Переглядів: 678

Лицарка досвітніх вогнів

5 травня 1949 року в старовинному козацькому селі Кумари Врадіївського району, що на Миколаївщині, народилася Валентина Олександрівна Сидорук.

Перші повоєнні роки: голод, холод, розруха… Та життя робить своє – і малесенький паросток перетворюється на тендітну дівчинку з блакитними очима, густим волоссям і гнучким станом…

Матуся Марія доклала багато зусиль, щоб дати дітям освіту та впевненість у майбутньому. Ласкава й вимоглива водночас, найкращі риси свого характеру вона подарувала доньці. Працювала тяжко: цукрові буряки, кукурудза, соняшник, що без дбайливих рук не дають врожаїв, висмоктують здоров’я і вкорочують віку. Тільки й радості – пісня. Коли мама співала, завмирали солов’ї, слухаючи переливи українських мелодій.

Її донечка обов’язково стане вчителькою – без гектарів необробленого поля, без дощу і морозів, хімікатів, світлового робочого дня. Бо так прагне до знань, з книжкою – і вдень, і вночі.

І справдилися мамині надії: після закінчення педучилища Валентина працювала в школі на батьківщині, вчилася в інституті.

Та не забувала палкого погляду односельця Миколи, який кликав і кликав її до молодого селища Іллічівська, де працював у порту. І сталося: вони одружилися, а в 1970 році молода сім’я вже вила кубельце, проходячи всі сходинки тогочасного життя: «нахаловка», сімейний гуртожиток, квартира «самобудом», нестача грошей, плекання первістка. Та поступово долали всі труднощі, ростили вже й доню.

А викладання мови й літератури в школах міста стало тренуванням творчої уяви й фантазії. В обіймах з маминою піснею Слово проросло правдою в дописах до різних газет.

Турбувала Валентину Олександрівну доля рідної мови, тому й стала членом новоствореної громадської організації «Просвіта» ім. Тараса Шевченка. Ті роки, коли вона очолювала організацію, були найпліднішими: видавалася газета «Рідне слово», друкувалися брошури й посібники, організовувалися поїздки в різні куточки України. Поділля, Запоріжжя, Полтавщина, Київ, Черкащина, столиця українського театру Кіровоградщина – місця, які просвітяни відвідали завдяки порту. У навчальному комбінаті порту Валентина Олександрівна вела тоді курси української ділової мови. За свою просвітянську діяльність відзначена медаллю «Будівничий України».

Розквітнув і літературний талант пані Валентини. З бездонного джерела народної мудрості вона черпає основу своїх творів, а в думках, як у щільнику, повному меду, кожне, влучно вимовлене слово, обростає подіями, фактами, продовжує самостійне життя у нових творах. Їй завжди хотілося втілити побачене й пережите у книжках. Так народилися дитячі збірочки «Співанки для внука», «Стежками дитинства», «З уроків мови», романи «Дорога додому», «Жорна», «Кумар над Кодимою», повість «Життя після війни», психологі-чний посібник «Поговори зі мною, мамо», розповіді про жінок-краянок «Наші берегині».

Валентина Олександрівна зустрічається з читачами, працює з молоддю, допомагає розвиватися талантам. Результатом цієї роботи стала збірка творів чорноморських школярів «Летіть, журавлики».

Вона – член Національної спілки письменників України, лауреат Міжнародної літературної премії імені Валентина Михайлюка, премії імені Михайла Чабанівського і Василя Юхимовича, міської премії імені Василя Сагайдака.

За словами Ліни Костенко: «Ювілей – це презентація життя». Так, Валентині Олександрівні Сидорук є що презентувати за 70 прожитих років.

Від імені чорноморських просвітян і літераторів бажаю ювілярці здоров’я, творчої наснаги, легкого пера і нових творів!

З повагою – Олена МАЗУРЕНКО.
м. Чорноморськ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net