№ 38 (22057) субота 18 травня 2019 року

Переглядів: 2498

Як вітер у травні

Політична погода України в травні мінлива, як і вітер. Тобто невідомо, чого чекати — доброго чи поганого.

Упродовж місяця головною темою обговорення в засобах масової інформації була дата проведення інавгурації новообраного президента. І з призначенням Верховною Радою дати 20 травня вона не закінчилася.

Тиждень на вагання-роздуми

Зрозуміло, що йдеться не про дату, а про те, хто головний господар у парламентсько-президентській республіці. Той, кого назвала таким Конституція України, чи той, хто, користуючись ситуацією, систематично перетягував на себе ковдру влади.

Володимир Зеленський, судячи із заяв членів його команди, збирається в управлінні Україною поміняти все. Починаючи зі складу уряду. Уряд, однак, призначала парламент-ська коаліція. І неважливо, чи існує вона тепер, чи ні. «Звільнити» Гройсмана і більшість міністрів (виняток — міністр закордонних справ і «силовики») можна тільки шляхом голосування в залі під куполом. Ті, хто пам’ятає історію звільнення прем’єра Яценюка, усвідомлює, наскільки важко впоратися з таким завданням.

Переглядів: 4285

Час дбати про майбутнє

Це звернення — перші висновки після президентських виборів 2019 року — Ініціативна група «Першого грудня» оприлюднила ще 25 квітня. Так, часу вже трохи збігло, є вже підґрунтя і для других висновків (а з понеділка вкладатиметься підмурівок і під треті, четверті…), але сказане шанованими інтелектуалами аж ніяк не втратило ваги, радше, набуло ще більшої. Зрештою, судіть самі. Як на нас, тут вагоме кожне слово.

На президентських перегонах сталося те, на що ми собі як народ сьогодні заслужили. Добре усвідомлюємо, що ставлення до результатів виборів буде строкатим. Але всі розумі-ємо, що чекає на нас велика суспільна турбулентність. Щодо нас, членів Ініціативної групи «Першого грудня», то ми лиш просимо Бога, щоб не справдилось пророцтво Тараса: «…Як Україну злії люди присплять, лукаві, і в огні її, окраденую, збудять».

Переглядів: 755

Коаліції нема. Нехай живе коаліція!

Учора, 17 травня, лідер фракції «Народний фронт» Максим Бурбак з трибуни ВР заявив, що їхня політсила виходить із парламентської коаліції, бо нові обставини вимагають максимальної консолідації сил: новий президент, новий парламент, нова коаліція...

За його словами, стара коаліція виконала своє завдання і за останні п’ять років цей парламент і влада провели більше змін у країні, ніж за попередні роки, наразі ж треба залучити всі сили державницького спрямування і новообраного президента для формування успішної країни. «Саме тому ми заявляємо про вихід з нинішньої коаліції… і про ініціативу формування нової коаліції з новим порядком денним», — заявив Максим Бурбак і додав: «Відпові-дно до Конституції, впродовж 30 днів буде формуватися нова коаліція. «Народний фронт» закликає фракції державницької ідеології негайно розпочати консультації щодо підготовки нової коаліційної угоди, з новим планом дій. На основі цього плану має об’єднатися нова більшість… Ми готові розглянути всі ініціативи нового президента, у тому числі його кадрові подання, внесені відповідно до Конституції України. Ми впевнені, що новообраний президент запропонує нові рішучі кроки для змін в Україні і продемонструє високі стандарти співпраці з суспільством, Верховною Радою, урядом та прем’єр-міністром».

Переглядів: 4339

Незагойний біль кримських татар

Сьогодні, 18 травня, український календар означений Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, а після незаконної окупації півострова Росією — і Днем боротьби за права кримськотатарського народу.

Нині сповнюються 75 років трагедії 1944-го — депортації сталінським режимом кримських татар з історичної Батьківщини і п’ять років анексії Криму путінським режимом.

З нагоди цих скорботних дат на Соборній площі Одеси сьогодні о 18.00 відбудуться мітинг-реквієм та перегляд фільму «Хайтарма». Це перша кримськотатарська повноформатна художня стрічка і перша художня картина про депортацію кримських татар. Режисер фільму і виконавець головної ролі Ахтем Сеїтаблаєв.

Переглядів: 4349

Якби парламентські вибори проводилися найближчої неділі, 39,9 відсотка виборців, які визначилися і голосуватимуть, підтримали б партію «Слуга народу».

В  очікуванні позитиву...

Такі дані опитування, проведеного соцгрупою «Рейтинг», центром «Со-ціальний моніторинг» та Українським інститутом соціальних досліджень із 30 квітня по 10 травня, презентував на прес-конференції у четвер керівник «Рейтингу» Олексій Антипович.

За його словами, результати опитування засвідчили, що нинішній прохідний бар’єр мають шанс подолати шість партій: «Слуга народу» (за неї проголосували б 39,9% респондентів), «Опозиційна платформа — За життя» (10,9%), «Блок Петра Порошенка «Солідарність» (10,6%), ВО «Батьківщина» (9,6%), «Сила і честь» (5,1%), «Громадянська позиція» (5%).

Переглядів: 4372

Одеса = Європа

Завтра, 19 травня, в Одесі відбудеться ціла низка заходів, присвячених Дням Європи в Україні. Старт акції – урочисте підняття прапорів України та Європейського Союзу – об 11.00 на проспекті Шевченка, 4 (біля будівлі облдержадміністрації). О 12.00 прапори нашої держави та ЄС здіймуться у височінь перед мерією, на Думській площі.

Далі у програмі:

 • 12.30 — відкриття «Євромістечка» за участю керівництва області та міста, представників дипломатичних установ, акредитованих в Одесі, презентація фотозон (Приморський бульвар);
 • 13.00 — презентація та дегустація святкового кіноторта та флешмоб, присвячений Дню Європи (біля па-м’ятнику Дюку);
 • 13.00—15.00 – всеукраїнська акція «Мегамарш у вишиванках» («Пасаж», вул. Дерибасівська — вул. Рішельєвська — вул. Ланжеронівська — Думська площа — Приморський бульвар);
Переглядів: 790

Патріотично, креативно, комфортно

У селищі Доброслав Лиманського району завершено реконструкцію парку Слави. Виконання робіт відбувалося в два етапи шляхом співфінансування з обласного та місцевого бюджетів, інформує портал облради.

Усі етапи проведення робіт на особистому контролі тримала селищний голова Доброслава Людмила Прокопечко.

«Реконструкція парку Слави проводилася шляхом співфінансування приблизно у рівних долях. За кошти обласного бюджету (близько 1,5 мільйона гривень) ми виконали реконструкцію площі на вшанування подвигу і пам’яті учасників Другої світової війни, встановили ротонду для виступів духового оркестру, облаштували шахове містечко та багато чого іншого. За кошти місцевого бюджету звели меморіальну вежу, що увічнює героїв-захисників Донецького аеропорту… Впорядкували прилеглу територію: розбили газони, встановили систему поливу рослин, облаштували дитячий майданчик та зони відпочинку», — розповіла Людмила Ярославівна.

Переглядів: 867

НАТО без роботи не залишиться

Незадовго до відзначення 70-ї річниці заснування НАТО група українських громадських діячів відвідала Бельгію і побувала у штаб-квартирі Північноатлантичного союзу в Брюсселі та штабі верховного головнокомандувача Об’єднаних збройних сил Альянсу у Європі в місті Монс.

Авторові цих рядків поталанило бути у складі групи фахових і патріотичних людей, представників громадських організацій з різних регіонів, які гідно репрезентували Україну. Відбулася низка зустрічей з високими посадовцями Альянсу, цивільними і військовими, представниками різних країн-членів НАТО – великих і малих, а також з послом України в НАТО Вадимом Пристайком. Пройшли цікаві дискусії на різні теми, які стосуються України та НАТО.

Однією з умов візиту було обмеження фотозйомки та аудіо-запису в приміщеннях і на територіях об’єктів. Нам пояснили, що офіційною позицією організації вважаються лише слова генерального секретаря НАТО та його прес-служби. Просили без погодження нікого не цитувати. Єдине інтерв’ю, записане під час цього відрядження, було надруковане у «Чорноморських новинах» у день 70-річчя НАТО, 4 квітня, на яке люб’язно погодився заступник керівника департаменту роботи з країнами-партнерами та країнами-членами НАТО Петр Луняк. Отже, мій текст не переобтяжений цитатами та прізвищами з посадами, в ньому нема сенсацій чи військової таємниці, однак інформація, привезена з Брюсселя, є вельми цікавою.

Переглядів: 739

«Наш з вами голос»

16 травня Святослав Вакарчук оголосив про створення власної партії «Голос», пояснивши, що йде у політику, оскільки Україна потребує справжніх змін, яких вимагає народ. «Ми створюємо нову полі-тичну силу. Партію справжніх змін — «Голос». Тож сьогодні в Україні зазвучить новий голос. Мій голос. Ваш голос. Наш з вами голос. З вашою підтримкою я поведу партію «Голос» на парламентські вибори. Бо саме під куполом Верховної Ради приймаються головні рішення, які впливають на кожного українця», — сказав він.

Святослав Вакарчук представив і п’ятірку тих, з ким творить нову політсилу: екс-заступника міністра економіки Юлію Клименко, колишнього виконавчого директора Transparency International Ukraine Ярослава Юрчишина, громадську діячку, в минулому — в.о. голови Одеської ОДА Соломію Боровську, заслуженого лікаря України, кардіохірурга Юрія Соколова та кіборга, захисника Донецького аеропорту Андрія Шараскіна («Богему»).

Переглядів: 716

То хто й коли заснував Маріуполь, Херсон та Одесу

Як справжня історія Півдня України відрізняється від «імперського міфу» та російської пропаганди

Міф про «Новоросію» — культурну й історичну приналежність степових і причорноморських регіонів нашої країни в значно більшій мірі до Росії, ніж до України, — сьогодні, на жаль, продовжує процвітати не тільки в умах Кремля та адептів «русского міра», а й багатьох наших співвітчизників. Загрозливість такого міфу в умовах війни з Росією та підтримуваними нею сепаратистами «Новоросії» є очевидною.

Нещодавно директор Інституту Національної пам’яті Володимир В’ятрович заявив про необхідність «перегляду» дат заснування українських міст Півдня та Сходу, щоб розвінчати імперські міфи.

Переглядів: 709

До 604-ї річниці Хаджибея-Одеси

14 травня перед учнями 10—11-х класів ЗОШ №105 виступив доктор історичних наук, професор історико-філософського факультету Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова, член оргкомітету ГО «Одеса-600+» Тарас Гончарук.

Його виступ присвячувався 604-й річниці першої писемної згадки польським хроністом Яношем Длугошем про наше місто, яке тоді мало назву Коцюбіїв. Тарас Григорович розповів про тогочасне політичне становище в нашому краї та про литовського князя Вітовта як одного із засновників нашого міста і порту.

Переглядів: 668

Порти нарощують перевалку

За перші чотири місяці нинішнього року морські порти України обробили 48,8 млн тонн вантажів, що на 5 млн тонн (на 12%) перевищує відповідний торішній показник.

Понад третину цього обсягу — трохи менше 18 млн тонн — складає перевалка хлібних вантажів, яка зросла майже на третину (+ 4,4 млн тонн) порівняно із січнем-квітнем 2018-го. Більш ніж на чверть — понад 10,5 млн тонн — зросла перевалка руди, Досить суттєво — на 385 тис. тонн — збільшилися обробки хімічних та мінеральних добрив (сипучих — на чверть, фасованих — у п’ять з лишком разів). Зберігається тенденція зростання обробки контейнерів: + 47,8 тис. TEU (+ 18,6%) проти перших чотирьох місяців минулого року.

Як і раніше, драйвером позитивної динаміки обробки вантажів вітчизняними портами залишається експорт, який порівняно з відповідним періодом 2018-го зріс на 20%. Тоді як імпорт і транзит зменшилися на 5% та 18,5% відповідно.

Переглядів: 711

Стравинський, Малер і НОФО

24 та 25 травня Національний одеський філармонійний оркестр під керівництвом народного артиста України Хобарта Ерла виконає неперевершені твори — «Весну священну» Ігоря Стравинського та Adagio із Симфонії № 10 Густава Малера, які стали шедеврами минулого і знаками нового століть.

«Весна священна» — одна з найяскравіших «картин язичницької Русі», яка й сьогодні заворожує ритмами архаїчного ритуалу. Якось І. Стравинський побачив сон, у якому йому постав образ стародавнього священного танцю. Це дійство магічного обряду й лягло в основу балету, написаного на замовлення Дягілєва.

Симфонію № 10 Г. Малер так і не закінчив, однак саме її перша частина — Adagio — найбільш наближена до кінцевого оформлення.

Концерти відбудуться в Одеській обласній філармонії.

Початок о 19.00.

Переглядів: 806

Доля, освячена піснею

Давно ми не чули цих диво-голосів, не насолоджувалися чарівною музикою їхніх пісень. Хвилюванням та радістю споминів про давні зустрічі у концертних залах стала афіша про вечір романсу за участі народних артисток України Тетяни Буркацької та Лариси Стадниченко.

То був незвичайний концерт. У ньому, за словами ведучої Анни Розен, чудесно поєдналися артистична майстерність майже трьох десятиліть сценічної праці та виступи молодих співаків, учнів славетних майстрів вокалу.

Дует «Доля» давно став музичним, як зараз мовиться, брендом Одеської філармонії і чи не найпопулярнішим у нашому місті творчим колективом. Рівно ж відомим і далі у світах, адже багато виступали артистки і в рідній країні, й поза її межами. Вокальних дуетів, назагал, небагато в музичному світі, а з-поміж усіх «Доля» вирізняється своєю артистичністю, бездоганним володінням голосами — високе сопрано й трохи нижче меццо-сопрано, отже й універсальністю.

Переглядів: 685

«Замовте слово про книгу»

Уже традиційно в рамках виставки-форуму «Українська книга на Одещині» проводиться конкурс на кращий читацький відгук на новодруки, які стали переможцями престижних літературних рейтингів.

Надійшло вже багато відгуків і цьогоріч. Найактивніша тут молодь. Зокрема, до цієї культурно-просвітницької акції долучилися студенти Південноукраїнського національного педагогічного університету ім. К.Д. Ушинського, Академії харчових технологій, факультету журналістики ОНУ ім. І.І. Мечникова та інших наших вишів.

Слід зазначити, що з новинками-номінантами можна ознайомитися на виставці в ОННБ. Зазирнімо на виставку й ми.

Ось українсько-єврейське видання-альбом поета Григорія Фальковича «Шалахмонеси» з малюнками художника Павла Фішеля, удостоєне президентської премії «Українська книжка року».

Переглядів: 3002

Хтось платить за сонце, а хтось — за тінь

Податки — це основне джерело наповнення бюджету будь-якої держави. Та в світі є такі обов’язкові платежі, що можуть і здивувати, й розсмішити.

Країни Західної Африки належать до найбідніших у світі. Незважаючи на це, їх жителів все одно оподатковують. Наприклад, гвінейці платіть податок за мир, хоча військові дії там не ведуться. Рік мирного життя обходиться кожному громадянину цієї країни приблизно в 17 євро, що є для них досить відчутною сумою. Для порівняння: кілограм кави в Гвінейській Республіці можна купити за 50 євроцентів.

На початку 2000 років на Балеарських островах був введений «сонячний» збір. Податком на сонце обклали всіх туристів, які приїжджають на архіпелаг. Мандрівники, які прибувають на популярні курорти Ібіци, Майорки, Менорки, повинні щодня платити по 1 євро за перебування тут під сонцем.

Переглядів: 683

Це цікаво

Чому «Наполеон»?

Торт «Наполеон» вважається одними з найпопулярніших і найстаровинніших ласощів у всьому світі.

Як не дивно, але смакота ця з’явилася задовго до народження знаменитого полководця.

У Франції та Італії його називають «Мille-feuille», що означає — 1000 листів. Другу назву — «Наполеон» — торт отримав на честь однойменного італійського міста.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net