Переглядів: 1038

Оскар і Ружа, або Листи до Бога

Волонтерство через мистецтво — ознака нашого часу. Одне з яскравих підтверджень цього — арт-проект «Оскар і Рожева Пані» у постановці Івано-Франківського академіч-ного обласного українського музично-драматичного театру імені Івана Франка.

В основу сценарію покладено роман відомого сучасного французького і бельгійського письменника Еріка-Еммануеля Шмідтта Oscar et la dame rose, який свого часу (видання 2002, 2005, 2013 років) викликав великий резонанс не лише в Європі, а й Канаді та США. Постановка івано-франківців за участі артистів з різних міст України, а також відомої актриси театру й кіно Ірми Вітовської (Ружа) зацікавила і вразила одеських глядачів, які схвильовано спостерігали за розвитком трагічного сюжету, сповненого емоцій, філософського змісту про сенс буття.

На кону — життя онкохворого десятирічного Оскара (Владислав Балюк, Марко Кирильчук). Рожева Пані — колишня циркова актриса, яка мріяла стати знаменитою шоу-актрисою, тепер виступає у ролі сестри милосердя. Різними засобами вона прагне полегшити стан хлопчика, який перебуває в глибокій депресії, дедалі більше замикаючись у собі. Завдяки планшету, подарованого Ружею, він має змогу знайомитися з виступами зірок шоу-бізнесу, а також легендарної Едіт Піаф, яка виконувала пісню — гімн життю «Ні, я не шкодую ні про що». (У виставі використані фрагменти телешоу «ШоумаStroyn»).

Добра фея пропонує приреченому на повільну смерть Оскару гру, яка полегшила б його стан, — кожен день сприймати за десятиліття. Так за дванадцять днів хлопчик досяг стодесятиріччя, пізнавши кохання, удочеривши Ружу, примирившись з батьками. Він пережив юність, кризу середнього віку, старість і підготувався до смерті, пізнавши Бога, якому написав тринадцять щемливих листів...

У музичному оформленні, в якому брав участь славнозвісний гурт «Океан Ельзи», хореографії (Ольга Семьошкіна) є гротеск, зумовлений контрастом трагічного сюжету і номерами у жанрі мюзиклу. Інсценізація, режисура, рішення сценічного простору належить директорові театру, народному артисту України Ростиславу Держипільському. Запам’яталися декорації, стилізовані під дитячі малюнки з анімацією (художник Андрій Єрмоленко). Окремо відзначу прекрасну гру заслуженого артиста України Олексія Гнатковського (лікар Дюссельдорф, він же — асистент режисера).

По завершенню вистави зал Одеського академічного українського музично-драматичного театру ім. В. Василька вітав артистів стоячи, витираючи сльози...

У своєму конферансі Ірма Вітовська повідомила, що зібрані від вистави кошти будуть передані на лікування онкохворого Романа, який перебуває в одеській лікарні. Актриса також зазначила, що під час показу у Львові було зібрано 81 тисячу гривень та певну суму в іноземній валюті.

Організатори висловили подяку посольствам Франції і Королівства Бельгії в Україні, Анетті Антоненко та Івану Рябчію за допомогу у створенні проекту. Окрема подяка UTeam.

Нагадаємо, роман Еріка Еммануеля-Шмідтта Oscar et la dame rose побачив світ українською мовою 2009 року у видавництві «Кальварія». Прем’єра вистави «Оскар і Рожева Пані» відбулася 7 жовтня 2015-го в Івано-Франківську, а вже 11 жовтня того ж року в Києві. Лялькову версію поставив 2011 року Одеський обласний театр ляльок за участі режисера Михайла Урицького.

Володимир КУДЛАЧ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net