№ 32-33 (22051-22052) четвер-субота 25-27 квітня 2019 року

Переглядів: 1187

25% + 73% і 2%, які розгубилися...

Конкурентоспроможні, вільні та чесні. Саме так про президентські вибори-2019 висловилися міжнародні спостерігачі — представники ОБСЄ, ПАРЄ та Європарламенту — 22 квітня на прес-конференції в Києві. «Вільні вибори стають нормою в Україні, як і те, що люди використовують своє право голосу. Ці вибори свідчать, що демократія в Україні стала більш стабільною», — заявила голова делегації Парламентської асамблеї ОБСЄ Доріс Барнетт.

Отже, демократія перемогла: шоумен Володимир Зеленський набрав понад 73% голосів, чинний президент Петро Порошенко — близько 25%. До речі, і це дуже промовисто, в заявах обох конкурентів прозвучала готовність з одного боку передати, а з другого — прийняти досвід. Обоє показали гідне обличчя.

Переглядів: 850

Три конверти для Зеленського

Після виборів у мережі з’явилося багато прогнозів, присвячених найближчому майбутньому України і полі-тичній долі новообраного глави держави. Тема масштабна, але для зручності її можна звузити до розмірів старого анекдоту. Нагадаю суть. Старий начальник передає справи новому, кладе в письмовий стіл три запечатаних конверти. Підуть справи кепсько — відкриватимеш, каже, по одному.

Перший конверт

Справи пішли погано. Відкрив новий начальник перший конверт. Там — записка. Написано: «Звалюй все на мене». Звалив. Люди заспокоїлися. Але справи пішли ще гірше. Відкриває другий конверт. Всередині — «Кажи, що молодий і недосвідчений». Сказав. Люди пробачили. Та справи — геть кепські. Довелося третій конверт відкривати, а там: «Терміново готуй три конверти».

Переглядів: 1329

Не просто виставка — інтелект-форум

На відзначення 190-річчя заснування Одеської національної наукової бібліотеки, 7 — 9 червня ОННБ проведе інтелект-форум, у рамках якого відбудуться XX всеукраїнська виставка «Українська книга на Одещині» та «круглий стіл» «Інноваційна діяльність бібліотек України: стратегії розвитку в інформаційному суспільстві».

Організують виставку-форум Міністерство культури, Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів та ОННБ за підтримки одеських облдержадміністрації, обласної та міської рад і державної наукової установи «Книжкова палата України імені Івана Федорова».

Переглядів: 796

Заява Президента України щодо чергового втручання РФ у внутрішні справи України

 Указ Президента Російської Федерації щодо спрощеної процедури набуття громадянства РФ громадянами України, які проживають на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, це чергове безпрецедентне втручання Москви у внутрішні справи незалежної держави, брутальне порушення суверенітету та територіальної цілісності України, повне нехтування своїми зобов’язаннями у рамках Мінських домовленостей.

Більше того, у такий спосіб Кремль свідомо та цинічно порушує міжнародне гуманітарне право, що забороняє окупаційній владі змінювати громадянство жителів окупованих територій.

Переглядів: 800

По півтисячі на кожного

Держава спрямовує 2,1 млрд грн субвенції місцевим бюджетам на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад у 2019 році. У розрахунку на одного жителя сільської місцевості — 495 грн.

806 ОТГ цьогоріч отримають кошти для підвищення якості надання послуг, на реконструкцію та ремонт вулиць, доріг, створення ЦНАПів, відбудову шкіл, дитсадочків, об’єктів водопостачання, впровадження енергоефективних заходів, закупівлю транспортних засобів тощо. Про це заявив під час засідання уряду віце-прем’єр-міністр — міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко, коментуючи прийняття відповідної постанови.

Переглядів: 1173

Одещина повстанська, або Що нам дає досвід столітньої давнини

В історичному романі просвітянки із Чорноморська Валентини Сидорук «Кумар над Кодимою» є епізод (він стосується приблизно 1925 року), коли матрос-інвалід у тільняшці й безкозирці співає пісню на мелодію відомого «Яблучка»:

Гей, яблучко називається!
Москаль всіх загнуздав

Та й катається...

Таке й справді тоді співали — і саме українською мовою. На сміливого морячка відразу накинулася станційна міліція: «…він одержав два удари по обличчю й упав закривавлений. Чоловік був без ніг — жалюгідний обрубок людського тіла, у якому билося хоробре серце...».

Це дуже символічний епізод, який змальовує протест Одещини проти окупаційної політики більшовицької Росії.

У пригодницькому фільмі «Мурка» (режисери Антон Розенберг і Ярослав Мочалов) є чимало епізодів, коли представники «блатної» Одеси спілкуються українською мовою. Ні, найкрутіші там, звісно, російськомовні, але ті, хто прибув до «перлини біля моря» з навколишніх степових хуторів, усе ще розмовляли мовою дідів-прадідів. Ще при першому перегляді фільму (він вийшов на екрани в 2017 році) думав: як же так сталося, що величезне «українське море», про яке колись з такою пошаною говорив відомий єврейський діяч Володимир Жаботинський, не зупинило московської навали? Як сталося, що згодом залишилися лише ось такі поодинокі протестувальники, як той морячок? А відповідь проста: більшовики вміло використали багатовіковий імперський досвід Росії. Українці ж училися «на ходу»... До того ж, суттєву підтримку радянській владі тоді надавало єврейство, хоча, теоретично, воно могло б зайняти цілком достойну «нішу» і в незалежній українській державі. Так чи інакше, українці були відкинуті на степові хутори та в лісові масиви на півночі області. А в самій Одесі чекісти поступово «розбиралися» з греками, євреями, болгарами, росіянами та зросійщеними українцями.

Переглядів: 1150

Боротьба за Україну продовжується

21 квітня сталося те, що сталося: переважна більшість українців обрала на пост президента недосвідченого В. Зеленського, якому ще доведеться довго вчитися державотворчості. Ми, прихильники П. Порошенка, маємо визнати перемогу В. Зеленського та його прихильників і поздоровити їх. Хоча я особисто вважаю цей вибір хибним. Утім, дуже хотів би, щоб В. Зеленський своїми діями на посту Президента України довів, що я помиляюся.

У своєму виступі після оголошення перших даних екзит-полу П. Порошенко запевнив, що поздоровить В. Зеленського з перемогою, а також виявив шляхетну готовність надати йому будь-яку допомогу. Те, що Зеленський подякував Порошенку за це і сказав, що за потреби звертатиметься до нього за порадою, дає надію: трансформація влади в Україні відбудеться цивілізовано і без конфронтації.

Переглядів: 1017

Першачок шукає школу

Для першочергового зарахування дитини в перший клас використовувати лише один спосіб підтвердження її місця проживання — місце реєстрації — є неприпустимим обмеженням. Підтвердити місце проживання можна також низкою інших документів. Про це йдеться в листі МОН, розісланому в усі школи та місцеві органи влади 9 квітня.

«Торік відповідно до вимог нового закону «Про освіту» ми змінили порядок зарахування дітей у перші класи. Тепер кожна дитина може піти в школу, найближчу до її місця проживання, закріплену за цією територією, — без жодних тестів, співбесід чи інших випробувань. Для першочергового зарахування треба тільки підтвердити місце проживання одним з документів. Їх перелік ми закріпили в постанові КМУ №684 «Про затвердження Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку та учнів». Але вже зараз маємо звернення батьків, що для підтвердження місця проживання школи вимагають винятково відповідну реєстрацію. Хочу наголосити, що це неприпустиме обмеження прав дитини на першочергове зарахування», — повідомив перший заступник міністра освіти і науки Павло Хобзей.

Переглядів: 793

Третина шлюбів – за добу

За три місяці 2019 року в Одеській області свої стосунки офіційно зареєструвала 2701 пара, 723 з яких скористалися послугою «Шлюб за добу».

За цей же період 623 пари розлучилися.

Для того щоб зареєструвати шлюб у скорочені строки, нареченим необхідно зробити кілька простих кроків: звернутися до організатора державної реєстрації шлюбу, відомості про якого розміщені територіальним органом юстиції на офіційному сайті; обрати дату та час для проведення державної реєстрації; укласти цивільно-правовий договір про надання послуги; не забути завітати на власне весілля.

Переглядів: 1352

Наблизити розум до музики і зрозуміти її природу

«Музика стоїть так високо, що розум не в силах наблизитися до неї, вона діє так, що підпорядковує собі все, ніхто не в змозі точно зрозуміти її природу», — писав великий поет Йоганн Вольфганг Ґете. Відомий український музикознавець і культуролог Олена Миколаїв-на Камінська-Маркова, якій нещодавно сповнилося 75, усе своє творче життя присвятила тому, щоб наблизити людський розум до музики і зрозуміти її природу…

Музика, час, простір, число, історія людства, нації, Схід та Захід, особистість, геніальність, сенс життя, вічність, символи — фундаментальні знання Олени Маркової дають можливість об’є-днувати, синтезувати, аналізувати, народжувати нові концепції, досліджувати й відкривати… Музична культурологія, якою вона займається, — для неї не просто наука, а, за її словами, — це можливість підніматися у небеса, щастя нових відкриттів, послідовники та учні...

Переглядів: 1001

Математик з Мар’янівки

Украдливий голос з мобілки пропонував: «Миколо Тихоновичу, ми даємо вам за винайдений метод 200 тисяч рублів». Абонент відповів незгодою. Через деякий час знову пролунав виклик і той же голос підвищив ціну до 300 тисяч рублів. Крім того, обіцяв підтримку програмістів-комп’ютерщиків.

Номер, з якого дзвонили, не означився. Але Микола Ковальчук здогадується, що телефонували з Росії. Ще до війни на Донбасі він відправив в одне з відомих росі-йських наукових видань статтю про власні математичні дослідження. Російська агресія порушила звичний плин життя, і доля статті невідома. «І все ж, — каже дослідник, — я хочу, щоб моя праця, якщо вона заслуговує на те, стала корисною для науки. Для української науки. Торгувати ж з іноземцями для мене неприйнятно».

Переглядів: 1218

Перший генерал авіації з паспортом українця

Сто років тому, 20 квітня 1919-го, в Одесі після тяжкої хвороби помер видатний винахідник та пілот-аеронавт, засновник повітроплавання на теренах колишньої імперії, перший генерал авіації, нащадок славного козацького роду Олександр Матвійович Кованько.

Його предки були козаками. Історія родоводу Кованьків тягнеться з ХVІІ ст., в наступному, ХVІІІ ст., вони обіймали високі посади на Полтавщині. За службу одержали землю під Полтавою і подвір’я в самому місті. Про це до сьогодні свідчать назви деяких тамтешніх населених пунктів: Кованчик, Кованьківка. І хоча Олександр народився в Петербурзі, його родина, за свідченням доньки Варвари Олександрівни Мороко, зберігала пам’ять про Полтаву як про батьківщину предків.

Переглядів: 1158

Німці Бессарабії: продовження історії

За сприяння фонду підтримки академічного обміну DAAD в Одеському на-ціональному політехнічному університеті відбулася гуманітарна науково-практична конференція «Німці Бессарабії: історичні та лінгвістичні перспективи», в роботі якої взяли участь науковці, студенти, краєзнавці з Одеси, Ізмаїла, Тарутиного, Сарати, а також із Штутгарта.

Трохи передісторії. Вже понад три роки студенти та викладачі Українсько-німецького інституту Одеського національного політехнічного університету, кафедри археології та етнології України Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова та факультету іноземних мов Ізмаїльського державного гуманітарного університету разом зі студентами економічного ліцею «Георг-Гольдштайн-Шуле» (Бад-Урах, Німеччина) долучаються до спільних молодіжних німецько-українських проектів. Ініціатором такого міжнародного співробітництва став Гюнтер Фосслер — президент Асоціації бессарабських німців, батьки якого до 1940 року проживали в с. Надеждівка (Арцизький район). Саме тому Бессарабія має для нього неабияке значення й особливу цінність — там його історичне коріння. Очолювана Гюнтером Фосслером організація налічує сьогодні майже чотири тисячі осіб — це не лише колишні мешканці Бессарабії, а й їхні родичі, й ті, хто цікавиться минувшиною цього регіону. Головна мета об’є-днання — збереження історії німецьких колоністів Бессарабії (1814 — 1940), збирання інформації щодо їх «другої Батьківщини», особливостей ведення сільського господарства, культури, побуту, традицій тощо.

Переглядів: 1036

Оскар і Ружа, або Листи до Бога

Волонтерство через мистецтво — ознака нашого часу. Одне з яскравих підтверджень цього — арт-проект «Оскар і Рожева Пані» у постановці Івано-Франківського академіч-ного обласного українського музично-драматичного театру імені Івана Франка.

В основу сценарію покладено роман відомого сучасного французького і бельгійського письменника Еріка-Еммануеля Шмідтта Oscar et la dame rose, який свого часу (видання 2002, 2005, 2013 років) викликав великий резонанс не лише в Європі, а й Канаді та США. Постановка івано-франківців за участі артистів з різних міст України, а також відомої актриси театру й кіно Ірми Вітовської (Ружа) зацікавила і вразила одеських глядачів, які схвильовано спостерігали за розвитком трагічного сюжету, сповненого емоцій, філософського змісту про сенс буття.

Переглядів: 852

Поріднилися з моряками

Як гарно мати велику рідню! Та ще й таку, як Український народний хор імені Григорія Верьовки.

І великий він (аж понад півтори сотні учасників!), і знаний та шанований у цілому світі: побував же з гастролями в десятках країн Європи, Азії, Америки… І скрізь тісно та тепло заприятелював з тамтешнім людом, з палкими обіймами-поцілунками проводжали його глядачі-слухачі з різних держав, посилаючи й нам, Україні, слова гарячої вдячності й побажання квітувати в нових, незалежних умовах незалежної нації.

Переглядів: 822

«...А дід губернатора Ітапуа — родом з Одеси»

Мандрівник із Чернігова — про свою подорож Латинською Америкою

Олександр Волощук — мандрівник особливий, бо любить подорожувати «автостопом». Це не лише велика економія коштів, але й своєрідний спосіб краще пізнати країну та людей. Бо зупиняються і погоджуються везти задарма, як правило, добрі люди — небайдужі і комунікабельні.

Прошу Олександра бодай трішки розповісти про найцікавіше. Зрозуміло, що кожна країна по-своєму неповторна. А чи багато є подібного — з точки зору географа і мандрівника?

— Трапляється, що навіть на різних континентах є щось схоже... Скажімо, Болівія — це Тибет плюс Афганістан. Болівійські Анди дуже нагадують Тибет, а глинобитні хатини та спосіб життя індіанців — афганські реалії.

Переглядів: 1076

Щоб кістки стали міцнішими

Перелом кісток — досить небезпечна травма, від якої неможливо повністю застрахуватися. Однак мінімізувати ризик — цілком реально, якщо зміцнювати кісткову тканину. У цьому вам допоможуть деякі зміни в раціоні.

Що ж споживати, аби кістки були міцними? Коли ми говоримо на цю тему, то перше, що приходить у голову, — це кальцій. Щоб відразу на 18 відсотків покрити денну потребу в цьому мінералі, необхідно з’їсти лише 150 грамів йогурту мінімальної жирності, який до того ж позитивно впливає на роботу кишечнику.

Переглядів: 1113

Ази здорового харчування

Нині в моді «органічні» продукти зі спеціалізованих крамниць. Вважається, що саме такі харчі гарантують вам довголіття й здоров’я.

А чи можна досягти гарної якості життя, споживаючи звичні для українців гречку, капусту, моркву, оселедця, гарбуз? Про це ми розпитали фахівця — лікаря-дієтолога Василя ГУНЬКА.

— Василю Семеновичу, що таке здорове харчування по-українськи?

— Здорове харчування — це не розкручені й дорогі авокадо, кіноа та лосось, а рідні й доступні гречка, гарбуз, оселедець, яйця тощо. В Україні вирощують усе необхідне, тому де б ви не були, скрізь можете купити продукти для здорового харчування.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net