№ 26 (22045) четвер 4 квітня 2019 року

Переглядів: 2920

День політичної тиші з визвольними піснями

У суботу, напередодні президентських виборів, уперше в Одесі на сцені філармонії виступив гурт «Хорея Козацька» під орудою Тараса Компаніченка.

Ми чекали його давно. Чекали його пісень, яких майже не чули і не знали раніше. (Велика дяка телеканалу «Культура» за недавній прекрасний концерт). Чекали на цю загадкову Хорею з її піснями, що аж забивають дух, з її дивовижними, часто й не чутими раніше, музичними інструментами — це і старосвітська бандура, й фідель — поєднання скрипки з альтом, і сурма та інші давно забуті … Чекали, щоби ступити на той міст, який вони перекинули від епохи українського бароко почерез 1917—1921 роки у наш час, коли згадуємо Українську революцію в час її 100-річчя. Згадуємо Українську Державу, втрачену через власну — вибачайте вже, бо інакше після дня політичної тиші й не скажеш — дурість, поєднану з інфантильністю, наївною довірливістю. А в підсумку — втрачених за ті старі помилки чи не сім поколінь співвітчизників.

Переглядів: 548

Петр ЛУНЯК: «У нас — сім десятиліть успішної діяльності»

Делегація представників громадських організацій України наприкінці березня відвідала штаб-квартиру НАТО (м. Брюссель, Бельгія) та штаб Верховного головнокомандувача об’єднаних збройних сил НАТО у Європі (SHAPE) (м. Монс, Бельгія).

Ознайомчий візит відбувся на запрошення Управління громадської дипломатії НАТО і Центу інформації та документації НАТО в Україні.

У програмі — зустрічі з представниками керівництва НАТО, брифінги та обговорення актуальних питань щодо діяльності Альянсу й розвитку відносин між Україною та НАТО.

До участі у візиті, організованому в рамках програми інформаційного співробітництва між нашою державою та Північноатлантичним блоком, запросили 15 представників Громадської ліги «Україна — НАТО» та інших ГО.

У штаб-квартирі НАТО в Брюсселі на запитання «Чорноморських новин» люб’язно погодився відповісти заступник керівника департаменту роботи з країнами-партнерами та країнами-членами НАТО Петр Луняк.

Переглядів: 527

Валізи для фельдшерів

Спеціальні валізи з діагностичним обладнанням та планшетами, за допомогою яких здійснюється миттєвий обмін інформацією між лікарями і телемедичні консультації онлайн, отримали всі 26 районів Одеської області.

«Усі сільські амбулаторії, ФАПи і лікарні мають бути на постійному зв’язку та забезпечені необхідною технікою. Тому ще 148 мобільно-діагностичних комплексів ми вже передали в райони. Вони мають вигляд компактної валізки, всередині якої знаходиться сучасне обладнання для роботи телемедицини», — зазначив голова облдержадміністрації Максим Степанов.

Переглядів: 518

Помічники експортерів

Як знайти надійного іноземного партнера, сформувати ціни на товар та розрахувати витрати? Розібратися у цих та інших питаннях допоможуть підприємцям фахівці Центру підтримки експорту, який запрацює із середини квітня в Одесі.

«Продукція наших малих і середніх підприємств може й повинна скласти конкуренцію відомим брендам. Переконаний, для цього необхідно лише їх підтримати і вчасно та грамотно надати допомогу, якої вони потребують. Під час виходу на зовнішній ринок виникає чимало нюансів — юридичних, фінансових, організаційних. І саме тому ми створили центр, куди можна звернутися за порадою й чіткими розрахунками. Адже майбутній успіх кожного з них надзвичайно важливий для розвитку нашого регіону і всієї країни», — прокоментував новину голова ОДА Максим Степанов.

Переглядів: 2203

1 квітня — День виборця?

Нинішнє 1 квітня навічно увійде в біографію Володимира Зеленського подвійним святом: як професійне — Міжнародний день сміху (який у колишньому есесері частіше називали Днем дурня) і як дата, коли про нього заговорив увесь світ.

На момент передачі цього номера газети в друк Центральна виборча комісія опрацювала 99,99% електронних бюлетенів. За крок до фінальної крапки Володимир Зеленський майже удвічі випереджає чинного главу держави Петра Порошенка: 30,24% проти 15,95%. Понад 5,7 мільйона виборців прагнуть веселощів, чи видовищ, як сказали б давні римляни. На тяжку, часто невдячну, роботу заради майбутнього погодилося 3 мільйони (з невеличким вершком) громадян України.

Переглядів: 4097

Як почуваємося?

Головне управління статистики в Одеській області у жовтні 2018 року провело модульне опитування членів домогосподарств щодо доступності послуг охорони здоров’я, ліків та медичних товарів, а також для отримання інформації стосовно самооцінки здоров’я та рівня захворюваності.

Підсумки опитування свідчать, що 55,7% населення Одещини оцінює свій стан здоров’я як «добрий», 37,5% — як «задовільний», 6,8% — як «поганий».

Переглядів: 628

Медична реформа за власною ініціативою

У країнах Західної Європи тривалість життя в середньому на 10 років довша, ніж в Україні. Одна з причин — якісніша медицина, яка є не безкоштовною, але доступною для кожного громадянина. Наша країна лише розпочала зміни в цьому напрямку, але вже має позитивні досягнення.

Торік у нас розпочалася медична реформа, спрямована на те, щоб кожен українець отримав доступ до якісної медичної допомоги. З її стартом держава фінансує медичні заклади за принципом «гроші йдуть за пацієнтом». Кожна особа може вільно обрати свого сімейного лікаря, а бюджетні кошти надійдуть до того медзакладу, в якому він працює. Після таких змін зарплати україн-ських лікарів зросли подекуди у 2—3 рази, а медичні заклади почали закуповувати устаткування, якого раніше бракувало. З’явилися й нові сервіси для пацієнтів: на прийом до лікаря можна записатися онлайн або телефоном. Телефоном можна отримати й консультацію.

Переглядів: 478

На підтримку армії

За січень-лютий 2019-го платники податків Одещини переказали до державного бюджету 122,5 млн грн військового збору.

Надходження на підтримку української армії зросли на 23,8 млн грн, або на 24% порівняно з відповідним періодом минулого року, — зазначив начальник Головного управління ДФС в Одеській області Гліб Мілютін.

Переглядів: 520

Час весняного призову

1 квітня розпочався набір на строкову військову службу.

Відповідно до указу Президента, Кабінет Міністрів своїм рішенням затвердив чисельність громадян України, які підлягають призову у квітні-червні цього року, а також обсяг видатків для проведення призовної кампанії.

Відтак до Збройних сил та інших військових формувань навесні повинні рекрутувати 18752 особи. Із них до Збройних сил України — 9000 осіб, Державної спеціальної служби транспорту — 600, Державної прикордонної служби — 4000, Національної гвардії — 5152 особи.

Переглядів: 1870

За договором чи контрактом?

Мені 21 рік, шукаю першу роботу після закінчення ВНЗ. Розкажіть, будь ласка, на що потрібно звернути увагу під час працевлаштування.

Артем ЛІВАНОВ.

Конституція України гарантує кожному право на працю та можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

Що є основою для виникнення трудових правовідносин?

Працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою. Отже, трудовий договір є основною, базовою формою виникнення трудових правовідносин. Особливою формою трудового договору є контракт.

Що таке трудовий договір?

Трудовий договір — це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою він зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою з підляганням внутрішньому трудовому розпорядку, а власник чи фізична особа зобов’язується йому працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором та угодою сторін.

Переглядів: 579

Історик духу

4 квітня — 125 років від дня народження Дмитра Івановича Чижевського (1894 — 1977), українського вченого-енциклопедиста, філософа, славіста

Дмитро Чижевський народився 23 березня 1894 року (за старим стилем) в Олександрії нині Кіровоградської області в дворянській родині. Рідною мовою в сім’ї Чижевських була російська.

Батько, Іван Костянтинович, відставний артилерійський офі-цер царської армії, маючи шляхетне походження, за політичними поглядами був революціонером-народником. За участь у народницькому гуртку його виключили з військової академії, заарештували й після дворічного ув’язнення у Петропавлівській фортеці заслали на Північ. Брав активну участь у земському русі, став членом кадетської партії. Під час першої російської революції був обраний міським головою Олександрії, але майже відразу після цього помер. Мати, Марія Єршова, походила з російських дворян, педагог і художниця — учениця Чистякова і Рєпіна.

Переглядів: 533

Літопис почуттів від Світлани Алексієвич

Відома білоруська письменниця, лауреатка Нобелівської премії з літератури 2015 року Світлана Алексієвич також має українське коріння. Народилася вона у 1948 році в Івано-Франківську (тоді — Стані-слав). Її мати була українкою, а батько — білорусом. В Україні минуло її дитинство, а згодом сім’я переїхала до Білорусі. Там Світлана здобула середню і вищу освіту, зокрема закінчила факультет журналістики Білоруського державного університету в Мінську. Працювала у різних виданнях, зосередившись зрештою на художньо-документальних творах.

Найвідомішими з них стали книжки «У війни не жіноче обличчя», «Цинкові хлопчики», «Чорнобильська молитва», «Час секонд-хенд»… Вони принесли авторці заслужену славу й чимало різних нагород, найбільша з яких — Нобелівська премія. Письменниця отримала її з формулюванням: «за багатоголосне звучання творчості — пам’ятник стражданню і мужності».

Переглядів: 579

«Таємничий материк» Герберта Брауна

Кажуть, риба шукає де глибше, а людина — де краще. Мабуть, цим принципом керувалася сім’я євреїв із Житомира — столяра Чарльза Броварника і його дружини Перл (до заміжжя — Горинштейн), які у 1908-у емігрували до Лондона. Там через чотири роки у них народився син Герберт. Утім, довго в туманній Англії вони не затрималися і в 1914-у перебралися до США, у Чикаго, де раніше облаштувалися батьки Чарльза. За океаном Броварники на англійську манеру стали називатися Браунами.

У Чикаго колишній житомирянин Чарльз тримав магазин залізних виробів — клямочок, дужечок, підківочок… Після смерті у 1926 році батька юний Герберт поєднував навчання з управлінням тим магазином. Хто знає, чи знайшов би він серед того краму свою підкову на щастя, якби не вчасна порада одного з наставників — Юліуса Стиглиця.

Переглядів: 545

Ліки, що перевернули світ

Початок добірки про нобелівських лауреатів з українським корінням – у номерах за 7-9 та 23 березня. Далі буде.

Спочатку заглянемо в книжку «Розповідь про антибіотики», видану у 1985-у в Києві. Там, зокрема, написано: «До 1939 року туберкульоз був головною причиною смертності людей. Стрептоміцин відсунув цю хворобу на десяте місце. Поліпшення стану туберкульозних хворих наставало за лічені дні, а повне одужання — за кілька тижнів, у найгіршому випадку — за кілька місяців. Крім туберкульозу, стрептоміцин почали використовувати для лікування інших важких хвороб, не підвладних пені-циліну: туляремії, прокази, тифу, бруцельозу, холери, чуми, менінгіту… Не дивно, що протягом кількох років щорічний випуск стрептоміцину тільки у США зріс з кількох грамів до двадцяти п’яти тонн».

«Ці могутні ліки стали одним з десяти винаходів, що перевернули світ», — так було сказано у 1952 році під час вручення їх винахідникові Зелману Ваксману Нобелівської премії.

Переглядів: 897

Мадам «Метелик» із Японії і культурна дипломатія

В  Одеському національному театрі опери та балету лунають різні мови: німецька, італійська, англійська… Йде активна, напружена підготовка міжнародної команди до головної прем’єри квітня — опери «Мадам Баттерфляй».

Знаменитий твір Джакомо Пуччіні на сцені в Одесі — від самого заснування театру. 17 лютого відбувся останній показ вистави від режисера Бориса Рябі-нкіна, яку у нас ставили понад двадцять років. Це був день 115-ліття світової прем’єри у Ла Скала. До речі, та прем’єра завершилася повним провалом, і маестро Пуччіні ладен був назавжди забути про цю оперу, але друзі порекомендували йому молоду співачку родом з України — Соломію Крушельницьку. Коли наступного разу на сцену вийшла українська Чіо Чіо Сан, реакція глядачів була зовсім іншою. Публіка сім разів викликала артистів та автора «на біс». Саме завдяки нашій Соломії опера набула всесвітньої популярності. До речі, з 1895-го по 1897-й Соломія Крушельницька гастролювала в Одесі: на сцені нашого театру відбулося 35 вистав за її участю. Співала вона і в «Мадам Баттерфляй».

Переглядів: 767

Коли і що сіяти у квітні

Ріст рослин, їх витривалість, укорінення, схожість, сортові якості, врожайність, вміст корисних речовин і збереження плодів — ось лише кілька аспектів впливу місячного циклу на садові, городні і кімнатні рослини. Посівний календар підказує, які саме процеси відбуваються з рослинами в той чи інший день і які роботи будуть найефективнішими. Це не суворе керівництво, що забороняє важливі й обов’язкові процедури та прийоми, а засіб підвищення віддачі садових робіт і догляду за рослинами.

Місячний календар будується на поєднанні знака Зодіаку і фази Місяця, визначаючи перелік сприятливих та несприятливих робіт на кожен день.

Переглядів: 527

Читання продовжує життя

Американські вчені відзначають, що багато хто недооцінює корисний вплив читання на весь організм людини, а проте, проведене ними дослідження показало: три з половиною години на тиждень, проведені з книжкою, здатні скоротити ризик смертності на суттєві 23 відсотки.

Річ у тім, кажуть науковці, що читання позитивно впливає на мозок і серцевий ритм. Таке проведення часу знижує загальний рівень стресу всього організму на 68 відсотків, завдяки чому в людей нормалізується серцевий ритм та знижується м’язова напруга. Відтак, на їхню думку, читання набагато краще впливає на самопочуття, ніж прогулянки на свіжому повітрі або прослуховування музики. А ще регулярне читання змушує мозок пості-йно перебувати в активному режимі й використовувати свої ресурси, що призводить до зниження ризику розвитку нейродегенеративних захворювань, а також до зменшення небезпеки розвитку старечої деменції (погіршення інтелектуальних здібностей у людей похилого віку).

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net