відбудуться XX Всеукраїнська виставка-форум «Українська книга на Одещині» та «круглий стіл» «Інноваційна діяльність бібліотек України: стратегії розвитку в інформаційному суспільстві».

Свою продукцію на виставці представлять близько сотні вітчизняних видавництв різних форм власності. Серед постійних учасників — «Наукова думка» НАН України, «Алерта», «Генеза», «Картографія», «Ліра-К» «Мистецтво» (Київ), «Твердиня» (Луцьк), «Навчальна книга — Богдан» (Тернопіль), «Астропринт», «Прес-кур’єр», «ВМВ» (Одеса), «Ірбіс» (Ізмаїл)... Вперше долучаться видавництво «Право» Національної академії правових наук України та Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (Харків), Національне видавництво дитячої літератури «Веселка», «Оріон» (Київ), «Яслав» (Миколаїв) та інші. Видавці презентуватимуть наукові, навчальні, історичні, краєзнавчі, мистецькі, дитячі новодруки, книжки патріотичної тематики, з мово- та літературознавства, класичну та сучасну художню українську літературу, переклади українською та іншими мовами кращих зразків класичної і сучасної зарубіжної літератури — одне слово, на будь-які смаки та вподобання.

Переглядів: 633

Під орудою маестро Коміна

Прем’єра опери Джакомо Пуччіні «Флорія Тоска» відбулася в Одесі ще у 1900 році, невдовзі після її першого показу в Італії, у римському театрі «Констанци». На сцені міського театру партію Тоски виконувала пані Мендіороц, а її коханого Маріо Каварадоссі —Джіовані Апостолу.

Вистава, яка відбулася в Одеській опері цими днями, була незвичайною: за диригентським пультом — Марко Комін (Італія-Німеччина), один із найперспективніших диригентів молодого покоління. Маестро запросили за рекомендацією колишньої диригентки нашого театру Оксани Линів, яка нині працює в Австрії. Їх поєднує творча дружба і спільний імпресаріо. Професійні інтереси Марко Коміна охоплюють величезний діапазон — від творів бароко до найскладнішого сучасного репертуару, а його інтерпретації оперної та симфонічної музики вирізняються витонченим, переконливим прочитанням партитур. У рідному місті — Венеції — у консерваторії Бендетто Марселло він вивчав фортепіано і композицію, згодом, в університеті — історію музики, продовжив навчання як диригент уже в Берліні. Був капельмейстером у Німецькому національному театрі (Веймар), заступником генерального музичного директора у Державному театрі Касселя, головним диригентом Державного театру у Мюнхені. Як запрошений диригент працював з провідними оркестрами світу.

Переглядів: 4452

Чому українці повинні подорожувати

Роздуми про менталітети та моделі існування народів

Подорож — це праця, а не розвага, вважає мандрівник із Чернігова Олександр Волощук. Своїми великими вчителями він називає Миколу Пржевальського та Федора Конюхова. У генеалогії обох простежується україн-ське коріння.

Відомо, що Микола Михайлович Пржевальський є нащадком запорожця Корнила Паровальського. Це поляки, коли за військове уміння й хоробрість надали йому шляхетський титул, трохи переінакшили прізвище. Дитинство ж нашого сучасника Конюхова минуло на Приазов’ї, його мама розмовляла українською. Предки Федора по батьковій лінії жили на берегах Білого моря, тобто були поморами.

Переглядів: 1310

Де амброзія — там біда

В Україні настає сезон цвітіння рослини, що є одним з найголовніших алергенів, — амброзії полинолистої.

Амброзія — карантинний бур’ян, родом з південно-західних регіонів Північної Америки. У літературі можна знайти опис понад 40 видів цієї рослини. В усіх словниках головне значення слова «амброзія» (з грецької ambrosia перекладається як безсмертя) визначається як їжа олімпійських богів, що дає вічну юність, безсмертя. В Україні амброзію полинолисту було ідентифіковано у ХХ сторіччі, а саме в 1925 році, у передмісті Києва. Під час Другої світової її ареал значно розширився, а в повоєнні роки розповсюдження цієї рослини набуло характеру екологічного вибуху.

В Одеській області масові сходи амброзії з’являються на початку травня і впродовж усього літа, особливо після випадання дощів. Цвіте цей небезпечний бур’ян у липні—жовтні, а плоди дозрівають із серпня.

Переглядів: 698

«Якось так вийшло...»

Суд звільнив з-під варти підозрюваного у жорстокому вбивстві 50-річної мешканки Сергіївки Інни Бешляги.

«Близько року тому наша організація «Кращі люди Одеси» допомагала в пошуку жінки, яку по-звірячому вбив сусід. Сьогодні від родичів загиблої стало відомо, що підозрюваного у скоєнні вбивства відпустили із СІЗО, оскільки прокуратура не подала клопотання про продовження запобіжного заходу», — написав у Facebook волонтер Сергій Павлович.

Нагадаємо, обвинувачуваний у вчиненні цього злочину перебував у СІЗО із серпня минулого року. Цими днями термін тримання підозрюваного під вартою закінчився, а клопотання про продовження запобіжного заходу не надійшло.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net